Jump to content

Το Νέο Μου Reef Μου Είναι Πλέον Πραγματικότητα....


katsirof

Recommended Posts

Δεν γυρνάω τίποτα Στάθη.

http://www.aquazone....ndpost&p=683340

Το ξερω Αλεξανδρε.Σε παρακολουθω σε καθε σου βημα. :thaman:

ΥΓ Στην αλλη συναντηση θα μπαστακωθω διπλα σου.Ακομα λεξη δεν ανταλλαξαμε!

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πολυ ομορφο ενυδρειο φιλε μου με πολλα λιτρα για "παιχνιδι"!!

υ.γ.:μην τσιγκουνευτεις για κατι που στο περας του χρονου θα σε ανταμείψει!(π.χ. δοσομετρικη)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Φιλαρακι τι να πω εκπληκτικο update ενας υφαλος γεματος ζωη,τα κοραλια ειναι πανεμορφα ειδικα η χιστριξ η πορτοκαλι η τουλαχιστον ετσι μοιαζει (βλεπω ενα κομματι που εχει σπασει χαχαχα),τα ψαρια ειναι σουπερ,μπραβο σου να το χαιρεσε,χρονια πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικό πραγματικά πολυ καλή δουλεια!

Έγινε επεξεργασία - Ankyv
Link to comment
Share on other sites

Φιλε πραγματικα πολυ ομορφο το ενυδρειο σου!πες μας σε παρακαλω οποτε μπορεσεις απο το τελευταιο update επειδη εχει περασει καιρος εχεις αλλαξει κατι εξοπλισμο,ρουτινες η κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο update. Νομίζω ότι οι φωτο το αδικούν. Από την ανάπτυξη φαίνεται να έχει μπει στην φάση της συντήρησης.

Τι έβαλες τελικά , δοσομετρική ή calcium reactor ? Με την υγρασία , τι έκανες ?

Link to comment
Share on other sites

Απαπαπαπαπα....τώρα το είδα εγώ αυτό!!!Ε ρε χαρά και απλωτές εκεί τα tang!!!

Κουκλί είναι το ενυδρείο και μ΄αρέσει πάρα μα πάρα πολύ και ο τρόπος που το έχεις ''δέσει'' με το σπίτι!

Απίστευτο αποτέλεσμα!!!Με την υγρασία εντέλει όντως,τι έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου. Να το χαίρεσαι. Μου αρέσει πολυ η τοποθέτηση που έχει πάρει στο χώρο ( εντοιχισμένη κατασκευή ).

Κάποια στιγμη ελπίζω να σε μιμηθούμε...

Sent from my HTC One S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πω πω πω.....

Τουμπανο....!!

Μην σε παρει κανα χρονο να μας ενημερωσεις, τετοιες πισινες πρεπει να εχουν "κινησει" στα θεματα τους.....

Λεγε τι εκανες με την υγρασια γιατι σε λιγο θα νομιζουμε οτι επαθες ρευματικα....

Να το χαιρεσε φιλε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια...Σημειωτέον τα κοράλια ΟΛΑ μπήκαν στο ενυδρείο ως frags...

Δεν έχω αλλάξει τίποτα από ρουτίνες και εξοπλισμό. Εξακολουθώ να χρησιμοποιώ light balling (με πάμφθηνα χημικά από τοπικό φαρμακείο), το ΚΗ το ρίχνω μέσα στο νερό αναπλήρωσης και έτσι λειτουργεί ας πούμε σαν δοσομετρική, βέβαια θέλει να είσαι από πάνω με μετρήσεις κλπ., και τα υπόλοιπα (Ca, Mg) τα ρίχνω 'χεράτα'!

Τέρμα όμως, παρήγγειλα ήδη διπλή δοσομετρική, και θα ρίχνω 'χεράτο' το Mg που δεν έχω μεγάλες ανάγκες πλέον.

Δεν ρίχνω τίποτα άλλο στα κοράλλια, άντε και κανά reef booster κάθε δίμηνο.

Την υγρασία την σταμάτησα ρισκάροντας και βάζοντας plexi 10 πόντους πάνω από την επιφάνεια του νερού, με ρίσκο την σωστή οξυγόνωση, το οποίο οπως βλέπετε μου βγήκε τελικά, αφού από το τελευταίο update μου έχω χάσει μόνο 1 triostegus (που πήρα από τον Νικόλα) και 1 gobby, αλλά για άσχετους λόγους, που δεν έχουν να κάνουν με αυτό.

Κάθε πρόταση βελτίωσης πάντως ευπρόσδεκτη!

Α, και όποιος βρεθεί στην Πάτρα, είναι καλοδεχούμενος για καφέ και κανά κλαδεματάκι!

Έγινε επεξεργασία - katsirof
Link to comment
Share on other sites

Κλεινουμε λεωφορειο και ερχωμαστε....

Εγω πινω νες γλυκο μαυρη λιγο γαλα(μιας που ειμαι μικιο ακομα)....

Ελα και οι αλλοι!!!!!:-Ρ

Περα απ την πλακα ειναι υπεροχο !!

Ποια δοσομετρικοι πηρες;

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα νέα για την δοσομετρική!Ποια πήρες;Τέτοιο τερατάκι το χρειάζεται νομίζω για να χαλαρώσεις κι εσύ λιγάκι!

Όπως και να συμπληρώνεις πάντως μέχρι στιγμής σου έχει βγει,μιας και το ενυδρείο έχει κυριολεκτικά φουντώσει!

ΥΓ.Αν ποτέ με βγάλει ο δρόμος από τα μέρη σου,θα ήθελα πάρα πολύ να το δω από κοντά!Είδωμεν στο μέλλον....έχω να πάω Σαλόνικα,Κρήτη και τώρα Πάτρα.....καλά είναι!!

ΥΓ.2.Χρόνια πολλά και καλή πρωτοχρονιά να έχουμε! :CarolSingers:

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα 2 μονές grotech από petcumulus

Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία!

Ο καφές ισχύει πάντα, αλλά ειδοποιήστε πρώτα να ρυθμίσω γυναίκα και παιδιά...:)

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα πατρινε!πανεμορφο ενυδρειο σαν κατασκευη της elos ειναι με αυτα τα χρωματα της γυψοσανιδας,και με τις δοσομετρικες θα ξενοιασεις,μην τεμπελιασεις ομως με τα τεστακια,καλη χρονια με κοραλλια δεντρα να χεις!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια...Σημειωτέον τα κοράλια ΟΛΑ μπήκαν στο ενυδρείο ως frags...

Δεν έχω αλλάξει τίποτα από ρουτίνες και εξοπλισμό. Εξακολουθώ να χρησιμοποιώ light balling (με πάμφθηνα χημικά από τοπικό φαρμακείο), το ΚΗ το ρίχνω μέσα στο νερό αναπλήρωσης και έτσι λειτουργεί ας πούμε σαν δοσομετρική, βέβαια θέλει να είσαι από πάνω με μετρήσεις κλπ., και τα υπόλοιπα (Ca, Mg) τα ρίχνω 'χεράτα'!

Τέρμα όμως, παρήγγειλα ήδη διπλή δοσομετρική, και θα ρίχνω 'χεράτο' το Mg που δεν έχω μεγάλες ανάγκες πλέον.

Δεν ρίχνω τίποτα άλλο στα κοράλλια, άντε και κανά reef booster κάθε δίμηνο.

Την υγρασία την σταμάτησα ρισκάροντας και βάζοντας plexi 10 πόντους πάνω από την επιφάνεια του νερού, με ρίσκο την σωστή οξυγόνωση, το οποίο οπως βλέπετε μου βγήκε τελικά, αφού από το τελευταίο update μου έχω χάσει μόνο 1 triostegus (που πήρα από τον Νικόλα) και 1 gobby, αλλά για άσχετους λόγους, που δεν έχουν να κάνουν με αυτό.

Κάθε πρόταση βελτίωσης πάντως ευπρόσδεκτη!

Α, και όποιος βρεθεί στην Πάτρα, είναι καλοδεχούμενος για καφέ και κανά κλαδεματάκι!

:bigemo_harabe_net-55:

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις που χρήζουν απάντησης :

1) δεν κατάλαβα καλά τη διάρκεια φωτισμού , που γράφεις στην αρχή.

2) όταν λες δεν ρίχνεις κάτι άλλο , εννοείς ότι δεν ταιζεις κάτι τα κοράλια , δεν ρίχνεις αμινοξέα και βιαταμίνες ?

Και μία τρίτη που σκέφτηκα τώρα :

3) τι ΝΟ3 έχεις ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...