Jump to content

Αύξηση Ροής Σε Eheim 2213 Μετά Από Διακοπή Ρεύματος!


dimitris_s

Recommended Posts

Καλησπέρα! Είμαι ένας αρχάριος με ενα ΡΙΟ 125 στην κατοχή μου με φίλτρο 2213 της ΕΗΕΙΜ. Το ενυδρείο είναι στο στρώσιμο και τρέχει εδώ και 20 μέρες περίπου! Σήμερα μετά απο 6 ωρη διακοπή ρεύματος παρατήρησα ότι, όταν το φίλτρο αρχισε πάλι να λειτουργεί, η ροή αυξήθηκε! Κάνει πλέον πολύ θόρυβο, με πολλές φυσαλλίδες και τρέχει σαν μια ανοιχτή βρύση! Επίσης, ο μετρητής πίεσης που έχει στο λάστιχο εξόδου δεν κουνιέται καθόλου ενώ πριν κουνιόταν σαν κάποιο έμβολο! Καμία συμβουλή? Θα στρώσει μόνο του? Πρέπει να κάνω εγώ κάτι? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πως αυξηθηκε η ροη δεν το καταλαβα και κανει θορυβο . Κανουν θορυβο οταν θελουν εξαερωση τα φιλτρα η εχουν καποιο προβλημα δεν ξερω ας πει και καποιος αλλος τη γνωμη του?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχει αερα μεσα, κουνα το λιγο μεχρι να σταματησει ο θορυβος

Γι αυτο ειχες χαμηλη ροη πριν

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχει αερα μεσα, κουνα το λιγο μεχρι να σταματησει ο θορυβος

Γι αυτο ειχες χαμηλη ροη πριν

Νομίζω ότι το κούνημα θα σε βοηθήσει απλά κάπου δεν έχει κάτσει καλά

Link to comment
Share on other sites

Κουνησα το φιλτρο και δεν τρεχει τοσο πολυ! Πριν ειχε δυνατη ροι το νερο και αναστατωνε ολο το ενυδρειο! Απλα και ο δεικτης πιεσης τωρα δεν κουνιεται! :/ απλα δεν ξερω ποια ειναι η ιδανικη ροι γι'αυτο το φιλτρο...

Link to comment
Share on other sites

Θορυβο δεν εννοω οτι κανει το φιλτρο! Ειναι αθορυβο! Απλα μετα την διακοπη ρευματος η πολυ δυνατη ροι νερου εκανε θορυβο και ταραζε το νερο! Τωρα εχω την εντυπωση οτι δεν εχει τοσο δυνατη εοι! Απλα δεν γνωριζω ποια ειναι η σωστη ροι!

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο δείκτης πίεσης πως είναι ακριβώς γιατί δεν το ξέρω ;

Αν βοηθάει , εδώ ένα βιντεάκι τραβηγμένο πριν από λίγο από το δικό μου. Τρέχει κάνα μήνα και έχει μέσα τα σφουγγάρια του τα μπλε μόνο , βαμβάκι και λίγο siporax.

Link to comment
Share on other sites

Ο δεικτης πιεσης ειναι εκει που τρεχει το νερο μεσα στο ενυδρειο! Ενα κοκκινο! Βασικα εμενα το νερο τρεχει απο πανω! Εσυ απ΄οτι ειδα το λαστιχο το εχεις μεσα στο νερο!

Link to comment
Share on other sites

Είναι σχεδόν μέσα στο νερό , το έχω τοποθετήσει στην ίδια ευθεία με την επιφάνεια για να έχω καλύτερη ανατάραξη. Αν έχεις τη δυνατότητα να βάλεις κάποιο βίντεο ίσως καταλάβουμε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ dpap για το ενδιαφερον! Θα ανεβασω βιντεο να δεις! Εγω το εχω εξω απο το νερο και παλαιοτερα εκανε θορυβο οπως εσκαγε το νερο απο το λαστιχο στο νερο του εντδρειου και εκανε και φυσαλιδες! Τωρα δεν κανει τοσο θορυβο ουτε φυσαλιδες

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έκανα ένα πείραμα. σε 60 λεπτα λεει οτι φιλτραρει 440 λίτρα! εγώ σε ένα λεπτό μέτρησα αδειάζοντας το φιλτραρισμένο νερό σε κουβά ότι βγάζει 4 λίτρα αντί για 7,3 που επρεπε! είναι σωστος αυτος ο τροπος?

Link to comment
Share on other sites

Η ροή που αναφέρει είναι η ονομαστική. Μην το δένεις κόμπο. :) Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Τι απόσταση έχει να διανύσει το νερό , πόσο "φορτωμένο" είναι το φίλτρο , αν έχεις καιρό να το καθαρίσεις κτλ. Μήπως έχει τσακίσει λίγο κάποιο από τα λάστιχα ;

Link to comment
Share on other sites

μπα τα λάστιχα είναι μια χαρα! :/ το θέμα είναι ότι αν βγαλω το φίλτρο απο την πρίζα και το ξαναβάλω η ροή φαίνεται πιο δυνατη. ενώ αν ταρακουνήσω το λαστιχο που εκβάλει στο ενυδρείο αυτή μειώνεται

Link to comment
Share on other sites

Κάνε το πείραμα με τον κουβά και με τις 2 περιπτώσεις τότε. Μια όπως το έκανες και μια αφού το βγάλεις και το βάλεις στην πρίζα. :)

Link to comment
Share on other sites

4 λίτρα γεμισε σε ένα λεπτό! αλλα βλέπω ότι και το φίλτρο ξαφνικα δεν καθαρίζει καλά το νερό! Σαν να αιωρούνται σωματιδια μέσα στο νερο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι ένας αρχάριος με ενα ΡΙΟ 125 στην κατοχή μου με φίλτρο 2213 της ΕΗΕΙΜ. Το ενυδρείο είναι στο στρώσιμο και τρέχει εδώ και 20 μέρες περίπου! Σήμερα μετά απο 6 ωρη διακοπή ρεύματος παρατήρησα ότι, όταν το φίλτρο αρχισε πάλι να λειτουργεί, η ροή αυξήθηκε! Κάνει πλέον πολύ θόρυβο, με πολλές φυσαλλίδες και τρέχει σαν μια ανοιχτή βρύση! Επίσης, ο μετρητής πίεσης που έχει στο λάστιχο εξόδου δεν κουνιέται καθόλου ενώ πριν κουνιόταν σαν κάποιο έμβολο! Καμία συμβουλή? Θα στρώσει μόνο του? Πρέπει να κάνω εγώ κάτι? Ευχαριστώ

Εμένα θόρυβο μου κάνει όταν έχει αέρα, χωρίς αύξηση ροής

Είναι σχεδόν μέσα στο νερό , το έχω τοποθετήσει στην ίδια ευθεία με την επιφάνεια για να έχω καλύτερη ανατάραξη. Αν έχεις τη δυνατότητα να βάλεις κάποιο βίντεο ίσως καταλάβουμε καλύτερα.

+1 έχει πολύ καλύτερη ανατάραξη έτσι..!!!

Link to comment
Share on other sites

4 λίτρα γεμισε σε ένα λεπτό! αλλα βλέπω ότι και το φίλτρο ξαφνικα δεν καθαρίζει καλά το νερό! Σαν να αιωρούνται σωματιδια μέσα στο νερο

Φίλε συνονόματε ,

έχω την εντύπωση ότι αγχώνεσαι άδικα. Τα "σωματίδια" μπορεί να δημιουργούνται από την ανατάραξη. Επίσης το φίλτρο δεν "καθαρίζει" το νερό με την έννοια που μπορεί να σκέφτεσαι.

Σίγουρα κάνει μηχανική φίλτρανση με τα όποια σφουγγάρια ή βαμβάκι που του έχεις βάλει αλλά μην περιμένεις από τη μια στιγμή στην άλλη να στο κάνει κρύσταλλο το νεράκι.

Άστο να κάνει την δουλειά του και μην αγχώνεσαι , είναι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις σε αυτό το χόμπι. (ομοιοπαθής εδώ ... ) :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε συνονόματε ,

έχω την εντύπωση ότι αγχώνεσαι άδικα. Τα "σωματίδια" μπορεί να δημιουργούνται από την ανατάραξη. Επίσης το φίλτρο δεν "καθαρίζει" το νερό με την έννοια που μπορεί να σκέφτεσαι.

Σίγουρα κάνει μηχανική φίλτρανση με τα όποια σφουγγάρια ή βαμβάκι που του έχεις βάλει αλλά μην περιμένεις από τη μια στιγμή στην άλλη να στο κάνει κρύσταλλο το νεράκι.

Άστο να κάνει την δουλειά του και μην αγχώνεσαι , είναι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις σε αυτό το χόμπι. (ομοιοπαθής εδώ ... ) :)

Σ'ευχαριστώ πολύ Δημήτρη για τις συμβουλές σου! Πιστεύω να μην έχει τπτ το φίλτρο! τώρα δεν κάνει καθόλου θόρυβο! Μακάρι να στρώσει το γρηγορότερο!

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα , εδώ προσπαθεί να δώσει ο καθένας την άποψή του για διάφορα θέματα. Αν αυτό στο τέλος βοηθήσει , είναι ευχάριστο. :)

Link to comment
Share on other sites

4 λίτρα γεμισε σε ένα λεπτό! αλλα βλέπω ότι και το φίλτρο ξαφνικα δεν καθαρίζει καλά το νερό! Σαν να αιωρούνται σωματιδια μέσα στο νερο

Τα σωματίδια μήπως είναι αέρας? Θα συμφωνήσω με το Δημήτρη ότι αγχώνεσαι άδικα..!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπα τα σωματιδια δεν ηταν αερας αλλα κατι σαν σκονη! Μετα την διακοπη ρευματος το φιλτρο δουλευε πολυ εντονα! :/ και αναταραζε το νερο του ενυδρειου! :/ βασικα τωρα εχω βιδωμενο τον δεικτη της ποεσης και εκοψε λιγο η ροι του! Αν το ξεβιδωσω το νερο τρεχει σαν τρελο με δυνατη ροι! Αυτο καταλαβα

Link to comment
Share on other sites

Μπα τα σωματιδια δεν ηταν αερας αλλα κατι σαν σκονη! Μετα την διακοπη ρευματος το φιλτρο δουλευε πολυ εντονα! :/ και αναταραζε το νερο του ενυδρειου! :/ βασικα τωρα εχω βιδωμενο τον δεικτη της ποεσης και εκοψε λιγο η ροι του! Αν το ξεβιδωσω το νερο τρεχει σαν τρελο με δυνατη ροι! Αυτο καταλαβα

Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτός ο δείκτης πάντως. :)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτός ο δείκτης πάντως. :)

Για να πω την αλήθεια ουτε εγώ έχω κάτι τέτοιο στο φίλτρο..!!!

Μπορείς να ανεβάσεις μία φωτό???? :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...