Jump to content

Aquael Reefmax 105L Project!!!


karaman

Recommended Posts

με τη καταλληλη βοηθεια απο εδω και συβουλες για καταλληλο εξοπλισμο και σωστη χρηση μπορεις να ξεκινησεις ενα θαλασσινο στηνοντας το αγοραζοντας τα επιμερους μερη.και εγω ετσι το εφτιαξα και δεν ειχα ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν το ψαχνες λιγο ακομα ο Νινταλ ειχε της εκθεσης σε τιμη προσφορας και σημερα ειδα το κατεβασε κι αλλο

Εκτος κι αν το θελες καινουργιο, τελος παντων τωρα το πηρες

Καλωριζικο και καλογεμιστο !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο, ένα όνειρο για τον καθ' ένα μας..θάλασσα!

Link to comment
Share on other sites

Eιχα τη χαρα να στησω μαζι με εναν φιλο το συγκεκριμενο ενυδρειο στο περιπτερο του Νινταλ στην εκθεση.Το περιεργαστηκαμε αρκετα,μας ψιλομπερδεψε λιγο στην αρχη,αλλα ειναι οντως μια απο τις λυσεις plug n play με οσα προτερηματα η ελαττωματα εχουν τετοιου ειδους ενυδρεια.

:)

Link to comment
Share on other sites

Και η τιμη που το δινει ο Νινταλ σημερα απλα δεν υπαρχει..............

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=80011&view=findpost&p=739726

Link to comment
Share on other sites

Δεν η ηέρω παιδιά πάτως εγώ σε μαγαζί που είχα ρωτήσει (σοβαρό μαγαζί όχι αηδίες) μου είχε πει 60λ reef full comple με τα ζωντανά μέσα 200 ευρώ....

Link to comment
Share on other sites

Για ένα 60 λιτρο ενυδρείο κομμάτι κομμάτι τώρα ζωντανά θα σε γελάσω γιατί η συζήτηση ήταν στο φλου αλλά μου είπες σίγουρα για ένα γεμάτο καλό θαλασσινό. και το συγκεκριμένο μαγαζί το εμπιστεύομαι άρα για αυτό μου φαίνεται ακριβό....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.................για 60λιτρο reef ενυδρειο να πουμε ενδεικτικα

7 κιλα βραχος με 10 ευρω το κιλο=70 ευρω

10 κιλα περιπου αραγωνιτης πες νεκρος με 2 ευρω το κιλο=20 ευρω

2 κιλα αλατι=10 ευρω περιπου

1 σκιμμερακι περιπου στα 50 ευρω

1 θερμοστατη περιπου 20 ευρω

ανθρακα-αντιφωσφορο να πουμε τα πιο φτηνα περιπου 30 ευρω

Αυτα που ενδεικτικα σου ανεφερα ειναι συνολο 200 ευρω,χωρις να υπολογισουμε φωτισμο,αξια ενυδρειου,και αξια ζωντανων.

Για πες μου πως γινεται;

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται... εκτός και είναι μεταχειρισμένα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.................για 60λιτρο reef ενυδρειο να πουμε ενδεικτικα

7 κιλα βραχος με 10 ευρω το κιλο=70 ευρω

10 κιλα περιπου αραγωνιτης πες νεκρος με 2 ευρω το κιλο=20 ευρω

2 κιλα αλατι=10 ευρω περιπου

1 σκιμμερακι περιπου στα 50 ευρω

1 θερμοστατη περιπου 20 ευρω

ανθρακα-αντιφωσφορο να πουμε τα πιο φτηνα περιπου 30 ευρω

Αυτα που ενδεικτικα σου ανεφερα ειναι συνολο 200 ευρω,χωρις να υπολογισουμε φωτισμο,αξια ενυδρειου,και αξια ζωντανων.

Για πες μου πως γινεται;

Είπα από την αρχή ότι είμαι άσχετος με το θαλασσινό.... επίσης είπα ότι πήρα προσφορά όχι ότι το έφτιαξα... άρα θα σου πω ότι ναι έχεις δίκιο και πιθανόν να μη γίνεται ....αλλά από την άλλη δεν βρίσκω και λόγο να μου πουν ψέμματα δεν θα το αγόραζα...

Έγινε επεξεργασία - Αντώνιος
Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχουν και φθηνότερες λύσεις....http://www.allpondsolutions.co.uk/aquarium-nano-tank-128-litres-boyu-hs-60.html και είναι διαθέσιμο και από Ελλάδα... τεσπά ας μη χαλάμε το ποστ απλά μιας και μαζευτίκαμε πολλοί που θα θέλαμε να ξεκινήσουμε το θαλασσινό και ο πόστερ είναι νέος στη θάλασσα για αυτό και το έβαλα...

Link to comment
Share on other sites

ι!Τελικα η τιμη που μου το αφησε ηταν 600 το ενυδρειο συν 100 η βαση οποτε συνολο 700 ευρω!!

Τωρα πως γινεται απο το πετ σοπ να το παιρνω φθηνοτερα απο τα κεντρικα ακομα δεν το καταλαβα!!

Έχω και εγώ αντίστοιχο παράδειγμα που στο PET έβγαινε λίγο πιο φτηνά από ότι στον αντιπρόσωπο...πραγματικά δεν ξέρω πως γίνεται...Φαντάζομαι ότι ο αντιπρόσωπος χρεώνει ότι του κατέβει...και γενικά βλέπω ότι υπάρχει κάποιο καρτελ...Όταν ρώτησα την μαμά εταιρία στη Γερμανία πήρα απάντηση ότι ενδεικτική τιμή πώλησης πέρα από την χώρα προέλευσης δεν υπάρχει.... Άντε βγάλε άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ αντίστοιχο παράδειγμα που στο PET έβγαινε λίγο πιο φτηνά από ότι στον αντιπρόσωπο...πραγματικά δεν ξέρω πως γίνεται...Φαντάζομαι ότι ο αντιπρόσωπος χρεώνει ότι του κατέβει...και γενικά βλέπω ότι υπάρχει κάποιο καρτελ...Όταν ρώτησα την μαμά εταιρία στη Γερμανία πήρα απάντηση ότι ενδεικτική τιμή πώλησης πέρα από την χώρα προέλευσης δεν υπάρχει.... Άντε βγάλε άκρη...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=81405&view=findpost&p=739673

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως ειχα ψαξει ολα τα ενυδρεια στην αντοιστιχη κατηγορια..Επελεξα το συγκεκριμενο για μου αρεσει που ολος ο εξοπλισμος ειναι μαζεμενος στην πλατη του και δεν φαινεται και επισης που στο καπακι εχουν βολεψει πολυ ομορφα τον φωτισμο(3x24 watt και moonlight),5 ανεμηστιρακια και μια μικρη οθονη οπου και απο εκει ρυθμιζεις την χρονοπεριοδο που θα λειτουργουν οι λαμπες αλλα και εχει ενδειξη θερμοκρασιας οπως και αισθητηρα θερμοκρασιας.

Να σας πω επισης οτι ειχα δει και την προσφορα του Νινταλ και ημουν ετοιμος να το παρω αλλα μου αρεσε παρα πολυ το λευκο χρωμα και ετσι το πηρα σε λευκο αλλιωσ δεν θα ειχα κανενα προβλημα να το παρω ελαφρως μεταχειρισμενο!Η προσφορα του Νινταλ ειναι πολυ απιστευτα καλη ομως γιατι αν θυμαμαι καλα το δινει μαζι με βραχο και αραγωνιτη!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το project αν και με κατι μικρες καθυστερησεις συνεχιζεται κανονικοτατα!Το ενυδρειο εδω και μια βδομαδα δουλευει με αραγωνιτη και με αλατοτητα μετρημενη με ρεφλεκτομετρο στα 1025.Βακτηρια εβαλα την πρωτη μερα και σημερα θα προσθεσω αντιφοσφωρο και ανθρακα.

Παιζει ρολο με ποια σειρα θα τα βαλω μεσα στο φιλτρο?Ο ανθρακας χρειαζεται ξεβγαλμα με νερο η μπαινει κατευθειαν στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις το λάθος και βάλεις ενεργό άνθρακα σε ενυδρείο πρίν τον καθαρίσεις σχολαστικά και τον αφήσεις να μουλιάσει μερικές ώρες σε όσμωτικό νερό.

Για την σειρά καλύτερα να βάλεις πρώτα τον άνθρακα και μετά τον αντι-φώσφορο.

Αυτή είναι η σωστή σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο αυτη την στιγμη βρικεται σε αυτη την κατασταση.Εχω προσθεσει αντιφωσφορο και ανθρακα αλατοτητα μετρημενη με ρεφλεκτομετρο στα 1025 και αυριο θα προμηθευτω τεστακια της Salifert για να ξεκινησω της μετρησεις.Ποια ειναι τα πρωτα τεστακια που πρεπει να προμηθευτω?

post-11486-0-92423700-1357307574_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολλά πράγματα για ρεφρακτόμετρο ή διαθλασίμετρο(ακόμα πιο σωστά) μπορείς να διαβάσεις εδώ.

Τα τεστάκια που θα χρειαστείς να αγοράσεις είναι

ΝΟ3(Νιτρικά),

Ca (ασβέστιο),

Mg (Μαγνήσιο),

dKH(αλκαλικότητα),

PO4(φωσφορικά).

Αμμωνία και νιτρώδη δεν σου χρειάζονται.Αν κάνεις υπομονή να τελειώσει ο κύκλος του αζώτου δεν θα τα χρειαστείς στην συνέχεια.

Στο ενυδρείο στην παρούσα φάση μπορεί να μπει ζωντανός βράχος.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Αυριο πρωι πρωι θα προμηθευτω ζωντανο βραχο!Ποσα κιλα να βαλω περιπου?

Link to comment
Share on other sites

με δεκα κιλα θα εισαι κομπλε.βεβαια το βαρος ειναι σχετικο.μπορει να παρεις δυο κομματια και να ειναι σαν μπετον.φροντισε να ειναι πορωδες και χωρις αλγες και παρασιτα.απο μαγαζι η χομπιστα θα τον παρεις?

Link to comment
Share on other sites

Εχω γνωστο που δουλευει σε pet shop στον Πειραια και θα τον παρω απο εκει!Να παρω απο την αρχη ολη την ποσοστητα του βραχου η σε δυο φασεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...