Jump to content

Aquael Reefmax 105L Project!!!


karaman

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ωραίο aquascape με πολυ καλές προοπτικές για το μέλλον. :)

Ευχαριστω πολυ!Οπως βλεπεις ειχα καλο συμβουλατορα!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια!!

Ξεχασα να αναφερω οτι απο χτες εχω ακουσει μερικες φορες μεσα στο ενυδρειο ενα δυνατο ''τικ'' το οποιο ακουγεται αισθητα στο χωρο που ειναι το ενυδρειο!Εχεις κανεις ιδεα τι μπορει να ειναι???

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κάποια Mantis shrimp?

ο μόνος τρόπος να δείς είναι το βράδυ μέ κάποιο φακό...να στήσεις καραούλι...πολύ προσοχή θέλει...

Link to comment
Share on other sites

Λες να εχω και να μην το ξερω???Σε περιπτωση που την βρω τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως έρχεται σαν λαθρεπιβάτης μαζί με τον βράχο.Mantis Shrimp.

Την βγάζεις εκτός...είναι πολύ γρήγορη και θα σε ταλαιπωρήσει...μπορείς να δοκιμάσεις και με παγίδα.

Aν δεν είναι τελικά mantis μπορεί να είναι κάποιο σαλιγκάρι Trochus που και αυτά όταν γυρνάνε στο τζάμι κάνουν ένα ελαφρύ θόρυβο..

Link to comment
Share on other sites

Μπορει επισης να ειναι και καποια pistol shrimp.Σ'αυτη την περιπτωση εγω στη θεση σου θα την αφηνα :)

https://www.google.com/search?q=pistol%20shrimp&biw=1280&bih=878&sei=b9kjUbn_J4eP4gS-qoCQBA&tbm=isch

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ όλους!!Απο ψάρια νομίζω είμαι καλα..Αλλα απο κοράλια σίγουρα θα προστεθούν και αλλα!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Πολύ ωραίο!

Απο ψάρια μπορείς να βάλεις ακόμα ένα γοβιό, και κανα γιατρό. Βάλε και καμια γαριδούλα. Απο κοράλια έχεις να βάλεις...

Link to comment
Share on other sites

Στα 105 λίτρα το Blue Tang δεν είναι καλά...θα σε μαλώσει ο Batman και σένα...

292848_10151221652569806_995258627_n.jpg

Κάποιος πρέπει να τα λέει αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το blue tang πριν το αγοράσω γνώριζα και το τελικό του μέγεθος και είχα διαβάσει πληροφορίες.Οποτε επέλεξα να το πάρω μικρό όπως είναι τωρα και στο ενα χρόνο περίπου που θα εχει μεγαλώσει να το δώσω σε κάποιον άλλο χόμπιστα με μεγαλύτερο ενυδρειο!

Ξέρει κανεις να αναγνώρισει αυτο το κοραλλι;;post-11486-0-56666700-1361366160_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο στήσιμο, καθαρό με καλές προοπτικές μπράβο φίλε μου και καλή συνέχεια...

Ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Για Bubble Coral (Plerogyra sinuosa) το κόβω...αλλά κακοποιημένο είναι....δεν θέλει και πολύ κυκλοφορία και όπως όλα τα LPS εκτιμάει το τάισμα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανεις να αναγνώρισει αυτο το κοραλλι;;attachicon.gifimage.jpg

Όπως λέει και ο Αλεξ είναι bubble, το ταισμά του είναι κάπως ιδιότροπο, στοχευμένο με σύριγγα ή πιππετα, λίγο μετά το κλείσιμο των φώτων που θα βγάλει τους πολύποδές του, θέλει μια φορά στους πολύποδες για να καταλάβει ότι υπάρχει τροφή και μετά από λίγο σου επιδικνύει το στόμα του, εκεί του χώνεις την τροφή, μην ταίσεις παραπάνω από μια φορά την εβδομάδα...

Link to comment
Share on other sites

Το blue tang το εχει τσακισει!!Ολο παει και τσιμπαει!

Μήπως έχει μαζέψει άλγη το κοράλι και πάει και τσιμπάει ο blue?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...