Jump to content

Aquael Reefmax 105L Project!!!


karaman

Recommended Posts

αν μπορεις να παρεις ολη τη πσοτητα που χρειαζεσαι ειναι οτι καλυτερο.το βαζεις μεσα,στρωνεις και δεν ξαναασχολησε.

αν θα ξαναασχοληθεις θα ειναι στο στησιμο του aquascape μεχρι να πετυχεις οπτικα αλλα και λειτουργικα αυτο που θες.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω μπορω να τον παρω ολο τον βραχο απο την αρχη αλλα αντε να αποφασισω πως θα τον στησω μεσα στο ενυδρειο!!

Link to comment
Share on other sites

βαλτον μεσα στο ενυδρειο και απο την στιγμη που δεν εχεις ζωντανα να στρεσαρεις εχεις ολο το χρονο να τον φτιαξεις οπως θες.

με τη μια λιγο δυσκολο να φτιαξεις το aquascpe.

και λιγη ωρα να μεινουν καποια κομματια εκτος νερου δεν παθαινουν κατι.μπορεις να εχεις και μια λεκανη με αλατονερο και να τα βαλεις εκει μεχρι να στησεις τα πρωτα κομματια,μην τα εχεις ολα μεσα και δυσκολευεσαι.

κοιτα ο βραχος να εχει διαφορα σχηματα για να εχεις περισσοτερες επιλογες στο στησιμο.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Σωστα!Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου!!

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνας τις φωτό..... :bigemo_harabe_net-82: :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Μπηκε και ο βραχος προχτες περιπου 12κιλα ζωντανου βραχου.Ομολογω οτι δεν εχω καταληξει ακομα με το aquascape αλλα που θα παει θα αποφασισω!Αυτο ειναι το τωρινο aquascape!Aκουω γνωμες

post-11486-0-41546400-1358016366_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλη συνεχεια.καλη η ιδεα σου να το χωρισεις σε δυο νησια αλλα επειδη τα κομματια του βραχου ειναι λιγα και μεγαλα δεν σου δινουν λειτουργικο αποτελεσμα και κρυψωνες για τα ψαρια οπως επισης θεσεις για κοραλια.γνωμη μου ειναι να δημιουργησεις ενα ενιαιο στησιμο στην μεση με ολα τα κομματια μαζι προσπαθωντας να πετυχεις αυτα που σου ειπα πιο πανω.

το αριστερο νησι ειναι πολυ κοντα στο τζαμι.δεν θα μπορεις να καθαριζεις τα τζαμια απο τις αλγες.

για το ζωντανο της φωτο μην αγχωνεσαι.το αφηνεις και το ξεχνας.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Στο αριστερό αν μπορεις να το γυρίσεις ανάποδα και να το βάλεις πισω από το κομμάτι ,με τα ποδαράκια-μύτες προς τα κάτω δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

Το στήσιμο είναι πολύ καλό υποδειγματικό θα έλεγα, άστο όπως είναι.Τι να τις κάνει τις κρυψώνες;Θα τις δημιουργήσουν τα κοράλλια,πόσα ψάρια θα βάλει άλλωστε;Άστο έτσι και θα με θυμηθείς.Έχεις πολλές θέσεις για κοράλλια και το ενυδρείο με το στήσιμο αυτό έχει παντού κυκλοφορία και καθόλου νεκρά σημεία,άσε που όταν κολλάει τα κοραλλάκια του θα βγάζει με μεγάλη ευκολία το κομμάτι του βράχου έξω και θα κολλάει απίστευτα εύκολα.Φαντάσου φίλε μου πολύποδες γύρω γύρω από τις βάσεις,λπς πάνω στις βάσεις και σκληρά περιμετρικά και πάνω στα επάνω κομμάτια.

Αν λέω αν μας έκανε και ο ......ος :bigemo_harabe_net-82: μια εικόνα φωτορεαλισμού θα είμαστε όλοι ευτυχείς

Έγινε επεξεργασία - POLYCHRONAKIS NIKOS
Link to comment
Share on other sites

Το στήσιμο είναι πολύ καλό υποδειγματικό θα έλεγα, άστο όπως είναι.Τι να τις κάνει τις κρυψώνες;Θα τις δημιουργήσουν τα κοράλλια,πόσα ψάρια θα βάλει άλλωστε;Άστο έτσι και θα με θυμηθείς.Έχεις πολλές θέσεις για κοράλλια και το ενυδρείο με το στήσιμο αυτό έχει παντού κυκλοφορία και καθόλου νεκρά σημεία,άσε που όταν κολλάει τα κοραλλάκια του θα βγάζει με μεγάλη ευκολία το κομμάτι του βράχου έξω και θα κολλάει απίστευτα εύκολα.Φαντάσου φίλε μου πολύποδες γύρω γύρω από τις βάσεις,λπς πάνω στις βάσεις και σκληρά περιμετρικά και πάνω στα επάνω κομμάτια.

Αν λέω αν μας έκανε και ο ......ος μια εικόνα φωτορεαλισμού θα είμαστε όλοι ευτυχείς

Συμφωνω απολυτα, ωραιο το στησιμο.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανε την πρωτη του εμφανιση ενας πολυ πολυ μικρος αστεριας!Το στησιμο τελικα εμεινε οπως εχει με την μονη διαφορα οτι ο αριστερος βραχος μετακινηθηκε λιγο πιο δεξια.

Οι πρωτες μετρησεις ειναι

PH:8

PO4:0

NO3:5

NH4:0

Αλατοτητα μετρημενε με ρεφλεκτομετρο στα 1025 και θερμοκρασια 25 βαθμους!

Link to comment
Share on other sites

Να και ο πρωτος κατοικος του ενυδρειου!Αν και απο το πετ σοπ που το πηρα μου ειπε το ονομα το ξεχασα!!

post-11486-0-98348400-1359062028_thumb.jpg

Οι τωρινες μετρησεις ειναι οι εξης:

Ph:8

PO4:0

NH4:0

NO3:5

NO2:0

Σημερα επισης παρατηρησα στα τζαμια κατι σαν γλιτσα σε χρωμα καφε ανοιχτο η οποια εφευγε πολυ ευκολα με το χερι.Ειναι κατι που πρεπει να ανησυχω???

Link to comment
Share on other sites

Να και ο πρωτος κατοικος του ενυδρειου!Αν και απο το πετ σοπ που το πηρα μου ειπε το ονομα το ξεχασα!!

salarias fasciatus κοινως σαλιαρα :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!!Καποια λεπτομερεια που θα επρεπε να ξερω για αυτο το ψαρακι εκτος απο οτι του αρεσει να τρωει την αλγη του βραχου?

Link to comment
Share on other sites

Αν και το ειχα διαβασει καποια στιγμη στο παρελθον ευχαριστω που μου το ξαναθυμισες!!

Οσο για αυτη τη γλιτσα που παρατηρησα στα τζαμια σε χρωμα ανοιχτο καφε γνωριζει κανεις τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

διατομικη αλγη πρεπει να ειναι η οποια θα φυγει με τον καιρο..

Link to comment
Share on other sites

Να την αφησω να κανει τον κυκλο της η να το βοηθησω καθαριζοντας την?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σας παρουσιαζω το ενυδρειο στην παρουσα φαση..Αν και εχει μελλον ακομα ολα πανε καλα χωρις απωλειες και προς το παρον χωρις καμια δυσκολια!!

post-11486-0-23446600-1361047156_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...