Jump to content

Ebenos Nano Reef Project.


ebenos

Recommended Posts

καλη αρχη Νικολα !!!

οπου μπορω να help ξερεις......

Ήδη μου έχεις δώσει πολύ και εσύ και οι υπόλοιποι τηλεφωνικοί γνωστοί άγνωστοι!

:bowdown: :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή αυτό Αλέξη επικοινωνεί με το sump? Βαλε καμία φυτογραφία η κανένα λινκ ρε φιλαράκι να καταλάβω!

refugium.jpg

Link to comment
Share on other sites

refugium.jpg

Δεν σε πιάνω ρε αλεξ είμαι και άσχετος από αλμύρα βλέπεις. Αυτό είναι το κυρίως sump που στο μεσαίο διαμέρισμα έχει άλγη και λειτουργεί και σαν ριφιουτζιουμ η ένα δεύτερο?

Link to comment
Share on other sites

Ένα σάμπ είναι...πολύ ωραία φτιαγμένο...είσοδος στο πρώτο διαμέρισμα (εκεί μπαίνει και το σκίμμερ) και στο τελευταίο διαμέρισμα η επιστροφή...έχει και χώρο για άνθρακα/αντιφώσφ....

Link to comment
Share on other sites

στιψε λιγο το μυαλο σου η βαλε ακομη ενα ποτο.μπροστα σου ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είπα και εγώ ρε παιδιά από την αρχή! Το sump που θα έχω έτσι θα είναι, θα έχει το skimmer στο ένα διαμέρισμα, στο άλλο τον βράχο και την μακροαλγη και στο τρίτο η επιστροφή!

Αποτι καταλαβαίνω θέλεις να πεις ότι θα ήταν καλύτερα να φτιάξω ένα μεγαλύτερο sump και να εκμεταλλευτώ όλο το χώρο του ντουλαπιού χωρίς να το σπαταλήσω με δεύτερη δεξαμενή για να υπάρχει μεγαλύτερη άνεση και περισσότερος χώρος! Κατάλαβα λάθος η να βάλω και άλλη μπύρα?

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι σχεδον πιτα....παω γι Νανι.χοχοχοχοχο

Link to comment
Share on other sites

Αν σε παίρνει απο χώρο βάλε και την αναπλήρωση εκεί...Απλά σε κάθε σάμπ τα φλοτεράκια μπαίνουν στον τελευταίο θάλαμο της επιστροφής...να το έχεις στο πρόγραμμα αυτό.

Όσο πιο άνετο είναι το σάμπ τόσο καλύτερα για σένα.Μιλάμε για έξτρα νερό άρα περισσότερη ασφάλεια...ανάσες και οξυγόνο για να μεγαλουργήσεις στο display...

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι σχεδον πιτα....παω γι Νανι.χοχοχοχοχο

Φαίνεται από το αβαταρ σου!

:hysterical: :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Άρα καλά κατάλαβα αυτό που θες να πεις!

Το sump έχει διαστάσεις 40Χ31Χ20 αρκετά μεγάλο για το ενυδρείο πιστεύω!

Με την προσθήκη της μακροαλγης θεωρείς ότι δεν θα δουλέψει και ως ριφιουτζιον?

Η λαμπα που σκεφτωμε να βαλω στο sump είναι αυτή της μαμας aquael με μια λαμπα marine 11watt 10000kelvin και μια coral reef actinic 20000kelvin! Θα κανει δουλεια στην σαετο?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω θελει πολυ πιο ζεστο φως η χαετο... εγω εχω βαλει μια απλη τ5 οικιακης χρησης στα 6000κ.

Link to comment
Share on other sites

όχι Ebenos θα βάλεις μια μικρή οικονομίας 11-15watt να κάνεις την δουλειά σου...άρχισε να σχεδιάζεις στο χαρτί...και εμείς εδώ είμαστε να σου βάζουμε ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

Οκ με κατατόπισες πλήρως! Δεν μου απάντησες όμως για το sump θα δουλέψει ως ριφιουτζιον σε αυτές τις διαστάσεις με την άλγη στην μέση μιας που δεν υπάρχει χώρος για άλλες κατασκευές?

Link to comment
Share on other sites

Τις λαμπες του Aquael για μενα βαλτες βοηθητικες με καποια πατεντα στο κυριως ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Τις λαμπες του Aquael για μενα βαλτες βοηθητικες με καποια πατεντα στο κυριως ενυδρειο σου.

Καπου θα μπουνε και αυτές, χαμένες δεν θα πάνε να είσαι σίγουρος! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οκ με κατατόπισες πλήρως! Δεν μου απάντησες όμως για το sump θα δουλέψει ως ριφιουτζιον σε αυτές τις διαστάσεις με την άλγη στην μέση μιας που δεν υπάρχει χώρος για άλλες κατασκευές?

Τι διαστασεις θα εχει το διαμερισμα που θα κανεις refugium? Νομιζω πως δεν θα εχεις προβλημα... καλη κυκλοφορια θελει η χαετο..

Link to comment
Share on other sites

Τι διαστασεις θα εχει το διαμερισμα που θα κανεις refugium? Νομιζω πως δεν θα εχεις προβλημα... καλη κυκλοφορια θελει η χαετο..

Οκ γιαννο θα το κοιτάξω και θα σας πω! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τι διαστασεις θα εχει το διαμερισμα που θα κανεις refugium? Νομιζω πως δεν θα εχεις προβλημα... καλη κυκλοφορια θελει η χαετο..

Μιας και ο εξοπλισμος ειναι ακομα στα χερια μου ας απαντησω εγω για να βοηθησω . 15χ26χ20 ειναι το μεσαιο διαμερισμα

Link to comment
Share on other sites

Με τα χρυσόψαρα ειναι όλα συμβατά για μια γαρίδα σαν κι εμένα..από την ορολογία μεχρι τη θερμοκρασία του νερού..το μάτι της γαρίδας αναμένει τη στιγμή που θα γίνει το ίδιο συμβατο και με το θαλασσινό νερό..καλή περιπλάνηση στα αδυτα της θάλασσας με μονη ευχή την απόλαυση των νεων συγκατοίκων!!

Έτσι κι αλλιώς θα κανεις οτι καλύτερο για ενα σωστό ενυδρείο!!

Link to comment
Share on other sites

Ισως χρειαστει ενα μικρο κυκλοφορητακι για το μεσαιο διαμερισμα για να εχει καλυτερη ροη.

Link to comment
Share on other sites

Με τα χρυσόψαρα ειναι όλα συμβατά για μια γαρίδα σαν κι εμένα..από την ορολογία μεχρι τη θερμοκρασία του νερού..το μάτι της γαρίδας αναμένει τη στιγμή που θα γίνει το ίδιο συμβατο και με το θαλασσινό νερό..καλή περιπλάνηση στα αδυτα της θάλασσας με μονη ευχή την απόλαυση των νεων συγκατοίκων!!

Έτσι κι αλλιώς θα κανεις οτι καλύτερο για ενα σωστό ενυδρείο!!

:thumbup: :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ισως χρειαστει ενα μικρο κυκλοφορητακι για το μεσαιο διαμερισμα για να εχει καλυτερη ροη.

Αυτό είναι σίγουρο κατά την άποψη μου... κ ο χώρος νομίζω είναι ικανοποιητικός... έχω δει κ πιο μικρά refugium..

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και το φιλτρο της Aquael που μπορει να το προσαρμοσει στο σαμπ για καλυτερη κυκλοφορια και για να βαλει και τον ανθρακα/αντιφοσφωρο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...