Jump to content

Ebenos Nano Reef Project.


ebenos

Recommended Posts

Οταν εχεις να κανεις με εναν έμπειρο και κατασταλαγμενο χομπιστα σαν τον Νικο και βλεπεις να στηνει τοσο ομορφα κ μελετημενα ενα ριφακι τοτε δεν εχεις τπτ αλλο να κάνεις παρα να σπαμαρεις!!! :)

Ξεχασες το τακτοποιημενος και νοικονυρης :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οκ αφου το θες...

Παμε...

Στο σαμπ θα αφησεις τελικα μόνο βραχο?

Οχι, εχω βαλει και chaeto με αντιθετη φωτοπεριοδο και βλεπουμε πως θα παει!

Στο main τι φωτισμό ειπαμε οτι εχεις?

2χ24 Τ5 δηλαδη ειμαι ηδη στα 0,8w/lt πιστευω οτι ειναι καλα!

Προσεξε η επιστροφη σου να μην χτυπαει πολυ στο τζαμι γιατι..

1) θα γεμιζει αλγη εκεινο το σημειο Χτυπαει, αλλα εχω καλη ξηστρα!

2) απο υψηλη αναταραξη θα γεμίσεις αλατια παντου. Η αναταραξη δεν πιτσιλαει, ειναι οπως πρεπει να ειναι με σωστο παφλασμο!

Άνθρακα και αντιφωσφορο εβαλες? Αν οχι καντο απο τωρα. Εννοειτε, απο την πρωτη μερα!

Τις αναλογιες τις θυμάσαι? Αντιφωσφορο εβαλα dupla 25 γραμμαρια και σκοπευω να τον αλλαζω μαι φορα τον μηνα! Ανθρακα της tunze εβαλα 100 γραμμαρια απο 250 που ελεγε η συσκευασια για τα λιτρα μου γιατι δεν χωρουσε περισσοτερο το φιλτρο που επισεις θα αλλαζει καθε μηνα! Εκει θα δω τι θα κανω με την ποσοτητα!

Απο τροφες προτίμησε τα flakes της ocean nutrition . Ολα τα ψαρια τις τσακίζουν. Αυτη ταιζω!

Αν ..λεμε αν ποτε αλλαξεις σαμπ κανε το μεσαίο διαμέρισμα μεγαλύτερο και μην βάλεις διαμερίσμα για προπαρασκευη νερου.Αν ποτε αλλαξω το sump θα αλλαξω και ενυδρειο!

Το σκιμερ σου για ποσα λιτρα ειναι μάξιμουμ? Για 200+

Ποσα λιτρα καθαρα έχεις εσυ? 100 καθαρα!

Εαν η υπερχειληση σου το αντέχει τοτε την αντλια επιστροφής μην την έχεις στραγγαλισμενη κ την ζοριζεις.

Η υπερχειληση αντεχει αλλη τοση ποσοτητα αλλα μετα η επιστροφη θα πεταει το νερο εξω! Δεν την ζοριζω, η βανα της επιστροφης ειναι τερμα ανοιχτα απλα η αντλια ειναι απο 1000 εως 2000 λιτρα/ωρα και την εχω στα 1500 περιπου!

:)

Link to comment
Share on other sites

Τον ανθρακα γιατι καθε μηνα Νικο? Ετσι λεει η εταιρια? Δε θα ηταν προτιμότερο να τον αλλαζεις καθε 15-20 μερες μαξ για να εχεις το κεφαλι σου ήσυχο?

Link to comment
Share on other sites

Και οσο για την ποσότητα μη σε απασχολεί ιδιαίτερα... :) καλα εισαι κ ετσι.!

Link to comment
Share on other sites

Κατα την ταπεινη μου αποψη,δεν χρειαζεσαι τουλαχιστων οχι τωρα ανθρακα και αντιφωσφορο.Την chaeto αλλωστε για να σου κανει την ιδια δουλεια την εβαλες :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

ωραιος Νικολα Τελειο το μικρο σου!!!!!Φτουυυυυυ....................................καλη συνεχεια αλμυρε!!!! :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά φιλαράκι! Σε ευχαριστώ πολύ!

Σε μερικές μέρες θα αρχίσουν να μπαίνουν και τα πρώτα κοραλάκια

Έχεις μια μικρή χρόνοκαθυστέρηση η μου φαίνεται!

Χα χα χα….

Μόνο τα βρέξαμε…μούσκεμα τα κάναμε…..

Δεν αρχίζετε τώρα να προτείνετε και κανα ψαράκι ακόμα γιατι δεν μπορω να αποφασίσω…..

Και τα ζωανθά τι είναι? :ph34r::D:D:P:P

Αφού ξέρεις ότι χωρίς και μένα δεν κάνετε καλό :spam::spam:

Link to comment
Share on other sites

Nίκο ρίξε κανα decora ή magnifica, Και κανα γκομπάκι γι αρχή.

Moνο αν ειναι σκεπασμενο το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Τον ανθρακα γιατι καθε μηνα Νικο? Ετσι λεει η εταιρια? Δε θα ηταν προτιμότερο να τον αλλαζεις καθε 15-20 μερες μαξ για να εχεις το κεφαλι σου ήσυχο?

Γενικά είμαι ανθρακακιας και στα γλυκά μου και τον χρησιμοποιώ κατά κόρον!

Σε αυτό που λες δεν έχεις άδικο όμως αν και άλλους που χρησιμοποιώ π.χ. της hobby τους αλλάζω κάθε εβδομάδα με την αλλαγή αλλά αυτός της tunze γραφεί έως ένα μήνα!

Όμως καλύτερα μου φαίνετε να τον αλλάζω όπως λες κάθε 15 για να είμαι ήσυχος και μην σου πω ότι θα αλλάζω και τον αντιφοσφορο μαζί!

Και οσο για την ποσότητα μη σε απασχολεί ιδιαίτερα... :) καλα εισαι κ ετσι.!

Τα υλικά τα τρέχω σε ένα εσωτερικό φίλτρο (με την μορφή ριακτορα) της eheim το biopower 200 και επειδή το συνολικό του ύψος έφτανε πολύ ψιλά στο sump έβγαλα το ένα από τα τρία καλάθια γιαυτο και η μικρότερη ποσότητα άνθρακα αλλά αν χρειαστεί βάζω και το άλλο και είμαστε κομπλέ! Από την άλλη βέβαια άλλοι δεν χρησιμοποιούν καθόλου, αλλά βλέποντας και κάνοντας Γιάννη!

Οταν εχεις να κανεις με εναν έμπειρο και κατασταλαγμενο χομπιστα σαν τον Νικο και βλεπεις να στηνει τοσο ομορφα κ μελετημενα ενα ριφακι τοτε δεν εχεις τπτ αλλο να κάνεις παρα να σπαμαρεις!!! :)

Όσο για τα παραπάνω σου λόγια τι να πω….τώρα με αποτελείωσες!

Σε ευχαριστώ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νίκο τον αντιφως καθε μηνα ειναι καλα.. (για σιδήρου μιλαμε ετσι?) Στις 15 δεν θα εχει προλαβει καν να ξεκινησει να δουλεύει 100%.

Έγινε επεξεργασία - Giovanni
Link to comment
Share on other sites

Ααα... και μην κάνεις το λάθος να συγκρινεις οτιδήποτε έχει σχέση με το γλυκό ... απλά καμιά σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Κατα την ταπεινη μου αποψη,δεν χρειαζεσαι τουλαχιστων οχι τωρα ανθρακα και αντιφωσφορο.Την chaeto αλλωστε για να σου κανει την ιδια δουλεια την εβαλες :bigemo_harabe_net-146:

Στάθη μου σε μερικές μέρες θα αρχίσω το στοκάρισμα και σε κοράλλια και σε ψάρια…σιγά σιγά βέβαια άλλα θα το αρχίσω οπότε πιστεύω ότι καλύτερα είναι να τρέχουν τα υλικά μην φάμε κανα πακέτο!

ωραιος Νικολα Τελειο το μικρο σου!!!!!Φτουυυυυυ....................................καλη συνεχεια αλμυρε!!!! :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Ευχαριστώ ρε παλικαρε, να χαιραισαι και εσύ την ενυδρειαρα σου!

Και τα ζωανθά τι είναι? :ph34r::D:D:P:P

Αφού ξέρεις ότι χωρίς και μένα δεν κάνετε καλό :spam::spam:

Τα ζωανθακια υπήρχαν Παναγιώτη πάνω στο βράχο! Στις επόμενες μέρες θα προστεθούν νέα κοράλλια!

Link to comment
Share on other sites

Τι κοραλια σκεφτεσε να βαλεις?Αυτο που θελω να πω ειναι πως επελεξες δυο μεθοδους που εχουν σαν αποτελεσμα το ιδιο πραγμα.Αν τρεξεις αντιφωσφορο πολυ γρηγορα θα δεις πως η chaeto δεν θα σου πηγαινει καλα.Ανθρακα θα σου ελεγα να βαλεις αν τελικα επιλεξεις να εχεις στο ενυδρειο σου μ****α κοραλια η αν κανεις μιξη με σκληρα και μ****α.Αν οχι μπορεις να βαζεις επικουρικα οποτε χρειαζεται.Οτι και να κανεις ευχομαι να σου παει σφαιρα παντως :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Nίκο ρίξε κανα decora ή magnifica, Και κανα γκομπάκι γι αρχή.

Moνο αν ειναι σκεπασμενο το ενυδρειο

Θα συμφωνήσω, αλλά πόσες πιθανότητες έχει για να πεταχτεί έξω?

Το ενυδρείο έχει γυάλινο καπάκι κανονικά!

Υπάρχει μια σκέψη για μια ψαροσύνθεση που απ’οτι φαίνεται εκεί θα καταλήξω!

Λέω μαζί με τα δυο κλουνακια που έχω να βάλω ακόμα ένα ζευγαράκι pterapogon Kauderni, ένα ζευγαράκι Nemateleotris magnifica και ένα bicolor blenny και κλείσαμε από ψάρια!

Τώρα υπάρχουν ήδη μέσα τρία nassarious, ένας red leg ερημιτης και θα μπει και ένας κόκκινος αστερίας μαζί με καμία cleaner!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο έχει γυάλινο καπάκι κανονικά!

Υπάρχει μια σκέψη για μια ψαροσύνθεση που απ’οτι φαίνεται εκεί θα καταλήξω!

Λέω μαζί με τα δυο κλουνακια που έχω να βάλω ακόμα ένα ζευγαράκι pterapogon Kauderni, ένα ζευγαράκι Nemateleotris magnifica και ένα bicolor blenny και κλείσαμε από ψάρια!

Τώρα υπάρχουν ήδη μέσα τρία nassarious, ένας red leg ερημιτης και θα μπει και ένας κόκκινος αστερίας μαζί με καμία cleaner!

Πολυ καλες επιλογες :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Νίκο τον αντιφως καθε μηνα ειναι καλα.. (για σιδήρου μιλαμε ετσι?) Στις 15 δεν θα εχει προλαβει καν να ξεκινησει να δουλεύει 100%.

Ok john!!! Οπότε παμε για αλλαγή άνθρακα κάθε 15 και αντιφως κάθε μήνα!

Done!

Ααα... και μην κάνεις το λάθος να συγκρινεις οτιδήποτε έχει σχέση με το γλυκό ... απλά καμιά σχέση.

Εννοείτε βρε! Απλά αναφορικά το είπα για την χρήση που κάνω στους άνθρακες που χρησιμοποιώ!

Link to comment
Share on other sites

Τι κοραλια σκεφτεσε να βαλεις?Αυτο που θελω να πω ειναι πως επελεξες δυο μεθοδους που εχουν σαν αποτελεσμα το ιδιο πραγμα.Αν τρεξεις αντιφωσφορο πολυ γρηγορα θα δεις πως η chaeto δεν θα σου πηγαινει καλα.Ανθρακα θα σου ελεγα να βαλεις αν τελικα επιλεξεις να εχεις στο ενυδρειο σου μ****α κοραλια η αν κανεις μιξη με σκληρα και μ****α.Αν οχι μπορεις να βαζεις επικουρικα οποτε χρειαζεται.Οτι και να κανεις ευχομαι να σου παει σφαιρα παντως :bigemo_harabe_net-146:

Το πάω για mix Στάθη μιας που μου αρέσει πολύ ο συνδυασμούς και θέλω να περάσω απ’ολα τα βήματα με ότι και αν αυτό συνεπάγετε!!!

Αρκετά ζωανθακια, καμία xenia (ξέρω-ξέρω), καμία euphylia, ricordeas και σιγά σιγά με τον καιρό μερικά lps και μερικά sps!

Κατάλαβα τι εννοείς αλλά επειδή θα πέφτει φαγάκι μιας που θα υπάρχει πληθυσμός στο ενυδρείο πιστεύω πως και η chaeto θα κρατηθεί, μπορεί όμως και να μην πάει καλά όπως λες!

Βλέποντας και κάνοντας!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο έχει γυάλινο καπάκι κανονικά!

Υπάρχει μια σκέψη για μια ψαροσύνθεση που απ’οτι φαίνεται εκεί θα καταλήξω!

Λέω μαζί με τα δυο κλουνακια που έχω να βάλω ακόμα ένα ζευγαράκι pterapogon Kauderni, ένα ζευγαράκι Nemateleotris magnifica και ένα bicolor blenny και κλείσαμε από ψάρια!

Τώρα υπάρχουν ήδη μέσα τρία nassarious, ένας red leg ερημιτης και θα μπει και ένας κόκκινος αστερίας μαζί με καμία cleaner!

Οι καρδινάλιοι αν σου κάτσουν ζευγάρι θα είναι το ιδανικό.

Τα magnifica μια στις χίλιες τα πετυχαίνεις ζευγάρι, και αν δεν τα πετύχεις ετοιμάσου για παιχνίδι τελικής πτώσεως. Καμια φορά και αρσενικό θηλυκό να'ναι πάλι τσακώνονται.

Την σαλιάρα βάλτην.

Τον αστερία και την cleaner βάλτα μετά απο κανα δίμηνο να ωριμάσει λίγο το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Οι καρδινάλιοι αν σου κάτσουν ζευγάρι θα είναι το ιδανικό.

Τα magnifica μια στις χίλιες τα πετυχαίνεις ζευγάρι, και αν δεν τα πετύχεις ετοιμάσου για παιχνίδι τελικής πτώσεως. Καμια φορά και αρσενικό θηλυκό να'ναι πάλι τσακώνονται.

Την σαλιάρα βάλτην.

Τον αστερία και την cleaner βάλτα μετά απο κανα δίμηνο να ωριμάσει λίγο το σύστημα.

Οπότε τι προτείνεις Παναγιώτη? Ένα η τρία?

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τι προτείνεις Παναγιώτη? Ένα η τρία?

Eγώ προσωπικά θα πρότεινα καλύτερα 1 και για λόγους λίτρων. Μην ξεχνάμε ότι δεν μπορείς να το υπερφορτώσεις ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σου Παναγιωτη!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...