Jump to content

Gray Triggerfish Στην Ελλάδα


Recommended Posts

Πήγα σήμερα με ένα φίλο για ψαρευτική εξόρμηση με βάρκα και στο σημείο που είμασταν βγάλαμε 13 gray triggerfish ψάρια που συναντόνται κυρίως στον Ατλαντικό Ωκεανό. Θα ανεβάσω σύντομα φωτογραφίες. Τα ψάρια θα πάνε για ανάλυση στην Θεσσαλονίκη. Πιάστηκαν στην περιοχή της Γρίτσας Λιτοχώρου σήμερα το μεσημέρι με δόλωμα ακροβάτη. Δεν υπάρχει καμία αναφορά στην περιοχή για τέτοια ψάρια.Ψαρεύω στην περιοχή 5 χρόνια και δεν τα έχω ξαναδεί.

post-35537-0-34707300-1358613339_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασία νερού στο σημείο 11 βαθμούς, βάθος 48 πόδια.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω αναλυτικα later. Γιατί πρέπει να τα πάω στην Νομαρχία τώρα. Δεν σε ενδιαφέρει πάντως να μάθεις αν είναι τοξικά ή πως βρέθηκαν εδώ ?

Link to comment
Share on other sites

Να μας πεις , αν μπορείς , θα έχει ενδιαφέρον. Πάντως σε 2-3 sites που μπήκα μόλις είδα το θέμα , αναφέρει ότι έχουν παρατηρηθεί και στη μεσόγειο.

Αναμένουμε ! :)

//edit Διαβάζω επίσης ότι τρώγεται αλλά συνδέεται και με δηλητηριάσεις Ciguatera.

Έγινε επεξεργασία - dpap
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως άρχισε και η μετανάστευση εδώ των τροπικών !

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου περιμένω πλήρης ενημέρωση όπως και πολλοί εδώ μέσα...Ελπίζω να είσαι καλά! :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο ψάρι το συνάντησα στην περιοχή του καλάμου (απέναντι από την Εύβοια) για πρώτη φορά φέτος! Ψαρεύω στην περιοχή τουλάχιστον 20 χρόνια και δεν το είχα ξαναδεί ποτέ! Κάποιος φίλος από την Εύβοια μου είπε ότι το έχει δει σε ψαροταβέρνα και το ονόμαζαν γουρουνόψαρο…

Link to comment
Share on other sites

μου φαίνεται ότι είχα δει και στο ενυδρείο της Ρόδου πριν από 3 χρονιά κάτι τεράστια Triggerfish μαζί με κάτι τεράστιους ροφούς αλλά δεν ξέρω αν είναι τα ίδια και νομίζω τα έπιασαν εκεί http://imgll.trivago.com/uploadimages/94/91/9491838_l.jpeg

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος 96
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η ώρα λοιπόν.

Καταρχήν να απαντησω σε αυτούς που απ' ευθείας πάνε να την πουν στον άλλο. Και ρωτάω λοιπόν. Αν το βλέπατε εσείς για πρώτη φορά αυτό το ψάρι θα ξέρατε τι είναι, από που είναι, κτλ ? Δεν νομίζω.

Σήμερα κατά τη 1 ξεκίνησα με έναν φίλο μου να πάμε για ψάρεμα με την βάρκα. Πήγαμε σε ένα μέρος που ψαρεύουμε χρόνια. Δεν ήταν κανένας άλλος. 48 πόδια βάθος, θερμοκρασία νερού 11 βαθμούς ένα μέτρο από την επιφάνεια. Δεν τσιμπούσε τίποτα. Ξανφικά πήραμε ένα ψάρι από αυτά,που φυσικά βλέπαμε για πρώτη φορά και δεν ξέραμε τι είναι. Ψαρεύουμε στο μέρος αυτό τουλάχιστον 5 χρόνια. Ήτανε πάρα πολύ σκληρό στην αίσθηση, δεν αντιδρούσε σχεδόν καθόλου στο πιάσιμο, και είχε πολύ κοφτερά δόντια. Το έπιασα με μια πετσέτα και το παρατηρούσα. Μου έμοιαζε λίγο σαν Χριστόψαρο,αλλά ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι δεν ήταν. Πήρα 2-3 τηλέφωνα, σε φίλους τους το περιέγραψα και μου είπανε ότι δεν ξέρουν. Πήρα και στο Λιμενικό και ρώτησα αν έχει παρατηρηθεί κάποιο περίεργο είδος ψαριού στην περιοχή τον τελευταίο καιρό, γιατί είχα τουλάχιστον 3 μήνες να πάω για ψάρεμα. Μου είπαν δεν υπάρχει καμία αναφορά. Θεώρησα λοιπόν ότι πιθανόν να τρώγεται. Προφανώς πέσαμε σε κοπάδι γιατί βγάλαμε συνολικά 12 σε μια ώρα.

Όταν βγήκαμε μετά από 3 ώρες τα ψάρια ήτανε ακόμα ζωντανά. Ρώτησα ένα επαγγελματία ψαρά και μου είπε ότι τα βλέπει πρώτη φορά. Πήγα στο κατάστημα αλιείας και δεν ήρεξε κανένας, ούτε ο ιχθυοπώλης της γειτονιάς. έψαξα λοιπόν στο internet και το βρήκα και πήρατηλ. στο Λιμενικό ξανά. Μου είπανε να τους τα πάω , ώστε να τα στείλουν Θεσνίκη. Τους είπα ότι βρήκα μια αναφορά πριν 2 χρόνια για κάτι σχετικο στην Χαλκιδική. Τους έστειλα και φωτό.

Να μην τα πολυλογώ, έτσι σκέφτηκα και έτσι έπραξα. Εχω βγάλει 20 λίτρα νερό από το ενυδρείο μου και έχω κρατήσει ένα ζωντανό. Αλλά ειλικρινά δεν ξέρω τι να το κάνω. Να το πάω στην θάλασσα ή να τους το δώσω ζωντανό. Φυσικά δεν ξέρω πόσο μπορεί να αντέξει γιατί πρέπει να του αλλάζω το νερό. Δεν έχω επιπλέον φίλτρα, κτλ. Μου είπανε να τους τα πάω αύριο και να τα κρατήσω στην κατάψυξη.

Και φυσικά που να φανταστώ ότι θα ήταν είδος triggerfish και ότι ζει κυρίως στον Ατλαντικό και είπε να έρθει μια βόλτα από την Πιερία. Τρώγεται δεν τρώγεται , δεν παίζει να τα φάω. Αυτά τα ολίγα

Link to comment
Share on other sites

http://www.tsantiri.gr/ellada/gourounopsaro-to-psari-me-ta-anthropina-dontia.html

Σύμφωνα με το παραπάνω εδώ ονομάζεται γουρουνόψαρο και το τρώνε σε διάφορες περιοχές με διάφορους τρόπους.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω β βγαλει και εγω με ψαροτουφεκο εδω στην κρητη..

Τι μέγεθος ? Το έφαγες τελικά ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Ποιός την είπε σε ποιόν όμως ; Μπερδεύτηκα ! :)

//edit Κακώς ρώτησα , με συγχωρείτε , καλή καρδιά . :)

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος εδώ που να το έχει καταναλώσει ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φανηκε να την ειπε ο giovanni σε κανεναν :) ..Παντως λίγο που έψαξα είναι γνωστό ψάρι απαντάται και στην μεσογειο..αναφέρεται σε πολλά φόρουμ από ψαράδες και ψαροντουφεκαδες

http://www.psaria.net/2010/07/goyroypsaro.html?m=1

Rythor on the move via tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω....

Είμαι 1000% σίγουρος ότι εννοούσε αυτό , αλλά ζητώ και πάλι συγνώμη που ρώτησα.

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

ο καλυτερος να σου απαντησει ειναι ο gio :bigemo_harabe_net-64:

παντως κατι τετοιο ειχε γινει καλιφορνια

καποιοι χομπυστες ειχαν ξεφορτωθει καποια Lionfish στην εκει θαλασσα και αυτα αναπαραχθηκαν και αποικησαν

την περιοχη.

αν βρω ξανα το αρθρο θα το βαλω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...