Jump to content

Gray Triggerfish Στην Ελλάδα


Recommended Posts

Παιδιά και εγώ από τα γραφόμενα του Gio αυτό κατάλαβα, ότι αναφέρεται σε πιθανούς χομπίστες που τα άφησαν ελεύθερα !!!

Link to comment
Share on other sites

Mr Giovanni ....maybe ?

Εννουσα ακριβως οτι λενε τα παιδια παραπανω.

Μην βγαζουμε ευκολα συμπερασματα.

Δεν μπορω να καταλαβω πως εβγαλες τετοιο συμπερασμα..Να την πω δηλ σε ποιον? Και γιατι?

Δεν ειπα οτι τα πεταξες εσυ! Ειπα μηπως τα πεταξε καποιος ανιδεος χομπιστας στην θαλασσα και πολλαπλασιαστηκαν.

Δεν μπορουσα να ξερω οτι φυγαν απο τον Ατλαντικο και ηρθαν στην Κατερινη για βολτα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω....

Και μιας και δεν ειμαι εγω αυτος που μιλαει με γριφους, μπορεις να μου τι νομιζες για να λυσουμε την παρεξηγηση?

Link to comment
Share on other sites

Με μια επιφύλαξη απο της φωτογραφιες που βλεπω πρέπει να είναι το Balistes capriscus

http://www.fishbase.org/summary/speciessummary.php?id=7327

καλο είναι να γνωρίζεις ότι στη Μεσόγειο έχουμε και το Stephanolepis diaspros

Μου επιρρεπείς να σε ρωτήσω και εγω κάτι ? αφού δεν ήξερες τι ψάρια ήταν και αν τρώγονται γιατί κρατησες και τα 10 ?

Link to comment
Share on other sites

Εννουσα ακριβως οτι λενε τα παιδια παραπανω.

Μην βγαζουμε ευκολα συμπερασματα.

Δεν μπορω να καταλαβω πως εβγαλες τετοιο συμπερασμα..Να την πω δηλ σε ποιον? Και γιατι?

Δεν ειπα οτι τα πεταξες εσυ! Ειπα μηπως τα πεταξε καποιος ανιδεος χομπιστας στην θαλασσα και πολλαπλασιαστηκαν.

Δεν μπορουσα να ξερω οτι φυγαν απο τον Ατλαντικο και ηρθαν στην Κατερινη για βολτα..

Δεν κατάλαβα ότι το ενοούσες έτσι. Δεν υπάρχει καμία παρεξήγηση λοιπόν. Και αν όντως ρίχνουν κάποιοι ψάρια στη θάλασσα συμφωνώ μαζί σου για τον χαρακτηρισμό.

Link to comment
Share on other sites

Με μια επιφύλαξη απο της φωτογραφιες που βλεπω πρέπει να είναι το Balistes capriscus

http://www.fishbase.org/summary/speciessummary.php?id=7327

καλο είναι να γνωρίζεις ότι στη Μεσόγειο έχουμε και το Stephanolepis diaspros

Μου επιρρεπείς να σε ρωτήσω και εγω κάτι ? αφού δεν ήξερες τι ψάρια ήταν και αν τρώγονται γιατί κρατησες και τα 10 ?

Δεν είπα ποτέ ότι δεν ήξερα αν τρώγονται , κτλ. Αν διαβάσεις όλα τα post θα σου λυθεί η απορία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα ότι το ενοούσες έτσι. Δεν υπάρχει καμία παρεξήγηση λοιπόν. Και αν όντως ρίχνουν κάποιοι ψάρια στη θάλασσα συμφωνώ μαζί σου για τον χαρακτηρισμό.

:bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

http://www.tsantiri.gr/ellada/gourounopsaro-to-psari-me-ta-anthropina-dontia.html

Σύμφωνα με το παραπάνω εδώ ονομάζεται γουρουνόψαρο και το τρώνε σε διάφορες περιοχές με διάφορους τρόπους.

Σωστά,είναι γνωστό σε όσους κάνουμε ψαροντούφεκο. Το επιστημονικό του όνομα είναι Balistes capriscus

Υπάρχει κάποιος εδώ που να το έχει καταναλώσει ;

ναι, εγώ. Είναι νόστιμο, αλλά θέλει καλό γδάρσιμο...

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Σωστά,είναι γνωστό σε όσους κάνουμε ψαροντούφεκο. Το επιστημονικό του όνομα είναι Balistes capriscus

ναι, εγώ. Είναι νόστιμο, αλλά θέλει καλό γδάρσιμο...

Μάλιστα ! Δεν έχω συναντήσει κάποιον εκπρόσωπο του είδους στα νερά μας επάνω. :)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά,είναι γνωστό σε όσους κάνουμε ψαροντούφεκο. Το επιστημονικό του όνομα είναι Balistes capriscus

ναι, εγώ. Είναι νόστιμο, αλλά θέλει καλό γδάρσιμο...

Καλά είναι γνωστό ότι εσύ όλα τα σφάζεις όλα τα μαχαιρώνεις χαχαχαχαχααχ

Link to comment
Share on other sites

Όντως αυτό είναι Balistes capriscus . Πάντως μου φαίνεται πολύ περίεργο ότι δεν το ήξερε κανένας ούτε στο λιμάνι που βγήκα. Και ούτε το έχω ξανασυναντήσει στο μέρος που ψαρεύω χρόνια και συνήθως έχει, τσιπούρες, χάνους, σπάρους, λιθρίνια. όταν έχω νεότερα θα σας ενημερώσω. Ένα ψαρι θα φύγει σήμερα στις 12 το βράδυ στην σκάλα Θεσσαλονίκης. Και αύριο κάποια θα πάνε στην Νομαρχία Πιερίας και θα σταλούν από εκεί Θεσσνίκη.

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι γνωστό ότι εσύ όλα τα σφάζεις όλα τα μαχαιρώνεις χαχαχαχαχααχ

είμαι φαγανός....χιχιχιχι

Όντως αυτό είναι Balistes capriscus . Πάντως μου φαίνεται πολύ περίεργο ότι δεν το ήξερε κανένας ούτε στο λιμάνι που βγήκα. Και ούτε το έχω ξανασυναντήσει στο μέρος που ψαρεύω χρόνια και συνήθως έχει, τσιπούρες, χάνους, σπάρους, λιθρίνια. όταν έχω νεότερα θα σας ενημερώσω. Ένα ψαρι θα φύγει σήμερα στις 12 το βράδυ στην σκάλα Θεσσαλονίκης. Και αύριο κάποια θα πάνε στην Νομαρχία Πιερίας και θα σταλούν από εκεί Θεσσνίκη.

Το έχω πετύχει αρκετές φορές σε ψαριές μας εδώ στην Αττική, αλλά και στην πατρίδα μου στο Ιόνιο

Link to comment
Share on other sites

Στην Κορινθο και Αγιους Θεωδορους εχω δει πολλα παλια.Ολοι εκει τα ελεγαν γουρουνοψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάρεις αποτελέσματα dsdir περιμένω ενημέρωση...μην μας ξεχάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι είναι triggerfish άσχετα αν στην Ελλάδα το λέμε γουρουνόψαρο, κτλ, κτλ.

http://species-identification.org/species.php?species_group=fnam&id=2205

Ο ιχθυολόγος που μίλησα μου είπε ότι αν του έλεγα ότι είναι 1-2 θα μου απαντούσε ότι τα έριξε κάποιος από ενυδρείο. Το ψάχνανε το θέμα και θα μου πούνε αύριο. Αν και δεν νομίζω ότι θα μας πούνε κάτι διαφορετικό γιατί απ' ότι είδα το ψάχνανε σε fishbase, κτλ.

Διάβασα για αναφορές επίσης στην Πελλοπόνησο, το οποίο λέει το θεωρούν εξαιρετικό και σπάνιο μεζέ, αλλά έχουν αναφερθεί και δηλητηριάσεις. Αν ξέρεις κάτι , κάποιος από εκεί ας μας πει. Πάντως αύριο θα έχω και νεότερα από ιχθυόσκαλα Θεσσνίκης, για το αν το συναντήσανε επαγγελματίες ψαράδες.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ ΕΙΧΑΝ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΤΙ ΨΑΡΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ΄ΤΙ ΑΚΟΥΣΑ..ZEBRASOMA SKOPAS ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ..

:bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74: χαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Η ενημέρωση που είχα από την Δ/νση Αλιείας Πιερίας είναι ότι πρόκειται για το balistas capriscus. Συγκεκριμένα μου είπαν ότι συνήθως βρίσκεται σε βαθύτερα νερά , πάνω από 20 μέτρα (εγώ τα έπιασα στα 45-48 πόδια , δηλαδή περίπου 15-16 μέτρα). Ένας φίλος μου είπε ότι είχε πιάσει πριν κάποια χρόνια, αλλά μόνο ένα. Τόσα πολλά ποτέ. Προφανώς ήταν κάποιο κοπάδι πεινασμένο και βγήκε λίγο πιο έξω για αναζήτηση τροφής.

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ στην Λευκάδα είχα βρεί ένα μικρό 4-5 cm τον Σεπτέμβρη ζωντανό μέσα σε ένα πλαστικό ποτήρι που επέπλεε. Υπάρχουν ακέτα είδη μετανάστες πλέον. Το Σ/Κ πιάστηκε στα δίχτυα του πεθερού μου το ψάρι Fistularia commersonii(ψάρι κορνέτα). Έχουμε να δούμε ακόμη...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά το γουρουνόψαρο δεν θεωρείτε "μετανάστης", είναι το μεσογειακό είδος trigger. Σαν να λέμε ότι ο Αμερικάνικος ροφός (Epinephelus itajara) είναι "μετανάστης" του Μεσογειακού ροφού (Epinephelus marginatus)

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι έχω διαβάσει το γουρουνόψαρο είναι μετανάστης απο ερυθρά θάλασσα. Βέβαια πρέπει να είναι ψάρι που πλέον βρίσκεται χρόνια στις ελληνικές θάλασσες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...