Jump to content

Gray Triggerfish Στην Ελλάδα


Recommended Posts

Το έχω δει πριν 3-4 χρόνια περίπου που το είχαν ψαρέψει στο Σαρωνικό. Δεν είναι εμπορικό είδος γι'αυτό και πετιέται ως παράπλευρη αλιεία.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν θα μπορούσε να είναι εμπορικό είδος, δεδομένου ότι η ποσότητα που υπάρχει στις θάλλασες μας είναι σίγουρα περιορισμένη. Τώρα για το αν είναι παράπλευρη αλιεία κρατάω τις επιφυλάξεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά έχει να κάνει σχέση και με το τι έχουμε μάθει και συνηθισει να τρώμε. Νομίζω ότι δεν θα είχα διάθεση να φάω ένα triggerfish piccaso, ή ένα bue tang XXL. Η να πω στη γυναίκα μου ότι έβγαλα ένα κιλό sixline wrasse , να τις κάνουμε μια τηγανιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά τα τροπικά είδη έχουν αρχίσει να μεταναστεύουν στην Μεσόγειο, διότι εκτός απο τα λιονταροψαρα και τους βαλιστες έχουν παρατηρηθεί στη Μεσόγειο και αλλα είδη όπως pufferfish,μερικά ειδη surgeonfish και μερικά wrasseακια που δεν τα βλέπαμε εώς τώρα στα μέρη μας.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εδω στην περιοχη μου τα λεμε κ εμεις γουρουνοψαρα,τα ψαρευουμε σε βαθια καθετη ,πανω απο 50 μετρα κ επιτοπληστον τον χειμωνα.ειναι πεντανοστιμα αλλα θελουν ξετομαργιασμα.στα νερα σας εχουν εμφανιστη εδω κ 10 χρονια τουλαχιστον

εγω τοσα χρονια δεν εχω παθει τιποτα απο το κρεας τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...