Jump to content

100 Λιτρα Το Πρωτο Μου Reef


Tsipouras

Recommended Posts

Καλησπερα και απο μενα κυριοι,μετα απο διαφορες σκεψεις και αποφασισα να μεγαλωσω το σπιτακι που εχουν δυο κλοουνακια εδω και δυο μηνες και απο 30 λιτρα να πανε στα 100και απο fish only να μπω στον κοσμο του reef!το ενυδρειο ξσεκινησε πριν 4 μερες 100*35*40 σκιμμερ το wave 400p φιλτρο με ανθρακα και αντιφωσφορο το fluval 105 κυκλοφορητη εναν κινεζικο με μαγνητη στα 1000λ/ω.βραχος 13μιση κιλα ζωντανος και 10 κιλα νεκρος αραγωνητης!απο φως μπηκε το glo με 2*24 watt Τ5 μια λευκη και μια μπλε και λεω τον επομενο μηνα να μπει αλλο ενα ιδιο φωτιστικο!να υπογραμισω οτι μετα το στρωσιμο του και αφου μπουν τα δυο κλοουνακια στο μεγαλο θα συμπληρωθουν στον ενυδρειο αλλα 2μιση κιλα ζωντανου βραχου ενας πιο μικρος κυκλοφορητης 600 λ/ω και λιγος αραγωνητης!αυτα δηλαδη που υπαρχουν στο μικρουλη!οι αποριες μου ποικιλουν αλλα ας τις παρουμε απο την αρχη!στο ενυδρειο ξεκινησα να ριχνω βακτηρια της jbl και τα ταισα με λιγη τροφη για να ξεκινηση ο κυκλος!Σημερα τεταρτη μερα και η αμμωνια ηταν σε υψηλα επιπεδα!θα ξαναμετρησω την 10η μερα να δω.no2 no3 ηταν 0!συνεχιζουμε!το πρωτο μου θεμα ειναι με το σκιμμερ το οποιο ειναι σχεδον στην χαμηλοτερη ενταση και το νερο εχει φτασει λιγο πριν μπει στο ποτηρακι που μαζευονται οι ''ακαθαρσιες'' χωρις βεβαια να κανει αφρο!δοκιμασα τα σκαμπανεβασματα του κυκλοφορητη μεσα στο ενυδρειο αλλα σε ολα τα υψη ειχα το ιδιο αποτελεσμα!στο aquario απο το οποιο με βοηθησαν αρκετα μου ειπαν οτι θα στρωσει αλλα κ οτι το συγκεκριμενο θα με ταλαιπωρησει!εχει κανεις το ιδιο η τελοσπαντων ξερει κανεις τι μπορει να φταιει??δεν ξερω αν το στησιμο των βραχων μου ειναι καλο αλλα γι αυτο θα ανεβασω φωτος να μου πειτε γνωμες!επισης θελω συμβουλες για το ποσα ψαρια και ποια ειναι αυτα που μπορουν να κανουν παρεα στα δυο κλοουνακια!Για παραδειγμα μ αρεσει πολυ αυτο το μπλε με την κιτρινι ουρα που ομως διαβασα οτι ειναι διαολακι και στο υπομνημα με τα ψαρια λεει οτι καλυτερα να ζει σε 300 λιτρα και πανω!μπορω να το βαλω?τελος θα ξεκινησω οταν με το καλο στρωθει με μ****α κοραλια και αναλογα τις συμβουλες το διαβασμα και τις απαιτησεις θα προχωρησω!αλλα το θεμα ειναι οτι δεν ξερω καν πως γινεται η εισαγωγη κοραλιων στο ενυδρειο!υπαρχει καποιο λινκ που δεν εχω δει??αυτα για τωρα!οταν μου ερθουν κ αλλα θα ρωτησω!τελος απαιτω παρατηρησεις κυριως αρνητικες ωστε να με βοηθησετε να φτιαξουμε μαζι ενα ομορφο reefaki!οι φωτος οσο το δυνατον συντομοτερα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε...

Μου αρέσει πολύ το στήσιμο που έχεις κάνει στα Βράχια σου...

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω παρα πολυ Κωστα,καλως σας βρηκα!και εμενα μου αρεσει,ελπιζω να ειναι πρακτικο και για το μελλον ομως!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φίλε μου.Δες μόνο πόσο μήκος πρέπει να έχει το λάστιχο της αντλίας του σκίμερ,νομίζω πώς θέλει λίγο κόντεμα.

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

που θα το δω αυτο??δεν το πηρα καινουριο το σκιμμερ!γι αυτο ρωτησα αν εχει καποιος το ιδιο :-/

Link to comment
Share on other sites

ναι επαιξα αλλα οσο την ανοιγω τοσο ανεβαινει και η σταθμη...γνικα πως σας φαινεται ομως δεν μου ειπατε??

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο στησιμο βραχου! Το σκιμερ σηκωνεται ψηλοτερα η ετσι παταει? Αν κλεισεις τον αερα δεν πεφτει η σταθμη? Δεν δινεις χωρο ετσι για σκιμαρισμα

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο στήσιμο φίλος, πρέπει νάχεις το 400αρι της TMC, εδώ θα βρεις πως θα το σετάρεις... http://www.erdingtonaquatics.com/instructions/v2skimmer.pdf

Link to comment
Share on other sites

Το σκιμμερ ετσι παταει επανω στο γυαλι,και η βανα εναι στο χαμηλοτερο σχεδον επιπεδο...ευχαριστω για το μανουαλ οχι δεν ειναι το τμσ ειναι το wave και ειναι ολοιδια!θα δοκιμασω να δω στα 20 cm που λεει γιατι οντως εμενα ειναι παραπανω απο 20 αλλα κατι λεει και στο βιβλιαρακι για dry και wet σκιμμινγκ τα οποια δεν καταλαβα!απο φως να βαλω αλλες 2 24αρες??

Link to comment
Share on other sites

Το σκιμμερ ετσι παταει επανω στο γυαλι,και η βανα εναι στο χαμηλοτερο σχεδον επιπεδο...ευχαριστω για το μανουαλ οχι δεν ειναι το τμσ ειναι το wave και ειναι ολοιδια!θα δοκιμασω να δω στα 20 cm που λεει γιατι οντως εμενα ειναι παραπανω απο 20 αλλα κατι λεει και στο βιβλιαρακι για dry και wet σκιμμινγκ τα οποια δεν καταλαβα!απο φως να βαλω αλλες 2 24αρες??

dry είναι όταν ο αφρός βρίσκεται στην αρχή της κούρμπας του ποτηριού (όπως στις οδηγίες) πρόσεξε όμως ο αφρός όχι το νερό... Και wet όταν ο αφρός βρίσκεται στη μέση της υπερχείλησης... Όπως το έχεις τώρα δεν θα πάρεις καθόλου σκίμμινγκ, θα σου βγάζει νερό και θα υπερχειλίζει συνέχεια, δεν θα προλαβαίνει να κάνει σωστό αφρό δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

το στησιμο ειναι πολυ ομορφο και εχει θεσεις για κοραλια παντου!

καλη συνεχεια και ενημερωσε μας οταν μπουν τα πρωτα ζωντανα :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

dry είναι όταν ο αφρός βρίσκεται στην αρχή της κούρμπας του ποτηριού (όπως στις οδηγίες) πρόσεξε όμως ο αφρός όχι το νερό... Και wet όταν ο αφρός βρίσκεται στη μέση της υπερχείλησης... Όπως το έχεις τώρα δεν θα πάρεις καθόλου σκίμμινγκ, θα σου βγάζει νερό και θα υπερχειλίζει συνέχεια, δεν θα προλαβαίνει να κάνει σωστό αφρό δηλαδή...

πολύ καλο στήσιμο βράχων, ο steliost εχει δικιο με τον αφρό χρειάζεται λιγο προσοχή

περιμένουμε νεες φωτό με τα ψαράκια!!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τη βοηθεια παιδες! λοιπον μπηκαν και οι αλλες 2 τ5,συνολο 4!ερωτηση:οι 2 λαμπες ειναι μια
μπλε και μια ασπρη για θαλασσινο,ενω οι αλλες δυο ειναι μια κιτρινη και
μια πρασινι π ηταν για φυτα αλλα λιγο καιρο δουλεμενες,πειραζει η πρεπει
να αλλαχθουν με λευκη και μπλε??δευτερον ξεκινησε ο αφρος επιτελους στο
σκιμμερ και κανει λιγο δουλιτσα!απλα το νερο ειναι σχεδον στη μεση του
σωληνα (wet skimming) ειναι οκ??αν σε δυο μερες αυξησω τη ρωη και πεσει πιο χαμηλα η σταθμη θα κανει τοσο αφρο για να τον ξερναει στο ποτηρακι??

http://img705.imageshack.us/img705/774/20130207205911.jpg

http://img545.imageshack.us/img545/3782/20130207205927.jpg

τα ψαρακια θα τα δειτε τελος του μηνα!

Link to comment
Share on other sites

Το επιθυμητό είναι το dry skimming, προσπάθησε να κατεβάσεις τη στάθμη του νερού στη βάση του κύπελου (εκεί που αρχίζει ο κώνος), για το φωτισμό θα σου πουν τα παιδιά που είναι πιο ειδικοί, η κίτρινη και η πράσινη λάμπα δεν έχουν θέση στο θαλασσινό κατά τη γνώμη μου... Επίσης θέλεις και συγκεκριμένα kelvin στις Τ5...

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι φιλε κατα την αππψη μου δυο λευκές ati aquablue special και δυο μπλε ati blue plus..

Υγ οταν λες πρασινη λαμπα?!?!?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!οκ κατεβασα λιγο τη σταθμη αλλα παλι δεν ειναι στην βαση του κυπελου ειναι λιγο πιο πανω...θα το παρακολουθω μια μερα και αν δω οτι γεμιζει γρηγορα το κυπελο θα δοκιμασω να κοψω λιγο ακομα απο το σωλην α του κυκλοφορητη μηπως πεσει η σταθμη!οσο για τις λαμπες εχω ηδη 1 actinic + 1 marine white της arcadia θα βγουν οι πρασινη και η κιτρινη και θα μπουν αλλες δυο της ati!οταν λεω πρασινη εννοω οτι πρασινιζει λιγο στις ακρες οταν ειναι αναμενη!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο και συμμαζεμενω. Και μένα μου άρεσε το στήσιμο του βράχου. Καλή προσπάθεια.

Για το σκιμμερ δεν γνωρίζω να σου πω κάτι. Αλλα για τις ati σου προτείνω ati actinic & ati coral plus.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχουμε εξελιξεις!!!μπηκε κ αλλος κυκλοφορητης 3000λ/ω συν τον χιλιαρη π ειχα!!μπηκαν τα δυο κλοουνακια π ειχα στο 30αρι και εβαλα κ 4σαλιφκαρακια γτ η διατομικη εχει γινει πολυ εμφανη!!οι λαμπες ειναι 4 24αρες πλεον 1 actinic 1 marine white της arcadia αυτες και απο ατι 1 coral plus και 1 aquablue special!προστεθηκαν 2ακομα κιλα βραχος που υπηρχε στο τριανταρι!! Περιμενω γνωμες κ σχολια!! post-52262-1360703619,6729_thumb.jpgpost-52262-1360703634,5331_thumb.jpgpost-52262-1360703649,8455_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι καλυτερο με την κυκλοφορια σου.. παιξε με τους κυκλοφορητες να χτυπανε και βραχο οχι μονο ψηλα.

Αλλιως τα βλεπω ολα καλα.. αστο να κανει τον κυκλο του... και η διατομικη κ ολα..

Απολαυσε το ταξιδι!

Link to comment
Share on other sites

Giovani σ ευχαριστω για τη συμβουλη κ την εχω ηδη στα υπ οψη. Να διορθωθει αυριο κιολας!!κατα τ αλλα θα το αφισω να δουλεψει καποιο διαστημα κ βλεπουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...