Jump to content

100 Λιτρα Το Πρωτο Μου Reef


Tsipouras

Recommended Posts

Μετά τους δύο μήνες θέλω φωτοupdate από το ενυδρείο σου...

Πες μου μόνο πόσο νερό περνάει από μέσα του για να δουλέψει (αφού έχει γίνει ήδη μια μπάλα)...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=80345

post 6. η αληθεια ειναι ότι 3 μήνες αποκλείεται να τον κρατάω. 1 μήνα θέλω να φτάσω. Το πολύ 2. Θα δω πως θα με πάρει.

Πάντως ήδη ψάχνω να βρω κάποιον χοντρόκοκο απο θέμα ευκολίας.

Έγινε επεξεργασία - ΠαναγιώτηςCR7
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Την άποψή μου γι αυτό το υλικό την έχω ποστάρει κιόλας στο λινκ που δίνεις, δεν είναι απλά θέμα ευκολίας Παναγιώτη, για μας που δεν έχουμε ριάκτορα θέλουμε χοντρή κοκκομετρία για να περνάει το νερό από μέσα και να κάνει δουλειά...

Επίσης, ο συγκεκριμένος βγάζει απίστευτο κόκκινο χρώμα (όσο και να τον ξεπλένεις αυτός θα βγάζει) με ότι αυτό συνεπάγεται για το νερό...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τον δοκιμάζω, βάζω την ανάλογη δοσολογία μέσα στην κάλτσα, και τον βάζω κάτω απο την βρύση να τον χτυπάει απο μέσα για κανα 1 1μιση λεπτό μέχρι να σταματίσει εντελώς να πετάει κόκκινο. Ούτως η άλλος τα περισσότερα υλικά θέλουν καλό ξέπλυμα πριν τη χρήση τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλά δοκίμασέ τον κι εδώ είμαστε... :rolleyes:

[edit] Θέλει να τον ξεπλύνεις με νερό όσμωσης...

Aπό το site της WW...

1) Ξεπλύνετε το Eco-Phos πριν τη τοποθέτηση στο ενυδρείο (κατα προτίμηση
με νερό όσμωσης) ώστε να απομακρυνθεί τυχόν σκόνη μεταφοράς

Έγινε επεξεργασία - steliost
Link to comment
Share on other sites

Εγω τι αντιφωσφορο να παρω για τον αλλο μηνα;;α ξεχασα να σας πω οτι εχω κ ενα απο παλι αχρησημοποιητο,δεν θυμαμαι μαρκα αλλα στο κουτι απ εξω εχει μια κλεψυδρα με κατι πρασινα φιλαρακια μεσα!!

Link to comment
Share on other sites

Ο αντιφωσφορος αυτος ειναι δυστυχως.............

Δοκιμασε Deltec η ακομη καλυτερα tunze :)

Καταρχάς δεν χρειάζεται να ανησυχείς, αφού δεν έχεις ακόμα κοράλια μέσα, θέλει τον χρόνο του, να βγάλει ότι είναι να βγάλει, να το αντιμετωπίσεις και μετά να αρχίζεις να στοκάρεις σιγά-σιγά... Τον αντιφώσφορο αυτόν δεν τον ξέρω (μ' αρέσει που λέει και τρεις μήνες) να προτιμάς δοκιμασμένα προϊόντα από χομπίστες, στους αντιφώς που προτείνει ο Στράτος πρόσθεσε και τον aqualight... Πρέπει οπωσδήποτε να αυξήσεις τα σαλιγκάρια σου, για μένα 10 θα ήταν μια χαρά... Η φωτοπερίοδός σου είναι σχετικά μεγάλη για φρέσκο ενυδρείο και χωρίς κοράλια, εγώ θα το πήγαινα στο 6ωρο και θα ανεβαινα σταδιακά ανα εβδομάδα...

Link to comment
Share on other sites

Να την ριξω τωρα στις 6;;εχει νοημα,αν ναι να το κανω!αυριο κιολας θα παω να προμηθευτω σαλιγκαρια καμια γαριδουλα κ μια σαλιαρα!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου το θέσω αλλιώς, έχει νόημα τώρα που είναι στις 9? Γαρίδα μη βάλεις ακόμα, θέλει χαμηλά νιτρικά, είσαι φρέσκος ακόμα, σαλιάρα και σαλιγκαράκια μια χαρά!! Για τον αντιφώσφορο προτίμησε κοκκομετρία 2-4 χιλιοστά και πάνω (αν βρεις) είναι ιδανικός για μας που δεν έχουμε ριάκτορα...

Χαζεύοντας το site της water waves...

1) Λεπτή κοκκομετρία (0,5 εως 2 mm) : κατάλληλο για τοποθέτηση σε fluidized reactors


2) Χοντρή κοκκομετρία (2 εως 4 mm ) : κατάλληλο για τοποθέτηση σε κάλτσα εντός συμβατικών φίλτρων (εσωτερικά και εξωτερικά κάνιστρα, sump κλπ)

Προφανώς καταλάβαν την πατάτα γιατί πριν είχε μόνο τον λεπτό και έλεγε αυτά που λέει για τον χοντρό...

Όπως και νάχει ο χοντρός αξίζει για δοκιμή...

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30175

Έγινε επεξεργασία - steliost
Link to comment
Share on other sites

Θα σου το θέσω αλλιώς, έχει νόημα τώρα που είναι στις 9? Γαρίδα μη βάλεις ακόμα, θέλει χαμηλά νιτρικά, είσαι φρέσκος ακόμα, σαλιάρα και σαλιγκαράκια μια χαρά!! Για τον αντιφώσφορο προτίμησε κοκκομετρία 2-4 χιλιοστά και πάνω (αν βρεις) είναι ιδανικός για μας που δεν έχουμε ριάκτορα...

Χαζεύοντας το site της water waves...

1) Λεπτή κοκκομετρία (0,5 εως 2 mm) : κατάλληλο για τοποθέτηση σε fluidized reactors

2) Χοντρή κοκκομετρία (2 εως 4 mm ) : κατάλληλο για τοποθέτηση σε κάλτσα εντός συμβατικών φίλτρων (εσωτερικά και εξωτερικά κάνιστρα, sump κλπ)

Προφανώς καταλάβαν την πατάτα γιατί πριν είχε μόνο τον λεπτό και έλεγε αυτά που λέει για τον χοντρό...

Όπως και νάχει ο χοντρός αξίζει για δοκιμή...

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30175

Πλάκα κάνεις! Έφεραν χοντρόκοκο? Ώρε φίλε! Θα πάρω! Είναι το μόνο σίγουρο!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με 13 ευρώ το λίτρο...πλάκα με κάνεις...εννοείτε οτι αξίζει δοκιμή...

Πάντως υπάρχει και ο παλιός με των 19 αλλά σε ριάκτορα το υλικό κάνει παπάδες....

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Μόνο με 13 ευρώ το λίτρο...πλάκα με κάνεις...εννοείτε οτι αξίζει δοκιμή...

Πάντως υπάρχει και ο παλιός με των 19 αλλά σε ριάκτορα το υλικό κάνει παπάδες....

Αυτό είδα και γω. Έπαθα πλάκα! Με 50 γρ περνάω 2 μήνες όπως το υπολόγισα. Και η τιμή ακόμα πιο χαμηλή. Αν κάνει και καλή δουλειά όπως ο ψιλός αξίζει να τον πάρουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδες καιρο ειχα να γραψω αλλα με τη δουλεια κ το τρεξιμο ουτε καβ εμπαινα συο φορουμ!εχω καλα κ κακα νεα,ας αρχισουμε απο τα ασχημα!αφου πηρα μια κολα για κοραλια,δεν θυμαμαι ονομα αλλα κατι με epoxy εχει να κανει,ειπα να αλλαξω το στησιμο του βραχου κ ηταν η ημερα σαββατο!!αφου ερθξα τα ζωντανα στο σαμπ κ εκανα δουλεια ξαναβαλα το συστημα να δουλευει,προφανως ανακατευτηκε πολυ το πραγμα κ σηκωσε αμμωνια,με αποτελεσμα να χαζω τα ζωντανα μ μιας κ δεν ειχα αλατι για να τα βαλω καπου αλλου προσωρινα κ την κυριακη ηταν κλειστα τα μαγαζια!τελος παντων αφου το αφησα περιπου 5-6 μερες κ επεσε η αμμωνια αρχισα να προσθετω παλι ζωντανα.!αυτη τη στιγμη θπαρχουν 5 τα οποια θα δειτε σε φωτος κ ολα ειναι καλα κ ζωηρα!σιγα σιγα λεω να ξεκινησω να βαζω κ ασπονδυλα μιας κ εκει θελω να καταληξω!οι μετρησεις μ ειναι καλες εως ανυσηχητικα καλες θα ελεγα!nh4 0,no2 0, no3 0,po4 0, ph 8 και τελος kh 7,5 ολα με τεστ της σαλιφερτ,αλατοτητα 1024 με αλατομετρο!κανω αλλαγες καθε κυριακη περιπου 20 λιτρα!αλλαζω ανθρακα καθε δευτερη αλλαγη νερου κ αντιφωσφορο (τησ waterwaves) καθε πρωτη του μηνα!οι φωτογραφιες μολις τραβηχτηκαν!!!α κ οι αλλαγες γινονται με Α/Ο!!post-52262-1365794449,9933_thumb.jpgpost-52262-1365794484,007_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το στήσιμο,μου αρέσει!

Τα ψαράκια δείχνουν μια χαρά.

Κρίμα για τα προηγούμενα αλλά ελπίζω να πήρες το μάθημα σου!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πολύ ωραίο το ενυδρείο σου με πολλές θέσεις για κοράλλια!Μια ένσταση έχω μόνο....γιατί έβαλες μανδαρίνο σε ενυδρείο δύο μηνών...;Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω,πολύ δύσκολα θα την βγάλει καθαρή!Θέλει στρωμένο και ώριμο ενυδρείο.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πολύ ωραίο το ενυδρείο σου με πολλές θέσεις για κοράλλια!Μια ένσταση έχω μόνο....γιατί έβαλες μανδαρίνο σε ενυδρείο δύο μηνών...;Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω,πολύ δύσκολα θα την βγάλει καθαρή!Θέλει στρωμένο και ώριμο ενυδρείο.....

νομιζω οτι εχεις την βιασυνη του καθε χομπιστα αλλα στο συγκεκριμενω κανει κακο ,εχει δικιο ο Κωστας ο μανδαρινος ειναι ενα εκπληκτικο ψαρι πολυ δυσκολο και θελει ενα παλιο στρωμενω ενυδρειο εγω εχω εναν 2 χρονια περιπου που απο εμενα δεν εχει φαει ποτε απο εμενα.τρωει κοπιποδα απο τον βραχο και οχι μονο αν υπολογισεις οτι τρωει περιπου 200 κοπιποδα την ημερα καταλαβαινεις τη σημαινει για ενα νεο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι εχεις την βιασυνη του καθε χομπιστα αλλα στο συγκεκριμενω κανει κακο ,εχει δικιο ο Κωστας ο μανδαρινος ειναι ενα εκπληκτικο ψαρι πολυ δυσκολο και θελει ενα παλιο στρωμενω ενυδρειο εγω εχω εναν 2 χρονια περιπου που απο εμενα δεν εχει φαει ποτε απο εμενα.τρωει κοπιποδα απο τον βραχο και οχι μονο αν υπολογισεις οτι τρωει περιπου 200 κοπιποδα την ημερα καταλαβαινεις τη σημαινει για ενα νεο ενυδρειο.

Συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλίσαντα και φίλο Νίκο! :)

Link to comment
Share on other sites

Και δεν είναι η ώρα ακόμα να αρχίζεις να συμπληρώνεις κοπίποδα. Πρέπει να ρωτάς πριν παίρνεις κάτι και όχι ότι μας αρέσει το παίρνουμε. Απορώ ποιο μαγαζί σε αφήνει να τα παίρνεις όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιρνω κ κοπιποδα!!χαχαχα φανταζεσαι τη φωτογραφια μ στο μαγαζι κ να λεει να μην του επιτραπει η εισοδος;;;

Link to comment
Share on other sites

μικροαλλαγες!αγοραστηκε ρεφρακτομετρο!μπηκαν 3 φραγκακια!κ θελω μια βοηθεια!μαλλον θα επρεπε να το ειχα ρωτησει νωριτερα αλλα οπως εχουμε ξαναπει καλιο αργα παρα ποτε,οσο ζεις μαθαινεις κτλ...
Χθες που πηρα τα φραγκακια απο ενα συνχομπιστα μου εδειξε στο ενυδρειο του στο οποιο εχει led φοτισμο,πως φαινονται τα κοραλακια με τα μπλε φωτακια του και μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα γτ ηταν σαν να φωσφοριζαν!!λοιπον αυτο που θελω τωρα να μαθω ειναι ποιες λαμπες πρεπει να βαλω για να αναβουν μια ωρα νωριτερα και να σβηνουν μια ωρα αργοτερα απο τις αλλες (ανατολη-δυση)εχοντας το αποτελεσμα που σας προανεφερα και αν δεν ειναι καποια απο αυτες που ηδη εχω ποια ειναι καλυτερα ν αλλαξω!ο φωτισμος μου για οσους δεν θυμουνται ειναι 4 τ5 25 watt με δυο φωτιστικα glo!που σημαινει οτι οι λαμπες αναβουν ανα δυο!οι λαμπες που εχω αυτη τη στιγμη ειναι : μια ati aquablue special και μια arcadia marin white στο ενα φωτιστικο και μια ati coral plus με μια arcadia marin blue actinic(η οποιοα και μαλλον δινει το αποτελεσμα που θελω)!

Link to comment
Share on other sites

post-52262-1366385186,5614_thumb.jpgpost-52262-1366385207,716_thumb.jpgpost-52262-1366385224,7229_thumb.jpgpost-52262-1366385245,3552_thumb.jpg

μετρησεις που μολισ εγιναν: no2 0, no3 0, ph 8, kh 8, po4 0, nh4 0

Έγινε επεξεργασία - Tsipouras
Link to comment
Share on other sites

ωραια ζωντανα και πολυ καλες μετρησεις. :bigemo_harabe_net-64:

να το χαιρεσαι!

τα star polyps προσπαθησε οσο μπορεις να τα εχεις υπο ελεγχο.

Link to comment
Share on other sites

ναι αν και δεν ξερω και των τριων τα ονοματα ξερω ποιο ειναι το σταρ πολυπς και το εχω στον αραγωνητη σχεδον στο κεντρο οχι κοντα σε βραχο!ευχαριστω!με τις λαμπες κατι???

Link to comment
Share on other sites

σωστος! :bigemo_harabe_net-64:

το εχεις βαλει οντως στο καλυτερο σημειο γι'αυτο δεν σου ειπα κατι πριν αλλα εαν καποια στιγμη

δεις να του ξεφευγει καποιο κομματακι η' το δεις να αιωρειται στο νερο πιαστο αμεσως και εξω γιατι θα ειναι

λαθος να σκεφτεις οτι δεν θα πιασει καπου αλλου!

για τις λαμπες κατα την ταπεινη μου αποψη και με βαση τα δικα μου γουστα εισαι προς το πολυ λευκο φιλε tsιpouras

εχεις πολυ δικιο,αυτο το αποτελεσμα θα το παρεις σε μεγαλο βαθμο με τις ακτινικες αλλα και τις blue plus.

με βαση τα κοραλια που εχεις προς το παρων θα σου προτεινα να βαλεις

στο μπροστινο φωτιστικο πρωτη μια Blue plus,δευτερη μια ακτινικη και στο δευτερο πρωτη μια coral plus η' καλυτερα μια aquablue αφου σου αρεσει

το πιο λευκο και τελευταια μια ακομα blue plus.

οποτε ανοιγωντας το πρωτο φωτιστικο θα εχεις σε ενα βαθμο αυτο που ειδες στον φιλο σου με τα led.

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω για τις συμβουλες!απλα ενημερωτικα μιας κ τωρα ξεκιναω με κοραλια και δεν ξερω κ πολλα ακομα αν κολησει σε βραχο μετα πως βγαινει πριν γεμισει ολος ο βραχος??με τη σειρα που εχω βαλει τωρα τις λαμπεσ εχς το εξης απο τελεσμα:αναβω μια ωρα περιπου το ενα φωτιστικο το δευτερο απο αυτα που αναφερω παραπανω μετα αναβει και το αλλο και παλι στο τελος κλεινω το λευκο και αφηνω παλι τα μπλε για καμια ωρα!συνολο ωρων 8 περιπου,ενω και τα δυο ταυτοχρονα κοντα στις 6.θα ανεβασω και μια φωτο με το ενα φωτιστικο αναμενο.!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...