Jump to content

100 Λιτρα Το Πρωτο Μου Reef


Tsipouras

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εννοεις αλλαγες κ τετοια;;αλλαγη δεν εχω κανει ακομα το ενυδρειο ξεκινησε 1 του μηνα χωρισα ψαρια τα οποια μπηκαν σημερα μετα απο μετρησεις αμμωνειας κ no2 0 kai no3 λιγοτερο απο δυοεχω αλλαξει ηδη μια φορα ανθρακα στο φιλτρο κ μεχρι τελος του μηνα θα αλλαζω καθε βδομαδα κ θα συνοδευω απο τεστ να δω π βρισκομαι παραληλα αλλαζω κ 15 λιτρα!γενικα εχω στο μυαλο μ για αλλαγη 1/3 του νερου το μηνα αλλα θελω να δω αν ειναι εφικτο με τα νουμερα π θα βρω.τελος ταιζω καθε μερα μια φορα τα ψαρακια κ κυριακη ριχνω λιγο λιγοτερο απο τις αλλες μερες!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως το καλυτερο για ενα συστημα σαν το δικο σου να κανεις πιο συχνες αλλαγες και οχι μονο μια φορα τον μηνα και ας ειναι το 1/8 και οχι το 1/3.

Ανθρακα αλλαζουμε καθε 15 -20 μερες

Αντιφωσφορο καθε μηνα ..

Θα γινει πολυ ομορφο αρκει να εχεις υπομονη και να μη κανεις βιαστικες κινησεις!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξερω οτι εχεις δικιο,θα δω πως θα γινει με τισ αλλαγεσ για αυτο δεν λεω κατι με σιγουρια,ισωσ να γινονται και καθε 15 με την αλλαγη του ανθρακα αν βολευει.παντως για τον ανθρακα ξερω για καθε 15 μερες αλλα το αντιφωσφορο μου ειχαν πει για καθε τριμηνο περιπου!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξερω οτι εχεις δικιο,θα δω πως θα γινει με τισ αλλαγεσ για αυτο δεν λεω κατι με σιγουρια,ισωσ να γινονται και καθε 15 με την αλλαγη του ανθρακα αν βολευει.παντως για τον ανθρακα ξερω για καθε 15 μερες αλλα το αντιφωσφορο μου ειχαν πει για καθε τριμηνο περιπου!

Αν αλλάζεις αντιφώσφορο κάθε τρεις μήνες, ετοιμάσου για ένα καταπράσινο ενυδρείο... Στήσε τους κυκλοφορητές έτσι ώστε να δημιουργούν κυκλική κίνηση στο ενυδρείο και να καθαρίζουν τον βράχο... Αλλαγές προσπάθησέ το για εβδομαδιαίες, καλή συνέχεια σου εύχομαι...

Link to comment
Share on other sites

Αν αλλάζεις αντιφώσφορο κάθε τρεις μήνες, ετοιμάσου για ένα καταπράσινο ενυδρείο... Στήσε τους κυκλοφορητές έτσι ώστε να δημιουργούν κυκλική κίνηση στο ενυδρείο και να καθαρίζουν τον βράχο... Αλλαγές προσπάθησέ το για εβδομαδιαίες, καλή συνέχεια σου εύχομαι...

Eντάξει, αν χρησιμοποιεί σιδήρου μπορεί και κάθε 2 άντε 3 μήνες. Ανάλογα την μάρκα βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Στελιο σημερα κιολας παρατηρησα οτι πρασινισε ηδη ενα βραχακι κ αρχιζει κ ενα αλλο!το ματιασαμε λες;το αντιφωσφορο πρωτη του μηνα το ειχα βαλει!δεν ξερω αν φαινεται στη φωτο!τι κανω;; post-52262-1360927486,8508_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aπ' ότι είδα έβαλες καινούριες λάμπες, πόσες ώρες φωτοπερίοδο έχεις?
Από συνεργείο καθαρισμού τι έχεις (σαλιγκάρια, ερημίτες)? Ποιον αντιφώσφορο σιδήρου χρησιμοποιείς? Βακτήρια ρίχνεις?

Νιτρικά, φωσφορικά τι μετρήσεις παίρνεις?

Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά πρέπει να τα βάλουμε σε μια σειρά για να βγάλουμε άκρη...

Τώρα που είναι αρχή ακόμη είναι λογικό να βγάλεις κάποιες άλγες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να διακρίνω καλά, στη φωτό αυτό που φαίνεται, πέρα από την πράσινη άλγη, είναι μικρές φουσκαλίτσες εγκλωβισμένες σε κόκκινη διατομική?

Link to comment
Share on other sites

Θα απαντησω σε οσα ξερω αλλα πες μ κιολας ν ανυσηχω η οχι;;τα φωτα τ αναβω με χρονοδιακοπτη 9 ωρες περιπου!απο συνεργειο ειχα βαλει 4 σαλιγκαρια τα οποια εγιναν 2!!αντιφωσφορο εχω αυτο http://petcity.gr/product/JBL-CLEARMEC-PLUS-1LT-22400203.html απο τεστ ειχα κανει πριν 2 μερες αμμωνια ειχα 0 no2 επισης 0 και no3 λιγοτερο απο 2 με τεστ της σαλιφερτ!!οι φυσαλιδες π φαινονται ειναι απο το ακιμμερ αφου δεν εχω φτιαξει ακομα bubble trap και η διατομικη υπαρχει αλλα μ ειπαν οτι θα πεινασει κ θα φυγει!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν χρειάζεται να ανησυχείς, αφού δεν έχεις ακόμα κοράλια μέσα, θέλει τον χρόνο του, να βγάλει ότι είναι να βγάλει, να το αντιμετωπίσεις και μετά να αρχίζεις να στοκάρεις σιγά-σιγά... Τον αντιφώσφορο αυτόν δεν τον ξέρω (μ' αρέσει που λέει και τρεις μήνες) να προτιμάς δοκιμασμένα προϊόντα από χομπίστες, στους αντιφώς που προτείνει ο Στράτος πρόσθεσε και τον aqualight... Πρέπει οπωσδήποτε να αυξήσεις τα σαλιγκάρια σου, για μένα 10 θα ήταν μια χαρά... Η φωτοπερίοδός σου είναι σχετικά μεγάλη για φρέσκο ενυδρείο και χωρίς κοράλια, εγώ θα το πήγαινα στο 6ωρο και θα ανεβαινα σταδιακά ανα εβδομάδα...

Link to comment
Share on other sites

εγώ δoκιμαζω της ww τον αντιφοσφορο και είμαι ευχαριστημένος. Τον βάζω σε ψιλή καλτσα και είμαι τζετ! Ο συγκεκριμένος κρατάει 2 βαριά 3 μήνες. Αν και θα ήθελα να τον αλλάξω κάποια στιγμή και να πάω σε κάτι ιο χοντρόκοκκο. Θα δούμε.

πάντως όσον αφορά τις άλγες σου, να ξέρεις ότι ίσως είναι συνδυασμός πολλών. Πχ νέο ενυδρείο, καινούργιες λάμπες, απότομη αύξηση φωτοπεριόδου, λάθος αντιφοσφορος, έλλειψη συνεργείου καθαρισμού, νερό βρύσης και όχι όσμωσης και αλλα πολλά.

Έγινε επεξεργασία - ΠαναγιώτηςCR7
Link to comment
Share on other sites

εγώ δoκιμαζω της ww τον αντιφοσφορο και είμαι ευχαριστημένος. Τον βάζω σε ψιλή καλτσα και είμαι τζετ! Ο συγκεκριμένος κρατάει 2 βαριά 3 μήνες. Αν και θα ήθελα να τον αλλάξω κάποια στιγμή και να πάω σε κάτι ιο χοντρόκοκκο. Θα δούμε.

πάντως όσον αφορά τις άλγες σου, να ξέρεις ότι ίσως είναι συνδυασμός πολλών. Πχ νέο ενυδρείο, καινούργιες λάμπες, απότομη αύξηση φωτοπεριόδου, λάθος αντιφοσφορος, έλλειψη συνεργείου καθαρισμού, νερό βρύσης και όχι όσμωσης και αλλα πολλά.

Εχω δει αλλα και εχω τρεξει ενυδρειο με νερο βρυσης,χωρις προβληματα αλγων.

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα μ κανες την καρδια περιβολη!ωραια μιας κ θα ξεκινησουν σιγα σογα οι ρουτινες θελετε να μ προτεινεται μερικα πραγματακι;;αλλαγες θα γινονται καθε βδομαδα σαββατο κυριακη αναλογα τη δουλεια μ οχι πολλα λιτρα καμια 10 αρια μιας κ το ενυδρειο ειναι εκατο αλλα καθαρα υπολογιζω καμια 80αρα!αλλαγη ανθρακα καθε 2η αλλαγη νερου κ αλλαγη αντιφωσφορου καθε πρωτη αλλαγη του μηνα!η φωτοπεριοδος ειναι καλη;;απο συνεργειο καθαρισμου εκτος απο λιγα σαλιγκαρια μ προτεινεται να προσθεσω καποια γαριδουλα σαλιαρα η κατι αλλο;;

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει αλλα και εχω τρεξει ενυδρειο με νερο βρυσης,χωρις προβληματα αλγων.

συμφωνώ στρατό, απλά με νερό όσμωσης ελαχιστοποιείς τις πιθανότητες.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ στρατό, απλά με νερό όσμωσης ελαχιστοποιείς τις πιθανότητες.

Και τοτε πως γινεται τοσα ενυδρεια με νερο απο ΑΟ να παρουσιαζουν καποιες φορες τοσα προβληματα με διαφορα ειδη αλγων;

Link to comment
Share on other sites

Εννοω στο συνεργειο καθαρισμου να προσθεσεις και μια σαλιαριτσα :)

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Και τοτε πως γινεται τοσα ενυδρεια με νερο απο ΑΟ να παρουσιαζουν καποιες φορες τοσα προβληματα με διαφορα ειδη αλγων;

εγώ δoκιμαζω της ww τον αντιφοσφορο και είμαι ευχαριστημένος. Τον βάζω σε ψιλή καλτσα και είμαι τζετ! Ο συγκεκριμένος κρατάει 2 βαριά 3 μήνες. Αν και θα ήθελα να τον αλλάξω κάποια στιγμή και να πάω σε κάτι ιο χοντρόκοκκο. Θα δούμε.

πάντως όσον αφορά τις άλγες σου, να ξέρεις ότι ίσως είναι συνδυασμός πολλών. Πχ νέο ενυδρείο, καινούργιες λάμπες, απότομη αύξηση φωτοπεριόδου, λάθος αντιφοσφορος, έλλειψη συνεργείου καθαρισμού, νερό βρύσης και όχι όσμωσης και αλλα πολλά.

όπως ξέρεις στρατό δεν θέλω να παίξω σε κανέναν τον δάσκαλο και ούτε πρόκειται και ειδικά σε εσένα. Συμφωνείς η διαφωνείς με αυτά που είπα?

Link to comment
Share on other sites

Επισης οπως σου ειπε ο Στελιος,βαλε κι αλλα σαλιγκαρια,κι αν βρεις και κανα μικρο κοκκινο ερημιτη.Οι γαριδες δε θα σε βοηθησουν με τις αλγες.Καποιες ειναι διακοσμητικες,ενω καποιες αλλες καθαριζουν τα ψαρια απο παρασιτα.

Ανθρακα και αντιφωσφορο,αν εχεις τη δυνατοτητα,καλυτερα αλλαζε τα στο μηνα :)

Link to comment
Share on other sites

όπως ξέρεις στρατό δεν θέλω να παίξω σε κανέναν τον δάσκαλο και ούτε πρόκειται και ειδικά σε εσένα. Συμφωνείς η διαφωνείς με αυτά που είπα?

Συμφωνω Παναγιωτη σε αυτα.Παιζουν πολλα πραγματα ρολο.Απλα εγω μιλησα για το νερο βρυσης μιας και αναφερθηκες

:)

Link to comment
Share on other sites

εγώ δoκιμαζω της ww τον αντιφοσφορο και είμαι ευχαριστημένος. Τον βάζω σε ψιλή καλτσα και είμαι τζετ! Ο συγκεκριμένος κρατάει 2 βαριά 3 μήνες. Αν και θα ήθελα να τον αλλάξω κάποια στιγμή και να πάω σε κάτι ιο χοντρόκοκκο. Θα δούμε...

Μετά τους δύο μήνες θέλω φωτοupdate από το ενυδρείο σου...

Πες μου μόνο πόσο νερό περνάει από μέσα του για να δουλέψει (αφού έχει γίνει ήδη μια μπάλα)...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...