Jump to content

Το Καινούριο Μου Απόκτημα


Sturm

Recommended Posts

Λοιπον ταισα πελετ και φαγανε. Ο αρσενικος πιο πολυ η θηλυκια το παιζε δυσκολη. Ταισα και φυλλαρακι και παλι το ιδιο αλλα φαγανε και τα δυο. Νομιζω μπηκε το νερο στο αυλακι.

Send from the heart of the Amazonas

 

Φιλαράκι πολύ χάρηκα για την καλή τροπή που πήραν τα πράγματα. Ταισέ τα ψάρια καλά αυτές τις μέρες και μην φοβάσε μήπως κακομάθουν. Οταν θα πάρουν τα πάνω τους τα διαπαιδαγωγείς όπως θέλεις. :bigemo_harabe_net-55:

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι πολύ χάρηκα για την καλή τροπή που πήραν τα πράγματα. Ταισέ τα ψάρια καλά αυτές τις μέρες και μην φοβάσε μήπως κακομάθουν. Οταν θα πάρουν τα πάνω τους τα διαπαιδαγωγείς όπως θέλεις. :bigemo_harabe_net-55:

Να σαι καλα Σωτηρη. Κι εγω χαρηκα.

Σημερα πηρα το μαγαζι που θα εφερνε τα ψαρια και μου ειπε πως δεν τα εφερε. Στην επομενη παραλαβη τωρα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε φιλαρακι!!!!Επιτελους φαγανε!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι σημερα δεν εχω δωσει καθολου κατεψυγμενη. Φαγανε σπιρουλινα, φυλλαρακια για τροπικα και πελετ. Οι τροφες αυτες ειναι απο τα προηγουμενα ψαρια και ειναι μικρες σε μεγεθος και εχουν μια δυσκολια να τις εντοπιζουν αλα γενικα τρωνε. Θα πρεπει να προμηθευτω καινουριες.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Θοδωρή! Άντε με το καλό και τα υπόλοιπα!

Link to comment
Share on other sites

Είδες που ανησυχούσες?? Τώρα νομίζω πως χόρτασαν αυτά και ηρεμησες εσύ!!

Με το καλό να έρθουν και τα νέα ψαράκια σου......

Link to comment
Share on other sites

Μολις ειχαμε μια ανατροπη. Τελικα τα ψαρια ισως και να μην ειναι ζευγαρι!!!!!!!!!!!!!!!! Το σιγουρο ειναι οτι το μεγαλο δεν ειναι αρσενικο. Το ειδα σημερα μπροστα στα ματια μου να γενναει αυγα!!!!!!!!!!!!! Χαχαχαχαχα για να δουμε τι αλλο μου επιφυλλασουν αυτα τα ψαρια. Πιο μετα ισως ανεβασω βιντεο.

Send from the heart of the Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστα νέα που τρώνε.και τώρα τι θα κάνεις με τα αυγά?μήπως πρέπει να αναβαλεις λίγο την προσθήκη των άλλων? Τουλάχιστον να γίνει ή εκκόλαψη να σκάσουν μύτη οι νέοι κάτοικοι και να τα βγαλεις για να σώσεις ότι σώζεται

Όπως και νά εχει καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν τελικα το αλλο ειναι αρσενικο. Παντως σιγουρα δεν γονιμοποιει τα αυγα και τα τρωει.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα το έχεις δεί αλλά εδώ είναι ένα πολύ καλό άρθρο για τις ψαρούκλες σου. Μεταξύ των άλλων αναφέρει πόσο πολύ τους αρέσει να τρώνε τα αβγά τους.

http://www.fishchannel.com/freshwater-aquariums/species-info/cichlid/uaru.aspx

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι να σου πω. Δεν ξερω κανα αν ειναι αρσενικο το αλλο! Τελοσπαντων οριστε το βιντεο!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον φαινεται να εχουν συνελθει.Ποσο ανοητα παντως!Να τρωνε τα ιδια τους τα αυγα?

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσια τα αυγα ειναι αυτηνης που τα γενναει. Το αλλο δεν ειχε δειξει γεννητικα οργανα. Απλα τα ετρωγε. Η θηλυκια τα προστατευε. Ισως και τα δυο να ειναι θηλυκα, θα δειξει.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα και καλα Χριστουγεννα σε ολους.

Σημερα επιτελους μπηκαν τα καινουρια ψαρακια στο ενυδρειο. Θα ειναι οι συγκατοικοι των ουαρου και με τον ερχομο της καινουριας χρονιας θα μπουνε και τα υπολοιπα ουαρου και κλεισαμε. Πιο μετα θα ανεβασω φωτο.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

επρεπε να εχεις ηδη ανεβασει φωτο :P

Χαχαχαχα Στραταρε που εισαι ρε φιλε; απο πανω ησουν;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα και καλα Χριστουγεννα σε ολους.

Σημερα επιτελους μπηκαν τα καινουρια ψαρακια στο ενυδρειο. Θα ειναι οι συγκατοικοι των ουαρου και με τον ερχομο της καινουριας χρονιας θα μπουνε και τα υπολοιπα ουαρου και κλεισαμε. Πιο μετα θα ανεβασω φωτο.

Send from the heart of the Amazonas

 

Αντε ρεεεε το μετά ήρθε. Θα μας ξενυχτήσεις?

 

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω να κοιμηθει το μωρο ρε συ. Να βγαλω με την ησυχια μου.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα λιγη πιστια μπας και πιασει!

 

024_zpsbd6hwg8p.jpg

 

Τα καινουρια μελη της οικογενειας!

 

023_zps62cng76c.jpg

 

012_zpsvh3fufat.jpg

 

011_zpsqaigj6bg.jpg

 

010_zpsal0dn4gl.jpg

 

008_zps7s9mphjh.jpg

 

002_zpsfisgba0i.jpg

 

Ετσι για την ιστορια, τα ψαρακια μπηκαν πριν 4 ωρες στο ενυδρειο με ανοιχτα φωτα και εχουν ταιστει ηδη δυο φορες! Εχουν ηδη βγαλει τα χρωματα τους, δηλαδη οτι εχουν τελοσπαντων και εχουν αρχισει να σκαβουν σαν τρελα και να προσπαθουν να εγκαταστησουν ιεραρχια. Κολυμπανε σε ολο το ενυδρειο και με το που πλησιαζω στο τζαμι ερχονται και κοπανιουνται! Απλα για να επισημανω πως ολα τα ψαρια δεν ειναι τα ιδια και δεν εχουν τις ιδιες αντιδρασεις κατα την προσαρμογη και εισαγωγη στα ενυδρεια!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Και τα παλια μελη της οικογενειας τα οποια μολις ειδαν τα καινουρια αρχισαν να κολυμπανε σε ολο το ενυδρειο και να διερευνανε τα νεα μελη!

 

022_zpsgdeahidk.jpg

 

021_zpswkl0tzjc.jpg

 

020_zpscqmqtfe6.jpg

 

004_zpsdi17wd2l.jpg

 

003_zps85lysyms.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο κοπαδακι φιλε.Καπου τα ειδα προσφατα και τα ζαχαρωνα να σου πω την αληθεια.

Να τα χαρεις φιλε :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο κοπαδακι φιλε.Καπου τα ειδα προσφατα και τα ζαχαρωνα να σου πω την αληθεια.

Να τα χαρεις φιλε :)

Να σαι καλα Στρατο! Αν ειχα τον χωρο και το χρημα θα τα επαιρνα ολα! 10 ηταν στο συνολο και πηρα τα εξι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...