Jump to content

Akisdom


akisdom

Recommended Posts

Θαλασσινό ενυδρείο

Reef

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):120 x 40 x 60

Λίτρα:280

Διαστάσεις Sump (ΜxΠxΥ):50 x 40 x 50

Λίτρα Sump:100

Οργανισμοί

Κοράλλια:------

Ψάρια: 2 klooyn kai 2 καρδιναλιους

Ασπόνδυλα:

Βράχος (είδος κιλά): 33 kg

Άμμος (είδος κιλά): αραγωνίτης 60 kg

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2x 38w marine glo

Διάρκεια φωτισμού:16:00 - 24:00

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση (Βράχος - Φίλτρο):

Θέρμανση/ Ψύξη: ναι

Skimmer: aqua medic aq1200

C.R.:

Κυκλοφορία (Αριθμός αντλιών / ισχύς): 2 x 1500 lit

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή:

Παράμετροι

pH:

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):

Αμμωνία (ΝΗ3):

Νιτρώδη (ΝΟ2):

Νιτρικά (ΝΟ3):

Ασβέστιο (Ca)

Μαγνήσιο (Mg)

Φωσφορικά (Po4)

Μέση Θερμοκρασία (°C): 26 c

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 20% κάθε 20 ημέρες

Νερό (Όσμωση - βρύση): όσμωση

Αλλαγή Άνθρακα:

Αλλαγή Αντιφώσφορο:

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Σχετικά με τα υπόλοιπα στοιχεία καθώς και φωτο σε λίγες μέρες που θα τα έχω και θα χρειαστεί την βοήθεια σας μια και είναι σαν να ξεκινώντας απο την αρχή το ενυδρειο

Εχθές μέχρι τις δυο το βράδυ έβραζε τον βράχο και παρά το ότι έχει καθαρίσει θα χρειαστεί κανά εξάμηνο για να ζωντανέψει και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχή να έχεις και ολα να πανε καλα σου εύχομαι.

Την τελευταία σου παράγραφο δεν μπόρεσα να την καταλάβω. Ειδικά εκει που λες κάτι για το βρασιμο του βράχου.

Έχεις μια τεράστια απτεζια, έχεις κανει κάτι γι αυτο;

Και ένα bubble coral δεν είναι και πολυ στα καλα του.

Πες μας γενικός μερικές πληροφορίες για το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή σου εύχομαι .

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα λοιπόν που έχω λίγο χρόνο ας γράψω ΄΄εκθεσή΄ χαχα

Το ενυδρειο ήταν το μεράκι μου απο παλιά , απο πολυ μικρός

Κόλλησα αυτη την αρρώστια απο ένα γείτονα ο οποίος είχε μεγάλη τρέλα αλλα με τα γλυκά νερά κι έτσι ξεκίνησα κι εγω κάπου στα 18 μου, μέχρι που πριν απο 4 περίπου χρόνια είδα το αλμυρό ενός φίλου μου

Αυτο ήταν , τίποτα δεν μου άρεσε πλέον στο δικό μου , δεν το άντεχα ρε παιδι μου ..........

Και πήρα την μεγάλη απόφαση .....θα το κάνω θάλασσα !!!!

Ξεκίνησα λοιπόν τα ΄΄ ψώνια ΄΄ , ενυδρειο 280 lit , σκίμμερ , αντλίες , κυκλοφορητές , ψύκτη και δε συμμαζευετε

Η μεγάλη ατυχία μου όμως ήταν ότι αφού μετα απο 8-9 μήνες έστρωσε το ενυδρειο μου και ήμουν περήφανος για το αποτέλεσμα έκλεισα μια δουλειά στο απέναντι νησί ( θασο ) και το ενυδρειο έμεινε στο έλεος της γυναίκας και της κόρης μου για μεγάλο διάστημα

Τα Σαββατοκύριακα που ερχόμουν δεν ήταν αρκετά για την φροντίδα του και το ενυδρειάκι μου άρχισε να παίρνει την κάτω βόλτα

Δεν μου άρεσε αυτο που έβλεπα αλλα δεν μπορούσα να κάνω και πολλά

Τελικά αποφάσισα να το αφήσω, και όταν μπορέσω να το ξηλώσω

Μέχρι που ένα βράδυ πριν απο λίγο καιρο τυχαία ...........................................πέφτω πάνω στο aquazone!!!!!!!!!!!!!

Δεν ήξερα ότι υπήρχε κάτι αντίστοιχο , αυτο ήταν , η λόξα ζωντάνεψε μετα απο μια βόλτα εδω μέσα

Το ενυδρειο πήρε παράταση και αποφάσισα να το ζωντάνεψω

Δυστυχώς όμως η κατάσταση ήταν απελπιστική

Το σκίμμερ είχε να δουλέψει κανά τρίμηνο και η απταίσια ήταν ο βασικός κάτοικος του ενυδρειου και δυο κλόουν με αλλους δυο καρδινάλιους και ένα σαλιγκάρι ξένηστή ασφικτυουσαν

Το νερό είχε να αλλαχτει πάνω απο δυο μήνες και μόνο συμπληρώνονταν

Τελικά πρώτα έβγαλα και έβρασα τον βράχο μια που δεν έβλεπα άλλη λύση για την επέλαση της απταίσιας , ξέρω θα περιμένω κανά οκταμηνο για να ξαναδώ ζωντανό τον βράχο μου αλλα τι να κάνω , οι ενέσεις με ξύδι δεν έκαναν απολύτως τίποτα

Ξανά έβαλα εμπρός το σκίμμερ με μια μικρή αντλία που είχα και παρειγγηλα απο Αμερική την δικη του που είχε χαλάσει , καθάρισα απο την αρχή όλα τα τζάμια , εμπρός πισω , έβγαλα το γαλάζιο χαρτί απο πισω που είχε χάσει όλο το χρώμα του και θα βάλω άλλο αυτές τις μέρες ή ίσως και να το αφήσω έτσι , δεν ξέρω ακόμη, παρήγγειλα μέχρι και καινούριο ξυλο για το επιπλο που έχω για να πάρω τα ΄ πάνω μου

Έχω κάνει ήδη δυο αλλαγές νερού σε μια εβδομάδα και άρχισα και πάλι τις μετρήσεις ( τις οποίες φοβάμαι να γράψω ακόμη μην πάθει κανά έμφραγμα κανείς και τρέχουμε )

Ξανά σύνδεσα τον ψύκτη και σειρά έχει να συμμαζέψω τα καλώδια απο το ενυδρειο καθώς και να κατασκεύασω ένα καινούριο φωτιστικό με τέσσερις τ5

Θεωρώ πολύτιμη οποιαδήποτε βοήθεια απο εδω μέσα και ειλικρινά έχω τρελαθεί στο διάβασμα τις τελευταίες μέρες

So we will be in touch !!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - akisdom
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβαλα το αυτοκολλητο τελικά στην πλάτη του ενυδρειου

79d0fbedb34206ffc8d47623e9503606_zps1eb1

Και συμμάζεψα και το κάτω μέρος του ντουλαπιού

e35d6c193d584bf88fa4aed8113070e5_zps7958

ecdc5b5d2d58ca92ddf1b90746040f6b_zps3525

1b3fee8296d84ac4f7ccd934c0d05e0f_zpsec8c

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι όταν λείπει από το ενυδρείο, ο ιδιοκτήτης του σιγά σιγά αυτό παίρνει την κάτω βόλτα.

Εύχομαι τα πράγματα να σου πάνε κατ ευχήν.

Καλή αρχή και καλή συνέχεια. :)

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες και μην στεναχωριεσε,να ξεκινησουμε Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):120 x 40 x 60 [ειναι λιγο στενο]

Λίτρα:280

Διαστάσεις Sump (ΜxΠxΥ):50 x 40 x 50 απο οτι βλεπω δεν εχεις χωρισματα θα πρεπει να βαλεις χωρισματα .1ο χωρισμα εκει που καταληγει η υπερχεισει πρεπει να μπει το σκιμερ.μετρας διαστασεις του και βαζεις το χωρισμα,2ο χωρισμα για να βαλεις βραχο και καμια αλγη[την οποια θα υποστιριζεις με φως που θα αναβει οταν σβηνει το επανω φως του ενυδρειου.και 3ο διαμερισμα εκει που θα μπει η αντλια επιστροφης.

βακτηρια spesial blend οπωσδηποτε.υπομονη καλη αρχη και οτι θες ρωτας.

Βράχος (είδος κιλά): 33 kg[ πολυ βραχο εχεις,βγαλε περιπου 10 κιλα και φτιαξε καλυτερα το aquascape για να εχεις περισοτερο χωρο κυκλοφοριας και για να εκμεταλευτεις.]

Άμμος (είδος κιλά): αραγωνίτης 60 kg [το μισο βγαλτο περιπου] Φίλτρανση (Βράχος - Φίλτρο):[το εξωτερικο φιλτρο που υποθετω οτι εχεις βγαλτο τελειος η θα το κρατησεις βαζοντας μεσα ανθρακα και αντιφωσφορο μονο.Skimmer: aqua medic aq1200[ θες ενα αλλο σκιμερ πχ deltec]
Κυκλοφορία (Αριθμός αντλιών / ισχύς): 2 x 1500 lit πολυ λιγη θεωρω οτι μια mp40 +μια tunze 6045 + την αντλια επιστροφης.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να λείπεις πάντως από το σπίτι και να είναι όλα ρολόι ψάξε λίγο την μέθοδο Balling που είναι πολύ χρήσιμη σε τέτοιες περιπτώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Παράληψη μου , το σαμπ υπάρχει και είναι δίπλα στο ενυδρειο , όχι κάτω απο αυτο

Ότι φαίνεται στη φωτο είναι το παλιό γλυκό ενυδρειο μου που το έχω ως αποθήκη νερού , προπαρασκευαστηριο με τις αντιστάσεις και την κυκλοφορία που φαίνεται για να μη κάθετε το νερό στάσιμο

Ιδού και το σαμπ

1914a2dbf8756c7cd4f45f9b3f3d58ee_zps807a

Link to comment
Share on other sites

Φίλτρανση (Βράχος - Φίλτρο):[το εξωτερικο φιλτρο που υποθετω οτι εχεις βγαλτο τελειος η θα το κρατησεις βαζοντας μεσα ανθρακα και αντιφωσφορο μονο.Skimmer: aqua medic aq1200[ θες ενα αλλο σκιμερ πχ deltec]

Κυκλοφορία (Αριθμός αντλιών / ισχύς): 2 x 1500 lit πολυ λιγη θεωρω οτι μια mp40 +μια tunze 6045 + την αντλια επιστροφης.

Το φιλτρο το έχω ακριβώς έτσι , με άνθρακα και αντιφωσφορο

Σκίμμερ γιατι πιστεύεις ότι χρειάζομαι άλλο;

Για τις αντλίες θα το δω

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε σχεδον τον μισο βραχο φίλε.. νομιζω οτι ειναι παααρα πολυς εκει μεσα.Θα μπορεις να κάνεις κατι πολυ καλυτερο με το στησιμο μετα.

Και επισης θες τουλαχιστον την 3 πλασια κυκλοφορία.

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε σχεδον τον μισο βραχο φίλε.. νομιζω οτι ειναι παααρα πολυς εκει μεσα.Θα μπορεις να κάνεις κατι πολυ καλυτερο με το στησιμο μετα. Και επισης θες τουλαχιστον την 3 πλασια κυκλοφορία.

οκ το βραδακι που θα παω σπιτι θα βγαλω τον μισο βραχο

να τον βάλω μεσα στο σαμπ που δεν εχω καθολου ?

και κατι ακομη για να ειναι στον αερα ο βραχος οταν εστησα το ενυδρειο εβαλα με σιλικονη κατι τζαμια σε σχημα τετραγωνο, προχθες που προσπαθησα να τα ξεκολησω δεν βγαιναν με τιποτα , καμμια ιδεα ?

φοβαμαι οτι θα γινει ζημια στη βαση του ενυδρειου αν τα ζορισω , αν για παραδειγμα τα σπασω και τα αφησω μεσα θα δημιουργησουν προβλημα στη βιολογια του ενυδρειου ή στα ψαρια που εχει μεσα?

και κατι τελευταιο , μεχρι ποσες αλλαγες νερου μπορω να κανω σε συντομο διαστημα? εχω ηδη κανει 2 σε διαστημα 7 ημερων και σκεφτομαι να κανω αλλη μια το σαββατο επειδη ολα τα τεστ ηταν για τα μπαζα , βελτιωθηκε βεβαια αλλα λιγο

Έγινε επεξεργασία - akisdom
Link to comment
Share on other sites

οπως σου ειπα βγαλε τον μισο και βαλτο στο sub αλλαγη μην κανεις αλλη σε 15 μερες ξανα και βαλε και βακτηρια

Link to comment
Share on other sites

ok βακτηρια παρηγγειλα ηδη και τα περιμενω αυριο , το βραδακι θα βαλω και τον βραχο στο σαμπ.

καποια λυση για τα τζαμακια στη βαση του ενυδρειου????

Link to comment
Share on other sites

Ο βράχος έχει μπει ήδη στο σαμπ και μόλις καθαρίσει το ενυδρειο θα ανέβασω και φωτο

Λίγη βοήθεια για τι άλγη να βάλω και αν χρειάζεστε και τι είδους φωτισμό το σαμπ ???

Επειδή αύριο θα κατέβω Θεσσαλονίκη αν είναι δυνατόν να προλάβω να τα πάρω γιατι εδω στην καβαλα είμαστε πολυ πισω σε μαγαζιά

Ευχαριστω και πάλι για όλα

Α και για να μην ξεχάσω παρήγγειλα ήδη δυο κυκλοφορητές 5000 lit φθηνούς για τώρα γιατι τα μπικικινια δεν παίζουν προς το παρόν

Έγινε επεξεργασία - akisdom
Link to comment
Share on other sites

Και μια μικρούλα ερώτηση ακόμη

Το εξωτερικό φιλτρο να το έχω να παίρνει νερό απο το σαμπ και να το ρίχνει στο ενυδρειο ή να το βάλω να παίρνει και να ρίχνει μέσα στο ενυδρειο ?

Link to comment
Share on other sites

Κανε και ενα τριτο μικρο νησακι στη μεση... να δεις τι ομορφο θα δειξει... θα εχεις κ περισσοτερες θεσεις για κοραλια!

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο επίσκεψη σε γνωστό κατάστημα της Θεσσαλονίκης πρόσθετα μια reef blue 39 w t5 και μια reef white 15000 k 39 w t5 στον φωτισμό του ενυδρείου μου και είδα το φως το αληθινό που λένε . Αντικατέστησα και τις άλλες δυο Τ8 που είχα με σκοπό στην επόμενη αλλαγη να τις κάνω Τ5 κι αυτές .

Τα βακτήρια ήρθαν και το βράδυ θα βάλω την πρώτη δόση

Έγινε επεξεργασία - akisdom
Link to comment
Share on other sites

50ml βακτηρια τοποθετηθηκαν στο ενυδρειο

ερωτηση: ποτε μπορω να κανω τεστ για το νερο μετα την τοποθετηση των βακτηριων? η΄δεν πειραζει σε κατι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...