Jump to content

Akisdom


akisdom

Recommended Posts

Και εγώ με salifert μετράω εκτός από το ph γιατί συνεχώς οι μετρήσεις που μου έδινε ήταν 7.7 Οποιαδήποτε ώρα και να μέτραγα πάντα το ίδιο αποτέλεσμα είχα. Γι'αυτό όταν είδα τη δική σου μέτρηση σε ρώτησα. Συνχομπίστας που μου έδωσε το δικό του salifert μου έδωσε την ίδια μέτρηση. Οπότε και μόνο για ph μετράω με tropic marin το οποίο μου δίνει 8 - 8,2. Με την πρώτη ευκαιρία μέτρα και με κάτι άλλο.

+1000
Link to comment
Share on other sites

τελικα σημερα παρελαβα το tropic marin και πραγματικα με την μετρηση που εκανα ειδα 8,0

οποτε για ph με tropic marin απο και περα

σημερα παρειγγειλα και 5 χρωμιδες , μια ricordea blue και μια ricordea orange

λογικα αυριο θα τα συειλει και το σαββατο θα τα εχω !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Mε το καλο να σου ερθουν φιλε :jig:

 

ευχαριστω ...κι αν στεριωσουν κιολλας!!!!!!!! τι καλα που θα ειναι !!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα θα πανε,ειναι και σχετικα ευκολα ζωντανα ολα :thumbsu:

Αν εχεις ακομα και τις μετρησεις τις προηγουμενης σελιδας τοτε θα εισαι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

ιδιες ειναι φιλε μου ιδιες , για αυτο και ειπα να προχωρησω στην αγορα αυτη . Αντε να δουμε

με την πρωτη ευκαιρεια θελω να ανεβασω και κανα δυο φωτο , μαλλον το ΣΚ

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να σου'ρθουν τα ζωντανά σου!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλο τον κόσμο 

με σημερινή μέτρηση έχω No3  2

λογικά το θέλω στα 5-10 

λέτε να λιγοστέψω το NoPox ?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είσαι μια χαρά με τα νιτρικά. Γνώμη μου να βρεις τη δοσολογία συντήρησης και να τα κρατήσεις στο 2.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

τελικα σημερα μετα απο καποια καθυστερηση παρελαβα 4 chromis  2recordea και ενα ακομη ''κατι ΄΄ σε ψαρακι που δεν καταλαβα ακομη τι ειναι

φωτογραφιεσ θα προσπαθησω να ανεβασω το βραδυ

μια μικρη ερωτησουλα ακομη

το νερο στο ενυδρειο μου φαινεται αρκετα βρωμικο δηλ. με πολλα αιωρουμερνα σωματιδια

εβαλα το φιλτρο να δουλέυει μεσα στο ενυδρειο και οχι στο σαμπ αλλα και παλι τιποτα

καποια ιδεα????

Link to comment
Share on other sites

Βαλε λιγο υαλοβαμβακα στο φιλτρο και αλλαξετον σε 3 μερες.Καλοριζικες οι νεες προσθηκες.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε λιγο υαλοβαμβακα στο φιλτρο και αλλαξετον σε 3 μερες.Καλοριζικες οι νεες προσθηκες.

Θα το κάνω αύριο κιόλας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή ερώτηση ακόμη

Επειδή η αντίσταση μέσα στο ενυδρείο δεν μου αρέσει όπως φαίνεται θα έχει θέμα αν την βάλω στο σαμπ ?

Link to comment
Share on other sites

αυτή είναι και η δουλειά του σαμπ φίλε μου.. να κρύβεις τον εξοπλισμό ;)

Link to comment
Share on other sites

αυτή είναι και η δουλειά του σαμπ φίλε μου.. να κρύβεις τον εξοπλισμό ;)

Σωστοοοοοος ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα σε όλη την παρέα

Λόγω εποχής και είδους εργασίας (ψυκτικός ) χάθηκα απο το φόρουμ , μέχρι σήμερα ..........

Τα πάντα λοιπόν πήγαιναν καλά με το ενυδρείο , είχα βρει την ρουτίνα του και το συντηρούσα μέχρι να έρθει το φθινόπωρο που λίγο θα λασκάριζα απο την δουλειά για να φορτώσω κάτι πραγματάκια. Αλλά έλα όμως που λογάριαζα δίχως τον ξενοδόχο ....εδώ και δυο τρεις ημέρες είχα μια μικρή διαρροή που τελικά την εντόπισα στην φλάντζα της εισόδου του νερού , σήμερα λοιπόν κατέβασα στάθμη και άλλαξα την φλάντζα .

Βάζω το ωραίο μου έτοιμο νεράκι και βάζω μπροστά το σκίμμερ. Ευτυχώς και για καλή μου τύχη δεν κοιμήθηκα νωρίς αλλά έκατσα στο μπαλκόνι να απολαύσω μια παγωμένη . Εκεί λοιπόν κατα τη μια ακούω την Αντλια να δουλεύει κενά ........βρε αμάν τι εγεινε?... Τρέχω και τι να δω το σκίμμερ το οποίο και θα ανεβάσω φωτό αύριο είχε ξεκινήσει να δουλεύει αλλά δεν πρόσεξα οτι ανέβαζε παραπάνω νερό απο όσο έπρεπε με αποτέλεσμα να γεμίσει ο κουβάς που είχα στην αυτοσχέδια υπερχείλιση και για Τρίτη φορά να κάνω όλα τα παπούτσια της γυναίκας μου στον κάτω όροφο ακριβώς να μην πω σαν τι .....

Έτσι λοιπόν μέχρι τώρα μάζευα και μετά ξέστησα το αγαπημένο μου ενυδρείο αφού είχα υποσχεθεί οτι αν ξαναγίνει θα το σταματήσω .

Τώρα λοιπόν λέω να κάνω ένα νάνο αφού πρώτα πάρω τα φώτα σας

Ελπίζω αύριο που η γυναίκα θα σηκωθεί να μην καταλάβει και πολλά γιατί..........

Έγινε επεξεργασία - akisdom
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλε μου καλησπερα!

Απο αναποδιες αλλο τιποτε. Αλλα μην το βαζεις κατω και μην τιμωρεις με τετοιο τροπο τον εαυτο σου.

Το οτι θα πας σε νανο δεν σημαινει οτι δεν θα πλημμυρισεις ξανα αφου θα εχεις να κανεις παλι με νερα.

 

Ολοι μας εχουμε παθει τετοιες στραβες.

Δεν καταλαβα ομως το σκιμερ πως εμπλεκεται με την υπερχυλιση σου και πλημμυρισες. Μηπως εννοεις την αντλια επιστροφης?

 

Αν θες ανεβασε και τις φωτογραφιες που μας ειπες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...