Jump to content

Akisdom


akisdom

Recommended Posts

σε 7 μερες απο σημερα θα ξανααλλαξω νερο αλλη μια φορα και θα ξαναμετρησω να δω τι γινετε

υπαρχει περιπτωση η τακτικες αλλαγες νερου να κανουν κακο αντι για καλο????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Λόγω περιορισμένου budget λέω να πάω σε κάτι τέτοιο για την κυκλοφορία του ενυδρείου

https://www.fish-street.com/jebao_wp-40_13000l_wave_maker?category_id=0&search_string=Vortech&search_category_id=0

Το έχει πάρει κάποιος ; Και αν ναι αξίζει ;

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 1.5 μηνες που εβρασα και ουσιαστικα νεκρωσε ο βραχος , κρατωντας ομως τον ιδιο αραγωνιτη ,

με τακτικες αλλαγες του 1/3 του νερου καθε 15 ημερες και την προσθηκη βακτηριων καθε 7 ημερες , σημερα ειχα αυτες τις μετρησεις μολις τωρα

salinity 1025

26C

ph 8

No 2 0

Mg 1350

Ca 440

KH 8.6

και δυστυχως ...............

Po 4 1

No 3 50

καμμια συμβουλη????

ταιζω δυο φορες την ημερα απο λιγη τροφη και ολα τα τεστ ειναι της salifert

Y.Γ. και για τους λατρεις των αριθμων στις 17/03 που εβαλα το κιλοβατομετρο εγραφε 5736,9kw και σημερα εγραφε 5811,3kw

αυτο σημαινει 74,4 kw x 0.14 € = 10,416€ περιπου σε 20 ημερες δηλ ~0,5€ την ημερα ................................

Έγινε επεξεργασία - akisdom
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα!! Αν δεν έκανα λάθος 1357,8kw το χρόνο.

Στον αντιφοσφορο κανεις αλλαγές; Ποιον βάζεις;

Link to comment
Share on other sites

Αντιφωσφορο εχω τον phosguard της seachem και τον αλλαξα στισ 21/02 και μετα στις 19/03

καθε ποτε πρεπει να τον αλλαζω?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα!! Αν δεν έκανα λάθος 1357,8kw το χρόνο.

Στον αντιφοσφορο κανεις αλλαγές; Ποιον βάζεις;

δεν κανεις λαθος αλλα πρεπει να υπολογισεις οτι τωρα δεν δουλευει ο ψυκτης ...........οποτε υπολογιζοντας οτι ειναι 2,2kw και οτι δουλευει περιπου 8-10 ωρες την ημερα μπορεις να καταλαβεις τι θα γινει !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αντιφωσφορο εχω τον phosguard της seachem και τον αλλαξα στισ 21/02 και μετα στις 19/03

καθε ποτε πρεπει να τον αλλαζω?

Aυτος ο αντιφωσφορος ειναι αλουμινου και ειναι για 4 - 5 μερες ΜΑΞ ... μετα απο αυτο το διαστημα απλα βγαζει οτι φωσφορικα εχει κρατησει και ειναι αχρηστο.

Προμηθευσου εναν αντιφωσφορο σιδηρου και αλλαζε τον καθε μηνα.

Link to comment
Share on other sites

γιαννη καποια καλη προταση?

που να παρει και σημερα το απογευμα ημουν στο petcumulus !!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα θα πρέπει να δεις πως θα τον δουλεύεις.

Σε καλτσα σε ριακτορα με μικρό αντλία με μεγάλη στο σκιμμερ μέσα.

Εχει επιλογές σε λεπτοκοκο ή χοντροκοκο. Και τις ww είναι καλός και τις aqua light.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν με λένε Γιάννη (αρβανιτακη)

Link to comment
Share on other sites

Aυτος ο αντιφωσφορος ειναι αλουμινου και ειναι για 4 - 5 μερες ΜΑΞ ... μετα απο αυτο το διαστημα απλα βγαζει οτι φωσφορικα εχει κρατησει και ειναι αχρηστο.

Προμηθευσου εναν αντιφωσφορο σιδηρου και αλλαζε τον καθε μηνα.

το γιαννη πηγαινε εδω !!!! (το δικο σου πως ειναι γιατι ειμαι νεος εδω?)

τον αντιφωσφορο τον εχω σε εξωτερικο φιλτρο της eihem μαζι με τον ανθρακα σε καλσον με διαχωρισμο ενος φιλτρου μπλε μεταξυ τους

ειναι σωστα ή οχι???

επισης παιρνω και ριχνω νερο απο το σαμπ στο φιλτρο

Έγινε επεξεργασία - akisdom
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε κατάλαβα ότι αναφεροσουν στο Γιάννη. Το όνομα μου είναι Θεόδωρος ή bababril.

Το μπλε φιλτρο που αναφέρεις είναι μάλλον σφουγγάρι ε;

Συνήθως ενοχοποιούνται για αύξηση νιτρικων αλλα παίζει ρόλο το μέγεθος του σε σχέση με το ενυδρειο και το πόσο συχνά θα το καθαριζεις.

Θα σου πρότεινα να πάρεις χοντροκοκο και να τον βάλεις χωρίς καλτσα για καλύτερη ανάδυση και κατα συνέπεια πλήρη εκμετάλλευση του όλου υλικού.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε κατάλαβα ότι αναφεροσουν στο Γιάννη. Το όνομα μου είναι Θεόδωρος ή bababril.

Το μπλε φιλτρο που αναφέρεις είναι μάλλον σφουγγάρι ε;

Συνήθως ενοχοποιούνται για αύξηση νιτρικων αλλα παίζει ρόλο το μέγεθος του σε σχέση με το ενυδρειο και το πόσο συχνά θα το καθαριζεις.

Θα σου πρότεινα να πάρεις χοντροκοκο και να τον βάλεις χωρίς καλτσα για καλύτερη ανάδυση και κατα συνέπεια πλήρη εκμετάλλευση του όλου υλικού.

μετα απο τις φωτο του ενυδρειου σου που ειδα λεω να ακολουθησω πιστα την οδηγια σου χαχαχα

αυριο θα παραγγειλω και θα τον αλλαξω , προς το παρον εκλεισα το φιλτρο για να μη μου ανεβασει πιθανον κι αλλο τον φωσφορο και θα κανω και μια μετρηση αυριο

ευχαριστω και εσενα θοδωρε και τον γιαννη

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάντως, απ'όσο έχω ψάξει γιατί με ενδιέφερε το θέμα άνθρακας και αντιφόσφωρος διάβασα ότι όσο είναι η διάρκεια ζωής τους θα τραβάνε. Μόλις σταματήσουν να λειτουργούν δεν φτήνουν ότι έχουν τραβήξει, αλλά απλά δεν τραβάνε γι'αυτό και ανεβαίνουν φοσφωρικά, νιτρικά και πολλά άλλα στο νερό μας.

Link to comment
Share on other sites

Και νέα ερώτηση ............ Ναι ναι ξέρω σας έχω πρηξει αλλα μαθαίνω γρήγορα χαχαχαχαχαχα

Αύριο θα κόψω πλεξιγκλας για να κάνω ένα φωτιστικό στο ενυδρειο μου

Αυτο που θέλω να μάθω είναι σε ποια απόσταση πρέπει να είναι το φωτιστικό απο την επιφάνεια του νερου δεδομένου του ότι θέλω όταν επιτέλους στρώσει να βάλω κάποια κοράλια κυρίως μαλακά

Το φωτιστικό θα αποτελείται απο λάμπες που ήδη έχω και λειτουργούν αλλα θέλω να συμμαζευτεί λίγο

Είναι δυο τ5 των 39w Kai 2 T8 40 w επίσης θα υπάρχει και μια λεντοταινία των 4 μέτρων ως moonlight για την οποία δεν έχω ακόμη ακριβή watt θα ήθελα λίγο την γνώμη σας

Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - akisdom
Link to comment
Share on other sites

Mην το κάνεις με πλέξι. Με τον καιρό απο την θερμότητα μπορεί να καμφθεί. Κάντο με ξύλο. Κόντρα πλακέ θαλάσσης.

Link to comment
Share on other sites

Σημερινές μετρήσεις μετα απο αλλαγη νερου

Nh3/nh4. 0,25 το τεστ αυτο είναι το μόνο της API το οποίο θα αλλαχτει πάραυτα

No 2. 0

No 3. 50

Ca. 430

KH. 8,3

Ph. 8

Mg. 1320

Po 4. 0,5

Σήμερα άλλαξα και τον αντιφωσφορο κι έβαλα τον τελευταίο που είχα Αλουμινιου , θα τον αφήσω 4-5 μέρες και θα μετρηση να δω , μετα θα τον αλλάξω με σιδήρου όπως μου είπατε

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ζωντανά. Και το φοξ πολύ ωραίο.

Απο κοράλια? Έχεις σκοπό να βάλεις ή θα το πας αργά αργά?

Μόλις είμαι σίγουρος ότι θα είναι καλα στρωμένο θα βάλω και κοράλια πάνο

Link to comment
Share on other sites

Έτσι-έτσι!!

Φεεεεεεταααααααα!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι-έτσι!!

Φεεεεεεταααααααα!

Ναι ναι δεν την ξαναπατάω αυτη την φορά , υπομονη ,υπομονη και σίγουρα υπομονη

Άλλωστε αν κάτι έμαθα καλα απο αυτη την παρέα είναι ότι το θαλασσινό θέλει γαιδουρινή υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να αντιγράφεις το img code.

2455967b57ef0ca0aa64e2f4d9ec4cc8_zps4411

Οσο για το φωτιστικο που ρωτουσες, αν βάλεις κόντρες περιμετρικά δεν θα σου κανει κοιλιά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...