Jump to content

Gregog7's Reef


gregog7

Recommended Posts

Αν βρεις πες και μένα. Αν βρω θα σε πω και σένα

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμάσει αρκετά,το sexguttata είναι το πιο προσεχτικό,καθώς και το 2 spot goby,αλλά δύσκολο στην διατήρηση.Ένα puellaris ήταν ατίθασο και έσκαβε σαν δαιμονισμένο και έθαβε τα πάντα και το strigatta που σηκωνόταν αρκετα με την άμμο.Το νερό αυτήν την στιγμή ψιλοείναι θολό....αν δω τα σκούρα φεύγει η σίτα και παραμονεύω μέχρι να πεταχτεί....

Mια απο τα ίδια!

Κανε λίγο υπομονή με την θολούρα. Τακτικές αλλαγές σε γυαλοβαμβακα και σε μια το πολυ δυο εβδομάδες θα δεις το αραγονιτη λευκό σαν μπαμπακι!!

Είναι που έχει όλο αυτο τον καιρο μαζέψει πολυ μουργα ο αραγωνιτης σου και πρέπει να καθαρίσει τωρα.

Έχεις δίκιο σε αυτα που λες για το ταμπεραμέντο του κάθε ενός αλλα με ποιο συμπαθητικό το sexgutata αλλα και το puelaris το εχω μια αδυναμία. Το strigatta ούτε που να το δω!!!!

Αυτό ακριβώς! Εμένα ο δικός μου Puellaris είναι μικρός ακόμα, τον έχω κοντά 20 μέρες, και μιλάμε ο αραγωνίτης είναι τόσο καθαρός που απορώ...

Τρομερή δουλειά, αλλά δυστυχώς τα θάβει όλα. Αλλά αν του δώσεις χρόνο, θα φτιάξει 2,3 τρύπες που θέλει, και μετά μόνο τον αραγωνίτη θα τρώει και τίποτα παραπάνω!

Εμένα δεν χρειάστηκε να βάλλω υαλοβάμβακα. Τα μάζευε όλα το σκίμμερ.

Άσε, δεν κάθεται πουθενά ο άτιμος, αλλά τον έχ αδυναμία, γι'αυτό και τον πήρα!

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα έκανε κανα δυο τρύπες,αλλά επέμενε να τις κάνει κάτω από κάποια βραχάκια με ζωάνθους και starpolyps και τα έθαβε εντελώς.Ο sexguttata είναι σαφώς πιο ήρεμος και προσεχτικός

Link to comment
Share on other sites

μεγαλώσανε μαζί... :bigemo_harabe_net-69: :bigemo_harabe_net-69:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς που έχουμε filter sock συνίσταται και η χρήση γυαλοβαμβακα μέσα σε αυτήν; Θέλω κι εγω να δώ τον αραγωνίτη μου βαμβακι!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο γρηγορη!! :bigemo_harabe_net-64:

Πολυ ομορφο και αερατο στησιμο!

Το μονο που θες ειναι μερικα κοραλια ακομα(οχι πολλα) και μετα χρονο να τα αφησεις να

μεγαλωσουν!

Αν ολα πανε καλα σε μερικους μηνες δεν θα φαινεται βραχος!!

Εαν ξεκινησουμε ξανα τη διαδικασια για ενυδρειο του μηνα βλεπω να γινονται φοβερες κοντρες....συνεχως βγαινουν ομορφα ενυδρεια

και τα υπολοιπα εχουν τρομερη εξελιξη...φτου φτου σε ολους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς που έχουμε filter sock συνίσταται και η χρήση γυαλοβαμβακα μέσα σε αυτήν; Θέλω κι εγω να δώ τον αραγωνίτη μου βαμβακι!

αυτός είναι ο υπεύθυνος...http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+31+211&pcatid=211

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο γρηγορη!! :bigemo_harabe_net-64:

Πολυ ομορφο και αερατο στησιμο!

Το μονο που θες ειναι μερικα κοραλια ακομα(οχι πολλα) και μετα χρονο να τα αφησεις να

μεγαλωσουν!

Αν ολα πανε καλα σε μερικους μηνες δεν θα φαινεται βραχος!!

Εαν ξεκινησουμε ξανα τη διαδικασια για ενυδρειο του μηνα βλεπω να γινονται φοβερες κοντρες....συνεχως βγαινουν ομορφα ενυδρεια

και τα υπολοιπα εχουν τρομερη εξελιξη...φτου φτου σε ολους!!!!

ευχαριστώ

κάποια στιγμή θα μπούνε μερικά σκληρά...κάποιες ακροπορες αν βρω....

αυτό θέλω,να μην φαίνεται βράχος....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ

κάποια στιγμή θα μπούνε μερικά σκληρά...κάποιες ακροπορες αν βρω....

αυτό θέλω,να μην φαίνεται βράχος....

Ολο κ κάπου μπορούμε να βοηθήσουμε...;)

Link to comment
Share on other sites

Γρηγορη εχες στησει πολυ ομορφα τον βραχο σου και με ωραια κοραλια αλλα καποια αυτα θελουν ποιο συχνο ταισμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Κι απο κει που λεω θα δω παλι βραχια κι αντε να πηρε κανα φραγκακι.....Ειδα ενα κοραλολίβαδο!!! Να σαι καλα ρε Γρηγορη! Μου φτιαξες το βραδυ!! Τελικα κρυφος εισαι κι εσυ!

Link to comment
Share on other sites

Γρηγορη εχες στησει πολυ ομορφα τον βραχο σου και με ωραια κοραλια αλλα καποια αυτα θελουν ποιο συχνο ταισμα ;)

τα ταΐζω 2 φορές την εβδομάδα,πολύ φαγανά είναι μερικά.... :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο Γρηγορη.Ηρεμη δυναμη και κρυφο χαρτι εισαι εσυ τελικα :bigemo_harabe_net-146:

σε ευχαριστώ Στάθη,ναι η προσωποποίηση της ηρεμίας είμαι...ρωτα και τον Τζιο να σου πει....

Κι απο κει που λεω θα δω παλι βραχια κι αντε να πηρε κανα φραγκακι.....Ειδα ενα κοραλολίβαδο!!! Να σαι καλα ρε Γρηγορη! Μου φτιαξες το βραδυ!! Τελικα κρυφος εισαι κι εσυ!

thanks vales....αυτές οι άκανθ.....έρωτας.... :bigemo_harabe_net-145:

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Γρηγόρης!

Καθαρό ενυδρείο με πολύ όμορφο στήσιμο βράχου!

Όπως είπε ο Στάθης, ήρεμη δύναμη! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τι να σου πω! σου τα είπα σήμερα στο σπίτι. Παιδική χαρά γεμάτη παιδάκια μες την χαρά :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημερα γρηγορη....θα δουμε κανα update με το reef σου???Τελευταιο ποστ 9 Ιουνιου................αντε ανεβασε καμμια φωτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα γρηγορη....θα δουμε κανα update με το reef σου???Τελευταιο ποστ 9 Ιουνιου................αντε ανεβασε καμμια φωτο!!!

Σωστοοοοοοοσσσς......
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,επειδή Δευτέρα-Τρίτη έρχεται και το τελευταίο κομμάτι του φωτισμού θα ήθελα γνώμες.6 λάμπες t5x24w
Σκέψη:
back
1 coral plus
2 aquablue special
3 blue plus
4 coral plus
5 purple plus
6 blue plus
front
Το σκεπτικό είναι να ανάβουν οι 5 και 6 στις 13:30 και οι 1,2,3,4 στις 14:30.Και να σβήνουν οι 1,2,3,4 στις 22:30 και οι 5,6 μετά τις 24:00
Υπάρχει και η σκέψη να μην μπει η purple plus αλλά ακόμη μια blue plus στη θέση της.
Η πίσω διάταξη είναι έτσι γιατί εκεί είναι ο κυρίως όγκος του βράχου.
Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,επειδή Δευτέρα-Τρίτη έρχεται και το τελευταίο κομμάτι του φωτισμού θα ήθελα γνώμες.6 λάμπες t5x24w

Σκέψη:

back

1 coral plus

2 aquablue special

3 blue plus

4 coral plus

5 purple plus

6 blue plus

front

Τι λέτε;

Καλώς ήρθες λοιπόν στα ίδια ερωτηματικά με τα δικά μου...θα έβαζα την λευκή και την κοραλ πριν το τέλος, με τέλος μια μππλε. Αν βάλεις 2 κοραλ πλας και μια λευκή επιβάλλεται πιστεύω 3μπλε. Ασε την μωβ γιατί δίνει λιγότερα οφέλη στο φάσμα από μια μπλε. Είχα δει πριν μήνες ένα γραφημα με τα φάσματα και σε ποια νανομετρα δίνουν Χρώμα συγκεκριμένες χλωροφυλλες...όταν το βρω θα το παραθέσω εδώ...

Προσπάθησε να είσαι όπως το γενικό κανόνα 1λευκη προς 2 μπλε...

Εγώ έχω

Μπροστά τζαμί

Μπλε

Κοραλ πλας

Μπλε

Μπλε

Λευκή

Ακτινικη

Πίσω τζαμί.

Οπτικά δν ειναι καθόλου μπλε, κάτι που μου άρεσε! Και είδα τις εφυλιες μου να το χάρηκαν τις έξτρα 2 μπλε που έβαλα. Θέλω να δώ αν και οι Ακρόπορες πρασινισουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...