Jump to content

120 Lt Wanna Be Reef


giannisss

Recommended Posts

Και γω έτσι τον έκανα, αλλά πλέον τον ξεπλένω με όσμωσης.

Αφού την έχω που την έχω, γιατί να μην την βάλλω να βγάλει 2 λίτρα παραπάνω για τον άνθρακα? ;)

Link to comment
Share on other sites

Και γω έτσι τον έκανα, αλλά πλέον τον ξεπλένω με όσμωσης.

Αφού την έχω που την έχω, γιατί να μην την βάλλω να βγάλει 2 λίτρα παραπάνω για τον άνθρακα? ;)

Το περιβαλλον το σκεφτεσαι αγαπητε μου ?? :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Το περιβαλλον το σκεφτεσαι αγαπητε μου ?? :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-134:

Πιο οικολόγος είμαι εγώ απο σας! :rasp:

Εσείς τον πλένετε σε αύθονο τρεχούμενο νερό, ενώ εγώ 2 λίτρα και τέλειωσα! Ξέρεις πόσο νερό φεύγει απο την βρύση μέσα σε 1 λεπτό? Δεν θες να ξέρεις... ;)

Link to comment
Share on other sites

Πιο οικολόγος είμαι εγώ απο σας! :rasp:

Εσείς τον πλένετε σε αύθονο τρεχούμενο νερό, ενώ εγώ 2 λίτρα και τέλειωσα! Ξέρεις πόσο νερό φεύγει απο την βρύση μέσα σε 1 λεπτό? Δεν θες να ξέρεις... ;)

μμμ 2 λιτρα οσμωσης ειναι σιγουρο 4 + επιπλεον νερου ....εε σιγουρο λιγο νερακι που θα ριξουμε δεν θα ειναι πανω απο 6 λιτρα ... ανθρακα θα καθαριζουμε δεν θα βαζουμε πληντυριο !! :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα! Ο άνθρακας δεν χαλάει αρκεί να είναι για ενυδρειακη χρήση!

Καλό ξέπλυμα με νερό όσμωσης και τρεχτον!

Νίκος αγαπητέ, Νίκος!

Φιλε νικο οπως ειπε και ο στρατος δεν χρειαζεται να ξεπλυθει ο ανθρακας με νερο οσμωσης.

Μια χαρα θα γινει δουλεια και με νερο βρυσης :thumbup:

Το να ξεπλυθει με οσμωση ειναι υπερβολη.Ειναι σαν να βαζουμε κατοσταρα βενζινη σε yugo...δεν θα του προκαλεσει καποιο

προβλημα αλλα δεν θα το κανει και να πηγαινει σαν ferrari.

Φυσικα οπως ειπωθηκε πολυ σωστα ο καθενας μπορει να τον ξεπλυνει με οτι θελει....αλλα επειδη δινουμε συμβουλες σε καποιο

νεο φιλο χομπυστα μπορει ευκολα να θεωρησει πως ο ανθρακας πρεπει να ξεπλενεται μονο με οσμωση.

Ο μονος λογος που κανω την επισημανση αυτη ειναι επειδη ο γιαννης ειναι νεος στο χομπυ. :thumbup:

Παντα φιλικα...

Με το νερό βρύσης τον αχριστεύεις πριν την ώρα κάνοντας τον να τραβάει το χλώριο της βρύσης.

Οπως ειπε και ο ebenos πανο αυτο δεν ισχυει .

Εαν αχρηστευοταν ο ανθρακας επειδη θα τον ξεπλυνουμε με νερο βρυσης θα υπηρχαν οδηγιες να ΜΗΝ το κανουμε

πισω απο καθε συσκευασια ανθρακα.

Επαναλαμβανω πως οταν δινουμε συμβουλες σε εναν νεο χομπυστα θα πρεπει να ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι γιατι

λαθος πληροφοριες μπορει να οδηγησουν σε λαθος συμπερασματα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε νικο οπως ειπε και ο στρατος δεν χρειαζεται να ξεπλυθει ο ανθρακας με νερο οσμωσης.

Μια χαρα θα γινει δουλεια και με νερο βρυσης :thumbup:

Το να ξεπλυθει με οσμωση ειναι υπερβολη.Ειναι σαν να βαζουμε κατοσταρα βενζινη σε yugo...δεν θα του προκαλεσει καποιο

προβλημα αλλα δεν θα το κανει και να πηγαινει σαν ferrari.

Φυσικα οπως ειπωθηκε πολυ σωστα ο καθενας μπορει να τον ξεπλυνει με οτι θελει....αλλα επειδη δινουμε συμβουλες σε καποιο

νεο φιλο χομπυστα μπορει ευκολα να θεωρησει πως ο ανθρακας πρεπει να ξεπλενεται μονο με οσμωση.

Ο μονος λογος που κανω την επισημανση αυτη ειναι επειδη ο γιαννης ειναι νεος στο χομπυ. :thumbup:

Παντα φιλικα...

Οπως ειπε και ο ebenos πανο αυτο δεν ισχυει .

Εαν αχρηστευοταν ο ανθρακας επειδη θα τον ξεπλυνουμε με νερο βρυσης θα υπηρχαν οδηγιες να ΜΗΝ το κανουμε

πισω απο καθε συσκευασια ανθρακα.

Επαναλαμβανω πως οταν δινουμε συμβουλες σε εναν νεο χομπυστα θα πρεπει να ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι γιατι

λαθος πληροφοριες μπορει να οδηγησουν σε λαθος συμπερασματα.

Κάτι σε έχει πιάσει εσένα τώρα τελευταία.....:P

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και ο ebenos πανο αυτο δεν ισχυει .

Εαν αχρηστευοταν ο ανθρακας επειδη θα τον ξεπλυνουμε με νερο βρυσης θα υπηρχαν οδηγιες να ΜΗΝ το κανουμε

πισω απο καθε συσκευασια ανθρακα.

Επαναλαμβανω πως οταν δινουμε συμβουλες σε εναν νεο χομπυστα θα πρεπει να ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι γιατι

λαθος πληροφοριες μπορει να οδηγησουν σε λαθος συμπερασματα.

Έστω και αν γίνεται να τον ξεπλύνουμε με βρύσης, εσύ τι πιστεύεις? Καλύτερα με βρύσης ή όσμωσης?

Στο site της ww στα υλικά (άνθρακα-αντιφώς) έλεγε(τώρα δεν ξέρω αν λέει) καλό ξέπλυμα με νερό όσμωσης.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε νικο οπως ειπε και ο στρατος δεν χρειαζεται να ξεπλυθει ο ανθρακας με νερο οσμωσης.

Μια χαρα θα γινει δουλεια και με νερο βρυσης :thumbup:

Το να ξεπλυθει με οσμωση ειναι υπερβολη.Ειναι σαν να βαζουμε κατοσταρα βενζινη σε yugo...δεν θα του προκαλεσει καποιο

προβλημα αλλα δεν θα το κανει και να πηγαινει σαν ferrari.

Φυσικα οπως ειπωθηκε πολυ σωστα ο καθενας μπορει να τον ξεπλυνει με οτι θελει....αλλα επειδη δινουμε συμβουλες σε καποιο

νεο φιλο χομπυστα μπορει ευκολα να θεωρησει πως ο ανθρακας πρεπει να ξεπλενεται μονο με οσμωση.

Ο μονος λογος που κανω την επισημανση αυτη ειναι επειδη ο γιαννης ειναι νεος στο χομπυ. :thumbup:

Παντα φιλικα...

Οπως ειπε και ο ebenos πανο αυτο δεν ισχυει .

Εαν αχρηστευοταν ο ανθρακας επειδη θα τον ξεπλυνουμε με νερο βρυσης θα υπηρχαν οδηγιες να ΜΗΝ το κανουμε

πισω απο καθε συσκευασια ανθρακα.

Επαναλαμβανω πως οταν δινουμε συμβουλες σε εναν νεο χομπυστα θα πρεπει να ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι γιατι

λαθος πληροφοριες μπορει να οδηγησουν σε λαθος συμπερασματα.

Τρίτη παράθεση Μιχάλη που βλέπω σήμερα το πρωί και στο τέλος λυπάμαι που θα στο πω αλλά θα το θεωρήσω προσωπική επιθέση!

Όλες σου οι απαντήσεις προς εμένα ξαφνικά αναφέρουν το ``δεν ισχειει αυτό που λες`` και πως οτι ``δεν είναι σωστό να δίνουμε λάθος συμβουλές σε νέους χομπιστες``!

Κατάθεσα την άποψη μου, λέγοντας ότι είναι καλό αν έχουμε όσμωση να την χρησιμοποιούμε (τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο) και το παρερμηνεύεις!

Αν τόσο πολύ σε ενοχλεί μπορώ ευχαρίστως να σταματήσω να γράφω ακόμα και να αποχωρίσω αν το επιθυμείς μιας που συνεχώς με ακυρώνεις!

Ξέρεις ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα να το κάνω και όπως το έκανα και αποχώρισα από την ομάδα μπορώ να αποχωρίσω και από το φόρουμ αν η παρουσία μου και οι απαντήσεις μου σου προκαλούν προβλήματα!

Καλη σου μερα!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε νικο οπως ειπε και ο στρατος δεν χρειαζεται να ξεπλυθει ο ανθρακας με νερο οσμωσης.

Μια χαρα θα γινει δουλεια και με νερο βρυσης :thumbup:

Το να ξεπλυθει με οσμωση ειναι υπερβολη.Ειναι σαν να βαζουμε κατοσταρα βενζινη σε yugo...δεν θα του προκαλεσει καποιο

προβλημα αλλα δεν θα το κανει και να πηγαινει σαν ferrari.

Φυσικα οπως ειπωθηκε πολυ σωστα ο καθενας μπορει να τον ξεπλυνει με οτι θελει....αλλα επειδη δινουμε συμβουλες σε καποιο

νεο φιλο χομπυστα μπορει ευκολα να θεωρησει πως ο ανθρακας πρεπει να ξεπλενεται μονο με οσμωση.

Ο μονος λογος που κανω την επισημανση αυτη ειναι επειδη ο γιαννης ειναι νεος στο χομπυ. :thumbup:

Παντα φιλικα...

Οπως ειπε και ο ebenos πανο αυτο δεν ισχυει .

Εαν αχρηστευοταν ο ανθρακας επειδη θα τον ξεπλυνουμε με νερο βρυσης θα υπηρχαν οδηγιες να ΜΗΝ το κανουμε

πισω απο καθε συσκευασια ανθρακα.

Επαναλαμβανω πως οταν δινουμε συμβουλες σε εναν νεο χομπυστα θα πρεπει να ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι γιατι

λαθος πληροφοριες μπορει να οδηγησουν σε λαθος συμπερασματα.

Κάτι σε έχει πιάσει εσένα τώρα τελευταία..... :P

Τώρα το είδα αυτό! Μάλλον κάτι συμβαίνει τώρα τελευταία και αρχίζει να γίνετε αντιληπτό και από άλλους!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω παθει απολυτως τιποτα κωστα μου και νικο!

Απλα τωρα τελευταια παρατηρω να δινονται καποιες απαντησεις οι οποιες δεν ισχυουν η' τουλαχιστον χρηζουν

καποιας διορθωσης-επεξηγησης.

Ειναι παρα πολλα τα νεα παιδια στο χομπυ και ολοι ξερουμε πως μπορει πολυ ευκολα να απογοητευτουμε με μια "στραβη".

Ποσο μαλλον εαν αυτο προερθει απο συμβουλες αλλων(φυσικα βαζω και τον εαυτο μου μεσα και στις 2 περιπτωσεις).

Παλι δυστυχως το παιρνεις στραβα νικο....

Δεν ειναι το ζητουμενο να σταματησεις να γραφεις αλλα να εισαι πιο προσεκτικος.

Οσες φορες εχεις γραψει κατι το οποιο ειναι οπως το λες συμφωνησα....μολις λιγο πιο πανω αν δεις

εχω συμφωνησει.

Και σε πολλα αλλα θεματα ειχαμε τις ιδιες αποψεις.

Το να ειναι εγκυρα τα θεματα και οι απαντησεις ειναι βασικο για ενα φορουμ και το ξερεις πολυ καλα αφου διετελεσες με επιτυχια και συντονιστης.

Εαν ομως το να σου ζητησω να εισαι πιο προσεκτικος(οχι στο θεμα του ανθρακα) το βλεπεις προσωπικη επιθεση τοτε φιλε μου

θα σταματησω να γραφω εγω,δεν εχω προβλημα!

Χαρη θα μου κανεις φιλε μου γιατι γραφω και πολυ :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω παθει απολυτως τιποτα κωστα μου και νικο!

Απλα τωρα τελευταια παρατηρω να δινονται καποιες απαντησεις οι οποιες δεν ισχυουν η' τουλαχιστον χρηζουν

καποιας διορθωσης-επεξηγησης.

Ειναι παρα πολλα τα νεα παιδια στο χομπυ και ολοι ξερουμε πως μπορει πολυ ευκολα να απογοητευτουμε με μια "στραβη".

Ποσο μαλλον εαν αυτο προερθει απο συμβουλες αλλων(φυσικα βαζω και τον εαυτο μου μεσα και στις 2 περιπτωσεις).

Παλι δυστυχως το παιρνεις στραβα νικο....

Δεν ειναι το ζητουμενο να σταματησεις να γραφεις αλλα να εισαι πιο προσεκτικος.

Οσες φορες εχεις γραψει κατι το οποιο ειναι οπως το λες συμφωνησα....μολις λιγο πιο πανω αν δεις

εχω συμφωνησει.

Και σε πολλα αλλα θεματα ειχαμε τις ιδιες αποψεις.

Το να ειναι εγκυρα τα θεματα και οι απαντησεις ειναι βασικο για ενα φορουμ και το ξερεις πολυ καλα αφου διετελεσες με επιτυχια και συντονιστης.

Εαν ομως το να σου ζητησω να εισαι πιο προσεκτικος(οχι στο θεμα του ανθρακα) το βλεπεις προσωπικη επιθεση τοτε φιλε μου

θα σταματησω να γραφω εγω,δεν εχω προβλημα!

Χαρη θα μου κανεις φιλε μου γιατι γραφω και πολυ :P

Να μάθεις να σέβεσαι τις απόψεις του άλλου χωρίς να τον προσβάλεις!

Να μάθεις να κρίνεσαι και όχι να κατακρίνεις συνεχώς των άλλων!

Αν είναι έτσι χαίρομαι που θα σε βγάλω από την δύσκολη θέση καλέ μου φίλε!

Μην με αναγκάζεις να πέφτω σε αυτό το επίπεδο, δεν είναι του στιλ μου!

Για εμένα η συζήτηση έλαβε τέλος!

Ζητώ συγγνώμη από τα μέλη για την παρεκτροπή!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειρηνη ημιν! Οι ξενοι εχουν το IMHO (in my honest opinion)....

Ας χρησιμοποιησουμε εμεις το Τ.Μ.Α.Ε (ταπεινη μου αποψη ειναι) κι ολα λυθηκαν!!! αχαχαχα

Φιλια σε ολους!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειρηνη ημιν! Οι ξενοι εχουν το IMHO (in my honest opinion)....

Ας χρησιμοποιησουμε εμεις το Τ.Μ.Α.Ε (ταπεινη μου αποψη ειναι) κι ολα λυθηκαν!!! αχαχαχα

Φιλια σε ολους!

Ωραίος ο Βαλες! Απο δω και πέρα έτσι θα γράφω! :D

Παιδιά, βάλτε λίγο νερό στο κρασί σας! Αλλιώς είμαστε να φεύγουμε όλοι... :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειρηνη ημιν! Οι ξενοι εχουν το IMHO (in my honest opinion)....

Ας χρησιμοποιησουμε εμεις το Τ.Μ.Α.Ε (ταπεινη μου αποψη ειναι) κι ολα λυθηκαν!!! αχαχαχα

Φιλια σε ολους!

Vales... νομίζω πως όποιος γράφει κάτι αναφέρει απλά την άποψη του, τουλάχιστον έτσι πρέπει. Παρεξηγήσεις γίνονται γιατί απλά δεν το καταλαβαίνουν όλοι αυτό!

(και που σαι! δεν ξέχασα το φραγκάκι... χεχεχεχε)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο αυτό που λες Παναγιώτη!

Φυσικά μπορεί το νερό της βρύσης να τον αποδυναμώσει αλλά απειροελάχιστα! Σκέψου λίγο τι κάνουμε σε ένα ενυδρείο γλυκού νερού οπού δεν έχουμε την δυνατότητα όσμωσης!

Από την στιγμή όμως που την έχουμε καλό θα του κάνει να τον ξεπλύνουμε με καθαρό νεράκι! Καλο θα του κανει, κακο οχι!

Εντάξει Στρατό μου?

Θα μπορουσα να κανω ολοκληρη κουβεντα αλλα μαλλον δεν θα βγει τιποτα.

Καλη συνεχεια σε ολους σας κυριοι,να προσεχετε τα ενυδρεια σας........................

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Βαλες! Απο δω και πέρα έτσι θα γράφω! :D

Παιδιά, βάλτε λίγο νερό στο κρασί σας! Αλλιώς είμαστε να φεύγουμε όλοι... :bigemo_harabe_net-64:

.....................................................................

Link to comment
Share on other sites

Να μάθεις να σέβεσαι τις απόψεις του άλλου χωρίς να τον προσβάλεις!

Να μάθεις να κρίνεσαι και όχι να κατακρίνεις συνεχώς των άλλων!

Αν είναι έτσι χαίρομαι που θα σε βγάλω από την δύσκολη θέση καλέ μου φίλε!

Μην με αναγκάζεις να πέφτω σε αυτό το επίπεδο, δεν είναι του στιλ μου!

Για εμένα η συζήτηση έλαβε τέλος!

Ζητώ συγγνώμη από τα μέλη για την παρεκτροπή!

Νικο σεβομαι ολες τις αποψεις και ξερεις πολυ καλα οτι η σταση μου ειναι πως στα ενυδρεια μπορουν να ισχυσουν τα παντα και να καταρριφθουν τα παντα....οποτε με αυτο το δεδομενο μπορουμε να μαθουμε

πραγματα ολοι απο ολους...ανεξαρτητως λιτρων η' ετων ενασχολησης με το χομπυ.

Ειναι ομως και αλλα που ειναι δεδομενα η' πρεπει να συμπληρωθουν ωστε μια απαντηση να ειναι ολοκληρωμενη.

Τη μια θα με συμπληρωσεις εσυ...την αλλη εγω...ετσι παει.Κανεις δεν τα ξερει ολα.

Απο τη στιγμη που μπαινω στη διαδικασια να γραψω,αυτοματως τα γραφομενα μου μπαινουν και στη δικη σου κριση

και γενικοτερα θα κριθω.Αυτο ισχυει για ολους μας.

Οταν ειμαι καπου λαθος και με διορθωσεις προσωπικα θα χαρω αφου και γνωσεις θα μου προσφερεις και

μπορει να με γλυτωσεις απο λαθη που θα κοστισουν.

Δεν θα παρεξηγηθω ομως απο αυτο...ισα ισα θα το εκτιμησω!Να το πιστεψεις αυτο...

Μην παρεξηγεισαι τοσο ευκολα για τετοια πραγματα.

Παρε και ενα φιλι μηπως και καταλαβεις επιτελους ποιες ειναι οι προθεσεις μου!

:bigemo_harabe_net-146: :bigemo_harabe_net-146:

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειρηνη ημιν! Οι ξενοι εχουν το IMHO (in my honest opinion)....

Ας χρησιμοποιησουμε εμεις το Τ.Μ.Α.Ε (ταπεινη μου αποψη ειναι) κι ολα λυθηκαν!!! αχαχαχα

Φιλια σε ολους!

Ελληναρας !!!

οσο για παραπανω , λυπαμε που το θεμα μου ηταν αιτια για παρεξηγηση δυο τέτοιων μελων του επιπεδου του φιλου Νικου και Μιχαλη και περαιτερω του Κωστα που το πειρε ποιο χαλαρα ....

δεν ξερω σε αλλα θεματα εαν εχετε διαφωνειες ... δεν θα παρω θεση ως προς του τι ισχυει παραπανω και αν εγινε με κακη προθεση απλα επειδη θελω να πω και εγω την αποψη μου :bigemo_harabe_net-82: θεωρω οτι δεν πρεπει ρε παιδια να τσακωνόμαστε ειναι κριμα ... οι συντονιστες και τα παλια μελη αλλα και εμεις ως νεοτεροι θα πρεπει μεταξυ μας να εχουμε σεβασμο ... τελος επειδη τον φιλο τον Νικο δεν το ξερω και λογο του οτι η θεση την συγκεκριμενη στιγμη του Μιχαλη ως συντονιστη ειναι η θεση που πρεπει να ακουει τα περισσοτερα θα απευθυνθω στον Μιχαλη που επειδη με ξερει δεν θα με παρεξηγησει ... καλο λοιπον ειναι να κανουμε μια επεξηγηση ( πχ οτι καλο ειναι να πλενουμε με νερο οσμωσης αλλα ειτε με οσμωση ειτε χωρις δεν θα εχεις θεμα ) ωστε να μην παρεξηγειται αυτος που το εγραψε αλλα και να ενημερωνεται πληρως και ο νεος που δεν γνωριζει και μπορει να καταλαβει λαθος ... ετσι και θα γινεται η διορθωση και δεν θα ακυρωνεται ο λογος αυτου που το εγραψε ... γιατι και σε αλλο φορουμ που ημουν στο τελος εμειναν μονοι τους οι συντονιστες μιας και ηταν ολο παρατηρησεις ... ναι μεν σωστες οι παρεμβασεις αλλα μετα απο καποιο σημειο η παρεμβαση γινεται τοσο κουραστικη που σταματας να μιλας και να λες την γνωμη σου γιατι ετσι και αλλιως θα στην διορθωσει ο αλλος ... εγω προσωπικα εφυγα γιατι φοβόμουν να μιλησω !! τελος να πω οτι καλο ειναι να βαζουμε ολοι λιγο νερο στο κρασι μας ....

ολα αυτα με σεβασμο στον φιλο μου Νικο ! και στον ανθρωπο που με εχει εμπνευσει τοσο πολυ τον Μιχαλη ....

ελπιζω να μην παρεξηγηθω απο κανεναν σας γιατι και δυο ειστε πολυτιμοι...

καλη σας μερα φιλοι μου !! :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

φιλοι μου σημερα εβαλα στο ενυδρειο δυο ομορφα μεγαλα κλοουνακια ... ( ετσι για την ενημερωση )

το blue tang που ολη μερα ηταν κρυμενο πισω απο τον κυκλοφορητη βγηκε να υπερασπιστει το μερος του .... ελπιζω να μην εχουμε θεματα ... αν και τα κλοουν ειναι μεγαλυτερα απο το tang ,,,,

Link to comment
Share on other sites

Τι τον θες τον ριάκτορα απο τώρα?

Και επίσης υπάρχουν ριάκτορες για χίλια δυο χημικα.

Τι σε έκανε να θες ριάκτορα?

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη μου συμφωνω σε ολα οσα λες και μου δινεις την ευκαιρια να πω τα εξης...

Το ολο θεμα ξεκινησε γιατι τον τελευταιο καιρο παρατηρηθηκαν αρκετα ποσταρισμα τα οποια η' δεν ηταν εγκυρα η' ειχαν καποιες ατελειες

και ηθελαν διορθωσεις.

Εσυ σαν νεος στο χομπυ(το ιδιο ηθελα και εγω οταν ξεκιναγα το χομπυ και αν ισχυε θα ειχα γλυτωσει αρκετα χρηματα και στεναχωριες) δεν θελεις να παιρνεις οσο το δυνατον καλυτερες,τεκμηριωμενες και εγκυρες πληροφοριες?

Το θεμα ειναι να υπαρχει μια ισορροπια...ουτε ο νεος χομπυστας να φοβαται να κανει μια ερωτηση η' να παρει μια θεση-μηπως τον αποπαρει καποιος-αλλα και ουτε το παλιο μελος να φοβαται να κανει μια παρατηρηση-διορθωση σε εναν νεο ο οποιος αυτα που γραφει δεν ειναι ακριβως ετσι η' δεν ισχυουν-υπο τον φοβο να μην παρεξηγηθει η' φυγει-

Δεν ειναι κακο να κανουμε λαθος...ολοι εχουμε κανει και θα κανουμε λαθη.

Ολοι εχουμε να μαθουμε κατι απο τον αλλο αλλα σε αρκετα θεματα ειναι πολυ λογικο ενας ανθρωπος ο οποιος ειναι

10 η' 20 χρονια στο χομπυ να εχει δει περισσοτερα απο καποιον που ειναι μολις μερικους μηνες.Νομιζω πως αυτο ειναι κατανοητο.

Ουτε ομως και αυτος που ειναι παραπανω καιρο στο χομπυ τα ξερει ολα η' ειναι ολα σωστα αυτα που θα πει.

Ξερεις ποσα εμπειρα μελη εχουν σταματησει να γραφουν και να δινουν συμβουλες επειδη οταν ελεγαν κατι σε καποιον εκεινος το επαιρνε στραβα?

Επισης πολλα νεα μελη εχουν σταματησει να γραφουν επειδη επαιρναν την καθε συμβουλη σαν παρατηρηση-υποδειξη.

Ολοι μπορουμε να παρουμε κατι απο τον αλλο αρκει να ειμαστε ανοιχτοι για συζητηση,μια διορθωση η' διαφωνια.Να μην την παιρνουμε

προσωπικα,ειρωνικα η' σαν επιθεση.Δεν γεννηθηκε κανεις με ενυδρειο...ολοι μαθαμε,διαβασαμε μιλησαμε με καποιον...αυτα ομως θελουν καποιο

χρονο,δεν γινονται απο την μια μερα στην αλλη.

Ειναι και η φυση του γραπτου λογου τετοια που γινονται ευκολα παρεξηγησεις.

Κανεις απο τα παλια μελη αλλα και τους συντονιστες δεν εχει κανενα απολυτως κερδος με το να δωσει μια συμβουλη-κανει παρατηρηση γιαννη μου.

Η κυριαρχη σκεψη ειναι να γλυτωσει ο καθε νεος χομπυστας λαθη που εκανε εκεινος και εχασε σε χρημα και διαθεση.

Δεν υπαρχουν μεταλια,τιμητικες πλακετες η' παρασημα.

Ο ενας να σεβεται την αποψη του αλλου,να γινονται ολα με καλη προθεση και τα πανεμορφα ενυδρεια θα γινονται ολο

και πιο πολλα :bigemo_harabe_net-64:

Α και μεγεια τα κλοουνακια γιαννη! :)

Να τα χαιρεσαι!

edit

οντως γιατι θες ριακτορα?

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...