Jump to content

120 Lt Wanna Be Reef


giannisss

Recommended Posts

Όχι Γιάννη δεν είναι αυτος,αλλά κι αυτός μια χαρά κάνει!ναι συνδέεται κανονικά no problem!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

ωραια !! :bigemo_harabe_net-66: εν αναμονη τωρα του ελεγχτη !

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση!

δεν χρησιμοποιω special blend στο ενυδρειο να αρχισω να χρησιμοποιω ??

σε τι θα βοηθησω το συστημα ?

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση!

δεν χρησιμοποιω special blend στο ενυδρειο να αρχισω να χρησιμοποιω ??

σε τι θα βοηθησω το συστημα ?

Πολλοί λένε ότι βοηθάει και στηρίζεις καλύτερα την βιολογία σου, άλλοι λένε ότι δεν βοηθάει πουθενά, και άλλοι λένε ότι φέρνει και κακά.

Εγώ δεν θα σου προτείνω να το χρησιμοποιήσεις ή να μην το χρησιμοποιήσεις, γιατί δεν θέλω να σε επηρεάσω.

Καλό είναι να βρεις ένα μπούσουλα στο τι χρειάζεται και κάθε πότε το σύστημα σου με αυτά που βλέπεις στο ενυδρείο σου με τα δικά σου μάτια στην πράξη.

Έγινε επεξεργασία - ΠαναγιώτηςCR7
Link to comment
Share on other sites

Οποτε συνεχιζω ετσι ... ! δεν υπαρχει λογος να πειραξω την ισορροπία του συστηματος μου ( οσο καιρο την εχει ! ) .... ευχαριστω Παναγιωτη !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια για καποιο λογο καποιος εβγαλε την πριζα του φιλτρου δεν ξερω εαν το εκανα εγω καταλαθος εαν την τραβηξε ενα μικρο που ειχε ερθει σπιτι παντως βγηκε ... δεν ξερω ποσο ειναι βγαλμενη αλλα ειναι 2+ μερες ... σημερα που το ειδα το ξανα συνδεσα ... εκανα βλακεια ?? τα υλικα που εχει μεσα εχουν παθει κατι ?? γενικα παντως παιζει να εχουν ανεβει λιγο τα φωσφορικα και τα νιτρικα ... μετα που θα εχω χρονο θα μετρησω ... απλα εχει αρχισει να γινεται ποιο εμφανες το φιλμ αλγης στο τζαμι ... αυτο ... τα κοραλλια δεν φαινεται να ενοχληθηκαν ... η μοντιπορα ζει και βασιλευει ο πολυποδας και το ζωανθους μια χαρα ενα αλλο sps πoυ δεν θυμαμαι ονομα ,εχει μαζεψει λιγο τα κεφαλακια του αλλα κατα τα αλλα ειναι καλα... καμια συμβουλη ? :umm:

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

παιδια τα fish only αντεχουν περισσοτερα ψαρια?? ... καθομαι και χαζευω τωρα κατι βιντεο ..και ειναι φυσκα στο ψαρι .. !!

Link to comment
Share on other sites

ειναι πιο ευκολο να το κρατησεις

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα με εναν μεγαλο πλυθησμο ψαριων αλλα δεν θα εχουν μεγαλη ασταθεια στις παραμετρους ? :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα με εναν μεγαλο πλυθησμο ψαριων αλλα δεν θα εχουν μεγαλη ασταθεια στις παραμετρους ? :bigemo_harabe_net-64:

δεν σε πειράζει και τόσο...αλλαγές με ποιο φτηνό αλάτι,λιγότερο φωτισμό,χωρίς κίνδυνο αλγών.....

Link to comment
Share on other sites

ααα οκ ... κριμα που ειμαι στα 120 λιτρα παντως εχει και την χαρη του το fish only , κυριως δεν εχει τοσο αγχος ( απο οτι καταλαβαινω )

εγω που εχω σχετικα λιγο φωτισμο γιατι εχω αυτο το κωλοφιλμ στο τζαμι και πρεπει μερα παρα μετα να καθαριζωω ??

Link to comment
Share on other sites

παιδια καποιος να μου πει πως dipαρω τα κοραλλια γιατι πηρα μια ξενια και δεν ξερω τι πρεπει να κανω ... να την βαλλω ετσι ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια καποιος να μου πει πως dipαρω τα κοραλλια γιατι πηρα μια ξενια και δεν ξερω τι πρεπει να κανω ... να την βαλλω ετσι ?

Έχεις σκεύασμα να ντιπάρεις?

Link to comment
Share on other sites

και ενα update με το τελικο ελπιζω στήσιμο γιατι το αλλο .... κατέρρευσε.... αυτο ομως ειναι γερο ....

ααα και για να θυμιθουμε και πως ηταν ...

ετσι εγινε την πρωτη φορα

DSC_0493_zps7db59579.jpg

DSC_0490_zps77a0d218.jpg

μετα απο παρεμβαση δικη σας να το αραιωσω εγινε ετσι

DSC_0496_zpsbbdceac9.jpg?t=1369910888να και μια ωραια μπλε

DSC_0502_zps6f2403e8.jpg

το στησιμο βεβαια δεν ηταν γερο με αποτελεσμα να πεφτει συχνα ... και ειπα να το κανω λιγο ποιο αραιο ... ελπιζω αυτο να ειναι τελευταιο στησιμο .... μου αρεσει παντως. ...

DSC_0535_zpsfbd7c6bc.jpg?t=1369911427

καθαρισε ο τοπος παντως ακομα ποιο πολυ !!

DSC_0530_zps6f9f793e.jpg?t=1369911034

DSC_0534_zpsc54c5c82.jpg?t=1369911356DSC_0533_zpsb9ae0f41.jpg?t=1369911203DSC_0536_zps36cb6543.jpg?t=1369912994αν και πολυ χαλια η φωτοφραφια ( δεν μοιαζει καθολου με την πραγματικοτητα) η μοντιπορα του Μιχαλη !!!!! :bigemo_harabe_net-146: τα ζαωανθους και το star polyp που μολις ξυπνησαν !

DSC_0538_zpscabdd4a7.jpg?t=1369913047

DSC_0539_zps1bd19459.jpg?t=1369913095

DSC_0540_zps8c85ce05.jpg?t=1369913144και το σαλιγκαρι μου !

DSC_0515_zpsaedba927.jpg?t=1369910934

αυτα ... το fragακι που πηρα απο τον Μιχαλη ( που τον χιλιο ευχαριστω !! απλα δεν παιζεται ! ) χαλασε ... η μοντιπορα και τα δυο κομματακια ειναι μια χαρα ... δεν μεγαλωνει βεβαια και σκεφτομαι να παω να παρω λιγο τροφουλα να της ριξω ... απο ζωντανα εφυγαν και αυτα των παιδιων ( bicolor & puffer που τα κρατουσα) , μου χαρισε και ενα φιλαρακι την ξένια του ( την ανταλλαξε με το bicolor ) .... και περιμενω σχολια !!! ααα και να μου πειτε και πως dipαρω ! :bigemo_harabe_net-145:

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

αυτα ... το fragακι που πηρα απο τον Μιχαλη ( που τον χιλιο ευχαριστω !! απλα δεν παιζεται ! ) χαλασε ... η μοντιπορα και τα δυο κομματακια ειναι μια χαρα ... δεν μεγαλωνει βεβαια και σκεφτομαι να παω να παρω λιγο τροφουλα να της ριξω ... απο ζωντανα εφυγαν και αυτα των παιδιων , μου χαρισε και ενα φιλαρακι την ξένια του ( ανταλλαγη με το bicolor ) .... και περιμενω σχολια !!! ααα και να μου πειτε και πως dipαρω ! :bigemo_harabe_net-145:

Πολύ καλύτερο αυτό το στήσιμο!

Αυτό μάλιστα!

Η μοντιπορα μην περιμένεις να μεγαλώσει μέσα σε 10 μέρες αφού την έβαλες!

Τα σκληρά για να πάρουν μπρος θέλουν τουλάχιστον 1 μήνα! Φαντάσου ότι οι ακρόπορες για να πάρουν το κανονικό τους χρώμα τις κάνουμε προσαρμογή στον φωτισμό για 1 βδομάδα + πριν τις βάλλουμε στην θέση τους ψηλά, που και πάλι θα περάσουν μέρες για να πάρουν το χρώμα τους και να καταλάβουν το περιβάλλον. Η μοντίπορα βέβαια είναι απο τα εύκολα σκληρά! Μην σε αγχώνει. Μην ρίξεις πρόσθετα και τινάξεις τα φωσφορικά σου! Μόνο αν θες φυτοπλανκτόν που και αυτό αχρείαστο είναι αυτή την στιγμή στο ενυδρείο σου.

Όσον αφορά το μπικολόρ, καλά έκανες και το αντάλλαξες γιατί θα στο τίναζε το ενυδρέιο στην πορεία!

Για το ντιπ κάτι σε ρώτησα στο προηγούμενο ποστ. Δες το λίγο.

Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι που σου αρεσει .... η μοντιπορα δεν με ενδιαφερει να μεγαλωσει , απλα θελω το καλυτερο δυνατο γι'αυτη !! ασε που ειναι δωρο φιλου και εχω ενα παραπανω λογο να μην θελω να μου χαλασει !! μου χαλασε που μου χαλασε το αλλο ... :waaa:

για τροφη φυτοπλαγκτον ελεγα .. !! αλλα ενταξει ... εαν δεν χρειαζεται ακομα καλυτερα... !

την πρωηγουμενη ερωτηση δεν την ειδα !! :whistling: οχι δεν εχω κατι ... μου ειπε ο κωστας να βαλω ιοδινη ... αλλα τι ειναι η ιοδινη οεο ?? :bigemo_harabe_net-76:

το μπικολορ ηθελε καιρο να το δωσει το παιδι που το ειχε , εεε εγω δεν αντεχα να το φιλοξενω ... ( αν και ειχαν κανει καλη παρεα με τον bluefish :) )

τωρα εμεινε και παλι μονος , αν και ειναι καπως τρομαγμενος ... του εριξα εφαγε κανονικα και πηγε ξανα κατω απο τις πετρες ... αυτο το ψαρακι παντως με εχει παρει απο κακο ματι ... οταν ειμαι μακρια κανει βολτες , οταν πηγαινω να το δω κρυβεται , μονο εαν σκυψω ερχεται η εαν κραταω κινητο στο χερι ... ειναι star ! ;):wub: γενικα πανε ολα καλα !! η ξενια τωρα που την κοιταζα ειχε πανω κατι σαν πεταλιδα... την εβγαλα ... επειδη δεν θα προλαβω να παω στα μαγαζια σημερα να την βαλλω ετσι μεσα ?? μπορει να γινει μεγαλη ζημια ?? εαν την αφησω στο κουτακι μεχρι αυριο θα παθει τιποτα ?

Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι που σου αρεσει .... η μοντιπορα δεν με ενδιαφερει να μεγαλωσει , απλα θελω το καλυτερο δυνατο γι'αυτη !! ασε που ειναι δωρο φιλου και εχω ενα παραπανω λογο να μην θελω να μου χαλασει !! μου χαλασε που μου χαλασε το αλλο ... :waaa:

για τροφη φυτοπλαγκτον ελεγα .. !! αλλα ενταξει ... εαν δεν χρειαζεται ακομα καλυτερα... !

την πρωηγουμενη ερωτηση δεν την ειδα !! :whistling: οχι δεν εχω κατι ... μου ειπε ο κωστας να βαλω ιοδινη ... αλλα τι ειναι η ιοδινη οεο ?? :bigemo_harabe_net-76:

το μπικολορ ηθελε καιρο να το δωσει το παιδι που το ειχε , εεε εγω δεν αντεχα να το φιλοξενω ... ( αν και ειχαν κανει καλη παρεα με τον bluefish :) )

τωρα εμεινε και παλι μονος , αν και ειναι καπως τρομαγμενος ... του εριξα εφαγε κανονικα και πηγε ξανα κατω απο τις πετρες ... αυτο το ψαρακι παντως με εχει παρει απο κακο ματι ... οταν ειμαι μακρια κανει βολτες , οταν πηγαινω να το δω κρυβεται , μονο εαν σκυψω ερχεται η εαν κραταω κινητο στο χερι ... ειναι star ! ;):wub: γενικα πανε ολα καλα !! η ξενια τωρα που την κοιταζα ειχε πανω κατι σαν πεταλιδα... την εβγαλα ... επειδη δεν θα προλαβω να παω στα μαγαζια σημερα να την βαλλω ετσι μεσα ?? μπορει να γινει μεγαλη ζημια ?? εαν την αφησω στο κουτακι μεχρι αυριο θα παθει τιποτα ?

Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις και πολλά στην παρών στιγμή!

Αυτό που μπορείς να κάνεις μιας και δεν έχεις ντιπ, είναι να βουτήξεις το βραχάκι της μέσα σε νερό βρύσης χωρίς να βρέχεται η ξένια ούτε τα πόδια της, και να βουρτίσεις με μια οδοντόβουρτσα γύρω γύρω να φύγουν όλα. Θα το κάνεις για 5 λεπτά αλλά χωρίς η ξένια να έχει επαφή με το νερό. Μόνο το βραχάκι της. Για 5 λεπτά εκτός νερού δεν έχει θέμα. Και για 1 ώρα που λέει ο λόγος να την αφήσεις πάλι δεν θα πάθει τίποτα.

Αν την αφήσεις στο κουτί της μέχρι αύριο έχεις πολλές πιθανότητες να γίνεις ο 2ος έλληνας που κατάφερε και σκότωσε ξενια.

Το τανγκ, φυσιολογικό είναι να είναι τρομαγμένο με τις συνεχείς αλλαγές.

Άσε τα πράγματα να υσηχάσουν και όαλ θα φτιάξουν. Βάλτου και καμια παρέα. Βάλτου κανα μικρόψαρο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις και πολλά στην παρών στιγμή!

Αυτό που μπορείς να κάνεις μιας και δεν έχεις ντιπ, είναι να βουτήξεις το βραχάκι της μέσα σε νερό βρύσης χωρίς να βρέχεται η ξένια ούτε τα πόδια της, και να βουρτίσεις με μια οδοντόβουρτσα γύρω γύρω να φύγουν όλα. Θα το κάνεις για 5 λεπτά αλλά χωρίς η ξένια να έχει επαφή με το νερό. Μόνο το βραχάκι της. Για 5 λεπτά εκτός νερού δεν έχει θέμα. Και για 1 ώρα που λέει ο λόγος να την αφήσεις πάλι δεν θα πάθει τίποτα.

Αν την αφήσεις στο κουτί της μέχρι αύριο έχεις πολλές πιθανότητες να γίνεις ο 2ος έλληνας που κατάφερε και σκότωσε ξενια.

Το τανγκ, φυσιολογικό είναι να είναι τρομαγμένο με τις συνεχείς αλλαγές.

Άσε τα πράγματα να υσηχάσουν και όαλ θα φτιάξουν. Βάλτου και καμια παρέα. Βάλτου κανα μικρόψαρο.

πανω το βραχακι εχει κατι φιλαρακια , να τα βγαλλω ? DSC_0541_zps7e912c9c.jpg?t=1369915789DSC_0544_zpsca751fdc.jpg?t=1369916131DSC_0543_zps7fef4bc0.jpg?t=1369916077και το ζωηφιο ... DSC_0542_zpsc3489704.jpg?t=1369915973

ποιος ηταν ο πρωτος ?? :bigemo_harabe_net-74:

θα του βαλλω μαλλον ενα gobie stringatta και δυο ocellaris ...γιατι εαν περιμενω να γεμισει με κοραλλια με την κριση που με δερνει δεεεν το βλεπωω !! για του χρονου παλι κατι θα γινει αλλα ποιος περιμενει ενα χρονο ... αποφασισα επισης να μην βαλλω σκληρα... ισως βαλλω βασικα ενα πανω πανω , ευκολο σκληρο ... δεν ειμαι για πολλες προσοχες εγω , ασε που αγχονομαι ... θα βαλλω ομως πολλες εφιλιες !! :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Τριψε το βραχακι να φυγουν ολα

βαλε κι αλλα σαλιγκαρια

Link to comment
Share on other sites

ok !! εχω τρια σαλιγκαρια αυτη την στιγμη ενα turbo και δυο astrea ( δεν ειμαι και σιγουρος εαν λεγονται ετσι , παντως astrea αποκαλω αυτα που ειναι σαν αυτο της φωτογραφιας ! )

Link to comment
Share on other sites

Ο πρώτος είμαι εγώ!

Η xenia μετά από δυο μέρες παραμονής μέσα στο δοχείο λόγο του ότι ήταν μεγάλο το ταξίδι της έβγαλε τόσες ουσίες που τελικά την σκότωσαν! Το κοράλλι έφτασε σε κακή κατάσταση και μπήκε αμέσως στο ενυδρείο αλλά λίγες ώρες μετά μας άφησε! Το ίδιο θα συμβεί και σε εσένα αν την αφήσεις και άλλο μέσα στο κουτάκι!

Κάποιοι χρησιμοποιούν για dip μερικές σταγόνες betantine που σίγουρα θα έχεις στο σπίτι σου και νερό από το ενυδρείο! Διασταύρωσε το όμως γιατί δεν το έχω δοκιμάσει και δε μπορώ να σου απαντήσω με ασφάλεια!

Παναγιώτη, τι κακό μπορεί να προκαλέσει το Bicolor?

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη, τι κακό μπορεί να προκαλέσει το Bicolor?

Και τι δεν κάνει...

Όλα άνω κάτω τα γυρνάει.

Επιτίθεται σε όλες και για όλα.

Μάλιστα μπορεί να επιτεθεί και σε 10πλάσια ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως στο ενυδρείο μου εδώ και 3 μήνες που το έχω δεν έχει προκαλέσει κανένα απολύτως πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...