Jump to content

Ενυδρείο Στην Αυλή!


Recommended Posts

πολύ όμορφο.Εντυπωσιακά χρώματα, και φοβερή ιδέα.Δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο.....Μπράβοοοοο. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Είναι σούπερ!! Δεν υπάρχουν λόγια....

Δύο ερωτήσεις: το ενυδρείο-λίμνη που έχεις φτιάξει πόσα ψάρια μπορεί να φιλοξενήσει και πως καταλαβαίνεις αν κάποιο είναι άρρωστο ή έχει πεθάνει μέσα σε όλο αυτό το χαμό από ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με το μέγεθος τον ψαριών. Αν έχω 10 ψάρια τον 75 εκατοστών σε 10,000 λίτρα είναι εντάξει. Άρρωστα ψάρια θα έχουν σημάδια στα λέπια η κόκκινα βράχια. Όταν πεθάνει κάποιο το βλέπεις. Δεν είχα ποτέ απώλειες.

Link to comment
Share on other sites

Koi:

Ενα βίντεο από τα κοι του ενυδρείου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιάννο!

Είχα καιρό να διαβάσω πόστ σου λόγο της απουσίας μου και τα διάβασα μαζεμένα και έπαθα πλάκα!

Έχεις πετύχει με επτυχία τεχνητή γονημοποίηση?Έχεις βγάλει κάποιο αντίστοιιχο βίντεο?

Είναι πολύ "ιδιαίτερη" μέθοδος και όπως έγραψες στρεσσάρει λιγότερο τα ψάρια.

Μπράβο και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Η τεχνική γονιμοποίηση πήγε πολύ καλά. Οι απόψεις διίστανται. Δεν έχω κάποιο βίντεο απο την διαδικασία μόνο κάποιες φωτογραφίες από τους γονείς. Με λίγα λόγια περιμένω το πρωινό πού θα αρχίσει η αναπαραγωγή, αφαιρώ τα ψάρια από το νερό, τα τοποθετώ σε ιδικόν αναισθητηκό διάλειμμα. Μετά την πλήρη αναισθησία αφαιρώ σπέρμα και αυγά. Με ενα φτερό ανακατεύω τα αυγά με το σπέρμα. Μετά τοποθετώ τα αυγά σε ξεχωριστό μέρος με αερισμό. Οι γόνοι ειναι έτοιμοι μετα από 4-6 ημέρες ανάλογα της θερμοκρασίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και πάλι Γιάννο!!!!

Προσωπικά την έχω δεί την διαδικασία (σε βίντεο από το εξωτερικό) αλλά όταν έχεις κάποιον που το έχει κάνει ο ίδιος είναι καλύτερα... ;)

Άν έχεις και άλλο υλικό αλλά και φωτό από το ζευγάρι θα ήθελα να τις δώ! :)

Link to comment
Share on other sites

απλα φανταστική! δεν έχω ιδέα απο λίνες αλλα αυτο που βλέπω με έχει αφήσει με το στόμα ανοιχτό!

πολλά μπράβο για το μεράκι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιάννο μπορείς να βάλεις περισσότερες φωτό από την κατασκευή του egg tumbler? :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε συγχαρητήρια για άλλη μία φορά ! Έχεις περάσει σε άλλο επίπεδο.

Respect!!! :bow:

Link to comment
Share on other sites

20140616_062358_zpsxd824cue.jpg

Έμεινα!! Σεβασμός στην προσπάθεια σου και ενα τεράστιο μπράβο!!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Θα ψάξω να βρω ένα βίντεο που έχω σχετικά με το egg tambler

Link to comment
Share on other sites

Η τεχνική γονιμοποίηση πήγε πολύ καλά. Οι απόψεις διίστανται. Δεν έχω κάποιο βίντεο απο την διαδικασία μόνο κάποιες φωτογραφίες από τους γονείς. Με λίγα λόγια περιμένω το πρωινό πού θα αρχίσει η αναπαραγωγή, αφαιρώ τα ψάρια από το νερό, τα τοποθετώ σε ιδικόν αναισθητηκό διάλειμμα. Μετά την πλήρη αναισθησία αφαιρώ σπέρμα και αυγά. Με ενα φτερό ανακατεύω τα αυγά με το σπέρμα. Μετά τοποθετώ τα αυγά σε ξεχωριστό μέρος με αερισμό. Οι γόνοι ειναι έτοιμοι μετα από 4-6 ημέρες ανάλογα της θερμοκρασίας.

Οριστε?Πως ειπατε?Τι ειπες τωρα ρε φιλε...!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...