Jump to content

Valerimless Reef


vales_red

Recommended Posts

Reef plus η Korallenzught AminoAcid 1-2 φορες εβδομαδιαιως κι αμα...

Πολύ παράξενο αυτό που περιγράφεις.

Παίζει να στρεσαρίστηκαν απο την αλλαγή στο φως, αλλά δεν είναι και τόσο πιθανό.

Κάτι άλλο παίζει.

Μήπως είχες κάποιο σκαμπανεύασμα τώρα τελευταία στις τιμές?

Απο μετρήσεις γενικά πως είσαι?

Link to comment
Share on other sites

Σκαμπανεβάσματα ειχα μονο ενα απότομο πέσιμο στο Kh στο 5 για 2 μερες...πριν κανα 3 βδομάδες. Αλλα εκτος απο αυτο το συμβάν ειναι καρφωμένα σε κανονικότατες τιμες

Link to comment
Share on other sites

Σκαμπανεβάσματα ειχα μονο ενα απότομο πέσιμο στο Kh στο 5 για 2 μερες...πριν κανα 3 βδομάδες. Αλλα εκτος απο αυτο το συμβάν ειναι καρφωμένα σε κανονικότατες τιμες

Ίσως να έπαιξε αυτό ρόλο.

Πολλές φορές τα σκληρά λειτουργούν με χρονοκαθυστέρηση.

Αν έχεις κάποιο σκεύασμα με βιταμίνες θα στο πρότεινα, όπως επίσης και το Reef plus Που ρίχνεις που και που καλύτερα ξαναξεκίνα το.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τη βοήθεια Παναγιώτη! Θα ψάξω καμια καλη βιταμίνη...

Eπίσης πολύ καλό είναι και το fuel της aquavitro που κατα τον b.miller είναι το ίδιο με το reef plus απλά έχει χλορελα που βοηθάει το κοράλι να τραφεί και μέσω του ιστού του εκτός απο το στόμα και είναι πολύ καλό για τα sps. Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά θέλω κάποια στιγμή. Κάποια παιδιά το έχουν δοκιμάσει και μπορούν να σου πουν και εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Που το βρίσκουμε ομως?

Δυστυχώς όσο και να έψαξα σε ΟΛΑ τα ελληνικά eshops δεν υπάρχει πουθενά, οπότε μέχρι στιγμής μονόδρομος το εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

To Fuel το δοκίμασα εγώ και μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλό....

Δεν πωλείται μέσω ίντερνετ (πολιτική της εταιρίας παγκοσμίως), αλλά υπάρχει στα ράφια μερικών καταστημάτων και η πώληση τους γίνεται μόνο από καταστήματα και όχι μέσω e-shop

Τελευταία εθεάθη στο Quiko, (μπορεί και ο Αμαζόνιος), αλλά νομίζω θα το φέρει και το PetCumulus για αγορά από το κατάστημα και όχι μέσω του e-shop

Link to comment
Share on other sites

fuel_coral_food.jpg

Link to comment
Share on other sites

To Fuel το δοκίμασα εγώ και μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλό....

Δεν πωλείται μέσω ίντερνετ (πολιτική της εταιρίας παγκοσμίως), αλλά υπάρχει στα ράφια μερικών καταστημάτων και η πώληση τους γίνεται μόνο από καταστήματα και όχι μέσω e-shop

Τελευταία εθεάθη στο Quiko, (μπορεί και ο Αμαζόνιος), αλλά νομίζω θα το φέρει και το PetCumulus για αγορά από το κατάστημα και όχι μέσω του e-shop

Γιατί έτσι? :huh:

Πολύ παράξενο. Τα άλλα προιόντα τους τα διαθέτουν προς πώληση μέσω διαδικτύου.

Βαγγέλη υπάρχει σχετικό πινακάκι σαν του fuel και για το reef plus?

Link to comment
Share on other sites

Εξήγησε τους λόγους ο Miller στην ομιλία του.

Το Reef plus όχι δεν το έχουμε σε αυτή τη μορφή.

Link to comment
Share on other sites

Εξήγησε τους λόγους ο Miller στην ομιλία του.

Το Reef plus όχι δεν το έχουμε σε αυτή τη μορφή.

Το εξήγησε?

Γιατί δεν το'πιασα στο βιντεο.

Link to comment
Share on other sites

Χοντρά χοντρά, ότι αυτή η σειρά (AquaVitro), απευθύνεται σε πιο εξειδικευμένους χομπίστες, και σαν εταιρία θέλει οι πωλητές να είναι ενημερωμένοι πάνω σ αυτά τα προϊόντα για να παρέχουν την υποστήριξη και τις γνώσεις που χρειάζεται ο αγοραστής, και όχι απλά να τα πουλάει.

Μάλιστα κατά καιρούς έχει αποσύρει τα προϊόντα της από ορισμένα καταστήματα που δεν παρείχαν την υποστήριξη που είχε θέσει η εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Χοντρά χοντρά, ότι αυτή η σειρά (AquaVitro), απευθύνεται σε πιο εξειδικευμένους χομπίστες, και σαν εταιρία θέλει οι πωλητές να είναι ενημερωμένοι πάνω σ αυτά τα προϊόντα για να παρέχουν την υποστήριξη και τις γνώσεις που χρειάζεται ο αγοραστής, και όχι απλά να τα πουλάει.

Αυτό το'πιασα ναι.

Αλλά πιστεύω δεν είναι λόγος να μην το πουλάει μέσω ιντερνετ.

Όταν κάποιος θα πάει να αγοράσει κάτι λογικά θα ξέρει και τι παίρνει και τι επιδράσεις έχει.

Πχ, το ίδιο κατ εμέ είναι να πάρει κάποιος το reef plus και το fuel και στην ουσία κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα, απλά το 2ο έχει κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Για να το κάνει η εταιρία κάποιο λόγο θα έχει.... ειδικά σ αυτήν την σειρά δίνει περισσότερη σημασία στη σωστή χρήση του προϊόντος παρά στο εμπορικό κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Για να το κάνει η εταιρία κάποιο λόγο θα έχει.... ειδικά σ αυτήν την σειρά δίνει περισσότερη σημασία στη σωστή χρήση του προϊόντος παρά στο εμπορικό κομμάτι.

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Εσυ βαγγο δεν μου ειπες τι πιστεύεις για τον αποχρωματισμό καποιων sps .... Υπάρχουν πολυποδες υπάρχει αύξηση, αλλα οχι χρώμα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι σε μια φάση αφασίας που δεν μπορώ να ασχοληθώ ούτε με το δικό μου...... κατά καιρούς με όλα με αυτά που συμβαίνουν, τα άφησα στην τύχη τους.

Έχω ξοδέψει ένα κάρο λεφτά που θα έπρεπε όλα τα προβλήματα να είχαν λυθεί, και παρόλα αυτά όλο προβλήματα έχω.

Μια με νεκρώσεις, μια με ασπρίσματα, μια με παράσιτα.... και προκειμένου να κοιμαμαι και να ξυπνάω με άγχος, το φιλοσόφησα το πράγμα και το άφησα να κάνει τον κύκλο που θέλει από μόνο του.

Άλλωστε είναι υπό διάλυση και απολαμβάνω την παρακμή του!!!

Κλείνει ένας κύκλος και ένας άλλος θα ανοίξει από το μηδέν....

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι το χομπι αυτο ευτυχως ή δυστηχως για ολους.

Ολοι χανουμε ζωντανα που αγαπαμε και σιγουρα θα θελαμε να τα βλεπουμε για πολυ ακομα...

Βαλ εγω ειχα θεμα με τα χρωματα στα lps κυριως αλλα με τα αμινοξεα μεσα σε 5-6 μερες με λιγο boostαρισμα ηρθαν παλι στα φυσιολογικα τους..

Link to comment
Share on other sites

Εσυ βαγγο δεν μου ειπες τι πιστεύεις για τον αποχρωματισμό καποιων sps .... Υπάρχουν πολυποδες υπάρχει αύξηση, αλλα οχι χρώμα...

Το κΗ σου ειναι σταθερο;και ποσο;

ασβεστιο και μαγνησιο επισης;

Link to comment
Share on other sites

Το Kh μου ειναι σταθερό μήνες τωρα στο 8-8,5. Ειχα μια πτώση πριν 3-4 εβδομάδες στο 5 οταν βγήκε η μπριζα απο τη δοσομετρικη. Το ανέβασα ξανα σιγα σιγα στο 8. Μαγνησιο ειμαι στο 1350-1390 και ασβέστιο στα 420-450.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν οφείλεται στην πτώση του ΚΗ, αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι οι περισσότεροι οργανισμοί δεν αντιδρούν άμεσα στις όποιες μεταβολές.... μπορεί δηλαδή να περάσει κάποιο χρονικό διάστημα για να φανούν τα όποια θετικά ή αρνητικά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Η Σερια εχει αρχίσει και παίρνει τα πανω της. Το πρόβλημα ομως με τα χρώματα στα sps, μονο σε αυτά που βρίσκονται ψηλά, συνεχίζει να υπάρχει. Η τρικολορ αν και εχει τους πολυποδες της εξω και μεγαλώνει καθημερινά, ειναι άσπρη. Η spongodes απο πράσινη που επρεπε να ειναι, ειναι άχρωμο κρεατί καφε. Και η άκροπορα staghorn απο πράσινη ειναι λαχανοάσπρη.

Μηπως φταίει οτι τα φωτιστικα ειναι πολυ κοντά στην επιφάνεια του νερου και τα κοραλλια πολυ κοντά στα φωτιστικα? το υποπτεύομαι αυτο καθώς μεχρι και η montipora plate που εχω μεγαλώνει προς τα κατω, κατι που δηλώνει οτι της φτάνει το φως και της περισσεύει και πηγαίνει προς τα εκει που της αρέσει περισσότερο. Κι επίσης οι seriatopores που εχω πανω στον αραγωνίτη εχουν τούμπανοχρώματα!

Για ρίχτε καμια ιδέα!

b7b88f599cf8a401e274896dcd7629d0_zps3844

5ad2e5df8e2e282a3c791f4eb85af60d_zpsd982

8071c034c2c589ad762d4a9cbc216229_zpsa280

7d5ffb0114cbc4575bfddfd61e474cb7_zps07b8

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...