Jump to content

Valerimless Reef


vales_red

Recommended Posts

βάλε τες

1-6 ακτινικές

2-5 Μπλε, coral plus

3-4 fiji purple-λευκή

ροζ δεν νομίζω να έγινε από τον φωτισμό αλλά από κάποιο άλλου είδους στρεσσαρισμα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις βαλεντινε και για τη υπενθυμιση οτι εχεις 6 τ5.

Να σου πω την ταπεινη μου αποψη και αν καπου φιλε μου νοιωσεις οτι το παιζω εξυπνος η' σου λεω κουταμαρες μη διστασεις να το πεις.Θελω να κανουμε μια ωραια κουβεντα για να καταληξεις στα δικα σου συμπερασματα φιλε και να μην γινεται το ενυδρειο και η τσεπη σου κανενος το παιχνιδι....με αλλους σκοπους(να ψηλωνει 5 ποντους κτλ)...και οποιος καταλαβε καταλαβε...

Αρχικα να σου πω πως οντως οι λαμπες σου θα μπορουσαν να εχουν καλυτερη διαταξη,ωστε να εχεις πιο ομοιομορφο φασμα

και να μην συγκεντρωνεται μονο μπροστα το λευκο της aquablue που εχεις.

Αυτο ομως σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν αποχρωματιζει τα κοραλια.

Η μονη αχρηστη λαμπα που εχεις αυτη τη στιγμη ειναι η fiji.Αυτη πρεπει να αλλαξεις με μια blue plus η' την aquamedic στην συγκεκριμενη περιπτωση.

Και αυτο φιλε μου για να αυξησεις τα par και να εκμεταλευτεις οσο περισσοτερο μπορεις την αποδοση του φωτιστικου σου με τις 6 τ5 και ΟΧΙ για να επαναφερεις το χρωμα των κοραλιων σου.

Ακομα και με αυτο τον συνδυασμο εισαι πολυ καλα σε ενταση φωτισμου.

Αν θες πιο μετα,μπορω να σου πω και την ταπεινη μου γνωμη για το ποιος θα ηταν ωραιος συνδυασμος γενικοτερα.

Το οτι υπερεχει το λευκο δεν οδηγει σε καμια περιπτωση σε αποχρωματισμο των κοραλιων,μπορω να σου πω το αντιθετο.

ΔΕΝ υπαρχει ΚΑΝΕΝΑΣ κανονας που να λεει οτι καθε 2 μπλε πρεπει να βαζεις μια λευκη.

Οι επιλογες των λαμπτηρων (πληθος και ειδος) γινεται πρωτα με τα προσωπικα κριτηρια(αν σου αρεσει το μπλε,το λευκο η' το φυσικο με τα χαμηλοτερα Kelvin) και μετα απο το ειδος των κοραλιων που φιλοξενουμε.

Και για να μη σου λεω αερολογιες η αναφερω παραδειγματα αλλων...προσωπικα στο ενυδρειο μου ειχα 7 blue plus και 1 μονο aquablue...αναλογια δηλαδη 7:1...και τα κοραλια ειχαν παρα παρα πολυ καλα χρωματα.

Ακομα επειδη μου αρσει πολυ το μπλε δουλεψα με 8 blue plus!!!!...και τα κοραλια δεν αποχρωματιστηκαν καθολου με 6!!!...ωρες μονο φωτοπεριοδο.

Ετσι και αλλιως εχεις αρκετες λαμπες και μεγαλη φωτοπεριοδο.

Αυτο που σου ειπε οτι..."ο αποχωματισμος στα κοραλια οφειλεται μαλλον στο οτι οι λαμπες ειναι πολυ χαμηλα"...ειναι τελειως λαθος.Οταν εχουμε πολυ φως(εχεις αρκετο φως) και βαζουμε το φωτιστικο κοντα στα κοραλια αυτα σαν πρωτο σταδιο,ΣΚΟΥΡΑΙΝΟΥΝ γιατι καιγονται βαλεντινε...δεν αποχρωματιζονται.

Εκτος και αν εννουσε σε par που και παλι δεν ισχυει γιατι ακομα και με αυτο τον συνδυασμο και με τη fiji μεσα...εχεις υψηλα par με βαση τα specs τους.

Βαλεντινε τα κοραλια συνηλθαν απο το παραπανω ταισμα και οσο συνεχιζεις να ταιζεις θα βελτιωνεται και η εικονα τους καθημερινα.Η ελλειψη τροφης στα κοραλια ειναι κατι που θελει χρονο να επανελθει και δεν γινεται αρδην με το που ξενικησουμε να ταιζουμε παραπανω.Επειδη το εχω περασει πολλες φορες,τα χρωματα γυρισαν μετα απο 1+ μηνα.

Μην περιμενεις φιλε μου,να βαλεις την aquamedic και να ερθουν τα χρωματα μεσα σε μια μερα.

Ο χρηστος(δεν το ξερω το παιδι) που σου εδειξε φοβερα χρωματα ακομα και με 3 λαμπες το πιθανοτερο ειναι να εχει πολυ καλες συνθηκες οσον αφορα τα θρεπτικα-τροφη κοραλιων γενικοτερα και τα κοραλια του να μην περασαν το στρες της ελλειψης τροφης οπως σε εσενα.

Γενικοτερα οσο πιο βαθεια ειναι ενα κοραλι στο ενυδρειο τοσο λιγοτερο φως(ενταση) παιρνει.

Εαν το προβλημα ηταν το φως σου βαλεντινε δεν θα πηγαιναν καλα ουτε τα κατω κοραλια αφου αν δεν παιρνουν αρκετο-σωστο φως αυτα που ειναι ψηλα ειναι πολυ λογικο να ειναι σε πολυ δυσκολοτερη θεση αυτα που ειναι χαμηλα.

Τα κατω πηγαινουν καλυτερα γιατι λογω ροης(κυριως) λαμβανουν περισσοτερη τροφη απο αυτη που υπηρχε πριν και απο αυτη του τωρα που ταιζεις περισοτερο...

Τα θρεπτικα στα χαμηλοτερα σημεια ενος ενυδρειου ειναι περισσοτερα..οχι σαν τιμες(ακομα και τιμες εαν εχουμε πολυπληθες συνεργειο καθαρισμου της αμμου) αλλα λογω της χαμηλης ροης η οποια και απομακρυνει βραδυτερα detritus και τροφες που δεν εχουν καταναλωθει αλλα και τα ιδια τα θρεπτικα.

Εχεις την ιδια ροη στα υψηλα σημεια που εχεις τοποθετησει τις ακρο και τις ιδιες χαμηλα που εχεις τα Lps,zoanthus,το σαρκοφυτο κτλ?

Οπως επισημανε πολυ σωστα και ο σωτηρης δεν φταιει το φως βαλεντινε...

Δεν παει κατι απο αυτα που ανεφερα παραπανω προσωπικα σε εσενα :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Βαλε, συμφωνώ και εγώ με τον μιχάλη.

Θα μου επιτρέψεις να αναφέρω τιν λίγη εμπειρία που έχω πάνω σε αυτό τον τομέα.

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με σένα. Είχα ξεθόριασμα σε αρκετά κοράλια, και νόμιζα ότι ευθεινόταν οι λάμπες που ήταν κοντά στην επιφάνεια(4χτ5).

Ακριβώς με σένα, τα κοράλια χαμηλότερα είχαν καλύτερα χρώματα και καλύτερο άνοιγμα.

Τελικά κατέληξα στο τι έφταιγε.

Το τάισμα τους.

Ξεκίνησα χρήση ιχνοστοιχείων και αμινοξέων και περισσότερο τάισμα.

Πλήρη αποτελέσματα δεν έχω δει ακόμα, αλλά έχουν συνέρθει κατα πολύ τα χρώματα. Και όσο προχωράει ο καιρός βελτιόνωνται ακόμα πιο πολύ.

Δυστυχώς ένα κοράλι μπορεί να χάσει το χρώμα του μέσα σε λίγες μέρες, αλλά να ξανακάνει να το ξαναπάρει πολύ καιρό.

Επίσης απο παρατήρησα ότι όταν πήρα κοράλια απο ενυδρεία με πολλά θρεπτικά στο νερό, μόλις τα κοράλια έμπαιναν στο δικό μου έχαναν κάποιο όγκο τους και χρώμα. Αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό γιατί εκεί που είχαν μάθει είχαν 24 ώρες το 24ωρο φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε, συμφωνώ και εγώ με τον μιχάλη.

Θα μου επιτρέψεις να αναφέρω τιν λίγη εμπειρία που έχω πάνω σε αυτό τον τομέα.

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με σένα. Είχα ξεθόριασμα σε αρκετά κοράλια, και νόμιζα ότι ευθεινόταν οι λάμπες που ήταν κοντά στην επιφάνεια(4χτ5).

Ακριβώς με σένα, τα κοράλια χαμηλότερα είχαν καλύτερα χρώματα και καλύτερο άνοιγμα.

Τελικά κατέληξα στο τι έφταιγε.

Το τάισμα τους.

Ξεκίνησα χρήση ιχνοστοιχείων και αμινοξέων και περισσότερο τάισμα.

Πλήρη αποτελέσματα δεν έχω δει ακόμα, αλλά έχουν συνέρθει κατα πολύ τα χρώματα. Και όσο προχωράει ο καιρός βελτιόνωνται ακόμα πιο πολύ.

Δυστυχώς ένα κοράλι μπορεί να χάσει το χρώμα του μέσα σε λίγες μέρες, αλλά να ξανακάνει να το ξαναπάρει πολύ καιρό.

Επίσης απο παρατήρησα ότι όταν πήρα κοράλια απο ενυδρεία με πολλά θρεπτικά στο νερό, μόλις τα κοράλια έμπαιναν στο δικό μου έχαναν κάποιο όγκο τους και χρώμα. Αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό γιατί εκεί που είχαν μάθει είχαν 24 ώρες το 24ωρο φαγητό.

Μηπως επηρεάζονται και απο τη θερμοκρασία; Τώρα που πέφτει βελτιώνονται τα χρώματα; Γιατι κι εγώ είχα το ίδιο θέμα και ανεβασα τα φωτά αλλα δεν είδα διαφορά...Αυξησα το ταισμα και τα βλέπω καλύτερα..αλλα παράλληλα έπεσε και η θερμοκρασία του νερου σε σχέση με το καλοκαίρι. Απο ανάπτυξη πάντως ...έχω μαλλον σταθερή.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως επηρεάζονται και απο τη θερμοκρασία; Τώρα που πέφτει βελτιώνονται τα χρώματα; Γιατι κι εγώ είχα το ίδιο θέμα και ανεβασα τα φωτά αλλα δεν είδα διαφορά...Αυξησα το ταισμα και τα βλέπω καλύτερα..αλλα παράλληλα έπεσε και η θερμοκρασία του νερου σε σχέση με το καλοκαίρι. Απο ανάπτυξη πάντως ...έχω μαλλον σταθερή.

Ίσως(λέω ίσως γιατί δεν έδωσα χρόνο να το ψάξω) να παίζει ένα μικρό ρόλο και η θερμοκρασία, αλλά δεν νομίζω να ευθύνεται εξολοκλήρου.

Link to comment
Share on other sites

Τα κοραλια που ειναι χαμηλοτερα πιστευω εχουν αισθητα καλυτερο χρωμα γιατι παιρνουν το ακριβες φως που θελουν. Το ιδιο κοραλλι...η καουλαστρεα που εχω κι χει 20-25 κεφαλια... αυτα που κοιταζουν προς τα πανω ειναι ξεθωρα, ενω το αμεσως διπλανο κεφαλι στο πλαι στο ιδιο υψος που παιρνει φαλτσαριστα το φως εχει το κλασικο χρωμα που ειχε παλια. Οποτε γθαυτο επιμενω οτι μπορει να μην ειναι λογω ελλειψης τροφης αλλα λογω φωτισμου. 2 κεφαλια διπλα διπλα και την ιδια ροη εχουν και την ιδια τροφη παιρνουν, και στο μονο που διαφερουν ειναι στο πως λαμβανουν το φως...

σευχαριστω για τις ιδεες σου και τις προτασεις σου και το χρονο που ξοδεψες για μενα. Θα προσπαθησω να κανω μια μινι ερευνα στο τι μπορει να φταιαει κι εδω ειμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως επηρεάζονται και απο τη θερμοκρασία; Τώρα που πέφτει βελτιώνονται τα χρώματα; Γιατι κι εγώ είχα το ίδιο θέμα και ανεβασα τα φωτά αλλα δεν είδα διαφορά...Αυξησα το ταισμα και τα βλέπω καλύτερα..αλλα παράλληλα έπεσε και η θερμοκρασία του νερου σε σχέση με το καλοκαίρι. Απο ανάπτυξη πάντως ...έχω μαλλον σταθερή.

ειναι καιρο ετσι αλλα και η θερμοκρασια ειναι σχετικα σταθερη καιρο τωρα στιθς 27

Link to comment
Share on other sites

Βαλεντινε απο τις φωτο που βλεπω στην σελιδα 45 δεν βλεπω καποιο προβλημα στα κοραλια.

Εκτος και αν με ξεγελουν οι φωτο.

Εαν δεν αναφερεσαι στα sps για τον αποχρωματισμο,η caulastrea δεν θελει πολυ φως.Η' βαλτην σε λιγο πιο σκιερο σημειο η' δοκιμασε αλλαξεις θεσεις στην aquablue και την coral plus.

Εγω νομιζα πως μιλαγες για τα sps οπως στα προγουμενα post.

Εαν εχει αποχρωματιστει μονο η caulastrea μην φερεις τα πανω κατω στο φωτισμο για ενα κοραλι.Απλα δοκιμασε να του αλλαξεις θεση.

Εσυ τι πιστευεις οτι παιρνει πολυ η' λιγο φως?

Μην ευχαριστεις,κουβεντα κανουμε να δουμε τι συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

Τα sps τα περισσότερα ειναι ξεθορα... Κι αυτο ισως γιατι υπερισχύουν οι λευκές λάμπες έναντι των μπλε. Αυτο θελω να πω. Δλδ αν ειχα 8 μπλε λάμπες θα ειχα τΑ ιδια χρώματα;! Η αν ειχα μονο λευκές λάμπες? πιστευω οτι δεν προσφέρω ολο το φάσμα στα κοραλλια μου.η καουλαστρεα πιστευω παιρνει πολυ φως κατακέφαλα και οσο πρεπει στα πλάι να της.

Link to comment
Share on other sites

.

Ευτυχώς θυμήθηκα που το ειδα! Πριν λιγο καιρο ειχα δει μια πρόταση σου στον xristosxxx ο οποιος κι αυτος εχει 6χ 39w T5... Συγκεκριμένα ειχες προτείνει..

Οποτε δεν χρησιμοποιεις καποια απο τις τ5 για να ανατολη-δυση ωστε να ανοιγουν η' κλεινουν σταδιακα τα φωτα.

Οποτε χρηστο αν σου αρεσει το μπλε χρωμα(20.000 k ) απο μπροστα προς τα πισω

1η blue plus

2η blue plus

3h blue plus

4η aquablue special

5η blue plus

6η blue plus

η'

1η blue plus

2η coral plus

2η blue plus

3η blue plus

4η coral plus

5η blue plus

6η blue plus

Η διαφορα τους ειναι πως το πρωτο ειναι ενα κλικ πιο φωτεινο-εντονο.

Πιο λευκο αλλα παλι προς το μπλε περισσοτερο(14-16.000k),ισως ο πιο διαδεδομενος συνδυασμος

1η blue plus

2η aquablue special

3η blue plus

4η blue plus

5η aquablue special

6η blue plus

Εαν θες λιγο πιο φωτεινο-δυνατο και σε χαμηλοτερα k(χωρις ομως να χασεις πολυ στο μπλε)

1η coral plus

2η blue plus

3η blue plus

4η aquablue special

5η blue plus

6η coral plus

Τελος ενας πολυ καλος συνδυασμος με αρκετο λευκο,με παρα πολυ καλο φασμα αλλα λιγοτερο δυνατο(στο ματι..τα par μενουν σε υψηλα επιπεδα) ειναι

1η blue plus

2η coral plus

3η blue plus

4η coral plus

5η blue plus

6η coral plus

Σε όλες τις προτάσεις δίνεις τουλάχιστον 3 μπλε λάμπες! Μεχρι και 5... Και δεν προτείνεις χρήση ακτινικών και μωβ.

Σε μενα που εχω εχω 2 ακτινικες 1μωβ και μολις 1 μπλε (!) γιατι λες οτι δεν φταίει ο φωτισμός μου? παράξενο μου φάνηκε κ προσπαθούσα να θυμηθώ που ειχα δει αυτή σου την πρόταση...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως βαλεντινε...εαν πειναγαν τα κοραλια σου θα ειχαν την ιδια εικονα ακομα και αν ειχες 6 λευκες η' 6 ακτινικες φιλε μου.

Αυτο το ξεθωριασμα που βλεπεις δεν ειναι θεμα περιορισμενου φασματος αλλα ελειψης ζωοξανθελης που παει αλυσιδα με την ελειψη τροφης,πριν εντεινεις το ταισμα.

Μην κοιτας μονο την caulastrea που ειναι κοραλι το οποιο δεν θελει πολυ φως.

Τα υπολοιπα που εχεις κατω...Bubble,zoanthus,gsp,trachyphilia και euphylia πανε πολυ καλα απ'οτι βλεπω.

Δοκιμασε να της αλλαξεις θεση.Μην αλλαξεις λαμπες ενω μπορεις απλα να την τοποθετησεις αλλου.Αν θες να αλλαξεις λαμπες μπορω να σου πω συνδυασμους κατα την ταπεινη μου γνωμη αλλα ΟΧΙ για να επανελθουν τα χρωματα....για να παρεις πιο πολυ ενταση(που δεν υστερεισαι)...το ξεκαθαριζω αυτο για να μην δημιουργηθει λαθος εντυπωση.

Βαλεντινε τις επιλογες που εχεις κανει στις λαμπες που εχεις τωρα ΔΕΝ στις εχω προτεινει εγω φιλε μου.

Πιο πανω στο post#927 σου ειπα "Αν θες πιο μετα,μπορω να σου πω και την ταπεινη μου γνωμη για το ποιος θα ηταν ωραιος συνδυασμος γενικοτερα."

Το φασμα σου δεν ειναι απολυτα σωστο(που ουτως η αλως ειναι κατι σχετικο και εχει πολλες παραμετρους) αλλα δεν ευθυνεται για το "χλωμιασμα ων κοραλιων σου".

Αν ειχες λιγο φως φιλε μου(που ΔΕΝ εχεις) θα ειχαν προβλημα ολα τα κοραλια σου....εσυ ο ιδιος λες οτι η caulastrea στα σημεια που παρνει λιγοτερο φως "φαλτσαριστα" παει καλυτερα και οτι μπορει να την ενοχλει το πολυ λευκο φως,το οποιο ειναι κατι αντιφατικο.

Το οτι "χλωμιασαν" τα κοραλια σου λογω ελλειψης τροφης φαινεται απο το γεγονως,οτι ενω ειχες τις ιδιες λαμπες,απλα ταιζωντας παραπανω αρχισαν να σκουραινουν τα χρωματα.

Αν δεν εφταιγε η ελλειψη τροφης και εφταιγε το φως τα κοραλια ΔΕΝ θα ειχαν την παραμικρη αντιδραση στο εξτρα ταισμα.

Αλλο φιλε μου το ελλειπες φασμα με καταστροφικες συνεπειες ενος φωτιστικου και αλλο το σωστο η' το καλυτερο δυνατο.

Εαν δεις τα χρωματα που βγαζει μεμονομενα η καθε λαμπα σου θα δεις οτι ακομα και με αυτον τον λαθος συνδυασμο κατα τη γνωμη σου εχεις πολυ ευρυ φασμα.Αν εχεις τα κουτακια απο τις λαμπες δες το γραφημα στην πισω πλευρα και θα το καταλαβεις.

Θες να κανεις ενα πειραμα?

Βαλε τις λαμπες τις οποιες προτεινα στο χρηστο.....και σταματα το ταισμα η' γυρνα σε αυτο που εκανες πριν....σου λεω απο τωρα(επειδη το εχω κανει...) οτι τα χρωματα των κοραλιων σου θα μεινουν ξεθωριασμενα!

Σου ειπα και πιο πριν...η μονη αχρηστη(γιατι μπορεις να παρεις απο μια αλλη πιο ευρυ φασμα η par) ειναι η fiji.

Aλλα ακομα και αυτη δεν θα οδηγησει τα κοραλια σε ξεθωριασμα...απλα δεν παιρνεις οσο περισσοτερο φως μπορεις απο το φωτιστικο σου.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως βαλεντινε...εαν πειναγαν τα κοραλια σου θα ειχαν την ιδια εικονα ακομα και αν ειχες 6 λευκες η' 6 ακτινικες φιλε μου.

Αυτο το ξεθωριασμα που βλεπεις δεν ειναι θεμα περιορισμενου φασματος αλλα ελειψης ζωοξανθελης που παει αλυσιδα με την ελειψη τροφης,πριν εντεινεις το ταισμα.

Μην κοιτας μονο την caulastrea που ειναι κοραλι το οποιο δεν θελει πολυ φως.

Τα υπολοιπα που εχεις κατω...Bubble,zoanthus,gsp,trachyphilia και euphylia πανε πολυ καλα απ'οτι βλεπω.

Δοκιμασε να της αλλαξεις θεση.Μην αλλαξεις λαμπες ενω μπορεις απλα να την τοποθετησεις αλλου.Αν θες να αλλαξεις λαμπες μπορω να σου πω συνδυασμους κατα την ταπεινη μου γνωμη αλλα ΟΧΙ για να επανελθουν τα χρωματα....για να παρεις πιο πολυ ενταση(που δεν υστερεισαι)...το ξεκαθαριζω αυτο για να μην δημιουργηθει λαθος εντυπωση.

Βαλεντινε τις επιλογες που εχεις κανει στις λαμπες που εχεις τωρα ΔΕΝ στις εχω προτεινει εγω φιλε μου.

Πιο πανω στο post#927 σου ειπα "Αν θες πιο μετα,μπορω να σου πω και την ταπεινη μου γνωμη για το ποιος θα ηταν ωραιος συνδυασμος γενικοτερα."

Το φασμα σου δεν ειναι απολυτα σωστο(που ουτως η αλως ειναι κατι σχετικο και εχει πολλες παραμετρους) αλλα δεν ευθυνεται για το "χλωμιασμα ων κοραλιων σου".

Αν ειχες λιγο φως φιλε μου(που ΔΕΝ εχεις) θα ειχαν προβλημα ολα τα κοραλια σου....εσυ ο ιδιος λες οτι η caulastrea στα σημεια που παρνει λιγοτερο φως "φαλτσαριστα" παει καλυτερα και οτι μπορει να την ενοχλει το πολυ λευκο φως,το οποιο ειναι κατι αντιφατικο.

Το οτι "χλωμιασαν" τα κοραλια σου λογω ελλειψης τροφης φαινεται απο το γεγονως,οτι ενω ειχες τις ιδιες λαμπες,απλα ταιζωντας παραπανω αρχισαν να σκουραινουν τα χρωματα.

Αν δεν εφταιγε η ελλειψη τροφης και εφταιγε το φως τα κοραλια ΔΕΝ θα ειχαν την παραμικρη αντιδραση στο εξτρα ταισμα.

Αλλο φιλε μου το ελλειπες φασμα με καταστροφικες συνεπειες ενος φωτιστικου και αλλο το σωστο η' το καλυτερο δυνατο.

Εαν δεις τα χρωματα που βγαζει μεμονομενα η καθε λαμπα σου θα δεις οτι ακομα και με αυτον τον λαθος συνδυασμο κατα τη γνωμη σου εχεις πολυ ευρυ φασμα.Αν εχεις τα κουτακια απο τις λαμπες δες το γραφημα στην πισω πλευρα και θα το καταλαβεις.

Θες να κανεις ενα πειραμα?

Βαλε τις λαμπες τις οποιες προτεινα στο χρηστο.....και σταματα το ταισμα η' γυρνα σε αυτο που εκανες πριν....σου λεω απο τωρα(επειδη το εχω κανει...) οτι τα χρωματα των κοραλιων σου θα μεινουν ξεθωριασμενα!

Σου ειπα και πιο πριν...η μονη αχρηστη(γιατι μπορεις να παρεις απο μια αλλη πιο ευρυ φασμα η par) ειναι η fiji.

Aλλα ακομα και αυτη δεν θα οδηγησει τα κοραλια σε ξεθωριασμα...απλα δεν παιρνεις οσο περισσοτερο φως μπορεις απο το φωτιστικο σου.

+ 150000 !!!!!

Bαλε μπορει τα κοράλια να πάρει πολύ καιρό να ξαναγίνουν όπως ήταν. Αλλά αν συνεχίσεις το τάισμα θα τα καταφερεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω και εγω με τον παναγιωτη,βαλεντινε.

Η ζωοξανθελη παιρνει αρκετο καιρο να αποκατασταθει σε ενα sps η γενικοτερα στα κοραλια.

Εγω να σε γλυτωσω απο τσαμπα εξοδα θελω,απο την αγορα τ5.

Αν θες ομως να παρεις αλλες λαμπες χαρα μου να σου πω την ταπεινη μου γνωμη βαση του οτι εχω δωσει απειρα χρηματα(δυστυχως κλαψ) σε δοκιμες τ5 για να πετυχω αυτο που αρεσει στα ματια μου.

Μην πεσεις στη παγιδα να συνεχισεις το ταισμα,να αλλαξεις λαμπες και ενω θα σκουρηνουν τα χρωματα απο το ταισμα να το χρεωσεις στην αλλαγη μιας λαμπας.

Απλα δεν γινεται αυτο.

Αν ηταν ετσι θα βαζαμε ολοι τις "σωστες" λαμπες και θα ειχαμε διαστημικα κοραλια.

Περιττο στη θεωρια...αλλα θα στο ξαναπω...στα λεω ολα αυτα πολυ πολυ πολυ φιλικα.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως βαλεντινε...εαν πειναγαν τα κοραλια σου θα ειχαν την ιδια εικονα ακομα και αν ειχες 6 λευκες η' 6 ακτινικες φιλε μου.

Αυτο το ξεθωριασμα που βλεπεις δεν ειναι θεμα περιορισμενου φασματος αλλα ελειψης ζωοξανθελης που παει αλυσιδα με την ελειψη τροφης,πριν εντεινεις το ταισμα. Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως γινεται να πεινανε τα κοραλλια, αφου το ιδιο ακριβως κοραλλι εχει διαφορετικο χρωμα στις 2 του πλευρες. Δηλαδη το απο πανω πεινανε τα πλαινα δεν πεινανε? Ειναι πιο λογικο το οτι τα απο πανω τρωνε κατακεφαλα τα φωτα και τα επηρρεαζει αρνητικα, ενω τα πλαινα κεφαλια τρωνε τα φωτα πλαγιαστα και ειναι οκ χρωματικα...

Μην κοιτας μονο την caulastrea που ειναι κοραλι το οποιο δεν θελει πολυ φως.

Τα υπολοιπα που εχεις κατω...Bubble,zoanthus,gsp,trachyphilia και euphylia πανε πολυ καλα απ'οτι βλεπω. Και η τραχυφιλια δεν ειναι τοσο εντονα χρωματισμενη οπως παλια. Οταν ειχα 4 λαμπες ηταν παρα πολυ ομορφα χρωματισμενο.

Δοκιμασε να της αλλαξεις θεση.Μην αλλαξεις λαμπες ενω μπορεις απλα να την τοποθετησεις αλλου.Αν θες να αλλαξεις λαμπες μπορω να σου πω συνδυασμους κατα την ταπεινη μου γνωμη αλλα ΟΧΙ για να επανελθουν τα χρωματα....για να παρεις πιο πολυ ενταση(που δεν υστερεισαι)...το ξεκαθαριζω αυτο για να μην δημιουργηθει λαθος εντυπωση. Μα εγω πιστευω οτι ΔΕΝ θελω περισσοτερη ενταση (δλδ λευκο) αλλα λιγοτερη.

Βαλεντινε τις επιλογες που εχεις κανει στις λαμπες που εχεις τωρα ΔΕΝ στις εχω προτεινει εγω φιλε μου. Δεν κατηγορησε κανεις κανεναν και ουτε θα επιρρηψω ευθυνες πουθενα. Ειμαστε χομπιστες και μοιραζομαστε γνωση κι εμπειριες. Δεν ακουω (πλεον) κανεναν ευλαυικα και πορωμενα. Ακουω-κρινω-αποφασιζω μονος μου, για να φταιω στο τελος μονο εγω.

Πιο πανω στο post#927 σου ειπα "Αν θες πιο μετα,μπορω να σου πω και την ταπεινη μου γνωμη για το ποιος θα ηταν ωραιος συνδυασμος γενικοτερα."

Το φασμα σου δεν ειναι απολυτα σωστο(που ουτως η αλως ειναι κατι σχετικο και εχει πολλες παραμετρους) αλλα δεν ευθυνεται για το "χλωμιασμα ων κοραλιων σου".

Αν ειχες λιγο φως φιλε μου(που ΔΕΝ εχεις) θα ειχαν προβλημα ολα τα κοραλια σου....Μα το αντιθετο λεω εγω! Οτι εχω ΠΟΛΥ ασπρο φως...

εσυ ο ιδιος λες οτι η caulastrea στα σημεια που παρνει λιγοτερο φως "φαλτσαριστα" παει καλυτερα και οτι μπορει να την ενοχλει το πολυ λευκο φως,το οποιο ειναι κατι αντιφατικο. Δηλαδη τα πανω κεφαλια ειναι αχρωμα-ξεθωρα-ασπριδερα, γιατι τα βαρανε κατακεφαλα οι λαμπες, ασχετα που ειναι χαμηλα το κοραλι τοποθετημενο, οποτε εχει θρεπτικα (κατι το οποιο δεν πιστευω και αν θελετε μπορουμε να το συζητησουμε αργοτερα) ενω τα κεφαλια που ειναι στο πλαι εχουν σχετικα κανονικο χρωμα, αν και ειναι ακομα χαμηλοτερα, οποτε παραπανω θρεπτικα, ΑΛΛΑ λαμβανουν λιγοτερο φως... Αρα με λιγοτερο φως εχω καλυτερο χρωμα!

Το οτι "χλωμιασαν" τα κοραλια σου λογω ελλειψης τροφης φαινεται απο το γεγονως,οτι ενω ειχες τις ιδιες λαμπες,απλα ταιζωντας παραπανω αρχισαν να σκουραινουν τα χρωματα. Αν ειχα ελλειψη τροφης, πιστευω πως δεν θα ειχα αυτη την κατα την αποψη μου ταχιστη αναπτυξη στα σκληρα μου...και γενικα σε ολα τα κοραλλια του ενυδρειου... Πως γινεται να πεινανε και να μεγαλωνουν τοσο γρηγορα?

Αν δεν εφταιγε η ελλειψη τροφης και εφταιγε το φως τα κοραλια ΔΕΝ θα ειχαν την παραμικρη αντιδραση στο εξτρα ταισμα.

Αλλο φιλε μου το ελλειπες φασμα με καταστροφικες συνεπειες ενος φωτιστικου και αλλο το σωστο η' το καλυτερο δυνατο.

Εαν δεις τα χρωματα που βγαζει μεμονομενα η καθε λαμπα σου θα δεις οτι ακομα και με αυτον τον λαθος συνδυασμο κατα τη γνωμη σου εχεις πολυ ευρυ φασμα.Αν εχεις τα κουτακια απο τις λαμπες δες το γραφημα στην πισω πλευρα και θα το καταλαβεις.

Θες να κανεις ενα πειραμα?

Βαλε τις λαμπες τις οποιες προτεινα στο χρηστο.....και σταματα το ταισμα η' γυρνα σε αυτο που εκανες πριν....σου λεω απο τωρα(επειδη το εχω κανει...) οτι τα χρωματα των κοραλιων σου θα μεινουν ξεθωριασμενα!

Σου ειπα και πιο πριν...η μονη αχρηστη(γιατι μπορεις να παρεις απο μια αλλη πιο ευρυ φασμα η par) ειναι η fiji.

Aλλα ακομα και αυτη δεν θα οδηγησει τα κοραλια σε ξεθωριασμα...απλα δεν παιρνεις οσο περισσοτερο φως μπορεις απο το φωτιστικο σου.

Εγω υποθετω οτι λογω του οτι ειχα περισσοτερο ασπρες λαμπες, παρα μπλε, και οτι ειναι πολυ χαμηλα κοντα στα κοραλλια (εξου και οι σεριατοπορες που ειναι πανω στον αραγωνιτη πανε τουμπανο σε χρωμα) γιαυτο αποχρωματιστηκαν τα κοραλλια που ειναι ψηλα και οσα βαρανε κατακεφαλα οι λαμπες.

Επισης θα παραθεσω σε λιγο μια φωτογραφια απο μια σεριατοπορα μπλε που ειχα πανω στην κορυφη απο το δεξια νησακι. Οι πολυποδες της εγιναν κατασπροι και νομιζα εχανα το κοραλλι... Το εκοψα απο το βραχο και το πεταξα πισω στην πλατη του ενυδρειου κατω στον αραγωνιτη. Και μεσα σε ενα μηνακι εγινε τοσο μπλε που λες και θα σκασει!

Μεσα στο μηνα εκεινο, ουτε αλλαξα διατροφικες συνηθειες στα κοραλλια ουτε εριχνα reef plus κτλ... Γιαυτο επιμενω και διαφωνω με το θεμα ελλειψης τροφης.

Οσο για το οτι τα κοραλλια που ειναι ψηλά πεινανε κι αυτα που ειναι χαμηλα δεν πεινανε, πιστευω προσωπικα πως σε ενα τοσο μικρο συστημα οπως τα ενυδρεια μας με υψος 50-60cm δεν μπορει να δημιουργηθει διαβαθμιση συγκεντρωσης συστατικων σε τοσο μικρο ευρος. Σε μια θαλασσα εννοειται πως ναι. Αλλα σε τοσο μικρο ευρος υψους, δεν μπορω να φανταστω οτι ισχυει κατι τετοιο. Αυτο μπορει ευκολα να τεσταριστει αν μετρησει κανεις ΝΟ3 απο την επιφανεια του νερου και μετα να παρει νερο λιγο πανω απο τον αραγωνιτη. Προσωπικα το εκανα και η αποχρωση του δοχειου ηταν η ιδια.

Αλλα ας παραμεινουμε στο θεμα με τις λαμπες γιατι αυτο με καιει και με ενδιαφερει προς το παρον...

Ωραιες τετοιες συζητησεις...κατι θα βγει απο οοολο αυτο πιστευω...

Link to comment
Share on other sites

Βαλεντινο αυτο που ειναι σιγουρο ειναι οτι το καθε κοραλι ειναι διαφορετικο και με διαφορετικες φωτοσυνθεσεις και διατροφικες συνηθειες.μπορει εμεις να τα θεωρουμε ιδιο με ενα αλλο οπως χιστριχ και σεριατοπορα να τα τοποθετουμε στο ιδιο ψηλο μερος και το ενα να μην παει.αλλαζοντας του θεση το βλεπεις και παει.δεν σου εχει τυχει να κοβεις ενα φραγκ απο ενα κοραλι που παει σπο αριστερα και να το βαζεις δεξια στο ιδιο υψος κσι να ξερενετε και εμεις αρχιζουμε και τρελενομαστε και λεμε τι φταιει το φως?το ταισμα?η ωρες?κλπ.για αυτο ειναι τα κοραλια σπο τα ομορφωτερα και δυσκολοτερα ζωντανα στον πλανητη χωρις καποια συγκεκριμενη ημερομηνια ζωης συμφωνα με τους επιστημονες.

Link to comment
Share on other sites

Και για να ειμαι πιο εμπεριστατωμενος παραθετω κατι που βρηκα .. Θα μεταφραστει αργοτερα για να μεινει...

Αυτα υποστηριζουν τα λεγομενα μου

In the wild, there are a number of environmental factors which cause coral bleaching (loss of color). In home reef aquariums however, the usual cause of fading coral colors is a change in lighting. Most frequently, reef keepers observe coral bleaching with newly obtained corals.

Light Intensity

Photosynthetic corals obtain their food and colors from the resident zooxanthellae cells on their surfaces. Corals can increase or decrease the number of zooxanthellae cells in response to the amount of light which reaches the coral. Zooxanthellae cells produce chlorophyll, which reacts with light to produce food for the coral and pigment for protection.

The zooxanthellae can provide all the nutrients necessary, in most cases all the carbon needed for the coral to build the calcium carbonate skeleton.

Και κατι που υποστηριζει τα λεγομενα του Μιχαλη

In addition to providing corals with essential nutrients, zooxanthellae are responsible for the unique and beautiful colors of many stony corals. Sometimes when corals become physically stressed, the polyps expel their algal cells and the colony takes on a stark white appearance. This is commonly described as “coral bleaching” (Barnes, R.S.K. and Hughes, 1999; Lalli and Parsons, 1995). If the polyps go for too long without zooxanthellae, coral bleaching can result in the coral's death.

Κι ενα παραδοξο που μας φερνει σε ισοπαλια...

Because of their intimate relationship with zooxanthellae, reef-building corals respond to the environment like plants. Because their algal cells need light for photosynthesis, reef corals require clear water. For this reason they are generally found only in waters with small amounts of suspended material, i.e., in water of low turbidity and low productivity. This leads to an interesting paradox—coral reefs require clear, nutrient-poor water, but they are among the most productive and diverse marine environments (Barnes, 1987).

Ειπα, κατι καλο θα βγει απο ολο αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Η συζητηση εξελισεται διαφορετικα...κατι το οποιο προσωπικα με ευχαριστει αφανταστα και την κανει πολυ ενδιαφερουσα γιατι παμε σε πιο ουσιαστικα σημεια...

Στο ενδιαφερον θεμα μας....

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως γινεται να πεινανε τα κοραλλια, αφου το ιδιο ακριβως κοραλλι εχει διαφορετικο χρωμα στις 2 του πλευρες. Δηλαδη το απο πανω πεινανε τα πλαινα δεν πεινανε? Ειναι πιο λογικο το οτι τα απο πανω τρωνε κατακεφαλα τα φωτα και τα επηρρεαζει αρνητικα, ενω τα πλαινα κεφαλια τρωνε τα φωτα πλαγιαστα και ειναι οκ χρωματικα...

Βαλεντινε θα επαναλαβω...αν το προβλημα σου ηταν ο φωτισμος τα κοραλια δεν θα ειχαν τη θετικη αντιδραση που παρουσιασαν οταν ταισες παραπανω(Τους λογους τους εξηγησα πριν).

Θα παρεμεναν χλωμα...αφου ο φωτισμος εμεινε ο ιδιος και το μονο που αλλαξε ηταν η ποσοτητα

ταισματος.

Μην πιανεσαι στην caulastrea...καθε ειδος κοραλιου εχει αλλες αντιδρασεις στις μεταβολες των συνθηκων(φως,ροη,ca,alk κτλ),οπως ειπε και ο Niknik.

Και η τραχυφιλια δεν ειναι τοσο εντονα χρωματισμενη οπως παλια. Οταν ειχα 4 λαμπες ηταν παρα πολυ ομορφα χρωματισμενο.

Ειναι ευρεως γνωστο οτι οταν π.χ αλλαζουμε λαμπες καλο θα ειναι να το κανουμε σταδιακα ωστε να μην στρεσαρουμε τα κοραλια.

Ειναι επισης γνωστο οτι αυτο το στρες εκφραζεται με καφετισμα των κοραλιων,αφου η αλλαγη αυτη και η εκθεση στο εντονο φως "καιει" τον ιστο των κοραλιων.

Απλα τα κοραλια ειχαν προσαρμοστει σε εκεινο το φως και δεν ειχε γινει ακομα προβλημα η ελλειψη τροφης.

Αυτο φανηκε και απο τις μετρησεις που ειχες αναφερει οπου ηταν ολα μηδενικα(αν δεν κανω λαθος)

Οι δυο παραπανω λαμπες που εβαλες δεν σου ανεβασαν τοσο πολυ τα Par ωστε να στρεσαρουν τα κοραλια.

Με μια μολις λαμπα στα 15.000 kelvin(aquablue) απο τις 6,δεν εχεις τοσο πολυ λευκο βαλεντινε μου.Η coral ειναι στα 15-16.000k. και δεν θεωρειται ασπρη,αφου στο γραφημα της φαινεται πως το μπλε ειναι το κυριαρχο χρωμα.

ati-coral-plus.jpg

Μα εγω πιστευω οτι ΔΕΝ θελω περισσοτερη ενταση (δλδ λευκο) αλλα λιγοτερη.

Αυτο σου εξηγω...οτι ο συνδυασμος που εχεις δεν εχει τοσο μεγαλη ενταση ωστε να μπεις στη διαδικασια να τη μειωσεις με βασικο σκοπο να επανελθει το χρωμα στα κοραλια σου.

Aλλαξε τες γιατι ετσι "γουσταρεις"(χαχα) και οχι για να επανελθουν τα χρωματα.Δεν θα συμβει!

Αν ηταν ετσι καλε μου βαλεντινε,οπως ειπα πριν,ολοι θα βαζαμε τις καταλληλες τ5 και θα φοραγαμε γυαλια για να μπορουμε να κοιταμε τα κοραλια μας!!Υπαρχουν αλλα πραγματα τα οποια ειναι πολυ πιο σημαντικα για τα χρωματα των κοραλιων.

Δεν κατηγορησε κανεις κανεναν και ουτε θα επιρρηψω ευθυνες πουθενα. Ειμαστε χομπιστες και μοιραζομαστε γνωση κι εμπειριες. Δεν ακουω (πλεον) κανεναν ευλαυικα και πορωμενα. Ακουω-κρινω-αποφασιζω μονος μου, για να φταιω στο τελος μονο εγω.

:bigemo_harabe_net-146: :bigemo_harabe_net-146: ...πολυ μου αρεσε αυτο που ειπες!!!!+100!...

Δεν ειπα οτι με κατηγορησες μια διευκρινηση εκανα γιατι αρκετοι δεν διαβασαν το θεμα απο την αρχη.

Μα το αντιθετο λεω εγω! Οτι εχω ΠΟΛΥ ασπρο φως...

Ξαναλεω...Με μια μολις λαμπα στα 15.000 kelvin(aquablue) απο τις 6,δεν εχεις τοσο πολυ λευκο βαλεντινε μου.Η coral ειναι στα 15-16.000k. και δεν θεωρειται ασπρη.

Δηλαδη τα πανω κεφαλια ειναι αχρωμα-ξεθωρα-ασπριδερα, γιατι τα βαρανε κατακεφαλα οι λαμπες, ασχετα που ειναι χαμηλα το κοραλι τοποθετημενο, οποτε εχει θρεπτικα (κατι το οποιο δεν πιστευω και αν θελετε μπορουμε να το συζητησουμε αργοτερα) ενω τα κεφαλια που ειναι στο πλαι εχουν σχετικα κανονικο χρωμα, αν και ειναι ακομα χαμηλοτερα, οποτε παραπανω θρεπτικα, ΑΛΛΑ λαμβανουν λιγοτερο φως... Αρα με λιγοτερο φως εχω καλυτερο χρωμα!
Για τα παραπανω τα ειπαμε πιο πισω.
Και για το κομματι των θρεπτικων οτι ειναι πιο πολλα στα χαμηλα σημεια του ενυδρειου,δεν ξερω ποσο πιο αναλυτικος να γινω...
Παμε ακομα μια...
Λογω της υπαρξης της αμμου και το οτι χαμηλα βαζουμε τα lps τα οποια ως επι το πλειστων δεν εχουν αντοχες στο πολυ φως και κυριως στην πολυ ροη...παντα στα χαμηλα σημεια του ενυδρειου δινουμε λιγοτερη ροη.
Και για να μην παιρνει και σηκωνει την αμμο και για να μην δουμε τον ιστο απο τα κοραλια να τα "εγκαταλειπει".
Αρα με δεδομενο το παραπανω...
-οταν αναδευεται η αμμος "ξερναει" κυριως detritus..αρα εμμεση τροφη..χαμηλα..αφου εχουν εγκλωβιστει στην αμμο που ειναι χαμηλα.Αν εχουμε και πολυπληθες συνεργειο καθαρισμου το οποιο αναδευει συνεχως την αμμο ειναι πολυ πιθανο ακομα και μετρηση να κανουμε στο συγκεκριμενο σημειο αναδευσης,να μας δειξει υψηλοτερες τιμες σε συγκεκριμενες παραμετρους.
-λογω λοιπον της χαμηλης ροης οι περισσοτερες τροφες μενουν στασιμες στην αμμο και γενικοτερα στο βυθο του ενυδρειου.
Οταν λοιπον ξεκινησουν να αποσυντιθεντε σε ολα αυτα τα οργανικα και φωσφορικα,πρωτα θα περασουν η' θα μεινουν σε περιπτωση πολυ χαμηλης ροης,στα χαμηλα επιπεδα του ενυδρειου.Δινωντας ετσι ευκαιρια στα κοραλια που ειναι τοποθετημενα χαμηλα την ευκαιρια να τραφουν μεσα σε μεγαλυτερο διαστημα αλλα και με περισσοτερη τροφη λογω του οτι ειναι κοντα στην "πηγη" της.
Ολα αυτα λοιπον απομακρυνονται απο τα χαμηλα σημεια του ενυδρειου βραδυτερα σε σχεση με τα υψηλοτερα οπου η πλεοψηφεια των ενυδρειων εχει πολυ ροη.Το ιδιο συμβαινει και στη φυση οπως επισημανες.
Οι τιμες νιτρικων για παραδειγμα που μπορεις να παρεις,παιρνοντας δειγμα απο ψηλα σε ενα ενυδρειο,θα ειναι οι ιδιες αλλα τα θρεπτικα ειναι σε τελειως διαφορετικη συγκεντρωση....λογω ροης!!!!
Αν ειχα ελλειψη τροφης, πιστευω πως δεν θα ειχα αυτη την κατα την αποψη μου ταχιστη αναπτυξη στα σκληρα μου...και γενικα σε ολα τα κοραλλια του ενυδρειου... Πως γινεται να πεινανε και να μεγαλωνουν τοσο γρηγορα?
Η ταχυστη αναπτυξη ειναι κατι σχετικο και χωρις να εχω ακριβης εικονα δεν μπορω να καταλαβω το βαθμο της.
Δεν το παρατηρησα σε καποιες φωτο και δεν μπορω να παρω θεση.
Και στα συστηματα zeovit π.χ τα κοραλια εχουν χλωμα χρωματα γιατι τα πανε στα ορια τους και ειναι αναμεσα στην πεινα και την αρκετη τροφη.
Παρα το γεγονως λοιπον οτι παιρνουν ελαχιστη τροφη σε αυτα τα συστηματα τα κοραλια εχουν πολυ καλη αναπτυξη.
Τα ταιζουν οσο ακριβως χρειαζονται...γι'αυτο και ολες οι τροφες τους εχουν δοσολογια σε σταγονες και οχι σε ml!!Μπορει να εχεις αρκετη τροφη να δεσμευσουν,την οποια θα μεταβολισουν για να κανουν ασβεστοποιηση(αναπτυξη) και οχι αρκετη για να δεσμευσει το κοραλι για να εχει αρκετη ζωοξανθελη.Γι'αυτο σου φαινεται και "χλωμο"
Εγω υποθετω οτι λογω του οτι ειχα περισσοτερο ασπρες λαμπες, παρα μπλε, και οτι ειναι πολυ χαμηλα κοντα στα κοραλλια (εξου και οι σεριατοπορες που ειναι πανω στον αραγωνιτη πανε τουμπανο σε χρωμα) γιαυτο αποχρωματιστηκαν τα κοραλλια που ειναι ψηλα και οσα βαρανε κατακεφαλα οι λαμπες.
Ειπα την αποψη μου επ'αυτου...δεν με λυπασαι?εχω σπασει τα δαχτυλα μου...χαχα
Πολυ ωραια τα αποσπασματα,πραγματικα πολυ ωραια!(reefkeeping?)
Το θεμα ειναι ομως οτι σχεδον σε ολα τα αρθρα,οταν αναφερονται στον ορο "bleach" δεν μιλανε για "χλωμιασμα" των κοραλιων αλλα για νεκρωση κοινως "λευκανση" με το οποιο εννοουν το νεκρο λευκο ιστο-κορμο που αφηνουν πισω τους τα κοραλια οταν χασουν την ζωοξανθελη αλλα και τον ιστο τους.
Οποιο αρθρο δεις με τον ορο "reef bleaching" και συνοδευεται με φωτο...απεικονιζει νεκρα κοραλια των υφαλων.Αρα το αρθο λεγωντας λευκανση...εννοει νεκρωση.
Ομολογω(επειδη δεν μου αρεσει να εκτειθομαι) οτι σε ντοκυμαντερ το οποιο παρακολουθουσα ανεφερθηκε ο ορος "Bleach" και οτι τα κοραλια επανηλθαν...αλλα αφορουσε στην πτωση της θερμοκρασιας των υφαλων και οχι κατι με το ηλιακο φως κτλ.
Επισης η πρωτη παραγραφος αναφερεται σε αλλαγες στο φωτισμο γενικα...δεν αναφερεται συγκεκριμενα τι συμβαινει οταν το φως ειναι πολυ.
Με βαση τις προσωπικες μου εμπειριες(λαθη δηλαδη...τις "πατατιες" μου) και αυτα που εχω διαβασει και δει σε ενυδρεια φιλων ειναι...οταν πηγαινουμε αποτομα στο πολυ φως τα κοραλια να σκουραινουν...σαν πρωτο σταδιο...οχι να "χλωμιαζουν".
Το γιατι το ανεφερα παραπανω.
Σου ξαναλεω μην πεσεις στην παγιδα ενω συνεχισεις να ταιζεις περισσοτερο,να αλλαξεις ταυτοχρονα λαμπες και να χρεωσεις την αλλαγη στο φωτισμο.
Θα σε οδηγησει σε λαθος συμπερασματα και μελλοντικα ισως να σου κοστισει σε χρημα και κοραλια...
Ακρως φιλικη συμβουλη και με πολυ εκτιμηση για εσενα και το ενυδρειο σου...
Να πως πως ειμαι ο μονος που στο λεει να πω ενταξει,αλλα το ιδιο λενε και καποια αλλα παιδια(ο θεος να μας ξανακανει) πιο πισω...
Δεν ξερω αν ειμαστε ισοπαλια η' ποιος θα κερδισει φιλε βαλεντινε....η συζητηση ειναι ακρως ενδιαφερουσα...
Προσωπικα αυτες οι συζητησεις και τα ατομικα πειραματα-εμπειριες που κανουμε ο καθενας απο τους χομπυστες πανε το χομπυ μπροστα και ενα βημα παραπερα.
Επισης συντομα θα φτιαχτει ενα θεμα στο οποιο θα αποδυνκειεται οτι το Kh στους υφαλους φυσικα και πεφτει κατω απο το 6,8...και οποιος καταλαβε καταλαβε...
Παω να βαλω το χερι μου σε κρυο νερο!!!χαχα
edit
Σβηστηκαν καποια πραγματα που δεν αφορουν στο hobby. :bigemo_harabe_net-64:
Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

......

...δεν το διαγραφεις απο το κειμενο να μη δινουμε αφορμες για σχολια? Μια χαρα εκθεση εγραψες, μην αφηνει γλυκοπικρη επιγευση...

:bigemo_harabe_net-146:

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

...δεν το διαγραφεις απο το κειμενο να μη δινουμε αφορμες για σχολια? Μια χαρα εκθεση εγραψες, μην αφηνει γλυκοπικρη επιγευση...

:bigemo_harabe_net-146:

Ειχες απολυτο δικιο φιλε μου βαλεντινε...εγινε πραξη. ;)

:bigemo_harabe_net-146::bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν κανένα τρίμηνο,πέρασα ένα απίστευτο αποχρωματισμό ΜΟΝΟ στις σεριατοπόρες πάνω στην καμάρα.Είχαν γίνει κανονικότατα λευκές σαν χιόνι!Σαν φαντάσματα ένα πράμα!Δεν κατάλαβα τι έπαιξε και έγινε αυτό ποτέ.Τα κοράλλια ισιώσαν μόνα τους μετά από τρεις εβδομάδες πλήρως!Το μόνο που έκανα ήταν να ταΐζω παραπάνω....δεν είμαι σίγουρος πάντως πως αυτό βοήθησε στο να επανέλθουν!

Link to comment
Share on other sites

Ειχες απολυτο δικιο φιλε μου βαλεντινε...εγινε πραξη. ;)

:bigemo_harabe_net-146::bigemo_harabe_net-146:

ευχαριστω μιχαλιω! Τις καλημερες μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και πανω που ειπα οτι παει καλα το ενυδρειο...και ενω ειχα πααααααρα πολυ καιρο να χασω κατι....

bdb54768f5c2fb48db25c1d4004757cd_zpsf6f4

Τι να γινει.... παμε παρακατω...

Επισης δοκιμασα σημερα το αλατι της AquaVitro...ρωτουσα απο δω να μαθω αλλοι τι τιμες εχουν βρει, ρωτουσα απο εκει μπας και καποιος εχει μετρησει το αλατι αλλα τπτ...

Λοιπον στα 1024 αλατοτητα βρηκα

Ca: 380

Mg: 1200

Kh: 8.9

Έγινε επεξεργασία - vales_red
Link to comment
Share on other sites

Ωχ!Τι έπαθε ρε Βαλέ;;;Έλα χριστέ και παναγιά!

Μην μασάς,όλοι τα περνάμε αυτά μέσα στο πρόγραμμα είναι!Το θέμα είναι τι το προκάλεσε!

ΥΓ.Είδα πόστ στο θέμα σου και έτρεξα να δω πανοραμική...κι εσύ μου έδωσες το άσπρισμα στην μάπα....θέλω αποζημίωση φουτουές αμέσως....δεν μπορείτε κύριε να παίζεται μαζί μας!!!:P

ΥΓ2.Καλές μετρήσεις σου έδωσε!!

Link to comment
Share on other sites

Ωχ!Τι έπαθε ρε Βαλέ;;;Έλα χριστέ και παναγιά!

Μην μασάς,όλοι τα περνάμε αυτά μέσα στο πρόγραμμα είναι!Το θέμα είναι τι το προκάλεσε!

ΥΓ.Είδα πόστ στο θέμα σου και έτρεξα να δω πανοραμική...κι εσύ μου έδωσες το άσπρισμα στην μάπα....θέλω αποζημίωση φουτουές αμέσως....δεν μπορείτε κύριε να παίζεται μαζί μας!!! :P

ΥΓ2.Καλές μετρήσεις σου έδωσε!!

Ενα κλαδακι ξαφνικα μεσα σε δυο μερουλες το ειπε το ποιημα...δεν ξερω τι εφταιξε, αλλα μιας και ολα πανε καλα, δεν το ψαχνω παραπανω...χαλλλλλλαραααα!

Οσο για το αλατι, λιγο το μαγνησιο δεν μου αρεσε...

Οσο για τη FTSOU....

Link to comment
Share on other sites

Με το νεοαποκτηθεν moonlight... οχι τπτ ιδιαιτερο... Επεσαν τα φωτα φιλαρακο μου... ελπιζω αυτη να σου αρκει!

77318dc6a4b9b38d4b25a6e078c6b0be_zps1570

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...