Jump to content

Valerimless Reef


vales_red

Recommended Posts

Γειά σου Βαλ με τον ύφαλο σου, πολύ καλά τα πάει!!!

Link to comment
Share on other sites

Μας πέταξες τα μάτια έξω...βρε παιδί μου..... :bigemo_harabe_net-72:

Φτού...φτού...... :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφο..αντε να βρουν το δρόμο τους και τα νεοφερμένα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Γιωργαρε!

Εχω μια ερωτηση-απορια...

Χαλβαδιαζω ενα desjardini μεγεθους medium στο ιδιο περιπου μεγεθος με τον skopas που εχω, πολυ μικροτερα απο το blue tang που εχω...

Θα εχω σφαξιμο αν τον βαλω? Επισης το ιδιο σφαξιμο δεν θα εχω αν προσθεσω εναν χαβανεζο?

Link to comment
Share on other sites

Yellow και desjardini αν βάλεις θα γίνει το έλα να δεις με το scopas...στο υπογράφω......!Θα κράτας πινακίδες round 1 κπλ....Α!Μην ξεχάσεις το καμπανάκι!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη πρεπει να φυγει ο σκοπας για να μπει ειτε desjardini eite yellow tang?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι!Αρρώστεια έχει γίνει Βαλεντίνο!Τρελή ανάπτυξη!!!!!Φτου φτου σκόρδα!

Ωραιος οπως παντα ο ΒΑΛ.......συνεχισε ετσι φιλαρακι!!!Σκορδα..................πανεμορφα ολα!!!!

Γειά σου Βαλ με τον ύφαλο σου, πολύ καλά τα πάει!!!

Μας πέταξες τα μάτια έξω...βρε παιδί μου..... :bigemo_harabe_net-72:

Φτού...φτού...... :bigemo_harabe_net-64:

Μπραβο Βαλεεεε :)

Δώσε πόνο !! χεχεχε !

πολύ όμορφο..αντε να βρουν το δρόμο τους και τα νεοφερμένα...

:bigemo_harabe_net-134:

Μπράβο Βάλε

Σας ευχαριστω για το ψυχολογικο ντοπαρισμα !!! Αλλα κι οοοολοι οι απο πανω εχετε μαργαριταρια ρε παιδια! (Κι ερχεται και του trelemi!!!)

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα κι αυτο!

Ενα κλόουνακι, μαλλον το αρςενικο, άφησε στο σαρκοφυτο το θηλυκό, και καβατζωσε τα σταρ πολυπς!

Φαινεται και το ρασακι μου!

eb52035dfb6af02bbb1d3b98c38c1846_zps12c8

Link to comment
Share on other sites

Α καλά...τραβάνε ζόρια λέμε τα κλοουνάκια.... :bigemo_harabe_net-74:

Εμένα δεν πάνε πουθενά ρε φίλε....είναι άστεγα...!!Σκέφτομαι να τους πετάξω καμιά κουβέρτα τώρα που έρχεται ο χειμώνας!!!! :bigemo_harabe_net-133:

Link to comment
Share on other sites

Ναι! την παράτησε(αν είναι το μικρότερο)την ρ0^%!@ν@ μόνη της στο σπίτι και πήγε στην γκαρσονιέρα! :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Ναι! την παράτησε(αν είναι το μικρότερο)την ρ0^%!@ν@ μόνη της στο σπίτι και πήγε στην γκαρσονιέρα! :bigemo_harabe_net-74:

:lmao: :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Ναι! την παράτησε(αν είναι το μικρότερο)την ρ0^%!@ν@ μόνη της στο σπίτι και πήγε στην γκαρσονιέρα! :bigemo_harabe_net-74:

Ναι ο μικρός ειναι...ειναι ολη μερα μαζι γυρω απο το σαρκοφυτο, αλλα οταν αρχίσουν να κλείνουν τα φώτα, την βγάζει στη γκαρσονιέρα!

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο επισκεψη 2 φιλων στο σπιτι και συζητηση διαπιστωσαμε οτι ο αποχωματισμος στα κοραλια οφειλεται μαλλον στο οτι οι λαμπες ειναι πολυ χαμηλα και κυριως οτι η συνθεση λαμπων ειναι λαθος. Εχω 2 λευκες (σπεσιαλ κ κοραλ πλας) 2 ακτινικες *(την ξαναεβαλα τη δευτερη) μια φιτζι μωβ κ μονο μια μπλε!!! Δλδ οχι μονο δν τηρουσα την αναλγια 2 μπλε προς μις λευκη...αλλα υπερειχε το ασπρο! Αγορασαμια μπλε ακουα μεντικ. Εχετε ακουσει καλα λγια?

Link to comment
Share on other sites

15cm απο το πιο ψηλο κοραλι. Ισως γιαυτο πανε καλα οι σεριατοπορες που εχω πανω στον αραγωνιτη... παρολαυτα κι εκεινες εχουν περισσοτερο χρωμα να δωσουν.

Link to comment
Share on other sites

Βαλεντινε μου δυστυχως αυτα δεν ισχυουν!Το οτι αν ειναι οι λαμπες χαμηλα και αν ειναι περισσοτερο το λευκο μπορει να αποχρωματισει τα κοραλια,πρωτη φορα τ'ακουω!Εκτος αν δεν καταλαβα κατι σωστα.

Θα σου τεκμηριωσω μετα το γιατι...

Τρεις ερωτησεις πρωτα σε παρακαλω

1.Πως ακριβως εχεις τοποθετησει τις λαμπες στο φωτιστικο?Απο μπροστα προς τα πισω.

2.Ποσες ωρες φωτοπεριοδο εχεις?

3.Καποια post πριν ανεφερες οτι το θεμα με τον αποχρωματισμο των κοραλιων ειχε λυθει με το εξτρα ταισμα.

Δεν λυθηκε το προβλημα με το παραπανω φαγητο?Εξακολουθουν τα χρωματα να ειναι χλωμα?

Την αποσταση απο του φωτιστικου απο την επιφανεια του νερου,τα ειδα απο την απαντηση που εδωσες στην πολυ σωστη ερωτηση του παναγιωτη.

Στην ερωτηση σου για την aquamedic...ειναι πολυ καλη λαμπα αν και προτιμω την aquablue special της ati.Αν σε προλαβαινα θα σου προτεινα,κατα την ταπεινη μου αποψη και εμπειρια με αυτες να επαιρνες την δευτερη.

Παλαιοτερα που οι ati ηταν πανακριβες aquamedic χρησιμοποιουσα,με πολυ καλα αποτελεσματα και στο οπτικο κομματι.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Βαλεντινε μου δυστυχως αυτα δεν ισχυουν!Το οτι αν ειναι οι λαμπες χαμηλα και αν ειναι περισσοτερο το λευκο μπορει να αποχρωματισει τα κοραλια,πρωτη φορα τ'ακουω!Εκτος αν δεν καταλαβα κατι σωστα.

Θα σου τεκμηριωσω μετα το γιατι...

Τρεις ερωτησεις πρωτα σε παρακαλω

1.Πως ακριβως εχεις τοποθετησει τις λαμπες στο φωτιστικο?Απο μπροστα προς τα πισω.

2.Ποσες ωρες φωτοπεριοδο εχεις?

3.Καποια post πριν ανεφερες οτι το θεμα με τον αποχρωματισμο των κοραλιων ειχε λυθει με το εξτρα ταισμα.

Δεν λυθηκε το προβλημα με το παραπανω φαγητο?Εξακολουθουν τα χρωματα να ειναι χλωμα?

Την αποσταση απο του φωτιστικου απο την επιφανεια του νερου,τα ειδα απο την απαντηση που εδωσες στην πολυ σωστη ερωτηση του παναγιωτη.

Στην ερωτηση σου για την aquamedic...ειναι πολυ καλη λαμπα αν και προτιμω την aquablue special της ati.Αν σε προλαβαινα θα σου προτεινα,κατα την ταπεινη μου αποψη και εμπειρια με αυτες να επαιρνες την δευτερη.

Παλαιοτερα που οι ati ηταν πανακριβες aquamedic χρησιμοποιουσα,με πολυ καλα αποτελεσματα και στο οπτικο κομματι.

Απο μπτοστα προς ταωπισω εχω

Μπροστα τζαμι

φιτζι μωβ

Λευκη

μπλε

ακτινικη

Κοραλ πλασ

ακτινικη

πισω τζαμι

εως ενα βαθμο χρωματιστικαν, αλλα απεχω πολυυυυυυ απο τις πραγματικες ςποχρωσεις. Ο χρηστος που μου εδειξε χρωματα με 3 λαμπες ειναι μακραν καλυτερα! Μεχρι κ μια μοντιπορα κοκκινη που χω του σταθη εχειωγινει ροζ!

Και γιατι οσα ειναι ψηλα αποχρωματιζονται κι οσα ειναι πιο κςτω εχουν καλυτερα χρωματα?

Οι 2 μεσσαιες αναβουν 11,5 ωρες. Οι 2 μπροστα 9 κι οι 2 πισω 8.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...