Jump to content

Ενα Απλο Ενυδρειο


mad23

Recommended Posts

Βασικα αν ενοιωθα οτι παιρνω το παραμικρο ρισκο δεν θα πειραζα ουτε θεση σε κοραλι...αλλα δεν ειχα την παραμικρη ανησυχια πανο :bigemo_harabe_net-64:

Μεχρι στιγμης μου αρεσει πολυ αυτη η αλλαγη και γενικα ανανεωθηκε το ενδιαφερον μου για το ενυδρειο.

Ηδη ειχα αρχισει να συνηθιζω καποια πραγματα και το αργοτερο μεχρι τον οκτωμβριο,νοεμβριο θα ειχε πηξει σε βαθμο που δεν

θα μου αρεσε.

Τωρα βλεπω και τη minimal πλευρα,το ψαρι να εχει πολυ περισσοτερο χωρο,το ενυδρειο να φαινεται μεγαλυτερο και

να εχω δουλιτσες να κανω αν ξαναβαλω sump.

Να δω τα κοραλια παλι να μεγαλωνουν με αυτο το στησιμο,αν θα βαλω bio pellets η' zeolite.

Γενικα να ασχοληθω με θεματα του ενυδρειου. :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω παναγιωτη!

Ανησυχια δεν ενοιωθα για το ψαρι....!

Τα κοραλια ειναι αλλο θεμα! :bigemo_harabe_net-134:

Να'σαι καλα ρε λυκο ευχαριστω!

Αυτο που μου εδινε μια σιγουρια ειναι η απουσια της αμμου και το οτι την ιδια διαδικασια την εχω κανει χωρις υπερβολη τουλαχιστον 20-25 φορες ολα αυτα τα χρονια!

Link to comment
Share on other sites

Μιχάληηηηηηηηηηηηηηηηη πότε θα το δω από κοντά?????

Με αυτό που βλέπω με κάνεις να πιστεύω ότι είναι εύκολο να κρατήσεις ένα τέτοιο ψάρι – κατοικίδιο..!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο Μιχαλη, μπραβο,σταθερες βασεις για να γινει κουκλι!

Περιμενω με ανυπομονησια την εξελιξη του :bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μιχάλη για την απάντηση.

Έχω , δυστυχώς , άμμο . Έχω βγάλει αρκετή , έχει μείνει κάτω από τον βράχο ακόμα λίγη , φαίνεται το eggrate , το καλύπτω με zoas και η ζωή συνεχίζεται.

Θα το επιχειρούσα , για να βγάλω όλη την άμμο και το eggrate , αλλά το αφήνω ( κάθε φορά ) για το άλλο Σαββατοκύριακο.............................

Link to comment
Share on other sites

Μιχάληηηηηηηηηηηηηηηηη πότε θα το δω από κοντά?????

Με αυτό που βλέπω με κάνεις να πιστεύω ότι είναι εύκολο να κρατήσεις ένα τέτοιο ψάρι – κατοικίδιο..!!!

Θα κανονισουμε γιαννη μολις κανω τα μαζεματα!

Δεν ξερω αν ειναι ευκολο αλλα σιγουρα δεν θελει μονιμα χαλκο μεσα στο ενυδρειο για να ζησει οπως ελεγαν μερικοι πριν καποια χρονια-οποτε μονο σε fish only- :pirate::pirate:

Θελει 2-3 πραγματακια στην αρχη και μετα μια χαρα.Φυσικα παιζει ρολο και γενικοτερα σε τι κατασταση κρατας το νερο και

ακομα βασικοτερο η διατροφη του.

Ειναι απιστευτα δραστηριο σαν ψαρι οποτε πρεπει να εχει και την αναλογη ενεργεια.Και αλλα πραγματακια...

Πολυ καλο Μιχαλη, μπραβο,σταθερες βασεις για να γινει κουκλι!

Περιμενω με ανυπομονησια την εξελιξη του :bigemo_harabe_net-122:

Να'σαι καλα larry μου,ευχαριστω :bigemo_harabe_net-146:

Το φωτιστικο "λαμπει" ακαθεκτο! :D

Ευχαριστώ Μιχάλη για την απάντηση.

Έχω , δυστυχώς , άμμο . Έχω βγάλει αρκετή , έχει μείνει κάτω από τον βράχο ακόμα λίγη , φαίνεται το eggrate , το καλύπτω με zoas και η ζωή συνεχίζεται.

Θα το επιχειρούσα , για να βγάλω όλη την άμμο και το eggrate , αλλά το αφήνω ( κάθε φορά ) για το άλλο Σαββατοκύριακο.............................

Παναγιωτη καντα ολα ενα ενα και ολα θα πανε καλα,χωρις προβληματα.

Θα βαλεις καινουργιο βραχο η' θα κανεις νεο στησιμο με τον παλιο?

Θα ξαναβαλεις αμμο η' οχι?

Αν απλα θελεις να βγαλεις την αμμο σιφωναρε τη ολη και οτι μεινει κατω απο τα βραχια το κανεις με ενα φιλο σου.

Βαλτον να σηκωσει λιγο το βραχο,κλεισε ολη την κυκλοφορια και σιφωναρε και εκει.

Μια καλη αλλαγη νερου μετα και ολα καλα ;)

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, έχω πολύ βράχο και αρκετά ψηλά και θέλω να αφαίρεσω λίγο.

Θα βάλω τον ίδιο και θα βγάλω ολη την άμμο ώστε οι 2 jebao , να το κάνουν πλυντήριο.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη συμφωνω απολυτα με την πολυ πολυ κυκλοφορια στα sps!

Σε μελετη ειχα διαβασει πως στα sps ειναι πολυ πολυ πιο σημαντικη η δυνατη και τυχαια ροη παρα το δυνατο φως!!!

Βοηθαει και στην ταχυτερη ανπτυξη τους αλλα και στο ομοιομορφο σχημα τους.

Αφου θα χρησιμοποιησεις τον ιδιο βραχο τοτε τα πραγματα ειναι πιο ευκολα παναγιωτη.

Βγαλε εναν ενα τον βραχο που θες να αφαιρεσεις.

Σιφωναρε οση αμμο μπορεις και μετα βαλε ενα φιλο σου να κραταει ψηλα το βραχο ωστε να μπορεσεις

να σιφωναρεις απο κατω του και να αφαιρεσεις και τα eggcrate αν θες.

Κανε και μια ωραια αλλαγη νερου και εισαι ετοιμος :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Τι έχεις κανει πάλι βρε άνθρωπε!!!

Ολα να πανε καλα και να τα χαίρεσαι.

Θέλει πολλα κότσια και εμπειρία όλο αυτο που έκανες. Σκέφτομαι ένα σωρό πράγματα που θα πρέπει να έχεις υπό τρελό έλεγχο και με πιάνει ίλιγγος.

Με τις δυνατές ροές που έχεις μόνο χοντροκομμένο υπόστρωμα θα μπορείς να βάλεις. Και προσωπικά θα προτιμουσα ψιλοκοκο ή καθόλου. Δεν μου κάθεται καλα το χοντρο, για αισθητικους , λειτουργικους και ψυχολογικους λόγους.

Και πάλι καλη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλα θοδωρη μου,ευχαριστω πολυ φιλε!

Βοηθησε πολυ η απουσια της αμμου και οι τοσες,μα τοσες φορες που το εχω κανει :umm:

Αυτο με το οποιο εχω παθει πλακα μεχρι στιγμης(καθως ειναι η πρωτη αλλαγη που κανω ποτε με τον πατο του ενυδρειου

γεματο κοραλινη) ειναι το ποσο γρηγορα μπολιασε σε αλγη και κοραλινη ο νεκρος βραχος απο την ζωη στον πατο του ενυδρειου!!

Ειχα πονταρει σε αυτο αλλα δεν περιμενα να γινει τοσο γρηγορα.

Εισαι μεγαλος φιλε....με τσακωσες. :w00t:

Οντως εχει πολυ κυκλοφορια μεσα για λεπτοκκοκο και τα νευρα μου δεν ειναι καταλληλα για να τον εχω μεσα και να

τον βλεπω να μου ασπριζει βραχια και να καθεται στις μοντιπορες. :spidy:

Στα υπολοιπα συμφωνω μαζι σου.

Εβαλα αραγωνιτη των 10mm αλλα να πω την αληθεια πιο πολυ για σπασμενο κοραλι μου εμοιαζε.

Δεν με χαλασε βεβαια το εσπασα και εγω λιγο παραπανω και βγηκε στο μεγεθος που ηθελα.

Θα βαλω και φωτο απο τη διαδικασια.

Δεν θολωσε καθολου το νερο και ακομα και αν θελησω καποια στιγμη να τον ξαναβγαλω δεν θα εχω θολουρες.

Γενικοτερα ειμαι ευχαριστημενος.

Ειπα να το παω σιγα σιγα αλλα δεν αντεξα και τον εβαλα μεσα σε μια μερα.

Εβαλα πολυ λιγο,ισα ισα να βγει μεχρι το υψος που ειναι οι κοντρες.

Το ψαρι ειχε πλακα που 1 χρονο τωρα δεν ειχε δει υποστρωμα και στην αρχη δεν πηγαινε πανω απο την αμμο-κοραλι! :sarcasm:

Ηταν ολη την ωρα πανω απο τις μοντι που εχουν απλωσει στο τζαμι και δεν τις πειραξα αλλα μετα μολις του εριξα φαγητο μαλλον τα ξεχασε ολα! :D

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη πολλα μπραβο για το εγχειρημα σου....και ευχομαι τα καλυτερα φιλαρακι!!!Φανταζομαι θα τα σπαει για αλλη μια φορα το ΘΥΡΙΟ σου!!!Αναμενουμε φωτο update.........

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη πολλα μπραβο για το εγχειρημα σου....και ευχομαι τα καλυτερα φιλαρακι!!!Φανταζομαι θα τα σπαει για αλλη μια φορα το ΘΥΡΙΟ σου!!!Αναμενουμε φωτο update.........

Να'σαι καλα κωστα μου,ευχαριστω πολυ! :bigemo_harabe_net-64:

Δεν ξερω αν τα σπαει αλλα μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο πολλα θεματα αυτης της αλλαγης.

Φωτο ρεπορταζ κραταω καθημερινα με ημερομηνιες κτλ.

Οταν θα μαζευτει το υλικο θα ανεβασω κατευθειαν.

Ετσι και αλλιως καινουργια κοραλια δεν θα δεις κωστα μου :(

Εχω να αγορασω πολλους μηνες καινουργιο κοραλι και θελω να μεινει ετσι.

Εχω επικεντρωθει προς το παρων να μην χασω κανενα απο αυτα που κρατησα. :love:

εχω παράπονο για το φωτογραφικο υλικο ! μα ουτε μια φωτο ?? :bigemo_harabe_net-127::usd:

Μικρε παραπονιαρη θα ανεβασω συντομα φωτο,περιμενω να σταθεροποιηθουν λιγο τα πραγματα :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα πραγματα πηγαινουν πολυ καλα,δοξα τω θεο! :bigemo_harabe_net-82:

Απο ολη τη διαδικασια εχασα μονο ενα μεγαλο πρασινο κοραλι και αυτο γιατι δεν ειχα αντιληφθει πως δεν επαιρνε τη δυνατη ροη

(λογω μεγεθους) που χρειαζοταν(αναμεσα στο μεγαλο κορμο που ειχε φτιαξει).Για να το σωσω επρεπε να το φραγκαρω και επειδη περα απο το μεγεθος δεν με τρελλαινε,εκοψα 2 μικρα κομματακια και τα εδωσα σε φιλο.

Μολις φτασω στην φαση που θα ειναι οπως ακριβως θελω και δεν θα ξαναβαλω χερι για μετακινησεις κοραλιων κτλ,

θα βαλω και φωτο απο ολες τις αλλαγες και σταδια που περασε.

Ο αφρος απλα ειναι κατι τρομερο!

Εβγαλα καποιο κομματι που ηταν κολλημενο με αφρο και επρεπε,οχι μονο να βαλω μαχιαρι μεσα για να κοπει,αλλα ακομα και μετα τα κοψιματα εβαλα πολυ δυναμη για να τον ξεκολλησω :bigemo_harabe_net-111:

Εχει ηδη αρχισει να πιανει κοραλινη και αλγη.Αυτο που φοβομουν μηπως το ψαρι φαει καποια απο τα αιωρουμενα κομματια του η' οτι θα μπορει να τα κοβει δεν εγινε.Δεν τους δινει σημασια και οσο και να τσιμπαει δεν χαλαει.

Ο νεκρος ο βραχος οντας μεσα μονο 2 εδομαδες εχει καταφερει να πιασει ηδη κοραλινη(σχεδον σε ολα τα σημεια) και αρχιζουν να μεγαλωνουν οι "σταμπες".

Απιστευτο το ποσο γρηγορα μπολιασε απο τον πατο του ενυδρειου.Και να σκεφτει κανεις οτι τον πατο τον καλυψα με το σπασμενο κοραλι πολυ συντομα(μεσα σε 5-6 ημερες).

Και κατι ασχετο(σχετικα :P )...

Ειχα διαβασει προσφατα σε ενα αρθρο για τα κοραλια(ειδικα τα sps) οτι ειναι καλυτερα να τα ταιζουμε μερα και με ανοιχτα τα φωτα!

Αυτο γιατι το κοραλι με τον ιδιο μηχανισμο τρεφεται αλλα και κανει ασβεστοποιηση(αναπτυσεται).

Οποτε οταν εμεις ταιζουμε το βραδυ το κοραλι αφου πειναει ολη την ημερα επικεντρωνεται στο να δεσμευσει τροφη ωστε

να εχει ενεργεια για ολες τις υπολοιπες διαδικασιες.Αυτο λογικα παει πισω σε εναν βαθμο την αναπτυξη.

Οποτε παιρνοντας την απαραιτητη τροφη την οποια μετατρεπει σε ενεργεια κτλ,κατα την διαρκεια της ημερας,μπορει το βραδυ αποκλειστικα να αφιερωθει στην διαδικασια αναπτυξης του.

Ειχα σκοπο να το εφαρμοζω μονιμα ουτως η' αλλως,αλλα με την χθεσινη παρουσιαση ειχα την ευκαιρια να ρωτησω τον εκπροσωπο της εταιριας.Ο miller μου ειπε πως οντως εχει μεγαλη βαση αυτη η θεωρια και το πιθανοτερο ειναι να εχει και αποτελεσματα.

Ειχα ηδη ξεκινησει να το εφαρμοζω και ολα τα κοραλια που εχω αυτη τη στιγμη ειναι 1 με 2 χρονια στο ενυδρειο,οποτε θα μπορω να κανω και πιο ευκολα(σε ενα βαθμο αφου αλλαξα αρκετα απο τα δεδομενα) συγκρισεις στην αναπτυξη.

Και βλεπουμε..... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Βρε απατεωνα λεω.....μολις φτασω στη φαση που δεν θα βαζω αλλο χερι μεσα για μετακινησεις κοραλιων η' βραχων θα ανεβασω

με την τελικη μορφη ;)

Κραταω καθημερινο υλικο!

Βεβαια το μινιμαλ ειναι στησιμο που στηριζεται στα κοραλια για να δειξει,οποτε θα θελει το χρονο του!

Ελπιζω να ειμαστε καλα και να υπαρχει χρονος :D

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι ότι καλύτερο για τον ύφαλο σου μιχάλη, και μόλις είσαι έτοιμος ρίξε ένα απ!!! :bigemo_harabe_net-64:

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...