Jump to content

Ενα Απλο Ενυδρειο


mad23

Recommended Posts

Και εγώ θα ήθελα να δω καμμιά φωτό, εύχομαι τα καλύτερα για το στολίδι σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα βαλω φωτο συντομα παιδια.

Μου αρεσουν πολυ οι φωτο(παρα την αναπηρια μου να βγαλω εστω και μια καλη) αλλα κραταω καθημερινο υλικο

και θα φαινεται ολη η πορεια.

Απλα να ααναφερω μια εμπειρια που ειχα και παλαιοτερα με τον 8ball.

Καποια στιγμη κοιτωντας τον σημερα ειχε παλι το ενα βραγχιο κλειστο...ε για δευτερη φορα με το που ταισα το ανοιξε αμεσως και αρχισε να αναπνεει κανονικα παλι.

Το αναφερω γιατι την πρωτη φορα ειχα τρελλαθει γιατι νομιζα πως επαθε κατι,οποτε μην παθει κανεις την ιδια τρελλα χωρις λογο.

Ειναι νορμαλ συμπεριφορα και μπορει να την επιδειξουν αρκετες φορες(ειδικα βραδυ που δεν θα το παρατηρησουμε) ωστε να τα

ξεκουρασουν.

Με το που ταισουμε δεν τους φτανουν οι ανασες μονο απο το ενα και ανοιγουν και το δευτερο.

Οποτε αν δειτε τετοια συμπεριφορα μην αγχωθητε,ειδικα αν δεν δειτε καποιον ερεθισμο εσωτερικα η΄και εξωτερικα. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλω φωτο συντομα παιδια.

Μου αρεσουν πολυ οι φωτο(παρα την αναπηρια μου να βγαλω εστω και μια καλη) αλλα κραταω καθημερινο υλικο

και θα φαινεται ολη η πορεια.

Απλα να ααναφερω μια εμπειρια που ειχα και παλαιοτερα με τον 8ball.

Καποια στιγμη κοιτωντας τον σημερα ειχε παλι το ενα βραγχιο κλειστο...ε για δευτερη φορα με το που ταισα το ανοιξε αμεσως και αρχισε να αναπνεει κανονικα παλι.

Το αναφερω γιατι την πρωτη φορα ειχα τρελλαθει γιατι νομιζα πως επαθε κατι,οποτε μην παθει κανεις την ιδια τρελλα χωρις λογο.

Ειναι νορμαλ συμπεριφορα και μπορει να την επιδειξουν αρκετες φορες(ειδικα βραδυ που δεν θα το παρατηρησουμε) ωστε να τα

ξεκουρασουν.

Με το που ταισουμε δεν τους φτανουν οι ανασες μονο απο το ενα και ανοιγουν και το δευτερο.

Οποτε αν δειτε τετοια συμπεριφορα μην αγχωθητε,ειδικα αν δεν δειτε καποιον ερεθισμο εσωτερικα η΄και εξωτερικα. :bigemo_harabe_net-64:

Να βάλεις!

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη αν και δεν εχουμε οπτικη επαφη(ακομα) με το ενυδρειο ειμαι σιγουρος

πως το αποτελεσμα θα ειναι μοναδικο.

θελω να ρωτησω κατι.απο αποψη βιολογιας που στηριζεται το ενυδρειο.εχεις κρατησει ζωντανο βραχο μεσα?

με συγχωρεις αν το εχεις ηδη αναφερει και μου εχει διαφυγει.

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη αν και δεν εχουμε οπτικη επαφη(ακομα) με το ενυδρειο ειμαι σιγουρος

πως το αποτελεσμα θα ειναι μοναδικο.

θελω να ρωτησω κατι.απο αποψη βιολογιας που στηριζεται το ενυδρειο.εχεις κρατησει ζωντανο βραχο μεσα?

με συγχωρεις αν το εχεις ηδη αναφερει και μου εχει διαφυγει.

πολυ ωραια ερωτηση :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Απαντώνται όλα εδώ παιδιά:

Μιχάλη πότε με το καλό θα γίνει το μπλούμ?

Θα αφήσεις και ζωντανό απο τον παλιό για να μπολιαστεί και αυτός?

Εχει γινει το μπλουμ παναγιωτη! :bigemo_harabe_net-64:

Και ολο σε μια μερα!Πολυ κουραση και οι επομενες 2 εβδομαδες θα δειξουν αν ολα πηγαν καλα.

Δεν κρατησα καθολου απο τον παλιο βραχο για μπολιασμα.

Εχω ενα μεγαλο κολλημα....οταν θελω ν'αλλαξω κατι στο ενυδρειο θελω να το κανω και μετα απλα να περιμενω να δω

την πορεια.

Γι'αυτο και τα εκανα ολα σε μια μερα! :bigemo_harabe_net-134:

Θα περασω και φωτο.Προς το παρων ο βραχος ειναι στο αχαρο σταδιο του "ασπρου τοπιου"!

Απο βακτηρια εριξα μονο την πρωτη μερα μερικες σταγονες zeobak και αυτο ηταν.

Θολωσε λιγο το νερο αλλα ηταν απο την απειρη κολλα που χρησιμοποιησα για τα κοραλια.

Φυσικα πηγε τσαμπα γιατι συνεχως αλλαζω θεσεις για να κατσουν καλα στο ματι μου και να μην ειναι συγκεντρωμενα

μαζι ιδια χρωματα.

Τελικα το minimal στησιμο ειναι απιστευτα βολικο σε πολλα θεματα και κυριως στην κυκλοφορια!

Ο 8ball κανει απιστευτες γυρες και περασματα και το ενυδρειο γενικοτερα φαινεται μεγαλυτερο.

Οποιος εβλεπε το πως εγινε η διαδικασια και με αυτο το ψαρι μεσα δεν θα το πιστευε!

Απλα τωρα δεν ξερω εαν θα βαλω τελικα σαν υποστρωμα,το σπασμενο κοραλια η' οχι!

Μαλλον θα το ριξω κορωνα γραμματα :bigemo_harabe_net-82:

Περιμένουμε φωτός τότε απο το αποτέλεσμα!

Δεν θα αργήσει πολύ να αποικηθεί χωρίς καθόλου ζωντανό?

Βασικα τα κωπηποδα-που ειναι και το βασικοτερο για μενα- μπορουμε πλεον να τα βρισκουμε σε καταστηματα-.

Κοραλινη θα πιασει απο την απειρη που υπαρχει στον πατο του ενυδρειου.

Ολα τα υπολοιπα κατα την ταπεινη μου εμπειρια και προσωπικη αποψη δεν χρειαζονται.

Το μονο πραγμα που εμεινε "ιδιο" στο ενυδρειο ειναι το νερο.Που ακομα και αυτο περιπου το 30% αλλαχτηκε για

να βοηθησει λιγο να ξεθολωσει.

Ακομα και τα βραχακια εβγαλα στα περισσοτερα κοραλια αφου δεν "καθοντουσαν" καλα στα πατηματα που εχει ο τωρινος βραχος.

Ηταν σαν να πας να φτιαξεις το ιδιο παζλ με διαφορετικα κομματια...δυσκολο το αναθεματισμενο :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Μακη μου θα βαλω σιγουρα,απλα θελω να ειναι στη φαση παλι που δεν θα το πειραζω αλλο ωστε να τα αφησω μετα απλα

να μεγαλωσουν.

Θα δειξω την πορεια και ποτε σταματησα να βαζω χερι ωστε να φαινεται και η αναπτυξη των κοραλιων απο τη στιγμη

που σταματησα να τα πειραζω.

Γενικα αυτες τις 2+ εβδομαδεςπου εχω κανει την ολη αλλαγη δεν εχει υπαρξει μερα που να μην αλλαξα κατι.

Κωστα μου το στησιμο ειναι πολυ απλο και ολη η εικονα του ενυδρειου θα στηριζεται στα κοραλια(ειδικα οταν ξαναμεγαλωσουν καποια που εφαγαν τρελλο "τσεκουρι").

Οποτε μην περιμενεις να δεις κατι μοναδικο :blush:

Απο βιολογια δεν κρατησα απολυτως τιποτα!!

Ο βραχος τελειως νεκρος και το σπασμενο κοραλι που τελικα εβαλα(και μου αρεσει πολυ) επισης νεκρο.

Το μονο που εμεινε να βοηθησει(σε βαθμο που δεν το περιμενα ποτε) ηταν η κοραλινη στον πατο(και οτι βιολογια ειχε πανω της) και το μισο σχεδον νερο.Αυτα....απολυτως τιποτε περισσοτερο!

Καμια απολυτως απο τις τιμες δεν ανεβηκε εκτος απο τα νιτρικα που ανεβηκαν απο το 2 στο 10 και επεσαν μετα απο 1 αλλαγη νερου στο 2 με 5.Εκει σκοπευω κιολας να τα κρατησω :D

Δοξα τω θεο αυτο που ειχα βαλει και σαν στοιχημα γιατι τα λατρευω αυτα τα κοραλια που κρατησα εχω χασει μονο μια σχεδον

αδιαφορη πρασινη ακρο.

Καταλυτικο ρολο σε αυτο επαιξε οτι περα απο 4-5 μεγαλα κοραλια ολα τα υπολοιπα εφαγαν κουρεματα.

Νεα ροη,νεο φως....εχουν καλυτερη τυχη τα μικρα σε τοσο μεγαλες αλλαγες δεδομενων(που ειχαν για σχεδον 2 χρονια)

Ααααασε που δεν κολλανε με τιποτα τα μεγαλα και για να κατσουν καλα θελεις τυχη και μιση εποξικη για το καθενα!

Για τα 4-5 που εκατσαν καλα χαλασα 2 εποξικες!!!!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και κατι αλλο Μιχαλη καλοπροαιερετα παντα.(το τονιζω γιατι ο γραπτος λογος ειναι περιεργος)

βαζοντας ολο το βραχο νεκρο,με προσθηκη κοπιποδων και βακτηρια για μια μερα και το νερο που υπαρχει στο ενυδρειο

γινεται να στηριχθει το ενυδρειο?

το ρωταω μιας και ειμαι και εγω σε αυτη τη φαση αν μπορω να το κανω.

βεβαια δεν υπαρχει ιχνος κοραλλινης στο ενυδρειο.

ΥΓ.χαιρομαι μεσα απο την καρδια μου που ολα πηγαν οπως τα ηθελες και ευχομαι να το δεις οπως θες.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη πραγματικα ακουω οτι εκανες ριζικες αλλαγες ειδικα προσθετοντας σπασμενο κοραλι μιας και εισαι λατρεις του [γυμνου]bare bottom.δεν ανυσηχω καθολου σε λιγο χρονικο διαστημα θα ξαναγινει δασος οπως ηταν και πριν,να το χαιρεσε φιλε γεματο υγεια και ζωντανια. :bigemo_harabe_net-146: :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλα κωστα μου!

Σε ευχαριστω πολυ αδερφε!

Μου δινεις μια πολυ καλη ευκαιρια να τονισω οτι αυτο που εκανα ΔΕΝ το συστηνω-προτεινω σε κανεναν.

Ειναι κατι που πηρα ρισκο αλλα ελικρινα το εχω κανει παρα πολλες φορες και μπορω να διορθωσω το λαθος που θα δω.

Οχι πως ειμαι ο φοβερος τυπος...απλα το εχω κανει πολλες πολλες φορες.

Πραγματικα θα κατσω να βρω φωτο με ποσα ενυδρεια η' rescape τους εχω κανει με νεκρο βραχο!

Η κοραλινη δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο γενικοτερα κωστα.

Σε εμενα επαιξε τεραστιο ρολο γιατι ολος ο πατος του ενυδρειο(1,20x88) ηταν γεματος κοραλινη 2 ετων,οποτε απο μονη της ειχε πολυ ζωη.

Σιγουρα ομως ενα ενυδρειο που εχει κοραλινη μεσα θα εχει καποιο μικρο πλεονεκτημα.

Ουτως η' αλλως και στον ζωντανο βραχο η βιολογια ειναι κυριως πανω στην κοραλινη,οι ποροι ειναι περισσοτερο για να

προσφερουν καταφυγιο σε κωπιποδα,αμφιποδα κτλ.

Επισης βοηθησε πολυ και το οτι δεν στηθηκε απο το μηδεν με ολοκαινουργιο νερο.

Κρατησα τουλαχιστον το μισο.

Το οτι καμια τιμη δεν ανεβηκε οφειλεται και στο οτι μεχρι σημερα(2 εβδμαδες+) εχω κανει 6 αλλαγες νερου

Κωπιποδα δεν προσεθεσα καθολου.

Υπηρχαν αρκετα σε μερικες βασεις κοραλιων και ειμαι σιγουρος πως σε λιγο καιρο θα ειναι γεματο παλι,οπως ιχε γινει και τις προηγουμενες φορες.

Ταπεινη μου γνωμη κωστα μου ομως,απο τη στιγμη που ξεκινας στην ουσια απο το μηδεν να ριξεις βακτηρια και κωπιποδα.

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη πραγματικα ακουω οτι εκανες ριζικες αλλαγες ειδικα προσθετοντας σπασμενο κοραλι μιας και εισαι λατρεις του [γυμνου]bare bottom.δεν ανυσηχω καθολου σε λιγο χρονικο διαστημα θα ξαναγινει δασος οπως ηταν και πριν,να το χαιρεσε φιλε γεματο υγεια και ζωντανια. :bigemo_harabe_net-146: :bigemo_harabe_net-146:

Να'σαι καλα νικο,ευχαριστω!

Μinimal aquascape και bare bottom δεν πανε-για τα δικα μου γουστα βεβαια-!

Φαινεται το ενυδρειο πολυ αδειο.Θα το δειτε και στις αρχικες φωτο.

Εξακολουθω να λατρευω το bare bottom αλλα οχι ετσι οπως ειναι πλεον το ενυδρειο.

Με τοση κυκλοφορια που εχω μεσα μονο σπασμενο κοραλι μπορουσα να βαλω.

Link to comment
Share on other sites

κατανοητα ολα φιλε και το γεγονος οτι εχεις επιτυχια μαρτυρα πως το εχεις ψαξει αρκετα το θεμα.

η βιολογια σε εμενα ειναι στα siporax,εχω 5 κιλα ζωντανο για να βοηθησουν το νεκρο λιγο και οσο ζωντανευει

ο νεκρος θα αρχισω να αφαιρω λιγο-λιγο το μακαρονι ωσπου να στηριζεται καποια στιγμη μονο στο βραχο.

εχω ριξει αμφιποδα-κοπιποδα και περιμενω να συμβουν τα παραπανω.

να σαι καλα παλληκαρι μου και μονο χαρες να περνεις απο το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλα κωστα μου γι'αλλη μια φορα!

Με αυτα που μου λες πιστευω πως εισαι μια χαρα και το εχεις σκεφτει πολυ πολυ καλα το θεμα!

Ακριβως αυτα κανε και ολα θα πανε καλα!

Επισης για να δει καποιος οτι ολα γινονται στα ενυδρεια και καθε ενα ειναι ξεχωριστο....να ενα ενυδρειο που δουλευει

με siporax....κατι στη θεωρια ξεπερασμενο και κακο!!!Η εικονα μιλαει απο μονη της!!!O ανθρωπος ειναι απο τη βραζιλια...

post-4157-0-81186800-1380060942_thumb.jpgpost-4157-0-49950300-1380060953_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δώσε φωτό στο λαό !!!

Πλάκα δεν έχουμε ;

Κάθεσαι και γράφεις ποστ για τον μεταβολισμό τον κοραλιων και μεις τον χαβα μας.

Τι εννοείς λέγοντας ότι ταϊζεις νυχτα ή μέρα.

Με ποιους τρόπους και με τι τροφές και ποιες ώρες.

Δώσε λίγο τα φώτα σου πάνω σε αυτο γιατι το βρίσκω πολυ ενδιαφέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε φωτό στο λαό !!!

Πλάκα δεν έχουμε ;

Κάθεσαι και γράφεις ποστ για τον μεταβολισμό τον κοραλιων και μεις τον χαβα μας.

Τι εννοείς λέγοντας ότι ταϊζεις νυχτα ή μέρα.

Με ποιους τρόπους και με τι τροφές και ποιες ώρες.

Δώσε λίγο τα φώτα σου πάνω σε αυτο γιατι το βρίσκω πολυ ενδιαφέρων.

+1, και επίσης τι κοράλια αφορά. Μόνο σκληρά ή και τα άλλα?

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα...θα βαλω φωτο λεμεεεεε,μετα θα παρακαλας να σταματησω αφου ειναι καθημερινο το αρχειο! :bigemo_harabe_net-134:

Θοδωρη εννοω πως εχω αρχισει να ταιζω τα κοραλια(τις τροφες που ειναι για τα sps,αφου εχω μονο ενα lps) μονο πριν ανοιξουν τα φωτα η' ακομα και με τα φωτα ανοιχτα.Δεν ταιζω ποτε βραδυ εδω και 2- μηνες περιπου

Προσφατα μου τελειωσαν αρκετες απο τις τροφες των κοραλιων που ειχα παρει για να κανω τα αγαπημενα μου πειραματα,οποτε

χρησιμοποιω πλεον μονο αυτες που ειδα αποτελεσματα.Mεχρι τουλαχιστον να βγει κατι καινουργιο.

Ριχνω το reef snow της brightwell,το fuel της aquavintro και τα αμινοξεα και το zeofood της kz.

Mια φορα την εβδομαδα βαζω στο blender τα παντα...οτι εχω απο τροφες(κοραλιων,ακομα και των ψαριων-flakes κατεψυγμενη κτλ) και το ριχνω στο ενυδρειο.

Αυτο το κανω γιατι οπως ειχα διαβασει σε αρθρο και το οποιο επιβεβαιωσε ο miller σε μια κουβεντα που ειχαμε,τα κοραλια

τρεφονται και κατα τη διαρκεια της ημερας.Οι πολυποδες εχουν μεγαλυτερη προεκταση το βραδυ λογω της απουσιας

θηρευτων(πεταλουδες,αγγελοψαρα κτλ) και οχι γιατι τοτε τρεφονται μονο.

Αλλωστε μπορουμε και οι ιδιοι να δουμε οτι οι πολυποδες ειναι ευδιακριτοι και με προεκταση,σχεδον σε ολα τα sps και κατα την διαρκεια της ημερας.

Εαν ενα κοραλι στο ενυδρειο μας δεχεται τροφη μονο το βραδυ κανει ταυτοχρονα 2 διακασιες...την ασβεστοποιηση αλλα και την διατροφη του ωστε να εχει την απαραιτητη ενεργεια για ολες αυτες τις διαδικασιες που κρατανε υγειες ενα κοραλι.

Αν λοιπον εχει καλυψει τις διατροφικες του αναγκες κατα την διαρκεια της ημερας τοτε την νυχτα μπορει να αφιερωσει περισσοτερη ενεργεια στην ασβεστοποιηση(αναπτυξη) με αποτελεσμα να μεγαλωνει σε εναν βαθμο γρηγοροτερα.

Η ουσια ηταν οτι τα κοραλια στη φυση τρεφονται σχεδον ολη την ημερα.

Η αναφορα γινοταν κυριως στα sps αλλα και στα lps(σε μικροτερο βαθμο).

Αν για παραδειγμα δοκιμασεις να κανεις target feed σε μια acanthastrea π.χ ενω ειναι ανοιχτα τα φωτα θα φαει κανονικα,δεν θα αρνηθει την τροφη επειδη ειναι ανοιχτα τα φωτα!

Μερχι στιγμης εχω δει διαφορα αλλα πιο σιγουρος θα ειμαι οταν θα στρωσει το ενυδρειο μετα την ολη αυτη αλλαγη

και θα ειναι πιο σταθερες οι ρουτινες.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλα κωστα μου γι'αλλη μια φορα!

Με αυτα που μου λες πιστευω πως εισαι μια χαρα και το εχεις σκεφτει πολυ πολυ καλα το θεμα!

Ακριβως αυτα κανε και ολα θα πανε καλα!

Επισης για να δει καποιος οτι ολα γινονται στα ενυδρεια και καθε ενα ειναι ξεχωριστο....να ενα ενυδρειο που δουλευει

με siporax....κατι στη θεωρια ξεπερασμενο και κακο!!!Η εικονα μιλαει απο μονη της!!!O ανθρωπος ειναι απο τη βραζιλια...

attachicon.gifimages (16).jpgattachicon.gifimages (17).jpg

Μιχαλη με βαση αυτο το Link που μου ειχες στειλει,εβαλα και εγω τα σιποραξ ορθια στα καλαθακια των φιλτρων.

λογικα μιας και ειναι πιο ελευθερη η ροη θα παγιδευονται λιγοτερα detidrus.

Link to comment
Share on other sites

Και πολυ καλα εκανες κωστα!! :bigemo_harabe_net-64:

Πολυ καλυτερα ετσι!

ευχαριστω κ.Συντονιστα.

τα λογια σας μου δινουνε κουραγιο. :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα....σιγα τον κυριο και ακομα πιο σιγα,τον συντονιστη!!! :P

Ολοι το ιδιο ειμαστε και εχουμε μια κοινη αγαπη...το χομπυ μας!

Δεν χρειαζεσαι εσυ κουραγιο φιλε μου....εισαι βραχος! ;)

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα....σιγα τον κυριο και ακομα πιο σιγα,τον συντονιστη!!! :P

Ολοι το ιδιο ειμαστε και εχουμε μια κοινη αγαπη...το χομπυ μας!

Δεν χρειαζεσαι εσυ κουραγιο φιλε μου....εισαι βραχος! ;)

μεγαλη κουβεντα ειπες Μιχαλη.

οσο αναφορα το βραχος....βραχο βραχο τον καημο μου,που λεει και το ασμα :D :D.

ειπα να ευθυμησουμε λιγο,αλλα και Κυριος εισαι και Συντονιστης με πολυ μερακι.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα...θα βαλω φωτο λεμεεεεε,μετα θα παρακαλας να σταματησω αφου ειναι καθημερινο το αρχειο! :bigemo_harabe_net-134:

Θοδωρη εννοω πως εχω αρχισει να ταιζω τα κοραλια(τις τροφες που ειναι για τα sps,αφου εχω μονο ενα lps) μονο πριν ανοιξουν τα φωτα η' ακομα και με τα φωτα ανοιχτα.Δεν ταιζω ποτε βραδυ εδω και 2- μηνες περιπου

Προσφατα μου τελειωσαν αρκετες απο τις τροφες των κοραλιων που ειχα παρει για να κανω τα αγαπημενα μου πειραματα,οποτε

χρησιμοποιω πλεον μονο αυτες που ειδα αποτελεσματα.Mεχρι τουλαχιστον να βγει κατι καινουργιο.

Ριχνω το reef snow της brightwell,το fuel της aquavintro και τα αμινοξεα και το zeofood της kz.

Mια φορα την εβδομαδα βαζω στο blender τα παντα...οτι εχω απο τροφες(κοραλιων,ακομα και των ψαριων-flakes κατεψυγμενη κτλ) και το ριχνω στο ενυδρειο.

Αυτο το κανω γιατι οπως ειχα διαβασει σε αρθρο και το οποιο επιβεβαιωσε ο miller σε μια κουβεντα που ειχαμε,τα κοραλια

τρεφονται και κατα τη διαρκεια της ημερας.Οι πολυποδες εχουν μεγαλυτερη προεκταση το βραδυ λογω της απουσιας

θηρευτων(πεταλουδες,αγγελοψαρα κτλ) και οχι γιατι τοτε τρεφονται μονο.

Αλλωστε μπορουμε και οι ιδιοι να δουμε οτι οι πολυποδες ειναι ευδιακριτοι και με προεκταση,σχεδον σε ολα τα sps και κατα την διαρκεια της ημερας.

Εαν ενα κοραλι στο ενυδρειο μας δεχεται τροφη μονο το βραδυ κανει ταυτοχρονα 2 διακασιες...την ασβεστοποιηση αλλα και την διατροφη του ωστε να εχει την απαραιτητη ενεργεια για ολες αυτες τις διαδικασιες που κρατανε υγειες ενα κοραλι.

Αν λοιπον εχει καλυψει τις διατροφικες του αναγκες κατα την διαρκεια της ημερας τοτε την νυχτα μπορει να αφιερωσει περισσοτερη ενεργεια στην ασβεστοποιηση(αναπτυξη) με αποτελεσμα να μεγαλωνει σε εναν βαθμο γρηγοροτερα.

Η ουσια ηταν οτι τα κοραλια στη φυση τρεφονται σχεδον ολη την ημερα.

Η αναφορα γινοταν κυριως στα sps αλλα και στα lps(σε μικροτερο βαθμο).

Αν για παραδειγμα δοκιμασεις να κανεις target feed σε μια acanthastrea π.χ ενω ειναι ανοιχτα τα φωτα θα φαει κανονικα,δεν θα αρνηθει την τροφη επειδη ειναι ανοιχτα τα φωτα!

Μερχι στιγμης εχω δει διαφορα αλλα πιο σιγουρος θα ειμαι οταν θα στρωσει το ενυδρειο μετα την ολη αυτη αλλαγη

και θα ειναι πιο σταθερες οι ρουτινες.

Καλό αυτό!

Ομολογώ πως δεν το ήξερα! Ενδιαφέρον! ;)

Το σίγουρο είναι πως θα το δοκιμάσω μιας και πλέον έχω περισσότερα lps οπότε θα μπορώ να καταλάβω κια διαφορά.

Ερώτηση: Αν ένα Lps κατα την διάρκεια της φωτοσύνθεσης δεν έχει ανοιχτούς πολύποδες όπως πχ μια caulastrea την ταίζεις ή όχι? Γιατί λογικά ακόμα και να της δώσεις target δεν θα φάει...

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη μόλις ακουμπήσεις την τροφή επάνω της,θα βγάλει πολύποδες στο λεπτό!Απλά στην όλη διαδικασία πρέπει να έχεις εντελώς κλειστή την κυκλοφορία! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...