Jump to content

Back In Business.


Κωστας Τ

Recommended Posts

Φιλε εισαι αλλος ενας που γνωρισα μεσα απο το χομπι και ειμαι [πολυ χαρουμενος για αυτο,δυστηχος το μεγαλο παρεακι αρχιζει και μικρανει επικινδυνα [ενυδρειακο παρεακι].η απουσια σου θα ειναι αισθητη στο φορουμ ,σε καταλαβαινω απολυτα.Εμεις ετσι και αλλιως δεν θα χαθουμε,ευχομαι να εισαι καλα εσυ και η οικογενεια σου,και καλη τυχη σε οτι κανεις. :bigemo_harabe_net-145: :bigemo_harabe_net-145: :bigemo_harabe_net-145: :bigemo_harabe_net-145: :bigemo_harabe_net-145: :bigemo_harabe_net-145: Ελπιζω να μην σε ακολουθησω και εγω........................................................

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 266
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κριμα ρε κωστα.

Δυστυχως στις εποχες που ζουμε αν κατσει μια στραβη ειναι δυσκολο να ξαναπεις "δεν το βαζω κατω,θα ξαναστοκαρω κτλ κτλ".

Τα χομπυ στις ζωες μας πρεπει να ερχονται σε δευτερη μοιρα και να μην ειναι προτεραιοτητες.

Πραγματικα και εγω ελπιζω σε καλυτερες μερες καθως καθημερινα βλεπω πως ολοι δυσκολευομαστε ολο και περισσοτερο

να φτιαξουμε-κρατησουμε-συνηρησουμε τα ενυδρεια μας και πολλα παιδια αποχωρουν απο το χομπυ.

Χαιρομαι που σε γνωρισα γιατι εισαι πολυ καλο παιδι και οποτε εχεις χρονο και ορεξη μπαινε να μας λες ενα γεια η'

ακομα καλυτερα περνα απο καμια συναντηση :bigemo_harabe_net-64:

Υγεια να υπαρχει και ολα τ'αλλα ειναι ασημαντα...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εισαι αλλος ενας που γνωρισα μεσα απο το χομπι και ειμαι [πολυ χαρουμενος για αυτο,δυστηχος το μεγαλο παρεακι αρχιζει και μικρανει επικινδυνα [ενυδρειακο παρεακι].η απουσια σου θα ειναι αισθητη στο φορουμ ,σε καταλαβαινω απολυτα.Εμεις ετσι και αλλιως δεν θα χαθουμε,ευχομαι να εισαι καλα εσυ και η οικογενεια σου,και καλη τυχη σε οτι κανεις. :bigemo_harabe_net-145: :bigemo_harabe_net-145: :bigemo_harabe_net-145: :bigemo_harabe_net-145: :bigemo_harabe_net-145: :bigemo_harabe_net-145: Ελπιζω να μην σε ακολουθησω και εγω........................................................

σε ευχαριστω Νικολα για τα καλα σου λογια και ανταποδιδω τις ευχες.να σαι καλα εσυ και η οικογενεια σου.

ολο και σε καποιο χειμωνιατικο ψαρεμα η κανα καφε μπροστα στο τζακι θα ανταμωσουμε ειμαι σιγουρος.

οσο αναφορα το τελευταιο που λες σου το ευχομαι ολοψυχα να μην συμβει οπως και στον καθενα.δεν μας εχουν μεινει και πολλα πραγματα

που μας γεμιζουν.

Κριμα ρε κωστα.

Δυστυχως στις εποχες που ζουμε αν κατσει μια στραβη ειναι δυσκολο να ξαναπεις "δεν το βαζω κατω,θα ξαναστοκαρω κτλ κτλ".

Τα χομπυ στις ζωες μας πρεπει να ερχονται σε δευτερη μοιρα και να μην ειναι προτεραιοτητες.

Πραγματικα και εγω ελπιζω σε καλυτερες μερες καθως καθημερινα βλεπω πως ολοι δυσκολευομαστε ολο και περισσοτερο

να φτιαξουμε-κρατησουμε-συνηρησουμε τα ενυδρεια μας και πολλα παιδια αποχωρουν απο το χομπυ.

Χαιρομαι που σε γνωρισα γιατι εισαι πολυ καλο παιδι και οποτε εχεις χρονο και ορεξη μπαινε να μας λες ενα γεια η'

ακομα καλυτερα περνα απο καμια συναντηση :bigemo_harabe_net-64:

Υγεια να υπαρχει και ολα τ'αλλα ειναι ασημαντα...

Μιχαλη χαιρομαι και εγω πολυ που σε γνωρισα μιας και εισαι απο τα λιγοστα αξιολογα ατομα που διαθετει το χομπυ μας.

αυτη τη φορα αναγκαζομαι να εγκαταλειψω με μια δοση πικριας αναλογιζομενος τις υπερμετρες φαμφαρες του τυπου <<εδω ειμαστε οταν ξαναασχοληθεις,μην μασας,εγω για σενα......μπλα,μπλα,μπλα>> και αλλες αερολογιες.

δεν ειχα απαιτηση να στησω ενυδρειο με τα ψεματα η με προσφορες πολυ δε περισσοτερο ΖΗΤΩΝΤΑΣ πραγματα.το ενυδρειο θα υπηρχε και θα στοκαριζονταν με οτι δυναμεις ειχα εστω και να αυτο ηταν ενα ψαρι ολο και ολο.απο την στιγμη ομως που αυτο δεν μου φτανει σταματαω εδω.τουλαχιστον καποιοι που υποσχονταν ας εκαναν την κινηση και δεν υπηρχε περιπτωση να δεχτω να γεμισω ενυδρειο με αυτο το τροπο.

απλα δεν υπαρχει λογος για μεγαλα λογια.βεβαια ταζοντας κανενας δεν φτωχυνε.

ευχαριστω εσενα,τον Νικολα(niknik),τον Αγγελο(akridas66) που ησασταν απο τους ελαχιστους που τιμησατε τα λογια σας.να ειστε καλα.για τους υπολοιπους καλη καρδια.

Link to comment
Share on other sites

Mου αρεσουν πολυ οι ανθρωποι που ξερουν τι πρεπει να κανουν οταν χρειαστει.Το φορουμ ομως ειναι περισσοτερο η παρεα βρε παιδια και οχι μονο το ενυδρειο μας.Πολυ στεναχωριεμαι οταν βλεπω φιλους να χανονται οταν παψουν να εχουν το ενυδρειο τους.Εγω για το χαβαλε σας θελω περισσοτερο ρ'εσεις και το γελιο που ριχνουμαι απο τις βλακιες που λεμε...Η κριση μας περνει τα ενυδρεια...Ειναι απαραιτητο να μας παρει και τους φιλους?...Ολα θα μας τα παρει η κριση ρε γαμωτο!!!... Κωστα καλη συνεχεια σου ευχομαι στη ζωη σου και στο φορουμ... :bigemo_harabe_net-146:

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Mου αρεσουν πολυ οι ανθρωποι που ξερουν τι πρεπει να κανουν οταν χρειαστει.Το φορουμ ομως ειναι περισσοτερο η παρεα βρε παιδια και οχι μονο το ενυδρειο μας.Πολυ στεναχωριεμαι οταν βλεπω φιλους να χανονται οταν παψουν να εχουν το ενυδρειο τους.Εγω για το χαβαλε σας θελω περισσοτερο ρ'εσεις και το γελιο που ριχνουμαι απο τις βλακιες που λεμε...Η κριση μας περνει τα ενυδρεια...Ειναι απαραιτητο να μας παρει και τους φιλους?...Ολα θα μας τα παρει η κριση ρε γαμωτο!!!... Κωστα καλη συνεχεια σου ευχομαι στη ζωη σου και στο φορουμ... :bigemo_harabe_net-146:

Σταθη καταρχην ευχαριστω για τις ευχες σου και αντευχομαι οτι καλυτερο και για εσενα.

προσωπικα δεν αποχωρω τοσο γιατι δεν θα εχω ενυδρειο.και το αλλο οταν ξεστησα δεν χαθηκα απο την παρεα που παρολο που ειχα ενυδρειο γλυκου νερου(ηταν σαν να μην ειχα βεβαια).και ουτε γιατι ηταν στα σκαρια να ξαναστησω κατι θαλασσινο.

απο το φορουμ γνωρισα αρκετα ατομα και κραταω πλεον(και με κρατανε φανταζομαι) οσους θεωρω οτι αξιζουν.με αυτους θα συνεχιστει η πλακα,η επαφη,ο χαβαλες αλλα και η προσφορα για βοηθεια ασχετα οτι δεν θα εχω ενυδρειο.

το πιο επικινδυνο που καραδωκει να μας κλεψει η κριση ειναι το φιλοτιμο και η μπεσα.δυστυχως η ευτυχως δεν μπορω να φανταστω τον εαυτο μου χωρις αυτα.

να σαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Κωστη θα την βρεις την ακρη σου, ξερω ποσο δυσκολο ειναο να κρατηθεις και να μην κανεις ανοιγματα και να ξεκινας πραγματα που δεν μπορεις να υποστηριξεις.... Και εγω κρατιμε να μην στησω καποιο φυτεμενο ή ισως και καποιο ρηφ :-/

Αλλα η παρεα παρεα και η ενημερωση ενημερωση...ακομα διαβαζω(και πουυ κ πουυυ ποσταρω)....και οτι αποκομοιζω θα μοθ χρειαστουν ειτε στο μελλον ειτε γτ γουσταρω να μαθαινω και να ξερω πραγματα, η σωστη γνωση ειναι Παιδεια ανεξαρτητος του ειδους της μαθησεις...

Τα καλητερα σου ευχωμαι, οτι χρειαστης σφυρα....:-)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω σε ολα με τον φιλο akrida!

Κωστα μου ξερω οτι και στην παρεα θα εισαι(το εκανες αλλωστε και την πρωτη φορα) και θα βοηθας οπου μπορεις!

Ξερω επισης οτι σου αρεσει να εχεις μεγαλο ενυδρειο και να βλεπεις αυτο που θες.....ομως....φιλε μου,σκεψου

να κανεις ενα μικρο και να ασχοληθεις με αυτο.

Τα μικρα μπορουν να προσφερουν τα ιδια πραγματα με τα μεγαλυτερα λιτρα :thumbup:

Εχω δει πολλα μικρα που μου εχουν ριξει το σαγονι.

Δωσε οτι θες να δωσεις και κρατα οτι θα σου χρησιμευσει.Οτι σου λειπει θα βρεθει ;)

Στο λεω επειδη εχεις κολλησει ηδη αυτη την παλιοασθενεια του αλατιου :P ...και φευγει δυσκολα.

Να εχεις κατι να σου δινει τη δοση σου :D

Link to comment
Share on other sites

Κωστη θα την βρεις την ακρη σου, ξερω ποσο δυσκολο ειναο να κρατηθεις και να μην κανεις ανοιγματα και να ξεκινας πραγματα που δεν μπορεις να υποστηριξεις.... Και εγω κρατιμε να μην στησω καποιο φυτεμενο ή ισως και καποιο ρηφ :-/

Αλλα η παρεα παρεα και η ενημερωση ενημερωση...ακομα διαβαζω(και πουυ κ πουυυ ποσταρω)....και οτι αποκομοιζω θα μοθ χρειαστουν ειτε στο μελλον ειτε γτ γουσταρω να μαθαινω και να ξερω πραγματα, η σωστη γνωση ειναι Παιδεια ανεξαρτητος του ειδους της μαθησεις...

Τα καλητερα σου ευχωμαι, οτι χρειαστης σφυρα....:-)

Αγγελε συμφωνω και εγω με τα λεγομενα σου.η αληθεια ειναι πως το φορουμ σου προσφερει γνωσεις,ενημερωση αλλα πανω απο ολα

ενα παρεακι που ανεξαρτητου αποστασης μοιραζεται μαζι σου το παθος του για το χομπυ που λεγεται ενυδρειο.

η απογοητευση μου και η σκεψη για απομακρυνση απο το φορουμ δεν εγκειτε στο γεγονος πως το πιθανοτερο ειναι να μην εχω ενυδρειο

αλλα για καποιες <<συμπεριφορες>> που δεν ταιριαζουν στη δικη μου νοοτροπια.απο την αλλη αξιζει να αποχωριστεις κατι που σε γεμιζει

για αυτο το λογο?

οτι καλυτερο ευχομαι και για εσενα φιλαρακι και να εισαι παντα καλα.

Θα συμφωνησω σε ολα με τον φιλο akrida!

Κωστα μου ξερω οτι και στην παρεα θα εισαι(το εκανες αλλωστε και την πρωτη φορα) και θα βοηθας οπου μπορεις!

Ξερω επισης οτι σου αρεσει να εχεις μεγαλο ενυδρειο και να βλεπεις αυτο που θες.....ομως....φιλε μου,σκεψου

να κανεις ενα μικρο και να ασχοληθεις με αυτο.

Τα μικρα μπορουν να προσφερουν τα ιδια πραγματα με τα μεγαλυτερα λιτρα :thumbup:

Εχω δει πολλα μικρα που μου εχουν ριξει το σαγονι.

Δωσε οτι θες να δωσεις και κρατα οτι θα σου χρησιμευσει.Οτι σου λειπει θα βρεθει ;)

Στο λεω επειδη εχεις κολλησει ηδη αυτη την παλιοασθενεια του αλατιου :P ...και φευγει δυσκολα.

Να εχεις κατι να σου δινει τη δοση σου :D

Μιχαλη,προς Θεου δεν σνομπαρω τα ενυδρεια με λιγοτερα λιτρα.ισα ισα που,οπως και εσυ,εχω δει καποιοα nano

που κοντραρουν σε ομορφια μεγαλυτερα ενυδρεια.

το θεμα ειναι πως θα πρεπει να συμβιβαστεις με την πραγματικοτητα οτι δεν μπορεις να βαλεις ψαρια που μπαινουν

σε ενυδρεια με αρκετα λιτρα.και αυτο ειναι λιγο ζορι.

απο την αλλη ενα μικρο ενυδρειο γεμιζει πολυ ευκολα και συντηρητε και απο καποιον που τα οικονομικα του ειναι στο ναδιρ.

το θεμα με εμενα ειναι αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει κατι σταθερο ωστε να κανω τα κουμαντα μου οποτε αγομαι και φερομαι αναμεσα

στη πικρα μου οτι δεν μπορω να στησω εστω και κατι απλο και στη ακομα πιο δυσκολη αποφαση να δωθουν τα παντα που θα σημανει

και την οριστικη παυση της ενα σχολησης με το χομπυ.μπλεξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελε συμφωνω και εγω με τα λεγομενα σου.η αληθεια ειναι πως το φορουμ σου προσφερει γνωσεις,ενημερωση αλλα πανω απο ολα

ενα παρεακι που ανεξαρτητου αποστασης μοιραζεται μαζι σου το παθος του για το χομπυ που λεγεται ενυδρειο.

η απογοητευση μου και η σκεψη για απομακρυνση απο το φορουμ δεν εγκειτε στο γεγονος πως το πιθανοτερο ειναι να μην εχω ενυδρειο

αλλα για καποιες <<συμπεριφορες>> που δεν ταιριαζουν στη δικη μου νοοτροπια.απο την αλλη αξιζει να αποχωριστεις κατι που σε γεμιζει

για αυτο το λογο?.......OXI...OXI ....KAI....OXI!

οτι καλυτερο ευχομαι και για εσενα φιλαρακι και να εισαι παντα καλα.

Κωστα επειδη ειμαστε ενυδρειακο φορουμ και τα προσωπικα πρεπει να μενουν στα π.μ η στα τηλεφωνα,δεν θα πω κατι παραπανω γι'αυτο!Τη γνωμη μου στην λεω παραπανω χωρις πολλα λογια! ;)

Ελα στη συναντηση που εχουμε αυτο το μηνα(αν δεν κανω λαθος) να τα πουμε και απο κοντα(που εχω καιρο να σε δω).Αφου εσυ τρελλανεσαι για τα κοραλια περισσοτερο ρε συ!

Ειμαι σιγουρος οτι ακομα και ενα μικρο με τα αγαπημενα σου κοραλια,ακομα και χωρις μεγαλα ψαρια θα σε κερδισει φιλε!

Και απο κοστος,ειδικα συντηρησης θα ειναι πολυ προσιτο!

Link to comment
Share on other sites

Σκίμμερ έχεις, κυκλοφοριτές έχεις, θερμοστάτες έχεις, κοντρόλερ έχεις, αλάτι έχεις, βράχο έχεις, αραγωνίτη έχεις...

Τι σου λείπει?

Ένα ενυδρείο 150 - 200 λιτράκια.

Και 2 τ5 λαμπούλες για να βάλεις κανα μαλακό κοραλάκι.

Με κόστος ανα χρόνο 25 ευρώ για λάμπες, 10 ευρώ για τροφές(που πιθανόν έχεις), και 50 ευρώ αλάτι(αν κάνεις 30 λίτρα αλλαγή το μηνα). Άντε βάλε το πολύ και 5 ευρώ το μήνα ρεύμα. Στην ουσία τίποτα...

Αν πουλήσεις το μεγάλο με τα λεφτά αυτά παίρνεις ένα μικρότερο και σου μένουν κιόλας.

Ά, και σε αυτά τα λίτρα μπορείς να βάλεις 1 τανγκάκι αν θες(κανα ctenochaetus, ή ίσως κανα scopas ή χαβανέζο).

Δεν γνωρίζω τα οικονομικά σου, αλλά είναι μια πολύ καλή ιδέα και στην παρών φάση ανέξοδη!

Σκέψου το! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω την εντιπωση πως τον ζαλισαμε λιγο τον Κωστα.Αυτος ξερει πολυ καλα τι πρεπει να κανει... :bigemo_harabe_net-64:

:bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Έχεις δίκιο, απλά το να χάνεις ένα χομίστα άδικα λόγω της κρίσης είναι πολύ κρίμα, και όσο να πεις ψάχνεις ενναλακτικές!

Link to comment
Share on other sites

Κωστα επειδη ειμαστε ενυδρειακο φορουμ και τα προσωπικα πρεπει να μενουν στα π.μ η στα τηλεφωνα,δεν θα πω κατι παραπανω γι'αυτο!Τη γνωμη μου στην λεω παραπανω χωρις πολλα λογια! ;)

Ελα στη συναντηση που εχουμε αυτο το μηνα(αν δεν κανω λαθος) να τα πουμε και απο κοντα(που εχω καιρο να σε δω).Αφου εσυ τρελλανεσαι για τα κοραλια περισσοτερο ρε συ!

Ειμαι σιγουρος οτι ακομα και ενα μικρο με τα αγαπημενα σου κοραλια,ακομα και χωρις μεγαλα ψαρια θα σε κερδισει φιλε!

Και απο κοστος,ειδικα συντηρησης θα ειναι πολυ προσιτο!

Μιχαλη σεβομαι απολυτα το φορουμ που με φιλοξενει και τους κανονες του και σιγουρα δεν θα εκανα κατι που

δεν θα ηταν συμφωνο με αυτους.

και σιγουρα,δεν το εχω κανει ποτε και ουτε προκειτε να κανω,δεν θα εμπαινα στη διαδικασια να <<ξεμπροστιασω>> καποιον δημοσια

οσο δικιο και να αισθανομουν οτι ειχα.υπαρχουν,οπως πολυ σωστα λες,αλλοι τροποι να λυνονται καποια θεματα και να μην γινεται το φορουμ λαικο δικαστηριο.

η γνωμη σου παντα μετραει για εμενα και την ακουω με πολυ μεγαλη προσοχη.

μακαρι ειλικρινα να μπορεσω να περασω για να δω και εσενα και τα αλλα παιδια απο κοντα.

Link to comment
Share on other sites

Σκίμμερ έχεις, κυκλοφοριτές έχεις, θερμοστάτες έχεις, κοντρόλερ έχεις, αλάτι έχεις, βράχο έχεις, αραγωνίτη έχεις...

Τι σου λείπει?

Ένα ενυδρείο 150 - 200 λιτράκια.

Και 2 τ5 λαμπούλες για να βάλεις κανα μαλακό κοραλάκι.

Με κόστος ανα χρόνο 25 ευρώ για λάμπες, 10 ευρώ για τροφές(που πιθανόν έχεις), και 50 ευρώ αλάτι(αν κάνεις 30 λίτρα αλλαγή το μηνα). Άντε βάλε το πολύ και 5 ευρώ το μήνα ρεύμα. Στην ουσία τίποτα...

Αν πουλήσεις το μεγάλο με τα λεφτά αυτά παίρνεις ένα μικρότερο και σου μένουν κιόλας.

Ά, και σε αυτά τα λίτρα μπορείς να βάλεις 1 τανγκάκι αν θες(κανα ctenochaetus, ή ίσως κανα scopas ή χαβανέζο).

Δεν γνωρίζω τα οικονομικά σου, αλλά είναι μια πολύ καλή ιδέα και στην παρών φάση ανέξοδη!

Σκέψου το! :bigemo_harabe_net-64:

γεια σου ρε Παναγιωτη.παντα προθυμος να προτεινεις λυσεις και να βοηθησεις.

να σαι παντα καλα και σε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Έχεις δίκιο, απλά το να χάνεις ένα χομίστα άδικα λόγω της κρίσης είναι πολύ κρίμα, και όσο να πεις ψάχνεις ενναλακτικές!

ειναι απολυτως κατανοητο το υφος του ποσταρισματος του Σταθη.φιλε Σταθη ευχαριστω πολυ.να σαι καλα.

Κωστα μου συγνωμη αν σε ζαλισα φιλε...να βοηθησω ηθελα γιατι ξερω οτι το γουσταρεις!

Ολα καλα να σου πανε :thumbup:

μακαρι Μιχαλη ολες μου οι ζαλαδες να ηταν η εκδηλη συμπαρασταση,υποστηριξη και αλλυλεγγυη αλλων ανθρωπων

που συμπασχουν και προστρεχουν να βοηθησουν.βοηθεια δεν ειναι απαραιτητα υλικα αγαθα αλλα και μια εγκαρδια αλλα αληθινη κουβεντα.

αλιμονο ρε φιλε να ζητας συγνωμη προσπαθωντας να με βοηθησεις με οποιο τροπο μπορεις.

να εισαι καλα.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα.

μιας και η αποπειρα δημιουργιας του fo ενυδρειου τελειωσε αδοξα και το ενυδρειο εχει αλλαξει

προσανατολισμο πρακαλω πολυ να κλειδωσει το θεμα.

ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...