Jump to content

Back In Business.


Κωστας Τ

Recommended Posts

στη παρουσα φαση δεν θα ασχοληθω να βαλω καποιο ζωντανο μεσα αφενος γιατι σε αυτη τη χρονικη στιγμη εχουν σκασει ενα σωρο λογαριασμοι και αφετερου το ενυδρειο δεν ειναι στη κατασταση που θελω.αδικαιολογητως πολυ θολο νερο,το aquascape το χαλασα για να βγαλω τα νεκρα ψαρια και δεν μπορεσα να το ξανακανω οπως ηταν οποτε εχει βγει ο βραχος ολος εξω για να τρυπηθει και κολληθει πιο σωστα αυτη τη φορα.

γενικοτερα αυτη τη στιγμη το χομπι με ζοριζει παρα με χαλαρωνει οποτε θα παει πολυ χαλαρα το ολο θεμα.

οπως και να εχει ευχαριστω για τη προσφορα βοηθειας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 266
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κωστή τα χόμπι έρχονται σε 2η μοίρα.

Σιγά σιγά θα το φτιάξεις εσύ! Ίσα ίσα που θα είναι και καλύτερα έτσι!

Link to comment
Share on other sites

εντελως ασχετο αλλα κατα καιρους ριχνω μια ματια στα βιντεακια απο το reefακι μου και αναπολω.

το ξαναμοιραζομαι μαζι σας.

Link to comment
Share on other sites

Κωστή τα χόμπι έρχονται σε 2η μοίρα.

Σιγά σιγά θα το φτιάξεις εσύ! Ίσα ίσα που θα είναι και καλύτερα έτσι!

:thumbup: :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή και σωστά βήματα χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα είχες ένα τρομερό ριφ, και μπορείς να το ξαναφτιάξεις αν θες :D

Πάντως μπορείς να φτιάξεις ένα τρομερό fo χωρίς ιδιαίτερα έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα είχες ένα τρομερό ριφ, και μπορείς να το ξαναφτιάξεις αν θες :D

Πάντως μπορείς να φτιάξεις ένα τρομερό fo χωρίς ιδιαίτερα έξοδα.

το αν θες ειναι μια μεγαλη κουβεντα Παναγιωτη,περισσοτερο ειναι αν μπορεις.

τελοςπαντων,καμμια φορα θα πρεπει να εκτιμαμε και αυτο που εχουμε και να μην χαλιομαστε επειδη δεν εχουμε κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

το αν θες ειναι μια μεγαλη κουβεντα Παναγιωτη,περισσοτερο ειναι αν μπορεις.

τελοςπαντων,καμμια φορα θα πρεπει να εκτιμαμε και αυτο που εχουμε και να μην χαλιομαστε επειδη δεν εχουμε κατι αλλο.

Συμφωνώ! Η πλεονεξία είναι κακό πράγμα! :bigemo_harabe_net-64:

Ο καθένας ότι μπορεί έχει! :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλό να εκτιμάμε μόνο τα πράγματα που μπορούμε να έχουμε!

Link to comment
Share on other sites

Σαγιοναρα σε ολους(οχι αυτη που φοραμε).

οσες προσπαθειες και αν εκανα στο στησιμο το αποτελεσμα μου εβγαινε ολο σε στυλ μπονζαι(εξου και ο χαιρετισμος).δεν το λες και στησιμο για fish only βεβαια αλλα αυτο ειναι το αποτελεσμα.

παραλληλα αρχισαν να γυρνανε στο μυαλο μου απατηλες σκεψεις για κανα κοραλλακι.αλλωστε δεν μου λειπουν και πολλα....μονο κυκλοφορια,φωτισμος,δοσομετρικη και αλλα που μου διαφευγουν αυτη τη στιγμη :bigemo_harabe_net-134: .

μερικες φωτο με πολυ θολουρα.

zx7f.jpg
1n6q.jpg
1s23.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχεις φτιάξει τρομερό στήσιμο για reef, sps only tank :D

Τι φωτισμό και τι κυκλοφορία έχεις?

Ίσως να μπορείς να φιλοξενήσεις κανένα soft(μανιταράκια, ξένια, συνουλάρια star pollyps κλπ) ίσως και ζοας.

Αν έχεις την δυνατότητα απο θέμα εξοπλισμού μιας και δεν ε΄χουν ιδιαίτερες απαιτήσεις τα συγκεκριμένα, σκέψου το.

Ο ζωγράφος που είναι?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις φτιάξει τρομερό στήσιμο για reef, sps only tank :D

Τι φωτισμό και τι κυκλοφορία έχεις?

Ίσως να μπορείς να φιλοξενήσεις κανένα soft(μανιταράκια, ξένια, συνουλάρια star pollyps κλπ) ίσως και ζοας.

Αν έχεις την δυνατότητα απο θέμα εξοπλισμού μιας και δεν ε΄χουν ιδιαίτερες απαιτήσεις τα συγκεκριμένα, σκέψου το.

Ο ζωγράφος που είναι?

ειδες το χερι πως παει απο μονο του εκει που δεν πρεπει? :bigemo_harabe_net-111: ?

τωρα εχω το ενα εργοστασιακο φωτιστικο(2x54).τοποθετωντας και το αλλο 4x54.κυκλοφορια 2x5000(κινεζος).

αυτο που σκεφτομουν να κανω ειναι μηπως εβαζα reef safe ψαρακια απο δω και περα και καποια στιγμη αν συνεχισω να δουλευω

εβαζα και κανα κοραλακι(μεχρι κανα lps) με τα συνακολουθα απο εξοπλισμο.ολα αυτα βεβαια ειναι στη σφαιρα του να δουμε και αν....

ο πικασσο ηταν κρυμμενος την ωρα των φωτο.τωρα βεβαια αλωνιζει κανονικα.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

ειδες το χερι πως παει απο μονο του εκει που δεν πρεπει? :bigemo_harabe_net-111: ?

τωρα εχω το ενα εργοστασιακο φωτιστικο(2x54).τοποθετωντας και το αλλο 4x54.κυκλοφορια 2x5000(κινεζος).

αυτο που σκεφτομουν να κανω ειναι μηπως εβαζα reef safe ψαρακια απο δω και περα και καποια στιγμη αν συνεχισω να δουλευω

εβαζα και κανα κοραλακι(μεχρι κανα lps) με τα συνακολουθα απο εξοπλισμο.ολα αυτα βεβαια ειναι στη σφαιρα του να δουμε και αν....

ο πικασσο ηταν κρυμμενος την ωρα των φωτο.τωρα βεβαια αλωνιζει κανονικα.

Και με 2χ54 και και 4χ54 βάζεις άνετα μαλακά, ζοας και lps. Και η κυκλοφορία σου είναι καλή.

Δεν θέλω να σε επηρεάσω, αλλά αν πάς σε σπάνια όμορφα reef safe ψάρια μπορείς να κάνεις άνετα ένα πανέμορφο ριφ χαμηλών απαιτήσεων, ώστε να το ευχαριστηθείς και χωρίς πολλές σκοτούρες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη ουτως η αλλιως επηρρεαζομαι απο μονος μου οποτε μην σκας. :D :D .

αν μπορουσα να κρατουσα μεχρι και lps με μεγαλες εβδομαδιαιες αλλαγες απο θαλασσα χωρις χρηση δοσομετρικης θα το σκεφτομουν σοβαρα

να παω στη λυση που λες.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη ουτως η αλλιως επηρρεαζομαι απο μονος μου οποτε μην σκας. :D :D .

αν μπορουσα να κρατουσα μεχρι και lps με μεγαλες εβδομαδιαιες αλλαγες απο θαλασσα χωρις χρηση δοσομετρικης θα το σκεφτομουν σοβαρα

να παω στη λυση που λες.

Μα τα lps δεν χρειάζονται δοσομετρική. Οι τιμές σου θα κατεβαίνουν μια στο τόσο και μπορείς να τις συμπληρώνεις με το χέρι.

Έχω δει lps σε παρατημένα ενυδρεία κόλλαση(στην κυριολεξία) και δεν μπορω να πω ότι ήταν μια χαρά, αλλά ζούσαν όμως.

Στο δικό σου ενυδρείο θα είναι μια χαρά. Πολλά κορυφαία ενυδρεία τρέχουν με νερό θάλασσας.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις και αδικο.το πολυ πολυ οπως λες κανα συμπληρωμα με το χερι.

ετσι και αλλιως στη παρουσα φαση δεν μπορω να κανω καποια κινηση.το στησιμο ηταν μια ανεξοδη υποθεση

και γεμισα και το χρονο μου.

Link to comment
Share on other sites

Ότι και αν αποφασίσεις Κώστα, καλό θα βγει!

Μην ανχώνεσαι! Σιγά σιγά και όλα θα γίνουν σωστά!

το ελπιζω Παναγιωτη για να μην παιδευομαι τζαμπα.

να σαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Bρε Κωστα γιατι το παιδευεις το πραγμα,αφου δεν σε θελει το Fish only...Στο λεει και το χερι... :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

ΥΓ Σε καμια εβδομαδα θα μιλαμε για δοσομετρικη.Καλα κανεις και ξεκινας απο τον φωτισμο ομως...Ολα με την σειρα τους... :bigemo_harabe_net-145:

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Bρε Κωστα γιατι το παιδευεις το πραγμα,αφου δεν σε θελει το Fish only...Στο λεει και το χερι... :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

ΥΓ Σε καμια εβδομαδα θα μιλαμε για δοσομετρικη.Καλα κανεις και ξεκινας απο τον φωτισμο ομως...Ολα με την σειρα τους... :bigemo_harabe_net-145:

καλησπερα Σταθη.το παιδευω μηπως δεν ξαναμπω στα εξοδα αλλα ησυχια δεν εχω :D :D .

βεβαια οσες φορες τριγυριζε στο μυαλο μου να κανω κατι σαν ιδεα δεν αργουσε ο καιρος που το υλοποιουσα.

στη παρουσα φαση,αν το προχωρησω,θα ειναι σε βαθος χρονου λογω οικονομικου στριμωγματος(τι προτοτυπο?)

το θεμα του φωτισμου βολευεται προσαρμοζοντας στις υπαρχουσες λαμπες αλλες δυο(μπαλλαστ και ακροφυσια υπαρχουν) οπως και της κυκλοφοριας.(ο κινεζος να ναι καλα.).το σκιμμερ λογικα αντεχει.

λογικα με τα πραπανω να μπενουν σε λογαριασμο θα μπορουσα να βαλω κανα κοραλι οταν ξελασκαρω.

αλλη μια φορα σκεφτομαι να ξεκινησω δια της οδου της πατεντας αλλα δυστυχως δεν γινεται αλλιως. :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα Σταθη.το παιδευω μηπως δεν ξαναμπω στα εξοδα αλλα ησυχια δεν εχω :D :D .

βεβαια οσες φορες τριγυριζε στο μυαλο μου να κανω κατι σαν ιδεα δεν αργουσε ο καιρος που το υλοποιουσα.

στη παρουσα φαση,αν το προχωρησω,θα ειναι σε βαθος χρονου λογω οικονομικου στριμωγματος(τι προτοτυπο?)

το θεμα του φωτισμου βολευεται προσαρμοζοντας στις υπαρχουσες λαμπες αλλες δυο(μπαλλαστ και ακροφυσια υπαρχουν) οπως και της κυκλοφοριας.(ο κινεζος να ναι καλα.).το σκιμμερ λογικα αντεχει.

λογικα με τα πραπανω να μπενουν σε λογαριασμο θα μπορουσα να βαλω κανα κοραλι οταν ξελασκαρω.

αλλη μια φορα σκεφτομαι να ξεκινησω δια της οδου της πατεντας αλλα δυστυχως δεν γινεται αλλιως. :bigemo_harabe_net-111:

Κωστα εμενα προσωπικα η κριση με εκανε ποιο καλο χομπιστα.Δεν θελω με τιποτα να χανω κοραλι.Ετσι και αλλιως η βουλιμια δεν κανει καλο στο ενυδρειο και στο χομπι γενικως.Ξεκινα το χαλαρα αν το θελεις και βλεπε το καθε κοραλι που θα βαζεις σαν το τελευταιο και πολυτιμοτερο σου.Ετσι θα το ευχαριστηθεις και περισσοτερο αλλα θα σου βγει και πολυ ποιο φθηνα :bigemo_harabe_net-64:

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Κωστα εμενα προσωπικα η κριση με εκανε ποιο καλο χομπιστα.Δεν θελω με τιποτα να χανω κοραλι.Ετσι και αλλιως η βουλιμια δεν κανει καλο στο ενυδρειο και στο χομπι γενικως.Ξεκινα το χαλαρα αν το θελεις και βλεπε το καθε κοραλι που θα βαζεις σαν το τελευταιο και πολυτιμοτερο σου.Ετσι θα το ευχαριστηθεις και περισσοτερο αλλα θα σου βγει και πολυ ποιο φθηνα :bigemo_harabe_net-64:

να σαι καλα Σταθη.

θεωρητικα και ισως οχι μονο,και να εχει καποιος την οικονομικη δυνατοτητα να στοκαρει πληρως το ενυδρειο του απο ζωντανα(ψαρια και κοραλια) δεν θα ηταν οτι πιο σωστο.ποσο μαλλον στις μερες μας που για ολους οι κινησεις μας αναγκαστικα ειναι μετρημενες.

αναγκαστικα οτι προσθηκες που θα γινουν θα ειναι με ρυθμους χελωνας.

η συμβουλη σου ειναι πολυ σωστη και θα την ακολουθησω :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Κωστα εμενα προσωπικα η κριση με εκανε ποιο καλο χομπιστα.Δεν θελω με τιποτα να χανω κοραλι.Ετσι και αλλιως η βουλιμια δεν κανει καλο στο ενυδρειο και στο χομπι γενικως.Ξεκινα το χαλαρα αν το θελεις και βλεπε το καθε κοραλι που θα βαζεις σαν το τελευταιο και πολυτιμοτερο σου.Ετσι θα το ευχαριστηθεις και περισσοτερο αλλα θα σου βγει και πολυ ποιο φθηνα :bigemo_harabe_net-64:

:bigemo_harabe_net-92:

Link to comment
Share on other sites

Ο δρομος ειναι ξεκαθαρος στο δειχνουν ολοι και πρωτα ο εαυτος σου,(εξαλου στο ειχα πει πολλες φορες χαχαχα)αυτο δεν σημαινει οτι Κωστα δεν καταλαβαινω, οτι θες φιλε ειδοποια αα και οταν μπεις σε αυτη την αλλαγη μαλλον ο πικασο θα πρεπει να φυγει,θελει λιγο μελετη η συμπεριφορα του.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...