Jump to content

Ενυδρειο Submarine1981 Boyu Τl-550.


submarine1981

Recommended Posts

Πραγματικα Ευγενιε , το ενυδρειο ειναι σαν να μην περασε τιποτα

Τωρα θα ξαναπροσθεσεις sexy shrimps ή σκεφτεσαι να βαλεις ψαρακια?

Και τα feather duster πολλαπλασιαζονται?

Link to comment
Share on other sites

Feather duster εχω δει μικρα πισω στο sump ή σε μερικα σημεια στον βραχο αλλα δεν ειναι χρωματιστα.μαλλων δεν εχουν αναπαραχθει και δεν ξερω αν το κανουν τα συγκεκριμενα.

Σκεφτομαι αντι για sexy να βαλω ενα καβουρι ανεμωνης για αλλαγη. Απο ψαρια ακομη θα αργισω μεχρι να αποφασισω.

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Εκπληκτικο και δυσκολο Ευγενιε ,συχρονως,ε για αυτο ειναι ωραιο.Ευχομαι να παει τρενο.περιμενω εντυπωσεις και παρατηργσεις. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Οντως Νίκο. Για να δουμε πως θα παει. Το έχω μια εβδομάδα τώρα και μέχρι στιγμής καλά φαίνεται να τα πηγαίνει. Θα δείξει με τον καιρό. :) 

Link to comment
Share on other sites

Οντως Νίκο. Για να δουμε πως θα παει. Το έχω μια εβδομάδα τώρα και μέχρι στιγμής καλά φαίνεται να τα πηγαίνει. Θα δείξει με τον καιρό. :)

μια απο τα ιδια φιλε....

Link to comment
Share on other sites

Και ενα βιντεάκι, απο μια πρόσφατη προσθήκη.

Πολυ μου αρεσει Ευγενιε!!! Ποιες ειναι οι ρουτινες για το συγκεκριμενο??

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη αυτο θεωρείται κοράλλι χωρίς την συμβιωτική άλγη μέσα του. Αυτο σημαίνει οτι πρέπει να το ταίζω εγώ είτε με target feeding είτε χύμα στο νερό coral snow/reef snow,ροτιφερς,αρτεμια, για να τραφεί.  Και αυτό κάνω ελπίζοντας να πάει καλά γιατί έχει ωραίο έντονο χρώμα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη αυτο θεωρείται κοράλλι χωρίς την συμβιωτική άλγη μέσα του. Αυτο σημαίνει οτι πρέπει να το ταίζω εγώ είτε με target feeding είτε χύμα στο νερό coral snow/reef snow,ροτιφερς,αρτεμια, για να τραφεί. Και αυτό κάνω ελπίζοντας να πάει καλά γιατί έχει ωραίο έντονο χρώμα.

Εθγενιε απο οτι ειχα διαβασει παλαιοτερα ,αρτεμιες του πεφτουν μεγαλες, δεν μππρει μα τις φαει ειτε να τις "χωνεψει". Σε ροτιφερς κα φθτοπλαγκτον προσεξες καμια αντιδραση;
Link to comment
Share on other sites

όλα τα λεφτά είναι το χρώμα του...πολύ έντονο...καλορίζικο ευγένειε...

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 2 ωρες αφότου το ταίσα είχε φουσκώσει και επιμηκυνθεί. Λόγικά κάτι θα έφαγε. Οι αρτεμιες όντως και μενα μεγάλες μου φαίνονται για το συγκεκριμένο κοράλλι. Απλά αρχικά έκανα ενα κοκτείλ για να σιγουρευτώ οτι κάτι θα φάει.  

 

Να σαι καλα Dano23 

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 2 ωρες αφότου το ταίσα είχε φουσκώσει και επιμηκυνθεί. Λόγικά κάτι θα έφαγε. Οι αρτεμιες όντως και μενα μεγάλες μου φαίνονται για το συγκεκριμένο κοράλλι. Απλά αρχικά έκανα ενα κοκτείλ για να σιγουρευτώ οτι κάτι θα φάει.  

 

Να σαι καλα Dano23 

 

είναι σε βραχάκι κολλημένο το κοράλλι ευγένειε???επίσης όταν μαζεύει συρρικνώνεται πολύ???

Link to comment
Share on other sites

Το έχω και εγώ αυτό και το ταΐζω  mysis. Το έχεις σε σκιερό μέρος ?  Λένε ότι δεν θέλει πολύ φως.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν προλάβαινε να φάει.

Κοίτα τι θα κάνεις για να το ταίζεις. Θα πάρεις ένα 2 λίτρο μπουκάλι coca cola. Θα πιεις την  coca cola με σουβάκια ή πίτσα. Έχει σημασία  :)

Μετά θα κόψεις τον πάτο του μπουκαλιού. Θα σκεπάσεις το κοράλλι με το μπουκάλι και θα ρίξεις φάι από το πώμα. Θα το αφήσεις για λίγο έτσι μέχρι να δεις ότι έφαγε.

Καλή χώνεψη !!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευγενιε βαζω την coca cola και προφιτερολ που σου αρεσει!!!

Αληθεια φραγκαρετε κιολας το συγκεκριμενο??

Γεια σου ρε Πανο με τα κολπα σου!!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω και εγώ αυτό και το ταΐζω mysis. Το έχεις σε σκιερό μέρος ? Λένε ότι δεν θέλει πολύ φως.

Πανο αν δεν μπoρει να φαει αρτεμια νεοεκολαγθεισα, μυσις δεν τρωενε σιγουτα. Θελει πολυ μικρες τροφες, φυτο και ροτιφερς αππ ζωντανες εινι ιδανικες. Αλλιως αγορασε τις ετοιμες για φιλτερ φιντερς < 50μm
Link to comment
Share on other sites

Το έχω και εγώ αυτό και το ταΐζω mysis. Το έχεις σε σκιερό μέρος ? Λένε ότι δεν θέλει πολύ φως.

Λάθος παιδιά. Krill τους δίνω. Όχι mysis.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και το κοραλι Ευγενίε ..

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας και πάλι. Ναι το ξέρω χάθηκα και ότι και να πείτε είναι λίγο και έχετε χίλια δίκια. :mellow:   

 

Εν συντομία το ενυδρείο ύστερα απο την ζημιά του θερμοστάτη (χάλασε  τα Χριστούγεννα ενω έλειπα και έπιασε 18 βαθμούς το νερό) ξεκίνησε να με ταλαιπορεί τριχοειδής άλγη.  Προσπαθούσα με χαμηλά ΡΟ4/ΝΟ3 να την καταπολεμήσω για μήνες αλλά πολύ δύσκολα έφευγε. Έβαλα ενα yellow eye tang μήπως και την φάει, αλλά τζίφος.  

Τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες είχα στο ντουλάπι ενα ξεχασμένο redox clean (Brightwell) που υποτίθεται κάνει καλό στο νερό και το καθαρίζει απο detritus Κλπ.  Ξεκίνησα να το χρησιμοποιώ και χωρίς να το περιμένω η άλγη υποχώρησε ,τα βράχια απο detritus καθάρισαν κατά 80% (αρκετά μεγάλο ποσοστό) και οι κορμοί της εφύλιας έγιναν πεντακάθαροι σαν να τους έχει τρίψει κανείς με βούρτσα.   

Δεν ξέρω αν για όλα αυτά οφείλεται το redox clean αλλά κάποιο άλλο τυχαίο γεγονός, αλλά έχει ανέβει πολύ στα μάτια μου αυτό το προιόν.  

 

Απο νέες προσθήκες λίγα πράγματα καθώς κοίταζα να αντιμετωπίσω την άλγη και όχι να βάζω κοράλλια και ψάρια.  

ειδού το πώς είναι το ενυδρείο σήμερα. (Ισως λίγες άλγες να φαίνονται). 

 

20160602_215546_zpselyblfcn.jpg

 

20160602_215732_zpskerfidki.jpg

 

20160602_215703_zpsytl8gcxk.jpg

 

20160602_215723_zpsvxbez4fd.jpg

 

20160602_215604_zpscoqzhrfc.jpg

 

20160602_215854_zpsz5ab0dmk.jpg

 

20160602_215527_zpsznowwvi4.jpg

 

20160602_215516_zpsyoewtxzc.jpg

 

20160602_215433_zpswx73pknj.jpg

 

20160602_215507_zpsejnwjvoy.jpg

 

20160602_215417_zpsub5djczp.jpg

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...