Jump to content

Ενυδρειο Submarine1981 Boyu Τl-550.


submarine1981

Recommended Posts

Οπως παντα καταπληκτικο το ενυδρειο σου Ευγενειε. Στην τριτη φωτο το φουξια ψαρακι ειναι gramma melacara(black cap gramma)? αν ναι για πες συμπεριφορα .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.  

 

Το ψαράκι που λές Μάκη είναι το Pseudochromis Fridmani. Είναι πολύ ήσυχο δεν μου πειράζει κανένα ψάρι αλλά ούτε και γαρίδα.  Ίσως αν μπούν 2 ίδια είδη να υπάρχει κάποιο θεματάκι. Αλλα αν ειναι μεγάλο το ενυδρείο πιθανόν να έχει το κάθε ένα τον χώρο του και να μην υπάρχει πρόβλημα :) 

 

 
 
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο αλλά αυτό που με τρελαίνει είναι το ροζ duster. Που το πέτυχες αυτό το χρώμα?

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο Ευγενιε!!!Μπράβο σου!!!

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, το ενυδρείο ειναι πανέμορφο! Αυτο δεξια σαν μανιτάρι, τι είναι; σαρκόφυτο;

 

Το ροζ duster ολα τα λεφτά!  :thumbsu:

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, το ενυδρείο ειναι πανέμορφο! Αυτο δεξια σαν μανιτάρι, τι είναι; σαρκόφυτο;

Το ροζ duster ολα τα λεφτά! :thumbsu:

Ναι σαρκοφυτο
Link to comment
Share on other sites

Ευγένιε πανέμορφο το ενυδρείο σου φίλε και καταπληκτικά ζωντανα!

Link to comment
Share on other sites

Ευγένιε κουκλί είναι το ενυδρείο σου, όλο χρώμα και ζωή. Τα μικρά και πολύχρωμα ψαράκια όντος πάνε καλύτερα σε αυτά τα λίτρα. Να τα χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Να στε καλά παιδία. 

 

Στα δεξιά είναι σαρκόφυτο.  το είχα πάρει σε μέγεθος 2 ευρού και έγινε έτσι όπως το βλέπετε. 

 

Τα Duster ειναι η αδυναμια μου. Προτιμώ να έχω Duster παρα chelmon rostratus π.χ που μου αρέσει σαν ψάρι.   Τα πετυχαίνω σε διάφορα μαγαζία. Το ρόζ το είχα πετύχει στο Αquario.gr.  Κάποια άλλα απο Cosmozoo. :)   Ειναι όντως πολύ εντυπωσιακά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευγενείε υγιέστατο και πανέμορφο μπράβο. Τα feather duster σου μένουν ανοιχτά συνέχεια?Έχω ένα 10 μέρες τώρα, καμία σχέση με ομορφιά με τα δικά σου, αλλά ξεμυτιζει μόνο όταν είναι όλα τα φώτα κλειστά!

Φυτοπλαγκτόν εξακολουθεί να ρίχνεις σε ρουτίνα? Αν ναι ποσό μλ και ποσό συχνά?

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι ποιό πολυ είναι ανοιχτά με τα φώτα, παρά στο σκοτάδι. Το αντίθετο δηλαδή με τα δικά σου.  

 

Φυτοπλαγκτόν βάζω μια αντε δυο φορές την εβδομάδα απο 60 μλ.   Μερικές φορες (μια φορα το μήνα π.χ) ρίχνω 120 μλ και πρασσινίζει λίγο το νερό. Αλλα όπως και με το Reef snow μετα απο λίγη ώρα ξεθολώνει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το παράγω εγω.

.

Θυμισε μου αν δεν βαριεσαι, απο που πρηθευτηκες αρχικη καλλιεργεια; αν θυμαμαι καλα μουνειχες γραψει οτι κρατας τις καλλιεργειες με υγρα λιπασματα αγροτικης χρησης ετσι; ριχνεις τοδο πολυ γιατι λογικα ειναι πιο αραια σε σχεση με τα ετοιμα; τα κρατας καθολου στο ψυγειο; καποιο μυστικο για να μην κρασαρουν οι καλλιεργειες που διαβαζω οτι συμβαινει συχνα;

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σου δώσω να δοκιμάσεις. Εγω το δουλεύα παλια με λίπασμα γαρδένιας. Αλλα δεν ειχα κοιτάξει για ΡΟ4.  

 

Με λίγα λόγια θέλει....

1) λιπασμα

2) Φως (φθοριου 6400Κ)

3) Αερισμός δυνατός (αν υπάρχει και παροχη CO2 ακόμη καλύτερα)

4 )Θερμοκρασια γύρο στους 18-20.

 

Για να έχεις μάστερ(αρχικες καλλιέργειες) τα κρατάς στο ψυγείο και κάθε μέρα τα κουνάς για να αναδεύονται. 

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σου δώσω να δοκιμάσεις. Εγω το δουλεύα παλια με λίπασμα γαρδένιας. Αλλα δεν ειχα κοιτάξει για ΡΟ4.

Με λίγα λόγια θέλει....

1) λιπασμα

2) Φως (φθοριου 6400Κ)

3) Αερισμός δυνατός (αν υπάρχει και παροχη CO2 ακόμη καλύτερα)

4 )Θερμοκρασια γύρο στους 18-20.

Για να έχεις μάστερ(αρχικες καλλιέργειες) τα κρατάς στο ψυγείο και κάθε μέρα τα κουνάς για να αναδεύονται.

Ευγενείς ευχαριστώ πολύ για την προσφορά. Εννοεις το λιπάσμα να έχει φοσφωρος; Νομίζω ότι όλα τα υγρά γενικής χρήσης έχουν N,P,K, kαι πολλά ιχνοστοιχεία. Το καλοκαίρι αλήθεια τι κανείς με τις υψηλές θερμοκρασίες; Στο ψυγείο ποσό καιρό μπορείς να τα διατηρησεις;

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς . ΝΡΚ. Απλα δεν μέτραγα ΡΟ4. Το λεω γιατι αν το επιχειρήσει κάποιος να φροντίσει να είναι λίγο "τσιγκούνης" με την δοσολογία του λιπάσματος μην του ανέβουν ΡΟ4 και του βγούν αλγες κλπ.

Για άπειρο χρόνο μένει στο ψυγείο , αρκει να το ανανεώνεις μια φορά στις 15 μέρες. (Ανάλογα με την πυκνότητα του)

 

Απλά δεν φτιάχνω το καλοκαίρι :)   Εκτος και αν εχεις aircontition ολη μέρα/νυχτα.    (Η χαρά της ΔΕΗ  :ninja: )

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν φτιάχνω το καλοκαίρι :) Εκτος και αν εχεις aircontition ολη μέρα/νυχτα. (Η χαρά της ΔΕΗ :ninja: )

Και μετά πως το ξανααρχιζεις; Κρατάς κάποια ποσότητα στο ψυγείο για σχεδόν 4 μήνες; Μπορεί να κρατηθεί τόσο πολύ; Επίσης στα 2 λίτρα νερό , ποσό λιπάσμα ρίχνεις για να έχουμε ένα μοπουσουλα?και καθε ποτε ξαναριχνεις;

Link to comment
Share on other sites

Κρατάς ενα μπουκαλάκι 250 μλ στο ψυγείο. Απο αυτό ανα 15 μέρες το ανανεώνεις πετώντας 100 μλ και φτιάχνοντας ενα νεο 250 με 150 παλιάς καλλιέργειας και 100 νεας.  Για το λίπασμα το έκανα εντελώς μηχανικά και μπακαλίστικα. Σε 2 λίτρα έβαλα 2-3 μπιλακια λίπασμα γαρδένιας. Για το 250 θελει πολυ λιγο λιπασμα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σας έχασα :(

Link to comment
Share on other sites

Ευγένιε στο ψυγείο για το καλοκαίρι εννοώ πως κρατιέται; Απλά το ανακινεις ανά κάποιες μέρες και δεν υπάρχει πρόβλημα να ξανά ξεκινήσεις τέλη Σεπτέμβρη;

Για καλλιέργεια τόσο μικρά μοουκαλακια των 250μλ είναι εντάξει; Σε τόσο μικρές ποσότητες είναι σταθερή ή καλλιέργεια; Εγω εγρεαψα 2λιτρα μπουκάλια, για πιο σταθερά....τόσο πολύ σίγουρα δεν θα το χρησιμοποιώ, 250-500μλ μπουκαλακια είναι ιδανικα και για τα λίτρα μου, αν μπορούν να κρατηθούν καλλιέργειες χωρίς προβλήματα!

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...