Jump to content

Ankyv Reef 350Lt


Ankyv

Recommended Posts

Χαιρετώ όλη την όμορφη παρέα....μετα απο καιρο πήρα κ εγω την απόφαση να σας παρουσιάσω το ενυδρειο μου....

Θαλασσινό ενυδρείο

Reef

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):120x45x65

Λίτρα:350 lt μεικτά

Διαστάσεις Sump (ΜxΠxΥ):60x35x48

Λίτρα Sump:100 lt μεικτά

Οργανισμοί

Κοράλλια:λίγο απο όλα....

Ψάρια:2 clown,1 fox face,1 blue tang,1 Halichoeres melanurus,1 Valenciennea puellaris

Ασπόνδυλα:1 sand starfish,1 Holothuria atra,1 cleaner,1pepermint,5 Strombus,7 cypraea,αρκετα nassarius,trochus k tectus k 1 clam

Βράχος (είδος κιλά):20 kg ζωντανός k 5 kg νεκρός στο main--5 kg ζωντανός στο sump

Άμμος (είδος κιλά):10 kg ati αραγωνιτης μέτριας κοκκομετριας

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):2 τ8 39w blue plus - 2x150w mh 20000k

Διάρκεια φωτισμού:9 ώρες t8-6 ώρες mh

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση (Βράχος - Φίλτρο):βράχος

Θέρμανση/ Ψύξη:stc 1000 2 eheim jagger 1x300w στο main-1x150 w στο sump-4 CPU fans στο main κ 3 στο sump

Skimmer:tmc 1000 με eheim 3000 compact

Κυκλοφορία (Αριθμός αντλιών / ισχύς):2 x mp10 wes - επιστροφη 2500lt maxi jet

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:δοσομετρικη marine colore

Αναπλήρωση:DIY by waterwaves

Διατροφή: ocean nutrition formula 1 flakes, prime reef flakes και κατεψυγμένη brine shrimp & mysis 1 φορά την εβδομάδα

Παράμετροι

pH:----

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):7,8

Αμμωνία (ΝΗ3):----

Νιτρώδη (ΝΟ2):----

Νιτρικά (ΝΟ3):Έχουμε ένα θέμα

Ασβέστιο (Ca):420

Μαγνήσιο (Mg):1250

Φωσφορικά (Po4): 0

Μέση Θερμοκρασία (°C):27 το καλοκαίρι 24 το χειμώνα...

Συντήρηση

Αλλαγές νερού:80 λιτρα κ εβδομάδα

Νερό (Όσμωση - βρύση):5 σταδίων water waves

Αλλαγή Άνθρακα:δεν χρησιμοποιώ

Αλλαγή Αντιφώσφορο:δεν χρησιμοποιω

Άλλες ρουτίνες:ταισμα ζωντανήτροφη κ microplacton 1 φορα την εβδομάδα-reef plus 2 φορές την εβδομαδα

Σχόλια:

Αρχικα θέλω να ευχαριστήσω το Σταύρο (Vrilo) για το aquascape κ όλη την υποστήριξη του κ τις γνώσεις του που μοιράστηκε μαζι μου απο την πρωτη μέρα εώς τωρα κ επισης για όλα τα ζωντανα τα οποία μου έχει απλόχερα χαρίσει βάζοντας το χέρι του στο ενυδρειο κ κόβοντας φραγκακια....

Επισης ευχαριστω πολυ το μιχαλη(mad23) για το sump που μου χαρισε....φυσικα κ για όλες τις γνώσεις που μοιράστηκε μαζι μου.

Ευχαριστω τον νινταλ για την υπεροχή δουλεια της υπερχειλησης κ τις συμβουλές του.

Επισης θέλω να ευχαριστήσω το aquazone για την φιλοξενία κ όλα όλα όλα όλα τα παιδια που μοιράστηκαν τις γνώσεις τους μαζι μου κ για την καλη παρέα κ το ωραίο κλίμα σε όλα τα aquazone meeting κ τις εκάστοτε συμβουλές.....

Υγ: ένα ευχαριστω στον φωτογράφο δημητρη(jimmal) για όλα τα παραπάνω αλλα κ για τις φωτογραφίες που υποσχέθηκε να ανεβάσει για να σας δείξω το ενυδρειο μου.....

Αναμένω γνώμες,απόψεις κ συμβουλές για να καταφέρω να βελτίωσω όσο γίνεται το ενυδρειο μου.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάποιες φωτο μέχρι να μας ανεβάσει ο Δημήτρης....

http://s1324.photobucket.com/user/ankyv/media/ankyv%20reef/null_zps5ed028ac.jpg.html?sort=3&o=8

Σε ευχαριστω Χρύσα μου.....

Έγινε επεξεργασία - Ankyv
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο φαίνεται το Ενυδρειο φίλε ankyv το μόνο που δεν μου κάθεται όμορφα στο μάτι είναι η φραγκερα μες στην μέση...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε αντωνη το ενυδρειο σου τα σπαει μ'αρεσε πολυ το στησιμο....αερατο!!!Αλλα ανεβασε κι'αλλες φωτο να το γουσταρουμε.........Ευχομαι να γινει οπως το ονειρευεσαι.....αν και εχει τις προδιαγραφες!!!!!!Και πολλα μπραβο στα υπολοιπα παιδια που ο καθενας εβαλε το χερακι του για το ολο σκηνικο....... :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.....δεν το έχω με τις φωτο πολύ...αυτό είναι την πρώτη μέρα οπότε κ η φραγκιερα δεν υπάρχει Κωστα ήταν όντως χάλια ....

Ελπίζω ο Δημήτρης να καταφέρει να ανεβάσει σήμερα κάποιες φωτο....

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είχα την χαρά να το δω και από κοντά, μπορώ να πω ότι το ενυδρείο είναι πραγματικό στολίδι.

Αντώνη εύχομαι να το δεις όπως το έχεις φανταστεί και ελπίζω άλλα προβλήματα να μην αντιμετωπίσεις από εδώ και πέρα.

Όσο για τις φωτογραφίες μέχρι το απόγευμα θα τις έχω βάλει, αν και δεν αποτυπώνουν τα χρώματα που είδα από κοντά θα κάνω ότι καλύτερο μπορώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο καλή αρχή.

Οι πιο ωραίες ενυδρειακές μου στιγμές ήταν και είναι όταν έχω φίλους και παρέα και στήνουμε ,ξεστήνουμε,χαλάμε και γενικά ασχολούμαστε με τις γυάλες μας.

Μπράβο στα παιδιά που βοήθησαν υλικά και πνευματικά.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ...

Κ εγω θα το ήθελα λίγο πιο φαρδύ,το ιδανικό για μένα ήταν 60cm,αλλα υπήρχε το ενυδρειο κ δεν ήθελα να πάω σε άλλη αγορα....

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ όμορφο!! Τρομερό aquascape!, Καλός εξοπλισμός (εξάλλου είναι ένα κομμάτι του χόμπι που δεν έχει τέλος).

Με το μεράκι που έχεις είμαι σίγουρος πως θα το χαίρεσαι για πολλά χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη,εχεις κανει τρομερη δουλεια,τοσο σε στησιμο οσο και σε εξοπλισμο.χαλαλι το τρεξιμο και η υπομονη που εχεις κανει για να το στησεις.

πολλα μπραβο για τη προσπαθεια και το αποτελεσμα και η συνεχεια αναμενεται εντυπωσιακη.

να σαι καλα και να το χαιρεσαι φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη να το χαιρεσε πολυ καλη δουλεια στο στησιμο των βραχων πολλα μπραβο σε σενα και σε ολη την ομαδα να το χαιρεσε περιμενω τις φωτο.οπως και να γινει θα πας σε φαρδυτερο ειναι σιγουρο ξερεις τους λογους :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ όμορφο!! Τρομερό aquascape!, Καλός εξοπλισμός (εξάλλου είναι ένα κομμάτι του χόμπι που δεν έχει τέλος).

Ευχαριστω ντοκ

Με το μεράκι που έχεις είμαι σίγουρος πως θα το χαίρεσαι για πολλά χρόνια!

Αντωνη,εχεις κανει τρομερη δουλεια,τοσο σε στησιμο οσο και σε εξοπλισμο.χαλαλι το τρεξιμο και η υπομονη που εχεις κανει για να το στησεις.

Κώστα μου σε ευχαριστω πολυ....αν κ εχω κάποια θεματα και ακομα το παλεύω.....

πολλα μπραβο για τη προσπαθεια και το αποτελεσμα και η συνεχεια αναμενεται εντυπωσιακη.

να σαι καλα και να το χαιρεσαι φιλε μου.

Αντωνη να το χαιρεσε πολυ καλη δουλεια στο στησιμο των βραχων πολλα μπραβο σε σενα και σε ολη την ομαδα να το χαιρεσε περιμενω τις φωτο.οπως και να γινει θα πας σε φαρδυτερο ειναι σιγουρο ξερεις τους λογους :bigemo_harabe_net-64:

Νικόλα σε ευχαριστω παρα πολυ...ναι ναι ξέρω τους λόγους.....όταν έρθει η ώρα θα είσαι απο τους πρώτους που θα το μάθει!!!

Ντοκ ευχαριστω πολυ.....

Κωσταρα ελπίζω να παει καλα καθώς εσύ ξέρεις αναλυτικά τι τρέξιμο κ πόσο καιρο περίμενα για να το φτιάξω.....

Έγινε επεξεργασία - Ankyv
Link to comment
Share on other sites

O μικρός μου έσκασεας ειναι που τα κάνει όλα ανω κατω κατω...ένα γκομπακι ειναι που όλη μέρα σκάβει....

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο βρε Αντωνη ....

τα πας πολυ καλα για αρχη .... για να δουμε και την συνεχεια !!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό!

Εύχομαι ακόμα καλύτερη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο βρε Αντωνη ....

τα πας πολυ καλα για αρχη .... για να δουμε και την συνεχεια !!!

Ευχαριστω Σταύρο....
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό!

Εύχομαι ακόμα καλύτερη συνέχεια.

Σε ευχαριστω πολυ ελπίζω να τα καταφέρω κ να παει ακομα καλύτερα....
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Αντώνη πολύ ωραία η ενυδριαρα σου, πιστεύω όταν μεγαλώσουν τα κοραλακια σου θα δήξει

ακόμη περισσότερο. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Αντώνη πολύ ωραία η ενυδριαρα σου, πιστεύω όταν μεγαλώσουν τα κοραλακια σου θα δήξει

ακόμη περισσότερο. :bigemo_harabe_net-64:

Σε ευχαριστω πολυ δημητρη....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...