Jump to content

Ankyv Reef 350Lt


Ankyv

Recommended Posts

Να εισαι καλα να το χαιρεσαι!!!

Με το μερακι και την αγαπη που εχεις, δεν σε φοβαμαι καθολου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να εισαι καλα να το χαιρεσαι!!!

Με το μερακι και την αγαπη που εχεις, δεν σε φοβαμαι καθολου!!!

Σε ευχαριστω πολυ νινταλ.....

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο αντωνη,πολυ ομορφο!

Σιγα σιγα ολη αυτη η αγαπη που εχεις για το ενυδρειο σου θα σε κανει να χαμογελας

και το ενυδρειο θα γινεται ολο και καλυτερο! :thumbup:

Να σου πω την αληθεια το μονο που θα πειραζα....ειναι το μεσαιο νησακι...θα το εβγαζα και θα αφηνα τα δυο αλλα

θα τα τοποθετουσα πιο κεντρικα.

και καλυτερο φως θα περνουν αφου θα ειναι κατω ακριβως απο τις λαμπες αλλά θα ειναι και λιιιγο πιο ευκολη η

κυκλοφορια στο ενυδρειο.Ετσι και αλλιως στο μεσαιο εχεις μονο το κλαμ(που μπορει να μπει στην αμμο) και εκεινες τις ακρο που μπορουν να μπουν σε οποιοδηποτε απο τα δυο νησια.

Αυτα ειναι και γουστα βεβαια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τρομερό το ενυδρείο σου με πολύ μέλλον! Μόλις φουντώσουν και τα κοράλια θα δείχνει τρομερό!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη πολυ ωραία δουλεια να το χαίρεσαι θα συμφωνήσω με τον Μιχάλη σε αυτα που σου ειπε!!!

να το χαίρεσαι πάντα γεμάτο με υγεία και χρώματα....

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο αντωνη,πολυ ομορφο!

Σιγα σιγα ολη αυτη η αγαπη που εχεις για το ενυδρειο σου θα σε κανει να χαμογελας

και το ενυδρειο θα γινεται ολο και καλυτερο! :thumbup:

Να σου πω την αληθεια το μονο που θα πειραζα....ειναι το μεσαιο νησακι...θα το εβγαζα και θα αφηνα τα δυο αλλα

θα τα τοποθετουσα πιο κεντρικα.

και καλυτερο φως θα περνουν αφου θα ειναι κατω ακριβως απο τις λαμπες αλλά θα ειναι και λιιιγο πιο ευκολη η

κυκλοφορια στο ενυδρειο.Ετσι και αλλιως στο μεσαιο εχεις μονο το κλαμ(που μπορει να μπει στην αμμο) και εκεινες τις ακρο που μπορουν να μπουν σε οποιοδηποτε απο τα δυο νησια.

Αυτα ειναι και γουστα βεβαια :thumbup:

Τρομερό το ενυδρείο σου με πολύ μέλλον! Μόλις φουντώσουν και τα κοράλια θα δείχνει τρομερό!

Καλή συνέχεια!

Αντώνη πολυ ωραία δουλεια να το χαίρεσαι θα συμφωνήσω με τον Μιχάλη σε αυτα που σου ειπε!!!

να το χαίρεσαι πάντα γεμάτο με υγεία και χρώματα....

Ευχαριστω πολυ παιδια....το δοκιμάσα στην αρχη χωρίς το νησάκι κ φαινόταν πολυ άδειο....παρόλα αυτα δεν το αποκλείω στο μέλλον να το βγάζω........

Link to comment
Share on other sites

Καλα οταν θα μεγαλωσουν τα κοραλια με το καλο,μου το ξαναλες αυτο αντωνη μου :P

Τα κοραλια ειναι αυτα που γεμιζουν τα ενυδρεια μας και οχι τα βραχια(παιρνω το copywright ε!) :D

Θα το δεις απο μονος σου σε λιγο καιρο ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία αρχή, σε λίγο καιρό θα γίνει τούμπανο!

Link to comment
Share on other sites

Καλα οταν θα μεγαλωσουν τα κοραλια με το καλο,μου το ξαναλες αυτο αντωνη μου :P

Τα κοραλια ειναι αυτα που γεμιζουν τα ενυδρεια μας και οχι τα βραχια(παιρνω το copywright ε!) :D

Θα το δεις απο μονος σου σε λιγο καιρο ;)

Μακάρι Μιχάλη να γίνει όπως λες κ να βγάλω ακομα κ όλα τα βράχια.......

Ωραία αρχή, σε λίγο καιρό θα γίνει τούμπανο!

Σε ευχαριστω φωταρα μου....
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μιχάλη ευτυχώς κάποια λύθηκαν δυστυχώς με τις ώρες που δουλεύω δυσκολεύομαι να είμαι συνέχεια από πάνω...

Τα 8κοραλ που είχα βγάλει αυτήν την στιγμή εξαφανίστηκαν από μόνα τους εδώ κ αρκετές μέρες χωρίς να ξέρω τι πραγματικά τα επηρέασε....έχεις καμία ιδέα;;;φυσικά έχασα ένα κοραλακι καθώς το έπνιξαν ...μετά από ένα μεγάλο θέμα με την δοσομετρικη που είχε κολλήσει κ δεν το είχα πάρει χαμπάρι άρχισε πάλι να παίρνει τ πάνω του.....

Υγ. Θα με ενδιέφερε πολύ να καταλάβω τι τα επηρέασε κ εξαφανίστηκαν!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη ευτυχώς κάποια λύθηκαν δυστυχώς με τις ώρες που δουλεύω δυσκολεύομαι να είμαι συνέχεια από πάνω...

Τα 8κοραλ που είχα βγάλει αυτήν την στιγμή εξαφανίστηκαν από μόνα τους εδώ κ αρκετές μέρες χωρίς να ξέρω τι πραγματικά τα επηρέασε....έχεις καμία ιδέα;;;φυσικά έχασα ένα κοραλακι καθώς το έπνιξαν ...μετά από ένα μεγάλο θέμα με την δοσομετρικη που είχε κολλήσει κ δεν το είχα πάρει χαμπάρι άρχισε πάλι να παίρνει τ πάνω του.....

Υγ. Θα με ενδιέφερε πολύ να καταλάβω τι τα επηρέασε κ εξαφανίστηκαν!!!!!!!!!!

Και εγώ είχα απο δαύτα και μάλιστα νομιζα ότι ήταν κοράλι μέχρι που κατάλαβα τι ήταν και έβγαλα αμέσως εξω τα 2 βραχάκια που είχαν. Ευτυχώς δεν προχώρησε αλλού αν και θα μπορούσε. Και εμένα κάπως έτσι έκαναν. Μια εμφανιζοντουσαν μια εξαφανιζόντουσαν. Ποιος ξέρει γιατί.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη Το θέμα είναι ότι εγω δεν μπορώ να βγάλω το βράχο έξω για στο σημείο που είναι θα πρέπει να βγάλω όλο το νησί....απλά έλεγα αν βρισκαμαι την αιτία μηπως τα καταπολεμουσαμε!!!κ εγω πάντως στην αρχή κοραλια νόμιζα ότι ήταν....

Link to comment
Share on other sites

Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου.....

Κάθε δυσκολία είναι για να μαθαίνουμε περισσότερα για το χόμπι μας....

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο βρε αντωνη,χαιρομαι που ολα πανε προς το καλυτερο! :bigemo_harabe_net-82:

Η δοσομετρικη ειχε κολησει και δεν εριχνε η' κολλησε και εριχνε συνεχως?

Για τα octocoral εισαι σιγουρος οτι εξαφανιστηκαν?

Μηπως απλα δεν ανοιγουν?

Τα σημεια που ειχαν τις "βασεις" τους πως ειναι?

Να πεθαναν απο ελλειψη τροφης αποκλειεται εκτος και αν τα εφαγε καποιο απο τα ψαρακια που εχεις(πραγμα που δεν εχω δει η' ακουσει ν γινεται ποτε :-( ).

Απο ψαρια τι εχεις μεσα αντωνη?

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Αν οντως εξαφανιστηκαν ψαξε σε ολες τις αλλαγες στις ρουτινες κτλ του ενυδρειου ωστε αν οντως καταφερες να τα ξεπαστρεψεις

ρε θηριο,να βρεις τι το προκαλεσε και να το κανουν και αλλα παιδια με παρομοιο προβλημα!

edit

Αντωνη οταν μπορεσεις δωσε λιγες παραπανω πληροφοριες για το περιστατικο με τη δοσομετρικη.

Ισως να σχετιζεται με αυτο αν οντως εξαφανιστηκαν?

Χρονικα,συνεπεσαν αυτα τα δυο?

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου.....

Κάθε δυσκολία είναι για να μαθαίνουμε περισσότερα για το χόμπι μας....

Ευχαριστώ πολύ......

Link to comment
Share on other sites

Ναι χρονικά συνεπεσαν όλα μαζί Μιχάλη...η δοσομετρικη κόλλησε κ δεν έριχνε ενώ γύριζαν οι αντλίες...είχαν φαγωθεί τα σωληνακια.....κάποια στιγμή είχα μετρήσεις σχεδόν άθλιες...εκεί το ψιλό πονηρευτηκα κ έβαλα την δοσομετρικη στον αυτόματο κ είδα ότι δεν έριχνε ζουμιά....μετά τις πρώτες σταγόνες σταματάμε να ρίχνει....παράλληλα έχασα κ ένα κοράλι ακόμα...στην προσπάθεια να επαναφέρω τις μετρήσεις ξεκίνησα να μετράω κ να ρίχνω κ κάποια στιγμή μετά από αλλαγή είχα τα εξής:

Ca 480

Mg 1450

Kh 9,5

Κ ξαφνικά ανοίγω φώτα κ πουθενά τα 8 κοραλ πουθενά...ένα μήνα τώρα δεν έχει βγει τίποτα ακόμα ούτε οι βάσεις....

Από ψάρια η Μονή προσθήκη είναι ένα naso αλλά δεν νομίζω να τα έφαγε αυτό τουλάχιστον δεν παρατήρησα κάτι....

Το μόνο που είδα είναι ότι τις τελευταίες μέρες τα 8κοραλ από καφέ χρώματα κάποια είχαν αρχίσει να γίνονται άσπρα....

Link to comment
Share on other sites

Ναι χρονικά συνεπεσαν όλα μαζί Μιχάλη...η δοσομετρικη κόλλησε κ δεν έριχνε ενώ γύριζαν οι αντλίες...είχαν φαγωθεί τα σωληνακια.....κάποια στιγμή είχα μετρήσεις σχεδόν άθλιες...εκεί το ψιλό πονηρευτηκα κ έβαλα την δοσομετρικη στον αυτόματο κ είδα ότι δεν έριχνε ζουμιά....μετά τις πρώτες σταγόνες σταματάμε να ρίχνει....παράλληλα έχασα κ ένα κοράλι ακόμα...στην προσπάθεια να επαναφέρω τις μετρήσεις ξεκίνησα να μετράω κ να ρίχνω κ κάποια στιγμή μετά από αλλαγή είχα τα εξής:

Ca 480

Mg 1450

Kh 9,5

Κ ξαφνικά ανοίγω φώτα κ πουθενά τα 8 κοραλ πουθενά...ένα μήνα τώρα δεν έχει βγει τίποτα ακόμα ούτε οι βάσεις....

Από ψάρια η Μονή προσθήκη είναι ένα naso αλλά δεν νομίζω να τα έφαγε αυτό τουλάχιστον δεν παρατήρησα κάτι....

Το μόνο που είδα είναι ότι τις τελευταίες μέρες τα 8κοραλ από καφέ χρώματα κάποια είχαν αρχίσει να γίνονται άσπρα....

Aυτό είναι σημάδι ότι σε αφήνουν!

Μάλλον τα στρέσαρε η όλη κατάσταση με το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Το βασικοτερο ειναι αντωναρε οτι ησυχασες απο αυτα(ελπιζω δηλαδη)!!

Οχι ψαρακι αποκλειεται να τα πειραξε και δεν γνωριζω κανενα που να τα εχει στην διατροφη του.

Ειπα μηπως εβαλες καποιο καινουργιο και να τα πειραξε....ενυδρεια ειναι...ποτε δεν ξερεις ;)

Αν οντως καθαρισες απο αυτα,εγινε οταν εγινε το θεμα με τις τιμες.

Αφου σταματησαν οι αντλιες σημαινει οτι ειχαν πεσει οι τιμες σου λογικα ε?

Εκανες μετρησεις τοτε να εχουμε μια ιδεα ποσο επεσαν?

Παντως το να χανουν ο χρωμα τους ειναι ενδειξη πεινας-ελλειψη τροφης,αλλα ετσι θα ειχες προβλημα και με τα κοραλια ομως.

Ειχες μειωσει καθολου το ταισμα λογω διακοπων κτλ?

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Ναι το είχα μειώσει λόγω νιτρικών...έχασα κ 2 κοραλια εκείνη την περίοδο....

Ελπίζω να πανε όλα καλά....

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ελπιζω αντωνη! :bigemo_harabe_net-64:

Τα κοραλια που εχασες ειχαν αρχισει και αυτα να χανουν το χρωμα τους?να "χλωμιαζουν"?

Δηλαδη τα μηδενισες τα νιτρικα?

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Όχι ακόμα δεν τα έχω μηδενίσει....είχαν αρχίσει να ασπριζουν ώσπου στο τέλος μας άφησαν τελείως....έχω ένα θέμα με τα νιτρικά δεν λένε να πέσουν τελείως παρόλο που κάνω μεγάλες αλλαγές νερού της τάξης 40% έχουν αρχίσει κ φαίνονται τα χρώματα καλύτερα αλλά τα νιτρικά δεν πέφτουν τελείως αλλά κ το σκιμμερ μου δεν είναι ότι καλύτερο αλλά τώρα δεν υπάρχει μεγάλο περιθώριο για αγορά...το έχω βάλει όμως στο προγράμματα για καινούργιο κάποια στιγμή......

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι αντωνη μου,ενα μεγαλυτερο σκιμμερ δεν θα σου λυσει σιγουρα το θεμα με τα νιτρικα αν δεν βρεις πρωτα τον λογο που εμφανιζονται!Μην μπεις σε μεγαλυτερα εξοδα χωρις λογο.

Επισης μην τρελλαθεις να πας στο 0 τα νιτρικα!

Προσπαθησε να κατεβεις και να παιζεις αναμεσα στο 2 με 5!

Για το ασπρισμα δεν ελεγα απο την βαση αλλα ενα γενικοτερο "χλωμιασμα" σε ολοκληρο το κοραλι.Δεν εννοω νεκρωση.

Το πρωτο ειναι ενδειξη πεινας-ελλειψη τροφης.

Βεβαια με τοσα νιτρικα βγαζουμε και την πιθανοτητα να ξεφορτωθηκες τα octocorals επειδη τα πεινασες.

Θυμασαι τι τιμες που ειχες οταν κολλησε η δοσομετρικη?Ειχες μετρησει?

Link to comment
Share on other sites

Τελευταιες μετρησεις ηταν ca 360 kh 6,8 k mg 1180

Νο3 10 κ. Ph0

Τωρα ειναι ολα κομπλε κ με το παραπανω κ 2 κοραλια δεν πανε κ τοσο καλα απο τοτε εχουν χασει το χρωμα τους....δηλαδη εχουν χλωμιασει...οσο αναφορα το φαι εχεις να προτεινεις κατι που βαζεις κ εσυ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...