Jump to content

Ankyv Reef 350Lt


Ankyv

Recommended Posts

Να σου πω την αληθεια αντωνη καμια απο αυτες τις τιμες δεν ειναι αρκετα χαμηλη ωστε να τα κανει να εξαφανιστουν!

Ασε που δεν νομιζω καποια απο αυτες τις τιμες γενικοτερα να τα επιρρεαζει.Ευχαριστουμε παντως που μπηκες στον κοπο

να τις αναφερεις

Εχω σκαλωσει ασχημα με τον λογο της εξαφανισης των octocora σουl!! :bigemo_harabe_net-134:

Παντως πιστευω πως θα ξαναβγουν αντωνη! :ph34r: ...μακαρι οχι φυσικα!

Εχω χρησιμοποιησει πολλα πολλα σκευασματα αλλα αυτα που ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και δεν τ'αλλαζω με τιποτα,ειναι το reef snow της brightwell και τo fuel της aquavintro!Νομιζω γενικοτερα ειναι καλο να μην μπαινουμε σε τσαμπα εξοδα να παιρνουμε ενα σκασμο τροφες...2-3 επιλογες max και απλα τα πραγματα.(ααααχ ποσα λεφτα θα ειχα γλυτωσει αν το εκανα... :umm: )

Μαλιστα για το δευτερο εμαθα χθες στην παρουσιαση οτι ενας λογος που εβλεπα τοσο καλα αποτελεσματα ειναι

και το οτι λογο της συστασης του,ειναι πιο ευκολο να απορροφηθει απο το κοραλι και μεσω του ιστου του,οχι μονο απο τους πολυποδες!

Επισης μου αρεσουν παρα πολυ 3-4 προιοντα της korallenzucht αλλα καλυτερα να μην σε μπλεξω εκει...ειναι πιο ευχρηστα

τα παραπανω και δεν θελουν τοσο συχνη δοσολογια αντωνη!

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μακαρι να μην ξαναβγουν....τωρα βλεποντας κ κανοντας....θα παω να παρω να δοκιμασω κ αυτα που λες...μακαρι να παρουν τα πανω τους κ τα αλλα κοραλια γιατι στο τελος θα μεινω μονο με της πετρες......

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα θα πανε αντωνη!

Κανε μετρησεις να εχεις ακριβης εικονα του τι συμβαινει στο ενυδρειο σου και ολα θα φτιαξουν.

Οι συχνες αλλαγες που ξεκινησες να κανεις σιγουρα θα βοηθησουν. :bigemo_harabe_net-64:

Για τα octocorals και εγω αυτο επιθυμω για σενα...να μην ξαναβγουν ποτε!

Αν ξαναβγουν κερναω φαγητο....αν δεν ξαναβγουν κερνας εσυ! :bigemo_harabe_net-134:

Για τα προιοντα κατα την ταπεινη μου αποψη αυτα ειναι τα πιο πληρεις.

Αν εχεις αυτα δεν χρειαζεται να ριχνεις και κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω που οφείλονται τα νιτρικά... Το μόνο που μπορώ να υπόθεσω είναι το σκιμμερ....δεν ξέρω από που να ξεκινήσω για να καταφέρω να βγάλω συμπέρασμα τι μπορεί να φταίει....μια βοήθεια για το από που να ξεκινήσω ίσως βοηθούσε..............

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη μου γενικοτερα τα νιτρικα τα προκαλουν η τροφες που ριχνουμε(για ψαρακια,κοραλια κτλ),απο κατι που πεθανε(ψαρια,σαλιγκαρια,γαριδες κτλ) και πολλες φορες απο το νερο της βρυσης.

Εκει ψαξε τις αιτιες αντωνη.

Το σκιμμερ δεν φταιει,ειναι μια χαρα μηχανημα.

Μια αναβαθμιση δεν θα σου εκανε και κακο αλλα μην περιμενεις να δεις και μειωση νιτρικων απο αυη την κινηση.

Δεν αφαιρει τα νιτρικα το σκιμμερ(τουλαχιστον οχι σε μεγαλο βαθμο και οχι με αμεσο τροπο)

Μην μπεις σε τσαμπα εξοδα χωρις λογο!

Μηπως πεθαναν καποιοι οργανισμοι(καποιο σαλιγκαρι π.χ χωρις να το αντιληφθεις?)

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε Μιχάλη τις τελευταίες μέρες κάποια σαλιγκάρια απεβίωσαν.....

Επίσης ένα ακόμα στοιχείο που εστιάζω είναι η κυκλοφορία στο σαμπ που δεν υπάρχει καθόλου ειδικά στο διαμέρισμα που είναι ο βράχος κ οι αλγες.......

Link to comment
Share on other sites

Οι άλγες μεγαλώνουν κανονικά...;

Το σκίμερ σου το έχεις τσεκάρει αν βγάζει βρωμιά και γενικά αν δουλεύει όπως πρέπει...;

Μιχαλιό εγώ ρε φίλε για τα κοράλλια δεν ρίχνω τίποτε....!Κάθε εβδομάδα αλλαγή νερού και τέλος!Με αυτό τον τρόπο κρατάω τα νιτρικά στο 2....

Ίσως αν ελλατώσεις το τάισμα αντώνη να πέσουν σιγά σιγά!

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη τοτε απο εκει εχουν ερθει(το πιθανοτερο) τα νιτρικα σου!

Βγαλε τα νεκρα σαλιγκαρια εξω.Αν μυριζουν ασχημα εχουν πεθανει προσφατα και αν τ'αφησεις μεσα θα συνεχισουν να

σου βγαζουν νιτρικα στην στηλη του νερου σου.

Αν ειναι αυτη η αιτια,με τις αλλαγες νερου σιγα σιγα θα αρχισουν να πεφτουν.

Τσεκαρε οσα σαλιγκαρια εχεις να δεις αν ειναι ζωντανα.

Αν δεν εχεις καλη κυκλοφορια στο sump μπορει να σου δημιουργησει και αυτο προβλημα.

Οχι μονο με τα νιτρικα αλλα και τα οργανικα,φωσφορικα κτλ.

Η 'βαλε κυκλοφορητη η' βγαλε τελειως τον βραχο απο το sump.Ετσι κ αλλιως εχεις αρκετο βραχο πανω αντωνη

Κωστα καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο και με αλλες αναγκες-ρουτινες-εξοπλισμο κτλ.

Αν σου παει ετσι το συστημα τοτε συνεχισε το ετσι!Τα 2 νιτρικα ειναι πολυ καλη τιμη!

Εισαι και τυχερος και δεν θα δινεις και χρηματα για τροφες κοραλιων :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Μϊχάλη δεν είμαι σίγουρος ότι κάνω και το καλύτερο που δεν τα ταΐζω,μιας και μπορεί με περισσότερη τροφή να έχω και μεγαλύτερη ανάπτυξη!

Ίσως δοκιμάσω το fuel,είδα ότι το προτείνεις σαν πολύ καλό σκεύασμα! ;)

Πάντως τα νιτρικά μου δεν ανεβαίνουν εύκολα,λόγω την καλιέργειας μακροάλγης στο sump!Πρέπει να ξεφύγω πολυυυυυ στο τάισμα για να τσιμπήσω νιτρικά!

Link to comment
Share on other sites

παντως και εγω δεν ταιζα τα κοραλια μου.

το μονο που μπορω να φανταστω για την καλη τους πορεια,ηταν το <<ζωντανο>> θαλασσινο νερο και οτι ειχε μεσα
που αλλαζα σε μεγαλες ποσοτητες,με το ρισκο παντα βεβαια που περικλειει μια τετοια ενεργεια.

Link to comment
Share on other sites

Εε μια χαρά τα τάιζες!Απλά με λίγο πιο...φυσικό τρόπο!! ;)

Αυτό πάντως για τις τροφές των κοραλλιών σηκώνει μεγάλη συζήτηση!Εγώ ταΐζω μέχρι και hikari pellets s για ψάρια τα lps και μερικά zoanthus!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Εε μια χαρά τα τάιζες!Απλά με λίγο πιο...φυσικό τρόπο!! ;)

Αυτό πάντως για τις τροφές των κοραλλιών σηκώνει μεγάλη συζήτηση!Εγώ ταΐζω μέχρι και hikari pellets s για ψάρια τα lps και μερικά zoanthus!

αλλα και κοπο.εχω κτισει σωμα με τα νεροκουβαληματα. :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις πρόβλημα εσύ!Έχεις "αποθέματα"! :P

εχουν συσσωρευτει στο χωρο της κοιλιας :bigemo_harabe_net-111: .

Αντωνη συγνωμη ρε φιλε που ξοκυλαμε και σου ........ το θεμα.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ και 10% την εβδομάδα να κάνω παρατηρώ καλύτερες συμπεριφορές στα κοράλια μου, καλύτερο άνοιγμα και χρώμα, αλλά μετά αρχίζουν και πέφτουν κάπως...

Ίσως λόγω των νέων ιχνοστοιχείων που συμπληρώνονται.

Γι'αυτό πλέον αλλαγές κάθε 15 μέρες και συμπλήρωμα ιχνοστοιχείων,αμινοξέων και βιταμινών και πιστεύω τα αποτελέσματα να είναι θετικά.

Το κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό και αντιδράει διαφορετικά.

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Κ
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό από λέει ο Παναγιώτης μετά από κάθε αλλαγή βλέπω τα χρώματα καλύτερα....

Μιχάλη το θέμα με τα νιτρικά με κυνηγάει από αρχές Αύγουστου κ δεν λέει να φύγει με τίποτα....

Θα τεσσάρων αρχικά με την κυκλοφορία στο σαμπ όπως είπες κ εσυ κ μετά θα ακολουθήσει κ έξοδος του βράχου αν χρειαστεί...παρόλα αυτά η αλλαγες είναι πολύ συχνές να ξέρεις πάντα κάθε εβδομάδα....για αναρωτιέμαι γιατί δεν πέφτουν...

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη κανε πρωτα αυτες τις κινησεις και παραλληλα τις συχνες αλλαγες νερου που λες.

Αν δεν δεις αποτελεσμα αναγκαστικα θα πας σε κατι πιο δραστικο.

Παντως αν φτασεις στα 5-10 δεν χρειαζεται μετα να το κυνηγας πολυ,μια χαρα θα ειναι κ εκει! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα κ χρόνια πολλά σε όλους....μετά απο αρκετό καιρό αφού βρήκα λίγο χρόνο είπα να μοιραστώ μαζι σας την πορεία του ενυδρειου μου...μετά απο όλα προβολήματα που είχα κ ακόμα εχω κ λίγο κακή φωτογραφική...

89cc0c246de3c3627c598932a7ff42fb_zpsd9d0

62e99bd30b7c43dfbe3f401f83101bd3_zps9d97

b7b97ffa7f40604de82a3442deff22f2_zps3347

22eb1724ddbf30772746ae3d73c2c67b_zps4b27

5f4fe84efdc968b174c78a3f53fc6024_zps359c

3e79f13e7c8eb7b12e04653a47731cb2_zps3d16

de56b99085185b93930ac0e6fa1ce51b_zps3003

Απο το αγαπημένο μου κοράλι...

8de06898d13dafa8f2b4b517163229dd_zps165b

7ed4d4571be5dd8d3a7ef3f2eef8c7b6_zpsdb8a

f305fa7595782c7819726ff403022ed8_zpsdad6

060b888272901b5742c2ce72ec1bb61b_zps53db

10ca8914b217432b1c59fdb6252ec05f_zps8af3

7339f0b4c6873dd3758d3fb2aa4ced94_zps353c

4c0481c42f94303045c0a0fdbbc757fb_zps59de

bd72c40e130b58fef6360ebc769f9f2a_zpsebc2

36fcc2f1426b17c86c25bf62f076dcee_zps60dc

Κ για τέλος η αγαπημένη άκρο....

cb0273594e1cc479ea210b1239baab4e_zps8e15

0402987bc723e3748922dafa2b25f60b_zps07d1

Δυστυχώς όπως ανέφερα δεν μπορώ να αποδώσω όλα τα χρώματα του όπως πρέπει....

Σορού αν σας κούρασα με τις πολλές φωτό....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω δεν βλεπω προβληματα οπως αναφερεις αντιθετος βλεπω ενα πολυ ομορφο ενυδρειο με ωραια χρωματα!να το χαιρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη το αποτελεσμα σε δικαιωνει μπραβο ειδικα η τελευταια φωτο ειναι πανεμορφη.χρονια πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη το ενυδρείο είναι απλά απίστευτο!

Αν και με προβλήματα όπως είπες δείχνει απίστευτα όμορφο από τις φωτογραφίες!

Το μόνο που ίσως να μαρτυρά τυχόν προβλήματα είναι τα μικρά λευκά spots στην monti που δείχνουν μια αστάθεια....κι εμένα μου τα κάνει συνέχεια όταν οι τιμές μου "χαλάνε"!

Παρόλα αυτά το ενυδρείο είναι κουκλί!

Φτου φτου φτου σκόρδαααααα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη κλεισε την τηλεοραση οταν τραβας τις φωτο δεν χρειαζετε να ασχημαινουν οι φωτο απο [αυτους].

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παρά πολυ παιδιά για καλά σας λόγια...

Κώστα έχεις δίκιο τραβάω μανίκι με την δοσομετρικη τόσο καιρό κ τώρα τελευταία κάτι παει να γίνει καλύτερο...

Τα φώτα δεν είναι οτι καλύτερο οπότε μέχρι να μπορέσω να αγοράσω κάτι καλύτερο δεν παίρνω κ το καλύτερο αποτέλεσμα....

Νικόλα χρόνια πολλά η τελευταία φωτό όντως μου αρέσει παρά πολυ κ εμένα δυστυχώς δεν μου παει πολυ καλά κ δεν έζησε το αδελφάκι της ήταν ακόμα ποιο εντυπωσιακό.....για του λόγου το αληθές δες μια φωτό πως ήταν o big brother....

f173a9f5092dfbd9639a224912a1e4e0_zpse482

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παρά πολυ παιδιά για καλά σας λόγια...

Κώστα έχεις δίκιο τραβάω μανίκι με την δοσομετρικη τόσο καιρό κ τώρα τελευταία κάτι παει να γίνει καλύτερο...

Τα φώτα δεν είναι οτι καλύτερο οπότε μέχρι να μπορέσω να αγοράσω κάτι καλύτερο δεν παίρνω κ το καλύτερο αποτέλεσμα....

Νικόλα χρόνια πολλά η τελευταία φωτό όντως μου αρέσει παρά πολυ κ εμένα δυστυχώς δεν μου παει πολυ καλά κ δεν έζησε το αδελφάκι της ήταν ακόμα ποιο εντυπωσιακό.....για του λόγου το αληθές δες μια φωτό πως ήταν o big brother....

f173a9f5092dfbd9639a224912a1e4e0_zpse482

Αντωνη τοτε αλλαζει το κοραλι εαν ηταν ετσι τα σπαει μολις κλαδεψεις μου λες.Να το χαιρεσε φιλε
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...