Jump to content

Νέο Ενυδρείο 63Λτ Για Πλάτυ


mary74

Recommended Posts

Γειά σας.

Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και θα ήθελα να σας συγχαρώ για τα πολύ κατατοπιστικά και κατανοητά άρθρα.

Προς το παρόν διαβάζω μετά μανίας γιατί θα ήθελα να στήσω ένα ενυδρείο 63λτ (καθαρά) και σκεφτόμουν να βάλω ένα χαρεμάκι από πλάτυ.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1. Πόσο πληθυσμό από πλάτυ αντέχουν τα 63 λίτρα?

2. Το ενυδρείο που πρόκειται να αγοραστεί είναι το juwel record 600. To θεωρείτε κατάλληλο γι' αυτά? Έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο (ως πιό έμπειροι)? Δεν υπάρχει χώρος για περισσότερα από 70λίτρα.....

3. Σκεφτόμουν να βάλω ψιλόκοκκο χαλίκι (0,2 - 0,4εκ.) σε φυσικό χρωματισμό με πέτρες για κρυψώνες και λίγα φυτά (2-3?). Από ότι διάβασα ξύλο δεν ενδύκνειται γιατί θα ρίξει το ph και τις σκληρότητες. Τί φυτά μπορούν να μπούν έτσι ώστε να είναι εύκολη και οικονομική η συντήρηση του ενυδρείου? Οι πέτρες πρέπει να έχουν συγκεκριμενη ιδιότητα? (δεν βρήκα κάτι γι' αυτό).

4. Διάβασα ότι τα πλάτυ ενδείκνειται για αρχάριους αλλά είναι ευαίσθητα σε αμμωνία και σε ασθένειες? Πόσο ευαίσθητα είναι?

5. Τί άλλο ψαράκι θα μπορούσα να βάλω στα 63λτ με την προυπόθεση ότι θα είναι εύκολη και οικονομική η συντήρησή του ενυδρείου?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.

Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και θα ήθελα να σας συγχαρώ για τα πολύ κατατοπιστικά και κατανοητά άρθρα.

Προς το παρόν διαβάζω μετά μανίας γιατί θα ήθελα να στήσω ένα ενυδρείο 63λτ (καθαρά) και σκεφτόμουν να βάλω ένα χαρεμάκι από πλάτυ.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1. Πόσο πληθυσμό από πλάτυ αντέχουν τα 63 λίτρα?

2. Το ενυδρείο που πρόκειται να αγοραστεί είναι το juwel record 600. To θεωρείτε κατάλληλο γι' αυτά? Έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο (ως πιό έμπειροι)? Δεν υπάρχει χώρος για περισσότερα από 70λίτρα.....

3. Σκεφτόμουν να βάλω ψιλόκοκκο χαλίκι (0,2 - 0,4εκ.) σε φυσικό χρωματισμό με πέτρες για κρυψώνες και λίγα φυτά (2-3?). Από ότι διάβασα ξύλο δεν ενδύκνειται γιατί θα ρίξει το ph και τις σκληρότητες. Τί φυτά μπορούν να μπούν έτσι ώστε να είναι εύκολη και οικονομική η συντήρηση του ενυδρείου? Οι πέτρες πρέπει να έχουν συγκεκριμενη ιδιότητα? (δεν βρήκα κάτι γι' αυτό).

4. Διάβασα ότι τα πλάτυ ενδείκνειται για αρχάριους αλλά είναι ευαίσθητα σε αμμωνία και σε ασθένειες? Πόσο ευαίσθητα είναι?

5. Τί άλλο ψαράκι θα μπορούσα να βάλω στα 63λτ με την προυπόθεση ότι θα είναι εύκολη και οικονομική η συντήρησή του ενυδρείου?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις...

Καλώς ήρθες στην παρέα ! :)

1. Αν θα ξεκινήσεις με ένα χαρέμι , σύντομα θα έχεις και γέννες. Πιστεύω ότι με 2 χαρέμια τελικά πληθυσμό θα είσαι στα όρια.

2. Όσο μεγαλύτερο ενυδρείο, τόσο καλύτερα. "Συγχωρεί" πιο ανώδυνα τα λάθη μας.

3. Να βάλεις εύκολα φυτά, ρίξε μια ματιά εδώ.

4. Όσο ευαίσθητα είναι όλα τα ψαράκια στην αμμωνία. ;) Η τελευταία πρέπει να είναι μηδενική.

5. Προτείνω να μείνεις στα πλάτυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα!!

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Υπάρχει κάποιο φυτό που είναι ακατάλληλο για τα πλάτυ?? Και εγώ για κάποιο είδος anubia κοίταζα..

Αν το ενυδρείο δεν έχει πολλές κρυψώνες θα μπορούσε να συγκρατηθεί ο πληθυσμός των ψαριών??? (Να το ρυθμίσει η "μαμά φύση"??...)

Η μεγαλύτερη μου έγνοια είναι να μην βρεθώ από τα 4 ψαράκια με καμιά 30αρία ψαράκια κατευθείαν και δεν ξέρω τί να τα κάνω....

Εννοείται ότι αμμωνία - νιτρώδη στο μηδέν... Με έβαλε σε σκέψεις το αναλυτικό προφίλ που διάβασα στο φόρουμ, γι' αυτό ρώτησα για το πόσο ευαίσθητα είναι.

Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tα platy που λες να βαλεις συνιθιζουν να κυνηγουν πιο εντονα τους γονους απο τα guppy . Αν λοιπον δεν υπαρχουν κρυψωνες , δεν θα μεινει ουτε ενα απο αυτα .

Το Record 600 ειναι πολυ καλη επιλογη .

Link to comment
Share on other sites

Όντως το ενυδρειάκι είναι πολύ καλό. Το έχω λίγο λιγότερο από ένα χρόνο. Το φίλτρο του είναι ανεπαρκές όσο αυξάνεται ο πληθυσμός του ενυδρείου οπότε θα χρειαστείς ένα 2ο φίλτρο.. Μια χαρά είναι τα Πλάτυ.. Κάνε υπομονή στο στρώσιμο τουλάχιστον ενάμιση μήνα να μην αρχίσουν οι απώλειες και ξενερώσεις. Θα πρότεινα και εγώ να μείνεις σε Πλάτυ γιατί από την εμπερία μου διαπίστωσα πως τα Γκάπυ είναι οιο ευαίσθητα..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Σκέφτομαι να βάλω λίγα φυτά και πέτρες αλλά δεν θα ήθελα να το κάνω φουλ φυτεμένο...

Ποια διαδικασία θα προτείνατε για το στρώσιμο του ενυδρείου? Απο όσα διάβασα λέω να ξεκινήσω με βακτήρια του εμπορίου και κάποια ιχθυοφόρτιση (όχι την μέγιστη..).

Δεν είμαι έμπειρη και νομίζω ότι είναι η πιό ασφαλείς μέθοδος για εμένα. Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο?

Ρωτάω γιατί ξεκίνησα με μικρό ενυδρείο και απώλειες και κάνοντας αρχή σε νέο μεγαλύτερο ενυδρειο δεν θα ήθελα να πάθω τα ίδια...

Link to comment
Share on other sites

Στρώσιμο να κάνεις χωρίς κανένα ψαράκι γιατί κατά μεγάλη πιθανότητα θα έχεις πάλι απώλειες. Βακτήρια του εμπορίου, λίγη τροφή κάθε 2 μέρες και πολλή υπομονή. Σε 1-1.5 μήνα θα είσαι έτοιμη και σταδιακά θα βάζεις ψαράκια.. Αν έχεις θερμοστάτη ανέβασε τη θερμοκρασία στους 28-29 ώστε να επιταχύνεις το στρώσιμο.. Φυτά εννοείται βάζεις από την αρχή, δεν κάνεις καμία αλλαγή και μόλις δεις μηδενικές τιμές σε αμμωνία και νιτρώδη είσαι έτοιμη. Κάνε μία αλλαγή 50-60%, ρίξε πάλι βακτήρια και την επόμενη μέρα βάλε 2 ψαράκια και όλα θα πάνε καλά..

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...