Jump to content

Λιπασματα


Recommended Posts

Όχι δεν έχει μεγάλη σημασία αυτό το είπα εξ αρχής, απλά ρωτώ μήπως ξέρεις κάτι που δεν ξέρω για να μάθω, δηλαδή που στηρίζεται η ιδέα της λίπανσης όταν ανάβουν τα φώτα.

Όπως κατάλαβες είμαι άτομο που αμφισβητώ ακόμη και αυτούς που έχουν σπουδάσει το ανάλογο αντικείμενο και είναι κατά πολύ ανώτερη μου όπως ό Tom Bar, αλλά αν δεν μου δώσεις εξηγήσεις ενώ δεν πείθομαι εύκολα.

Και πολύ καλά κάνεις Χρήστο... από τι έχω καταλάβει τα λίγα χρόνια που ασχολουμε με τα ενυδρεία(3 περίπου) , και ο λόγος που ξεκίνησα το χόμπι αυτό ήτανε κυρίως , τα φυτεμένα ενυδρεία, , συνεχώς τα πάντα ανατρέπονται.,. βγαίνουν όλο καινούρια στην φόρα..

Εσύ λογικά με μεγαλύτερη εμπειρία θα το ξέρεις αυτό...

Την ημερήσια λίπανση , με seachem θυμάμαι , τη ακολούθησα στα πρώτα βήματα μου , κανένα 3μηνο , αλλά οικονομικά δεν με επερνε οπότε και πήγα στην δώσε παραπάνω χύμα.. :meh: με λίγα λόγια δεν το έψαξα και πολύ ,,

,

Τα φυτά το βράδυ τραβάνε οξυγόνο και αποβάλουν co2 , οπότε κάποια ενέργεια γίνεται , λογικά πρέπει να τραβάνε από την στήλη του νερού θρεπτικά.

Πρέπει να παίζει ρόλο και με τον φωτισμό -co2 , αν τους παρέχουμε και τα 2 αυτά σε μεγάλο βαθμό , κάποια στιγμή το φυτό δεν θα αναζητήσει θρεπτικά για να συνεχίσει την φωτοσύνθεση ? Αλλιως προκειπτουν οι ελλείψεις τρυπες στα φύλλα , κιτρινίσματα κτλ/

Κατι άλλο αν παρατηρήσεις τα φυτά ξεκινάνε την φωτοσύνθεση σε high teck ,μετά απο 2-3 και 4 ώρες ,μήπως εκείνες τις ώρες τραβάνε θρεπτικά?

Δεν το εχω μελετήσει σωστά το θέμα ώστε να σου τεκμηριώσω μια απάντηση, :shifty:

Το καλό στον Tom barr , είναι οτι πειραματιζεται και τα περισσότερα πράγματα τα φέρνει στα φόρουμ, άλλα και πάλι νομίζω πως κάτι κρύβει... ( άσε που ειναι φραγκοφονιας... αν δεις τιμές που πουλάει φυτά και ρίζες :w00t: )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο Tom Bar είναι βιολόγος με εξειδίκευση πάνω στα υδρόβια φυτά και τώρα κάνει το διδακτορικό του πάνω σε αυτά. Ο άνθρωπος ξέρει, αλλά όπου υπάρχει το συμφέρων σίγουρα κάποια πράγματα τα προβάλει περισσότερο η κάποια τα κρύβει για το προσκοπικό του συμφέρων. Αν διαβάσεις το φόρουμ του θα δεις ότι δεν είναι λίγοι αυτοί που τον αμφισβητούν πάνω σε διάφορους τομής. Εκτός αυτού δεν είναι ο μόνος που κάνει έρευνες αλλά και άλλη επιστήμονες και τα αποτελέσματα δεν συμφωνούν πάντοτε, κάτι παίζει λιπών, για αυτό πάντοτε είμαι επιφυλακτικός με τους γκουρούδες, πχ Αμάνο.

Εγώ παλιότερα λιπενα με την ημερήσια μέθοδο, ο Tom Bar ισχυρίζεται ότι δεν προκαλούν αλγη τα περίσσια θρεπτικά συστατικά (νιτρικά, φωσφορικά) όπως νομίζουμε εσφαλμένα αλλά το αυξημένο ΝΗ4.

Ε είπα να το δοκιμάσω και σε εμένα πέτυχε αλλά μπορεί και να έτυχε δεν ξέρω.

Με αυτήν την λογική ρίχνω λίπασμα μια φορά την εβδομάδα και για λόγους οικονομίας μια φορά κάθε δυο και τρεις εβδομάδες. Πειραματίστηκα να μην ρίξω λίπασμα και για 4 εβδομάδες και τα φυτά πήγαιναν μια χαρά.

Τα φυτά τα ίδια, η ρίζες και ο βυθός δημιουργούν αποθέματα που πολλές φορές τα αγνοούμε.

Για αυτό λοιπόν δεν παίζει κανέναν απολύτως λόγο ποτέ θα ρίξουμε λίπασμα πρωί, βράδυ, μεσημέρι κοκ. Εγώ ρίχνω λίγο λίπασμα γενικής χρίσης από την Dennerle όποτε θυμάμαι και όλα πανε μια χαρά

Στο μεγάλο που πλέον εχω ανούμπιας και κρυποκορίνες εδώ και 2 χρόνια δεν ρίχνω καθόλου λίπασμα.

Το μυστικό μου είναι ένα.

Στο μικρό ενυδρείο με τα απαιτητικά φυτά έχω χαμηλό Ph, Kh

Καλό φωτισμό

Και χουβαρταδικο CO2.

Στο μεγάλο δεν ρίχνω λίπασμα

Έχω νορμάλ φωτισμό

Και νερό βρύσης.

Η ανουμπιες και η κρυπτοκορινες δεν οργιάζουν μεν αλλά με σταθερούς ρυθμούς αναπτύσσονται μια χαρά χωρίς συμπτώματα έλλειψης θρεπτικό συστατικών

Αυτά για εμένα.

Τώρα ας πάρει κάποιος λίγα νιτρικά και φωσφορικά και να τα ρίξει στο ενυδρείο του να δούμε θα πιάσει ή όχι αλγη, γιατί κατά τα λεγόμενα του Tom Bar δεν θα πιάσει αλγη αν δε έχει αυξημένο ΝΗ4. Κάντε το πείραμα και πέστε μου.

Link to comment
Share on other sites

Ο Χρήστος με κάλυψε σε πολλά θέματα. Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι πως, αν είναι αναμμένα τα φώτα η αν όχι, δεν έχει να κάνει με το πότε θα ρίξουμε το λίπασμα. Το κάθε ενυδρείο είναι και διαφορετικό. Σε πρόσφατα στημένο ενυδρείο που έχω και τρέχει τρεις εβδομάδες, με εύκολα φυτά, με υπόστρωμα Flourite. 100 watt στα 85 λίτρα νερό 6 ώρες φωτο περιοδο Co2 μπουκάλα και λίπανση, τα φυτά δεν κουνιούνται σχεδόν καθόλου. Αντίθετα έχει αρχίσει να κάνει καφέ άλγη σαν σκόνη πάνω στα φύλα των φυτών. Εντάξει καινούριο είναι και θα στρώσει, πιστεύω. Ενώ σε ενυδρείο που έχω και τρέχει τρία χρόνια τώρα με 110 λίτρα νερό 54 watt φωτισμό με φωτοπεριοδο 9 ώρες χωρίς υπόστρωμα, μόνο απλό χαλίκι λίπανση Flourish 1ml την εβδομάδα και DIY co2, τα φυτά πάνε σφαίρα Οπότε δεν υπάρχει κάποιος κανόνας για το τι και πως.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ας πάρει κάποιος λίγα νιτρικά και φωσφορικά και να τα ρίξει στο ενυδρείο του να δούμε θα πιάσει ή όχι αλγη, γιατί κατά τα λεγόμενα του Tom Bar δεν θα πιάσει αλγη αν δε έχει αυξημένο ΝΗ4. Κάντε το πείραμα και πέστε μου.

Το έχω δοκιμάσει.... :whistling:

Το χειμώνα με ελεγχόμενη την θερμοκρασία είχα ανεβάσει τα νιτρικά στα 50 ppm και το φώσφορο στα 5 ppm και σίδηρο 1-2 . την πρωτη εβδομάδα για να δω αν βγούνε άλγες, αλλα τιποτα .

Την επόμενη εβδομάδα το ίδιο και προσθεσα και διπλή δόση από γενικό της seachmem, πάλι τίποτα...

Αν σου δουλεύουν τα φυτά σωστά και έχεις πολλά δεν υπάρχει πρόβλημα...

Μετά το παράτησα , και το επανέφερα στις αρχικές δοσολογίες.

Οι περισσότερες αλγες οφείλονται σε λάθος χρήση co2 .

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό το πείραμα το κάνεις χωρίς CO2 θα δεις ένα άλλο αποτέλεσμα :)

Τα φυτά για να μπορέσουν να αποφορίσουν ιδανικά κάποια θρεπτικά συστατικά πρέπει να υπάρχει ένα μίνιμουμ σε αυτά ανάλογα με το ενυδρείο και της συνθήκες αλλα και ανάλογα με τα φυτά, παράδειγμα ο Krammer διαπίστωσε πως η Hygrophila odora για να αναπτυχθεί χρειάζεται το λιγότερο 0,3 mg/l φωσφορικά. Δεν υπάρχουν στάνταρ αλλά όλα τα προσαρμόζουμε βάση των αναγκών μας.

Ας αναφέρω και κάποια πειράματα συνοπτικά.

Ο G. Kassebeer το 2009 αλλά και ο H.-G. Kramer την ίδια χρονιά έκαναν περάματα σε διαφορετικά ενυδρεία με διαφορετικές συνθήκες.

Το αποτέλεσμα ήταν σε ενυδρείο με φως 0,5wat/lit χωρίς CO2 και καλά στρωμένο ενυδρείο τα φυτά μπορούσαν να αφομοιώσουν 3-4 mg ΝΟ ενώ στην στήλη νερού υπήρχε 9-12mg ΝΟ.

Σε ενυδρείο με πολύ φωτισμό ανακλαστήρες και CO2 τα φυτά αφομοίωναν 10-13,5 mg ΝΟ ενώ στην στήλη νερού υπήρχε 31-40 mg ΝΟ.

Μπορούμε να δούμε ότι τα φυτά απορροφούν πάντοτε περίπου το 1/3 από το ΝΟ που υπάρχει στην στήλη νερού.

Παρόμοια ήταν τα αποτελέσματα και στα φωσφορικά

Στο πρώτο ενυδρείο τα φυτά απορροφούσαν τα 0,4 - 1 mg από τα 1,27 - 3,17 mg

Στο δεύτερο ενυδρείο αποροφορούσαν τα 1,34 - 3,35 mg από τα 4,25 - 10,62 mg

Και εδώ περίπου τα φυτά απορροφούν το 1/3 φώσφορο από την στείλει του νερού.

Παρόμοια ήταν τα αποτελέσματα και από το Κάλιο Ασβέστιο μαγνήσιο σίδερο κτλ.

Ο Coring σε άλλο πείραμα αλλά σε καθημερνή βάση λίπανσης διαπίστωσε το ίδιο αποτέλεσμα.

Ο Wilstermann σε άλλο πείραμα διαπίστωσε τα παρακάτω.

Στο ενυδρείο έβαλε 250mg NO την πρώτη εβδομάδα καταναλώθηκαν τα 130mg NO.

Η λογική λέει ότι την άλλη εβδομάδα τα νιτρικά θα έπρεπε να πέσουν στο μηδέν αφού στο ενυδρείο έμειναν μόνο 120mg NO.

Όμως καταναλώθηκαν μόνο 30mg NO από τα 120.

Στην αρχή τα φυτά απορροφούσαν ΝΟ και φώσφορο σε αναλογία 15 προς 1.

Την δεύτερη εβδομάδα όμως λόγο της ελλείψεις των φωσφορικών η απορρόφηση του ΝΟ ήταν προβληματική.

Συμπέρασμα η αναλογίες ΝΟ και ΡΟ πρέπει να είναι σωστές.

Αν ψάξετε η αγοράσετε (καλύτερα) κάποια βιβλία θα δείτε πολλά ενδιαφέρων περάματα που παραδόξως δεν βλέπουν εύκολα το φως της δημοσιότητας και δυστυχώς δεν υπάρχουν στα ελληνικά.

Κάθε μέρα διαβάζω και κάθε μέρα μαθαίνω όλο και κάτι και πολλά από όσα τα θεωρούσα στάνταρ ανατρέπονται.

Μακάρι να είχα τον χρόνο και την γρηγοράδα στο γράψιμο να σας τα έλεγα όλα όσα ξέρω, όσα διάβασα και όσα έζησα και μαζί να ανατρέψουμε κάποιους μύθους η κάποια λανθασμένα στάνταρ.

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό το πείραμα το κάνεις χωρίς CO2 θα δεις ένα άλλο αποτέλεσμα :)

Χωρίς co2 θα είχε εντελώς διαφορετικό αποτέλεσμα.

Τα φυτά για να μπορέσουν να αποφορίσουν ιδανικά κάποια θρεπτικά συστατικά πρέπει να υπάρχει ένα μίνιμουμ σε αυτά ανάλογα με το ενυδρείο και της συνθήκες αλλα και ανάλογα με τα φυτά, παράδειγμα ο Krammer διαπίστωσε πως η Hygrophila odora για να αναπτυχθεί χρειάζεται το λιγότερο 0,3 mg/l φωσφορικά. Δεν υπάρχουν στάνταρ αλλά όλα τα προσαρμόζουμε βάση των αναγκών μας.

Κάθε φυτό έχει διαφορετικές απαιτήσεις , λογικό μου φαίνεται, εμείς πάμε στο γενικό για να καλύψουμε την πλειοψηφία των φυτών ...

Αυτό το βλέπω και με τις τονίνες που έχω , μπορεί όλα τα άλλα φυτά να είναι μια χαρά και αυτές να αρχίζουν να σαπίζουν.

Ας αναφέρω και κάποια πειράματα συνοπτικά.

Ο G. Kassebeer το 2009 αλλά και ο H.-G. Kramer την ίδια χρονιά έκαναν περάματα σε διαφορετικά ενυδρεία με διαφορετικές συνθήκες.

Το αποτέλεσμα ήταν σε ενυδρείο με φως 0,5wat/lit χωρίς CO2 και καλά στρωμένο ενυδρείο τα φυτά μπορούσαν να αφομοιώσουν 3-4 mg ΝΟ ενώ στην στήλη νερού υπήρχε 9-12mg ΝΟ.

Σε ενυδρείο με πολύ φωτισμό ανακλαστήρες και CO2 τα φυτά αφομοίωναν 10-13,5 mg ΝΟ ενώ στην στήλη νερού υπήρχε 31-40 mg ΝΟ.

Μπορούμε να δούμε ότι τα φυτά απορροφούν πάντοτε περίπου το 1/3 από το ΝΟ που υπάρχει στην στήλη νερού.

Αυτό πάλι δεν το γνώριζα ...

Παρόμοια ήταν τα αποτελέσματα και στα φωσφορικά

Στο πρώτο ενυδρείο τα φυτά απορροφούσαν τα 0,4 - 1 mg από τα 1,27 - 3,17 mg

Στο δεύτερο ενυδρείο αποροφορούσαν τα 1,34 - 3,35 mg από τα 4,25 - 10,62 mg

Και εδώ περίπου τα φυτά απορροφούν το 1/3 φώσφορο από την στείλει του νερού.

Παρόμοια ήταν τα αποτελέσματα και από το Κάλιο Ασβέστιο μαγνήσιο σίδερο κτλ.

Ο Coring σε άλλο πείραμα αλλά σε καθημερνή βάση λίπανσης διαπίστωσε το ίδιο αποτέλεσμα.

Ο Wilstermann σε άλλο πείραμα διαπίστωσε τα παρακάτω.

Στο ενυδρείο έβαλε 250mg NO την πρώτη εβδομάδα καταναλώθηκαν τα 130mg NO.

Η λογική λέει ότι την άλλη εβδομάδα τα νιτρικά θα έπρεπε να πέσουν στο μηδέν αφού στο ενυδρείο έμειναν μόνο 120mg NO.

Όμως καταναλώθηκαν μόνο 30mg NO από τα 120.

Στην αρχή τα φυτά απορροφούσαν ΝΟ και φώσφορο σε αναλογία 15 προς 1.

Την δεύτερη εβδομάδα όμως λόγο της ελλείψεις των φωσφορικών η απορρόφηση του ΝΟ ήταν προβληματική.

Συμπέρασμα η αναλογίες ΝΟ και ΡΟ πρέπει να είναι σωστές.

Χρήστο πολύ ενδιαφέροντα πραγματάκια έγραψες...

Που τα βρήκες τα πειράματα αυτά, τόσο καιρό που ψάχνω δεν έτυχε κάν να διαβάσω για τους παραπάνω κυρίους..

Οπότε από τα πειράματα φαίνεται ότι πρέπει να ισχύουν αναλογίες , να έχουν όλα τα θρεπτικά , ένα από αυτά να λείψει μπλοκάρει όλο το σύστημα του φυτού μέχρι να του το παρέχουμε.

Αν ψάξετε η αγοράσετε (καλύτερα) κάποια βιβλία θα δείτε πολλά ενδιαφέρων περάματα που παραδόξως δεν βλέπουν εύκολα το φως της δημοσιότητας και δυστυχώς δεν υπάρχουν στα ελληνικά.

Κάθε μέρα διαβάζω και κάθε μέρα μαθαίνω όλο και κάτι και πολλά από όσα τα θεωρούσα στάνταρ ανατρέπονται.

Μακάρι να είχα τον χρόνο και την γρηγοράδα στο γράψιμο να σας τα έλεγα όλα όσα ξέρω, όσα διάβασα και όσα έζησα και μαζί να ανατρέψουμε κάποιους μύθους η κάποια λανθασμένα στάνταρ.

Υπάρχει και άλλος τρόπος να τα ηχογραφήσεις ... κάτι σαν σεμινάριο .. :sarcasm:

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν προλαβαίνω τώρα γιατί παω για ψάρεμα το βράδυ αν δεν είμαι κουρασμένος θα σου γράψω κάποια ονόματα που μπορείς να παρακολουθείς τα άρθρα τους ή και τα βιβλία τους και από τα οποία αντλώ πολλές πληροφορίες χρόνια τώρα, και με άνοιξαν τον ορίζοντα μου ώστε να εξελιχθώ σαν χομπίστας.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν προλαβαίνω τώρα γιατί παω για ψάρεμα το βράδυ αν δεν είμαι κουρασμένος θα σου γράψω κάποια ονόματα που μπορείς να παρακολουθείς τα άρθρα τους ή και τα βιβλία τους και από τα οποία αντλώ πολλές πληροφορίες χρόνια τώρα, και με άνοιξαν τον ορίζοντα μου ώστε να εξελιχθώ σαν χομπίστας.

Και το βράδυ με τα ΄ψαρια ασχολήσαι? :bigemo_harabe_net-127:

Link to comment
Share on other sites

Και το βράδυ με τα ΄ψαρια ασχολήσαι? :bigemo_harabe_net-127:

την ημέρα τα φροντίζω και το βράδυ τα τρώω

Θα σου πω ποιος διαβάζω εγώ, και μόνο αυτούς που ασχολούνται με την χημεία βιολογία και τα φυτά, όχι αυτούς που ασχολούνται με τα ψάρια.

Χομπιστας με καλές γενικές γνώσεις

Οlaf Deters χομπιστας με πολλές γνώσεις, αλλά και με πολλά περάματα στο ενεργειακό του. Έχει πολλά κονε με πολλούς ειδήμονες στα ενυδρεία όπου τον βοηθούν στα πειράματα του τα οποία είναι πολύ ενδιαφέρων.

Ο άνθρωπος των λιπασμάτων.

O Dr. Andreas Kremser Χημικός με τρέλα στα φυτεμένα από παιδί. Κουράστηκε να αγοράζει λιμάσματα και σαν χημικός που είναι έφτιαξε δικά του λιπάσματα με μεγάλη γκάμα ποικιλιών. Σήμερα τα λιπάσματα του γνωρίζουν επιτυχία στην Γερμανία. έχει φόρουμ όπου μπορείς να τον ρωτήσεις τα πάντα και θα σου απαντήσει σε κάποια φάση όταν βρει χρόνο και αν δεν απαντηθεί η ερώτηση σου από άλλους. Έχει τρελές γνώσεις πάνω στην χημεία του νερού, τα φυτά και φυσικά στα λιμάσματα.

Για τεχνολογία και χημεία ενυδρείου

Hanns-J. Krause δεν θυμάμαι τη πτυχίο έχει, κάτι με επιστήμη και έρευνα, αναγνωρισμένος εμπειρογνώμονας σε θέματα τεχνολογίας ενυδρείων και χημεία ενυδρείων. Ασχολήται με τα ενυδρεία πάνω από 50 χρόνια είναι ένας Μαθουσάλας του χομπι. Γράφει άρθρα και βιβλία, η προσφορά του στο χόμπι τεράστια

Στο ίδιο επίπεδο είναι και ο Dr. Gerd Kassebeer γράφει εξαιρετικά άρθρα σε διάφορα φόρουμ, σελίδες και ενυδρειακά περιοδικά.

Και η δυο μαζί ανοίγουν στην αφρόκρεμα των ειδικών για την χημεία του ενυδρείου.

Ο αξεπέραστος άνθρωπος για τα φυτά

Christel Kasselmann ο γκουρού των φυτών διεθνώς αναγνωρισμένος. Ασχολείται με τα φυτά από το 1976, έχει λάβει μέρος σε πάνω από 45 ερευνητές αποστολές για την μελέτη των φυτών στο φασικό τους περιβάλλον και ανακάλυψη νέον φυτών. Δεν θυμάμαι πάσα βιβλία έγραψε τα οποία μεταφράστηκαν σε πολλές γλώσσες. Μόνο τα άρθρα του για τα φυτά είναι πάνω από 350.

Έχει γράψει επιστημονικά προφίλ φυτών για 450 φυτά.

Ύστερα από αυτά τη να πούμε για αυτών τον άνθρωπο απλά είναι ο άρχοντας των φυτών.

Και τέλος ο σύγχρονος πατέρας των Ακουαριστων

Prof. Dr. Rolf Geisler πέθανε το 2012 σε ηλικία 86 χρονών

Τη να πω για αυτιών που πρόσφερε πάρα πάρα πάρα πολλά και τον ξέρουν πολλοί λίγοι.

Κάλλιστα θα μπορούσαμε να τον πούμε πατέρα του συγχρόνου ενυδρείου. . Όταν έγραφε αυτός για ενυδρεία (1952) ενώ ήμουν μόριο κάπου στο αέρα.

Κυριολεκτικά καμένος με τα ενυδρεία από το δημοτικό, σε ηλικία 14 χρονών έγινε το νεότερο μέλος στον τότε σύλλογο της περιοχής γιατί κατάφερε να αναπαράγει την εποχή εκείνη πολλά είδη ψαριών από την οικογένεια των Characidae (νέον, καρδινάλιους κτλ). που θωρούντουσαν δύσκολα

Όταν ο καμένος μεγαλώσει τη πρέπει να ξέρει για τα ενυδρεία. Φυσικά Βιολογία χημεία και ιχθυολογία.

Ο τύπος αυτός σπούδασε βιολογία με μεταπτυχιακό στην υδροβιολογία, αργότερα και λιμνολογία, σπούδασε χημεία και μετά φυσικά σπούδασε ιχθυολογία.

Μελέτησε σχεδόν όλα τα νερά του κόσμου ανακάλυψε και αυτός πολλά ψάρια.

Έχει κάνει έρευνες σε πολλούς τομής άκρος επιστημονικές και αναλυτικές λόγο τον πολύπλευρων γνώσεων του.

Δεν γράφω παραπάνω ο άνθρωπος το κατείχε το θέμα ότι διαβάσεις από αυτόν είναι θησαυρός.

Υπάρχουν και άλλοι αρκετή ακόμη που διαβάζω και εκτιμώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα πει ψαγμένος. Μπράβο Χρήστο, σου βγάζω το καπέλο.!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Χρήστο, θα το ψάξω το θέμα, αλλά με μια γρήγορη ματιά στο ιντερνέτ δεν κυκλοφοράνε και πολλά , έχεις αγοράσει κάποιο βιβλίο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τη παίζει στην ελληνική αγορά.

1. Εγώ έχω αγοράσει κάποια βιβλία από την Γερμανία.

2. Άλλη πηγή είναι η αγορά γερμανικών ενυδρειακων περιοδικόν όταν βλέπω ότι υπάρχει κάποιο ενδιαφέρων άρθρο.

3. Επίσης μια δυο φορές τον χρόνο βρίσκομαι στην Γερμανία και αρκετές πληροφορίες της έχω από της γερμανικές βιβλιοθήκες όπου εκεί μπορείς να βρεις πολλά βιβλία από τους συγκεκριμένους κύριους. Τα σημεία με της βασικότερες πληροφορίες κάθομαι και τα βγάζω φωτογραφία με το κινητό. Μετά κάθομαι και γράφω στον PC τα ποιο ‘’μπαμ’’ σημεία.

4. Παρακολουθώ κάποια φόρουμ και κάποιες σελίδες και όταν δω ότι γράφουν οι κύριοι αυτοί διάφορα άρθρα κρατώ της πληροφορίες που με ενδιαφέρουν.

Έτσι με τον καιρό έκανα μια προσκοπική βάση δεδομένων με διάφορες πληροφορίες από διάφορους καταξιωμένους επιστήμονες και όχι μόνο.

Όπως καταλαβαίνεται δεν μπορώ να τα θυμάμαι όλα όσα έχω γραμμένα στο PC, ιδιαίτερα όταν αφορούν αριθμούς, έτσι ανατρέχω στην βάση δεδομένων μου και γράφω της πληροφορίες εδώ.

Εδώ θέλω να πω ότι το φόρουμ με βοήθησε πάρα πάρα πολύ, γιατί για να βοηθήσω κάποια άτομα εδώ αναγκαζόμουν να διαβάζω ξανά και ξανά τα αρχεία μου με αποτέλεσμα πλέον πολλά να τα μάθω από έξω. έτσι απόκτησα γνώσεις που δεν είναι δικές μου.

Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω σελίδες με άρθρα από καταξιωμένους ανθρώπους αλλά είναι στα γερμανικά.

Link to comment
Share on other sites

Το περίμενα αυτό , οι περισσότεροι είναι Γερμανοί...

Γερμανικά δεν μας μάθανε στο σχολείο... :sarcasm:

Το μόνο που κατάφερα να βρω στο ιντερνέτ είναι ένα βιβλίο του Christel Kasselmann για τα φυτά.

Όπου παίρνει μετρήσεις από διάφορες λίμνες κτλ είναι στα αγγλικά ακόμη δεν το μελέτησα..

Τα άλλα είναι γερμανικά , καλό μου translator.google.. :umm:

Αν έχεις βρει συγκεκριμένα άρθρα , δεν θα έλεγα όχι.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η σελίδα του Οlaf Deters σου στέλνω ένα άρθρο από τον Dr. Gerd Kassebeer

Γενικά ψάξε την σελίδα αυτή στην αριστερή στήλη έχει διάφορα άρθρα γενικά έχει πολύ ζουμι.

http://www.deters-ing.de/Gastbeitraege/Mulm.htm

Πάρε και την σελίδα με τα λιπάσματα του Dr. Andreaws Kremser η οποία είναι και στα αγγλικά αλλά με λιγότερες πληροφορίες σε κάποιους τομής το φόρουμ όμως είναι γερμανικό.

http://www.drak.de/en

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδες δεν θελω να σας χαλασω την κουβεντα, αλλα μηπως μπορειτε εξηγεισετε καποια πραγματα πιο πανω για εμας που μαθαινουμε;;;

Τι ειναι το ΝΟ που λεει ο Χρηστος πιο πανω;

Πως γινεται να μην βγαινουν αλγες εαν υπαρχει περισια θρεπτικων;

Πρεπει ολοι οι αλλοι τομοις(φωτισμος,Co2) να ειναι καλημενοι;;

Για τι φυτομαζα μιλαμε σε αντιθεση με τα λιτρα ενος ενυδρειου;;

Αυτα για αρχη....

Αντε λυστε καμια απορια μπας και το επομενο φυτεμενο μμ δεν ντρεπομαι να το δειξω...:-)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες δεν θελω να σας χαλασω την κουβεντα, αλλα μηπως μπορειτε εξηγεισετε καποια πραγματα πιο πανω για εμας που μαθαινουμε;;;

Τι ειναι το ΝΟ που λεει ο Χρηστος πιο πανω;

No3 εννοουεσε ο Χρήστος νιτρικα ...

Πως γινεται να μην βγαινουν αλγες εαν υπαρχει περισια θρεπτικων;

Αν είναι στρωμένο καλά το ενυδρείο και τα φυτά αναπτυσσοντε κανονικά , και δεν τους λείπει κάποιο στοιχείο ώστε να μπλοκάρουν , πάνε προς το φως οπότε σκιάζουν τα φύλλα οπου θα αναπτυσσόταν η άλγη ...

Δηλαδή είναι ένας αγώνας για το φως

Αν πάλι τα φυτά σου μπλοκάρουν , μένουν στάσιμα τοτε θα έρθει και η άλγη.

Πρεπει ολοι οι αλλοι τομοις(φωτισμος,Co2) να ειναι καλημενοι;;

Ναι χωρίς co2, δυστυχώς δεν μπορείς να ρίχνεις περίσσια λιπασμάτων..

Είναι αλυσίδα , λίπανση -φωτισμός - co2, το στοιχείο που μας περιορίζει είναι το co2.

Οταν δινεις φως , ολο το συστημα παει πιο γρήγορα, τα φυτά αναπτυσονται γρηγοροτερα , αλλα και θελουν περισσοτερα καυσιμα , αν τους τελειωοουν πιθανόν και σε μια δυο ημέρες να γεμισεις αλγες...

,Αν δεις και η estimate index ,προϋποθέτει να έχεις το ελάχιστο 30 ppm co2 στο νερό..

Για τι φυτομαζα μιλαμε σε αντιθεση με τα λιτρα ενος ενυδρειου;;

Οσο πιο πολλά φυτά τόσο λιγότερες άλγες...

Αυτα για αρχη....

Αντε λυστε καμια απορια μπας και το επομενο φυτεμενο μμ δεν ντρεπομαι να το δειξω...:-)

Link to comment
Share on other sites

Ο συνδυασμός των θρεπτικών στοιχείων παίζει πολύ σημαντικό ρόλο.

Αν δεν το κατέχουμε το θέμα τότε αρκούμαστε να έχουμε μια ισορροπία στο ενυδρείο μας

Αν το κατέχουμε κάνουμε αρκετές παραλλαγές δια πολλούς και διάφορους λόγους.

Όπως όλοι οι οργανισμοί έτσι και τα φυτά για να αναπτυχθούν δεν θέλουν μονόπλευρη ‘’κουζίνα’’ γιατί μετά αρρωσταίνουν.

Παράδειγμα αν ένας άνθρωπος καταναλώσει μικρή ποσότητα βιταμίνης Α τότε ένα από τα προβλήματα που θα έχει θα είναι και η δερματοπάθειες με πτώση του τριχωτού της κεφαλής η εξασθένιση του δέρματος με την σειρά του θα δόση έδαφός στους μύκητες, στα εκζέματα, κτλ.

Αν τώρα καταναλώσει την σωστή ποσότητα βιταμίνης Α αλλά δεν φάει καθόλου λίπος τότε η βιταμίνη δεν απορροφάτε και πάλι έχουμε έλλειψη με τα ίδια συμπτώματα.

Αν φάει υπερβολικά πολύ βιταμίνη Α έχουμε πάλι τα ίδια συμπτώματα

Και τέλος αν η βιταμίνη Α δεν συνοδεύεται και από άλλα θρεπτικά συστατικά και βιταμίνες πάλι θα έχουμε τα ίδια αποτελέσματα.

Αν τρεφόμαστε ισορροπημένα τότε δεν θα έχουμε πρόβλημα.

Έτσι αν ταΐζουμε τα φυτά μας ισορροπημένα δεν θα έχουμε πρόβλημα.

Σε μια πάθηση ο γιατρός γνωρίζοντας της ελλείψεις και το πρόβλημα μας, και μας δίνει την σωστή διατροφή και μας λέει πόσο βιταμίνη Α χρειαζόμαστε.

Όλα αυτά που έγραψα εισχείουν και για τα φυτά με διαφορετικά βέβαια θρεπτικά συστατικά και με διαφορετικά συμπτώματα υποδοσολογίας, υπερδοσολογίας, λάθος συνδυασμός, έλλειψη άλλον θρεπτικών συστατικών, ή υπερβολική ποσότητα άλλων θρεπτικών συστατικών κτλ.

Ένας έμπειρος χομπιστας πάνω στα φυτά ξέρεις τα όρια και ξέρει πόσο πρέπει να βάλει από το χ΄ συστατικό για να μπουσταρει τα φυτά του ή για άλλο λόγο χωρίς να έχει πρόβλημα.

Όπως και ο κάθε ασθενείς και άνθρωπος είναι μοναδικός έτσι και το κάθε ενυδρείο με τα φυτά του είναι μοναδικό και για αυτό δεν υπάρχουν σε αυτά τα θέματα στάνταρ δοσολογίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλα στανταρ τιποτα δεν ειναι ντε φακτο, απλα προσπαθω να καταλαβω τον τροπο που βρισκουμε τι λειπη απ τα φυτα καθε μερα...

Τι αλλο προτηνετε εκτος απ τα τεστ(εαν μπορειτε προτηνεται και πια τεστ ειναι απαραιτητα)....

Link to comment
Share on other sites

Καλα στανταρ τιποτα δεν ειναι ντε φακτο, απλα προσπαθω να καταλαβω τον τροπο που βρισκουμε τι λειπη απ τα φυτα καθε μερα...

Τι αλλο προτηνετε εκτος απ τα τεστ(εαν μπορειτε προτηνεται και πια τεστ ειναι απαραιτητα)....

Παρατηρηση...οταν αποκτησεις εμπειρια( οχι εσυ,γενικα μιλαω) θα μπορεις να καταλαβαινεις τι ακριβως χριεαζεται το ενυδρειο σου και τι λειπει..

Link to comment
Share on other sites

Καλα στανταρ τιποτα δεν ειναι ντε φακτο, απλα προσπαθω να καταλαβω τον τροπο που βρισκουμε τι λειπη απ τα φυτα καθε μερα...

Τι αλλο προτηνετε εκτος απ τα τεστ(εαν μπορειτε προτηνεται και πια τεστ ειναι απαραιτητα)....

Εξαρτάται πια μέθοδο θα ακολουθησεις.... αν ακολουθησεις την μεθοδο estimate index , θα πάρει απο τεστ ,po4, fe , no3, ωστε να υπολογίσεις τις δόσεις σου.. για αρχή μετά πάς εμπειρικά...

Με το μάτι... :nerd: το μόνο που παιζεις ειναι το co2...

Αν ριχνεις στα φυτά με βάση το τι τους λειπει , είναι λιγάκι δυσκολο,καταρχη σου χαλαει το φυτό, σταματαει την ανάπτυξη του , μεχρι να ξαναρίξεις το λιπασμα και ξαναπάρει εμπρος, πάλι ομως εξαρταται απο τον φωτισμό , αν εχεις πολύ φως και τα φυτά σταματησουν να αποροφουν τα θρεπτικά , εχουμε τις γνωστές αλγες... :bigemo_harabe_net-138:

Παρατηρηση...οταν αποκτησεις εμπειρια( οχι εσυ,γενικα μιλαω) θα μπορεις να καταλαβαινεις τι ακριβως χριεαζεται το ενυδρειο σου και τι λειπει..

Εγω ειμαι κατα αυτου του συστηματος πάντως... να δείς τι ελειψεις παρουσιαζουν και να προσθεσεις αναλογως... πρέπει να εχουμε υπόψιν τι θα τους λειψει και ποτε , ωστε να εχουμε σωστά ενα αναπτυγμενο φυτο , αλλιως το ζορίζουμε...

Ολη η ιστορία ξεκιναέι απο το φωτισμό !!!

Αναλόγως τι φωτισμό θα τα δωσουμε στα φυτά , πρέπει να δώσουμε και τα υπόλοιπα στοιχεια - λίπανση και co2 ...

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Και εδω ειναι που σε χανω Νικ...

Παμε παλι απ την αρχη, λαμπες-λιπασμα-Co2-λαμπες-λιπασμα-κτλπ...

Διαβασα στα γρηγορα για το EI στην σελφα του μπαρρ και ελεγε και εκεινος για το φωτισμο και το διοξυδιο και χαθηκα παλι...

Σορυ αμα σας βγαχω οφ τοπικ, αλλα χανομαι πανω που βρησκω μια ακρη και που να εστιασω κατα περίτωση(δηλαδη οταν ξεκινας το στησισω του εξοπλισμου μεχρι το τι να δινεις στα φυτα και τι να περιοριζεις)....

Αμα θελετε το κοβω, νιωθω ασχημα που κανω συνεχεια ερωτησεις, αλλα ηλεικρινα δεν ψαχνω μασιμενη τροφη, καποιον να μου ανοιξη λιγο τα ματια ψαχνω :-)

Link to comment
Share on other sites

Το φως, το CO2, και το λίπασμα είναι αλληλένδετα αυτά τα παίρνεις σαν δεδομένα.

Εσύ τη δεν κατάλαβες που χολένεις γίνε ποιο συγκεκραμένος.

Αν χολένεις γενικά τότε θέλει να ασχοληθείς με τα ανάλογα άρθρα ώστε να καταλάβεις πως λειτουργούν τα φυτά

Όποτε θες ένα άρθρο για το φως

Ένα άρθρο για το CO2

Και ένα άρθρο για τα λιπάσματα.

Μετά θα τηρήσεις ευλαβικά κάποιες στάνταρ δοσολογίες με βάση της οδηγίες χρίσεως του εκάστοτε λιπάσματος και σιγά σιγά αυξομειώνοντας της δώσεις θα βλέπεις και της αντιδράσεις των φυτών.

Έτσι αποκτάς εμπειρία, ταυτόχρονα ρωτάς τη κάνουν οι άλλοι χομπιστες όχι για να τους μιμηθείς εσύ αλλά για να μαζεύεις γνώσεις και ίσος να εφαρμόσεις εν μέρει κάποια που θα διαβάσεις προσαρμοσμένα στο δικό σου σύστημα.

Μην βιάζεσαι λοιπόν την γνώση μπορείς να την αποκτήσεις σε σύντομο χρονικό διάστημα αλλά η εμπειρία θέλει χρόνο, απλά το πολύ διάβασμα και η απόκτηση γνώσεων συντομεύουν το χρόνο απόκτησής εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο που λεει ο Χρηστος εχει απολυτο δικιο.

Μπορει ομως να μου πει καποιος? Την προηγουμενη εβδομαδα λογο φορτου εργασεις δεν προλαβενα να ριξω

λιπασματα, καθωλου. Πως τα φυτα ειχαν μεγαλητερη αναπτηξη απ οτι με τα λιπασματα?

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο μπερδευομαι και το χανω πχ για να βαλεις κουμπα θελεις 1βατ/λιτρο, διοξιδιο, υποστρωμα....

Απλο και κατανοητο...

Πες οτι για ενα μηνα δεν αλλαζει καθολου το φυτο, δεν αναπτυσεται αλλα ουτε χαλαει...δεν θα πεις οτι θελει λιγο λιπασμα...

Ξεκινας λιπανση με εβλαβεια,6 μερες την εβδομαδα, αλλαγες την εβδομη...

Μετα απο 2 βδομαδες ανοιγη το φως και βλεπει ενα ενυδρειο που για ψαρια και κουμπα, εχει αλγη...(ειναι ο κυριος εχθρος, για αυτο το αναφερω)...

Τι φταιει, απο που ξεκινας να ερευνας το εγκλημα;;απο το ποσο διοξιδιο επεφτε;;απ τις λαμπες και το φασμα τους;;απ τα λιπασματα και τις δοσης;;

Το παραδειγμα ειναι πληρος φανταστικο και ειναι λιγο οτι να 'ναι...

Χανομαι γιατι οταν ξεκιναει το θεμα να ξεφευγη, οταν θα πειραξης πχ τον φωτισμο, πρεπει να πειραξης πχ το διοξιδιο....εκει το χανω, οταν ρυθμηζεις πχ τον φωτισμο τη αλλο πρεπει να ρυθμησεις;;η λετε πιο πανω οτι ο λιγοτερος φωτισμος ειναι καλητερος απ τον πολυ.σε ποιες περιπτωσης;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...