Jump to content

Λιπασματα


Recommended Posts

Σε αυτο που λεει ο Χρηστος εχει απολυτο δικιο.

Μπορει ομως να μου πει καποιος? Την προηγουμενη εβδομαδα λογο φορτου εργασεις δεν προλαβενα να ριξω

λιπασματα, καθωλου. Πως τα φυτα ειχαν μεγαλητερη αναπτηξη απ οτι με τα λιπασματα?

Και αυτό μπορεί να γίνει, τα περισσότερα φυτά έχουν ντεπό θρεπτικών συστατικών, ιδιαίτερα τα εμερς φυτά τα οποία κάποια από αυτά φτιάχνουν και μικρούς κόνδυλος από όπου μπορούν να τραφούν.

Ένα άλλο αίτιο είναι ότι μπορεί να έριχνες κάποιο συστατικό στο ενυδρείο σου με το λίπασμα που να μπλόκαρε την απορρόφηση κάποιου άλλου συστατικού.

Άλλο αίτιο, τα φυτά ανάλογα με της συνθήκες που τα δίνουμε αλλάζουν και τον τρόπο ανάπτυξής τους, το σχήμα τους το φύλλωμα τους το χρώμα τους την απόσταση των μίσχων κτλ.

Και τέλος το ότι τα φυτά αναπτύσσουνε γρήγορα δεν πάει να πει ότι αναπτύσσονται και σωστά.

Όλα όσα έγραψα ποιο πάνω ισχύουν περισσότερο σε νέα φυτά που μόλις προσαρμόστηκαν ή σε νέα αδούλευτα ενυδρεία.

Γενικά πάντως πιστεύω πως αν ξεχάσεις να ρίξεις λίπασμα για μια εβδομάδα σε ένα καλά δουλεμένο ενυδρείο δεν θα καταλάβεις διαφορά στην ανάπτυξή των φυτών.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χρηστο μπερδευομαι και το χανω πχ για να βαλεις κουμπα θελεις 1βατ/λιτρο, διοξιδιο, υποστρωμα....

Απλο και κατανοητο...

Πες οτι για ενα μηνα δεν αλλαζει καθολου το φυτο, δεν αναπτυσεται αλλα ουτε χαλαει...δεν θα πεις οτι θελει λιγο λιπασμα...

Ξεκινας λιπανση με εβλαβεια,6 μερες την εβδομαδα, αλλαγες την εβδομη...

Μετα απο 2 βδομαδες ανοιγη το φως και βλεπει ενα ενυδρειο που για ψαρια και κουμπα, εχει αλγη...(ειναι ο κυριος εχθρος, για αυτο το αναφερω)...

Τι φταιει, απο που ξεκινας να ερευνας το εγκλημα;;απο το ποσο διοξιδιο επεφτε;;απ τις λαμπες και το φασμα τους;;απ τα λιπασματα και τις δοσης;;

Το παραδειγμα ειναι πληρος φανταστικο και ειναι λιγο οτι να 'ναι...

Χανομαι γιατι οταν ξεκιναει το θεμα να ξεφευγη, οταν θα πειραξης πχ τον φωτισμο, πρεπει να πειραξης πχ το διοξιδιο....εκει το χανω, οταν ρυθμηζεις πχ τον φωτισμο τη αλλο πρεπει να ρυθμησεις;;η λετε πιο πανω οτι ο λιγοτερος φωτισμος ειναι καλητερος απ τον πολυ.σε ποιες περιπτωσης;;

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα που αναφέρεις θα αύξανα σε πρώτη φάση το CO2 και θα περίμενα κανα δυο εβδομάδες να δω την αντίδρασή του φυτού.

Ξέρω από την εμπειρία ότι η κούβα θέλει πολύ CO2 και λιγότερο λίπασμα και φως από ότι πιστεύουμε.

Αν ήταν άλλο φυτό θα έπραττα τα ανάλογα.

Αλλά γενικά η εμπειρία μου με δίδαξε πως με το CO2 κάνεις θαύματα καθώς τα περισσότερα φυτά αντιδρούν θετικά και ας έχουν λιγότερο φως και λίπασμα, εκτός αυτού το CO2 είναι μαλωμένο με την αλγη.

Αν θες να τα βάλουμε σε μια σειρά εγώ θα τα έβαζα με την παρακάτω σειρά.

1 CO2

2 φωτισμό

3 λίπασμα

Άλλος μπορεί να έχει σε πρώτη θέση το φως γιατί μπορεί να έχει κάποιο μυστήριο φυτό, αλλά όπως και να έχει το λίπασμα είναι η τελευταία προτεραιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ετσι ξεκινησα..βεβαια δεν ηξερα να ρυθμιζω το co2 και το παρακανα...εμπλεξα με τον φωτισμο μετα και τον ανεβαζα, απο 0,70/λ το πηγα 0,90 και μετα στο 0,60 παλι...σηνεχειζα και την ληπανση...και στο τελος το εχασα....και ξεκινησα αλγοκτωνο :-Ρ

Μαλιστα...οποτε καλα το ξεκινησα....απλα το εχασα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...