Jump to content

Eρωτήσεις - Aπορίες Για Στήσιμο Reef


xristosxx

Recommended Posts

καλημέρα!!!

Μια ακόμα ερωτησουλα να κάνω ακομα :)

Θα πρέπει να παρω δοσομετρικη ?

Η δοσομετρική αντλια Marine Color Dosing pump MCD-3-M αξίζει ?

Ειναι ευκολο να την ρύθμισει κάποιος ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημέρα!!!

Μια ακόμα ερωτησουλα να κάνω ακομα :)

Θα πρέπει να παρω δοσομετρικη ?

Η δοσομετρική αντλια Marine Color Dosing pump MCD-3-M αξίζει ?

Ειναι ευκολο να την ρύθμισει κάποιος ?

Με την δοσομετρική μπορείς να κρατάς πιο σταθερές τιμές στα 3 στοιχεία αυτά, και να είσαι λίγο πιο ξέγνιαστος.

Αυτή είναι καλή, αλλά υπάρχουν και άλλες καλές προσιτές σε τιμή όπως η bubble magus και η grotech.

Το κάθε μοντέλο έχει διαφορετικό ρύθμισμα. Θα σου πει κάποιος που μπορεί να την έχει αν και αν την παρεις θα έχει οδηγίες λογικά.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη δουλεια εχεις κάνει μπράβο σου για την καλη μελέτη που κανεις για το φωτισμό για δοσομετρικη προτείνω

την marine magic

Link to comment
Share on other sites

από ότι βλέπω και οι 2 είναι στα ίδια χρήματα (περίπου 130-140 ευρώ , μέσα στο επιτρεπτό budget που έχω )

το θέμα είναι ποια έχει βγάλει τα λιγότερα προβλήματα γιατί από ότι βλέπω τα ανταλλακτικά έχουν την ίδια τιμή.

αρνητικά και θετικά μεταξύ marine color dosing pump MCD-3-M και marine magic dosing pump triple ?

Link to comment
Share on other sites

παρακαλώ αν είναι εύκολο ας αλλάξει ο τίτλος σε '' ερωτήσεις - απορίες για στήσιμο reef "

και να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα να συνεχίσω να γράφω εδώ για ότι άλλες ερωτήσεις θα έχω σιγά σιγά χωρίς να ανοίγω νέο θέμα κάθε φορά.

ευχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

το Tropic Marin Pro Reef Seasalt μπορείτε να μου πείτε τι βγάζει απο:

Ca

Mg

Kh

απο οτι είδα πάνω στην συσκευασία δεν γράφει τίποτα για αυτά

Έγινε επεξεργασία - xristosxx
Link to comment
Share on other sites

Ca 420


Mg 1250


Kh 8



...εφ όσον η αλατότητα είναι 1025-1026 που για να την πετύχεις η αναλογία είναι σε νερό όσμωσης 1100 γρ αλάτι σε 30 λίτρα



Φυσικά πάντα υπάρχουν ανοχές -/+ ανάλογα με την παρτίδα.


Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ :)

αλλη μια ερωτησούλα για το test Kh της Salifert γιατι το πήρα τώρα και έχασα λίγο την μπάλα..

έχει μέσα απο υγρά :

1) KH-Ind

2) KH ( το μεγάλο μπουκαλάκι)

3) salifert standard chek solution ( μικρό μπουκαλάκι)

στις οδηγίες δεν αναφέρει το 3 πουθενά, για τι είναι ? για το test θέλει το 1 και το 2 σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

KH-new.jpg

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση :

1) αν κάνω 50 λίτρα με αλάτι και τα έχω σε ένα βαρέλι με έναν κυκλοφορητή μέσα μπορώ να το αφήσω μεσα καμια 5-7 μέρες ? ( πχ. μια αλλαγή σήμερα και μια Δευτέρα )
2) για το νερό απο θάλασσα διαβάζω οτι δεν πρέπει να μείνει πάνω απο 1 μέρα ούτε με κυκλοφορητή ουτε με τίποτα ( ισχυει ?)

αν το βάλω σε ενα ενυδρείο άδειο χωρις υπόστρωμα χωρις βράχο χωρις να έχει τιποτα μέσα μονο 2 αντλιες για να εχει κίνηση ?

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση :

1) αν κάνω 50 λίτρα με αλάτι και τα έχω σε ένα βαρέλι με έναν κυκλοφορητή μέσα μπορώ να το αφήσω μεσα καμια 5-7 μέρες ? ( πχ. μια αλλαγή σήμερα και μια Δευτέρα )

2) για το νερό απο θάλασσα διαβάζω οτι δεν πρέπει να μείνει πάνω απο 1 μέρα ούτε με κυκλοφορητή ουτε με τίποτα ( ισχυει ?)

αν το βάλω σε ενα ενυδρείο άδειο χωρις υπόστρωμα χωρις βράχο χωρις να έχει τιποτα μέσα μονο 2 αντλιες για να εχει κίνηση ?

1) και βέβαια μπορείς. Μπορείς να το αποθηκεύσεις κιόλας αν θες.

2) Γιατί δεν κάνει? Και στο ενυδρείο μας πως τρέχει μετά?

Link to comment
Share on other sites

Για το νερο απο την θάλασσα έχω και εγώ αυτή την απορία , στο ενυδρείο είναι μια χαρά και κάνεις την αλλαγή νερού για να φρεσκάρεις το υπάρχων νερό και τα διάφορα στοιχεία που χρειαζεται.

αρα αν αποθηκευσω με οσο καλύτερες συνθηκες ειναι μια χαρα ? και φυσικά πριν απο αλλαγη ολα τα απαραίτητα test για σιγουρια.

Έγινε επεξεργασία - xristosxx
Link to comment
Share on other sites

Για το νερο απο την θάλασσα έχω και εγώ αυτή την απορία , στο ενυδρείο είναι μια χαρά και κάνεις την αλλαγή νερού για να φρεσκάρεις το υπάρχων νερό και τα διάφορα στοιχεία που χρειαζεται.

αρα αν αποθηκευσω με οσο καλύτερες συνθηκες ειναι μια χαρα ? και φυσικά πριν απο αλλαγη ολα τα απαραίτητα test για σιγουρια.

Έτσι ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

και μερικές νέες φωτο .

Δυστυχώς εχω αρκετές άλγες και βασικά κυανο ( φαντάζομαι λόγο αναπλήρωσης που έκανα τόσο καιρό απο βρύση )

απο χθές ξεκινησα με Α/Ο οπότε θα δούμε σε λιγο καιρό :)

post-49353-0-02931300-1382548323_thumb.jpg

post-49353-0-18005700-1382548331_thumb.jpg

post-49353-0-28334800-1382548336_thumb.jpg

post-49353-0-17105100-1382548341_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο φιλε μου απλα μια παρατηρηση εχω εχεις πολυ καφε σαν χρωμα βγαλε ,μερικα καφε και βαλε λιγα με χρωμα ,να το χαιρεσε .

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφο και καθαρό!!!!

Link to comment
Share on other sites

τα χρωματιστά κοραλάκια ειναι ακομα πολυ μικρα :(

ελπίζω να μεγαλώσουν γρήγορα και να εχω και αλλα χρώματα γιατι όντως τα καφέ ειναι μεγαλούτσικα και κλέβουν την παράσταση .

ψάχνω φυσικά και κανένα άκομα κοραλάκι με έντονα χρώματα :)

Έγινε επεξεργασία - xristosxx
Link to comment
Share on other sites

τα χρωματιστά κοραλάκια ειναι ακομα πολυ μικρα :(

ελπίζω να μεγαλώσουν γρήγορα και να εχω και αλλα χρώματα γιατι όντως τα καφέ ειναι μεγαλούτσικα και κλέβουν την παράσταση .

ψάχνω φυσικά και κανένα άκομα κοραλάκι με έντονα χρώματα :)

Μόλις μεγαλώσουν τα σταρ πολυπς θα δεις...

Αλλά θέλουν προσοχή. Μέσα σε λίγο διάστημα θα σου κατακύσουν ολο το ενυδρείο.

Αν θες εύκολα κοράλια με χρώμα αυτά είναι zoanthus, μανιτάρια και ricordeas(και αυτά μανιτάρια είναι), Και σαν κάτι λίγο πιο δύσκολο αλλά και σχετικά εύκολο, caulastrea curvata(green και green-yellow), καμια euphyllia metallic(υπάρχουν πολλά χρώματα) και άλλα...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μεγαλώσουν τα σταρ πολυπς θα δεις...

Αλλά θέλουν προσοχή. Μέσα σε λίγο διάστημα θα σου κατακύσουν ολο το ενυδρείο.

Αν θες εύκολα κοράλια με χρώμα αυτά είναι zoanthus, μανιτάρια και ricordeas(και αυτά μανιτάρια είναι), Και σαν κάτι λίγο πιο δύσκολο αλλά και σχετικά εύκολο, caulastrea curvata(green και green-yellow), καμια euphyllia metallic(υπάρχουν πολλά χρώματα) και άλλα...

+1

Υπομονή και σιγά σιγά ακόμα και με αυτά που έχεις θα γεμίσει το ενυδρείο σου.

Εγώ θα έβαζα και καμιά εφίλια όπως σου είπε ο Παναγιώτης για να δώσει λίγο κίνηση στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για την προσπάθεια σου και στο σημείο που εφτασες να μας κανεις παρουσίαση.

Ήθελα να σε ρωτήσω αλλαγές νερου κανεις;

Και τημές kh ca mg πως κρατάς;

Όσο για την Sebae Anemone η αλλιώς Heteractis crispa εχε το νου σου και ρίξε μια ματια εδω.

http://www.aquazone.gr/forums/?showtopic=82053

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!!!

Αλλαγές έκανα κάθε μήνα 30% αλλά τώρα ξεκινάω για κάθε εβδομάδα 10%. 3 φορές με φτιαχτό νερό και αλάτι και μια από θάλασσα.

το νερό είναι από θάλασσα και προσθέτω μετά ότι χρειάζεται από Kh, ca, mg με το χέρι μέχρι στιγμής, σε λίγες μέρες θα μπει δοσομετρική για να ηρεμήσω και εγώ λίγο μιας και δεν γίνετε να είμαι συνέχεια με ένα μπουκαλάκι στο χέρι και όχι μέτρα όχι ρίξε..

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!!!

Αλλαγές έκανα κάθε μήνα 30% αλλά τώρα ξεκινάω για κάθε εβδομάδα 10%. 3 φορές με φτιαχτό νερό και αλάτι και μια από θάλασσα.

το νερό είναι από θάλασσα και προσθέτω μετά ότι χρειάζεται από Kh, ca, mg με το χέρι μέχρι στιγμής, σε λίγες μέρες θα μπει δοσομετρική για να ηρεμήσω και εγώ λίγο μιας και δεν γίνετε να είμαι συνέχεια με ένα μπουκαλάκι στο χέρι και όχι μέτρα όχι ρίξε..

Οι άλγες βγαινουν όταν βρίσκουν πάτημα να βγουν που σημαίνει θρεπτικά τις περισότερες φορές. Καλύτερα κόψε την τελείως την θάλασσα, και αλλαγες πλέον μόνο με όσμωση. Επίσης, εκτός απο τα 3 βασικά στοιχεία που μετράμε(ca, mg, kh) υπάρχουν και άλλα πολλά πάρα πολύ απαραίτητα τα οποία χάνονται και αυτά και χρειάζονται αναπλήρωση. Αυτό γίνεται με την αλλαγή νερού. Αν σε βαστάσει η τσέπη σου να κάνεις μεγαλυτερες και συχνότερες(πχ 20% την βδομάδα) καλώς, Ειδάλως θα πρέπει να πάς σε συμπλήρωμα ιχνοστοιχείων και αμινοξέων.

Επίσης, καλά θα κάνεις να βάλεις δοσομετρική, αλλά θα μπορείς και με το χέρι να συμπληρώνεις αυτά που χάνονται. Δεν είναι λίγοι αυτοί που συμπληρώνουν με το χέρι χωρίς πρόβλημα. Απλά πρέπει να βρεις μια ρουτίνα ώστε να ξέρεις τι να ρίχνεις πότε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...