Jump to content

Eρωτήσεις - Aπορίες Για Στήσιμο Reef


xristosxx

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος που έχει reactor two little fishies 150 να μου δώσει διαστάσεις από διάμετρο εξωτερικής σωλήνας , ύψος , διάμετρο από την εσωτερική σωλήνα και πως κουμπώνει το καπάκι ? αν είναι με λαστιχένια φλάντζα η βιδώνει ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημέρα :)

Καμιά καλή πρόταση για οικονομικά και όμορφα ψαράκια reef safe και να είναι οκ σε 250 λίτρα ?

Λέω για 2-3 με σκοπό να τα πάρω σε διάστημα 2-3 μήνες

Τώρα έχω μόνο 2 κλουνάκια ,1 χειλού , 1 cleaner shrimp, 1 debelius shrimp και 4 ερημίτες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αλλάχτηκε ο ένας κυκλοφορητής και μπήκε μια mp10 με σκοπό να μπει άλλη μια με τον καιρό και να κλείσει αυτό το κομμάτι.

και μερικές σημερινές φώτο

post-49353-0-47762700-1386528327_thumb.jpg

post-49353-0-07071200-1386528332_thumb.jpg

post-49353-0-42224700-1386528336_thumb.jpg

post-49353-0-30341500-1386528341_thumb.jpg

post-49353-0-43842000-1386528346_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σήμερα μπήκε και η δεύτερη mp10w αλλά έχω προβληματισμό για τον τρόπο που θα πρέπει να μπουν .

απέναντι με την μια πιο χαμηλά και πιο μπροστά ? η απλά στο ίδιο ύψος και απλά πιο έξω η μια ?

η από την ίδια πλευρά με διαφορετικό ύψος ?

Link to comment
Share on other sites

Χρηστάρα δεν υπάρχει κάποιο stadar σημείο!Απλά παίξε και δες που "κουμπώνει" καλύτερα η κυκλοφορία στο ενυδρείο σου!Μεγειές κιόλας!!!!:D

το ποιο δυσκολο κομματι θα σου βγαλει την ψυχη και οπως ειπε και ο Κωστας μονο ψαχνοντας θα την βρεις την λυση.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αν μπορείς να τις βάλεις στην ίδια πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, με παίρνει να τις βάλω και από την ίδια πλευρά . Τώρα τις έβαλα απέναντι για να δω πως θα πάει και μετά θα τις δοκιμάσω και από την ίδια πλευρά

Link to comment
Share on other sites

Στις οδηγίες χρήσης, αναφέρει διάφορους συνδυασμούς και τι πετυχαίνεις μ αυτούς.... αλλά όλα είναι στα χαρτιά!!!

Μόνο οι πειραματισμοί θα σου δείξουν την σωστή τους θέση και αυτό πάντα με γνώμονα το μέγεθος του ενυδρείου, την ποσότητα και το στήσιμο του βράχου

http://www.aquazone.gr/forums/topic/80042-vortech-aaeecieeyo-iaecassaao-nthoco/

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, έχω διαβάσει τις οδηγίες 3-4 φορές :)

τις τοποθέτησα τελικά απέναντι για αρχή σε anti-sync mode και με το πορτοκαλί πρόγραμμα (reef crest).

Θα το αφήσω καμιά εβδομάδα να δω πως πάει και μετά θα δοκιμάσω και άλλο πρόγραμμα και άλλη τοποθέτηση .

Έγινε επεξεργασία - xristosxx
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μετά από τόσο καιρό είπα και εγώ να συμμαζέψω καλώδια - πρίζες και άρχισα την κατασκευή ενός πίνακα με αυτοματάκια για την ευκολία στο κλείσιμο άνοιγμα εξοπλισμού .
έβαλα 8 αυτοματάκια ( θα μπουν άλλα 3 ) που το καθένα ελέγχει 1 πρίζα , τοποθετήθηκε και ο controller για την θερμοκρασία.
Ελπίζω μέχρι Δευτέρα να έχω ολοκληρώσει το πίνακα και όλες τις δοκιμές και να πάρω την μεγάλη απόφαση να τα ξηλώσω όλα και να περάσω τον πίνακα.
Γενικό διακόπτη δεν έχω βάλει μιας και παίρνει γραμμή από μια πρίζα του σπιτιού και αν γίνει κάτι πέφτει η αντίστοιχη του κεντρικού πίνακα .
Δεν Ξέρω αν τον βάλω εσωτερικά μέσα στο ντουλάπι η αν τον έχω εξωτερικά μιας και δεν με ενθουσιάζει η ιδέα να βλέπω ένα πίνακα ακόμα μέσα στο σπίτι αλλά θα δω στην πράξη πως θα βολέψει καλύτερα

post-49353-0-18284600-1391081283_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα .

χθες πήρα τον reactor TLF150 και είπα σήμερα να τον εγκαταστήσω αλλά έχω μια ερώτηση .

Έχω χοντρόκοκο αντιφώσφορο και άθρακα, αν τον βάλω θα κάνει δουλειά ?

Αν όχι μπορώ με κάποιον τρόπο να ''σπάσω'' τον χοντρόκοκο και να τον κάνω πιο ψιλό ? ( αν τον βάλω σε κάνα μπλέντερ η σε κάνα γουδί )

Link to comment
Share on other sites

αμα τον βαλεις σε μπλεντερ βλεπω να χαλας το μπλεντερ και εαν γινει κατι, να γινει σκονη.....

παρε ψιλοκοκκο γιατι εκτος το μεγεθος του συνηθως ειναι και σε σφαιρικη μορφη για μεγαλητερη αποτελεσματικοτητα και κρατα αυτα που εχεις για το μελλον.....

δεν το εχω προσπαθησει απλα φανταζωμαι οτι ετσι θα γινει, εαν θελεις περιμενε μηπως εχει κανει κατι αναλογο κανεις αλλος κια μαθουμαι και οι δυο μας τον τροπο :sword:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα .
έχω ένα πρόβλημα και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Πριν μια εβδομάδα έχασα μια hystrix , άσπρισε η μισή μέσα σε 1 μέρα και την επόμενη η άλλη μισή ( έκοψα το χαλασμένο μπας και σώσω τίποτα αλλά μπα )
Από χθες το πρωί άρχισε τα ίδια και μια seriatopora blue , κάποια κλαδιά χθες και σήμερα το πρωί όλο.
Μετρήσεις που έκανα από την στιγμή που έχασα την hystrix μέχρι και χθες είναι :
Kh : 8.8
Mg : 1320
Ca : 420
Ph : 8
Po4 : 0
No2 : 0
No3 : 20 ( είναι το μόνο που ανέβηκε από 0 που ήταν )
έκανα και μια αλλαγή νερού 30% .
άνθρακα άλλαξα πριν 5 μέρες όπως και τον αντιφώσφορο.
Το περίεργο είναι ότι ένα φραγγάκι από την hystrix και ένα από την seriatopora blue που είναι μέσα δεν έπαθαν τίποτα .

**τελικά και το άσπρο κοράλλι ωραίο είναι :) **

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...