Jump to content

Eρωτήσεις - Aπορίες Για Στήσιμο Reef


xristosxx

Recommended Posts

Η ρουτίνα που έχω μέχρι στιγμής είναι:
1 φορά τον μήνα αλλαγή νερού 25-30% ( θα αλλάξω σε 10-15% κάθε εβδομάδα )
βακτήρια 1 φορά την εβδομάδα ότι δοσολογία λέει (special blend microbe-lift) με κλειστό skimmer για 1 ώρα
αντιφώσφορο σιδήρου ( ati stop phosphat) με αλλαγή κάθε 25-30 μέρες
άνθρακα αλλαγή κάθε 25-30 μέρες
τάισμα 1 φορά την μέρα για τα ψαράκια
φυτοπλαγκτόν 1 φόρα την εβδομάδα με πιπετα σε κάθε κοράλι ( με κλειστούς κυκλοφορητές )
1 φορά την εβδομάδα corall A, corall B, corall C
κάθε 3-4 μέρες μετράω Kh,Mg,Ca και συμπληρώνω οτι και αν χρειάζεται.
1 φορά την εβδομάδα όλα τα τεστ που έχω (PH, NH3/NH4 , NO2,NO3, PO4)
κάθε 2 μέρες καθάρισμα δοχείου skimmer
πριν μια εβδομάδα έβαλα και λίγη chaeto στο sub με φως 24/7

πως σας φαίνεται ? θα πρέπει να αλλάξω κάτι για καλύτερα αποτελέσματα ? να προσθέσω τίποτα ?

Έγινε επεξεργασία - xristosxx
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι δύσκολο να σου απαντάμε σε 2 θέματα.

Θαήταν καλύτερο να ξεχωρίσεις ένα θέμα ώστε να μην μπερδευόμαστε και εμείς αλλά και οι αναγνώστες.

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο, δικό μου λάθος και σιγά σιγά αρχίζω να μπερδεύομαι και εγώ :)

να ρωτήσω τους διαχειριστές αν υπάρχει δυνατότητα να συγχωνευτούν τα 2 θέματα

διαφορετικά σε αυτό το θέμα θα είναι όλες μου οι ερωτήσεις και απορίες ( όπως λέει και ο τίτλος ) και στο άλλο θα βάζω μόνο φώτο

χίλια συγνώμη για το μικρο μπέρδεμα που δημιούργησα .

Έγινε επεξεργασία - xristosxx
Link to comment
Share on other sites

Τα δύο θέματα συγχωνεύτηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Η ρουτίνα που έχω μέχρι στιγμής είναι:

1 φορά τον μήνα αλλαγή νερού 25-30% ( θα αλλάξω σε 10-15% κάθε εβδομάδα ) Καλά θα κάνεις.

βακτήρια 1 φορά την εβδομάδα ότι δοσολογία λέει (special blend microbe-lift) με κλειστό skimmer για 1 ώρα Δεν κάνεις κακό, αλλά δεν χρειάζεται να ρίχνεις, ή έστω αν θες να ρίχνεις δεν χρειάζεται τόσο συχνά.

αντιφώσφορο σιδήρου ( ati stop phosphat) με αλλαγή κάθε 25-30 μέρες Τι λένε οι οδηγίες του? Τι δοσολογία προτείνει ο κατασκευαστής ανα πόσα λίτρα και κάθε πότε περίπου άλλαγμα?

άνθρακα αλλαγή κάθε 25-30 μέρες Το ίδιο με το αντιφώς.

τάισμα 1 φορά την μέρα για τα ψαράκια κάντο 2,3 σε μικρές μερίδες.

φυτοπλαγκτόν 1 φόρα την εβδομάδα με πιπετα σε κάθε κοράλι ( με κλειστούς κυκλοφορητές ) Δεν κάνεις κακό, αλλά δεν χρειάζεται να ρίχνεις.

1 φορά την εβδομάδα corall A, corall B, corall C Το ίδιο με το φυτοπλανκτόν.

κάθε 3-4 μέρες μετράω Kh,Mg,Ca και συμπληρώνω οτι και αν χρειάζεται. Καλό είναι να βρεις πόσο κατεβαίνουν ημερησίως ώστε να συμπληρώνεις σταδιακά και όχι απότομα και αραιά. Ετσι είναι πιο υποφερτό στα κοράλια σου.

1 φορά την εβδομάδα όλα τα τεστ που έχω (PH, NH3/NH4 , NO2,NO3, PO4)

κάθε 2 μέρες καθάρισμα δοχείου skimmer

πριν μια εβδομάδα έβαλα και λίγη chaeto στο sub με φως 24/7

πως σας φαίνεται ? θα πρέπει να αλλάξω κάτι για καλύτερα αποτελέσματα ? να προσθέσω τίποτα ? Βασικά μην φορτώνεις πολύ το σύστημα σου. Μην ρίχνεις πολλά και διάφορα. Είναι κλειστό σύστημα και κάποια στιγμη θα εκραγεί. ;)

καλύτερα που συγχωνεύτηκαν! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ !!!!!! :)

Έγινε επεξεργασία - xristosxx
Link to comment
Share on other sites

(ati phosphate stop) η δοσολογία για τον αντιφώσφορο είναι 50-150ml στα 100 λίτρα. Εγώ βάζω 100 ανα 100 λιτρα (250ml στα 250λιτρα) λέει να μετράς και όταν δεις οτι έχεις θέμα αλλάζεις.

η δοσολογία του άνθρακας είναι 250γ στα 400 λιτρα (εγώ βάζω 150γ στα 250 λιτρα) και αλλαγή κάθε 4 εβδομάδες,

τώρα πήρα τον cococarbon της grotech αλλά δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ακόμα μιας και με μπέρδεψε λίγο στις οδηγίες για τον χρόνο αλλαγής του

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και η δοσομετρική.

Η διαδικασία για να την ξεκινήσω από ότι διαβάζω και αν κατάλαβα καλά είναι :

Μετράω – μετράω – μετράω καμιά εβδομάδα , βλέπω την κατανάλωση καθημερινά και μετά την βάζω σε λειτουργία να ρίχνει τα απαραίτητα ml κάθε μέρα.

Kh – από το πρωί έως το βράδυ σε πολλές μικρές δόσεις.

Ca – το βράδυ μετά το σβήσιμο φώτων μέχρι το πρωί σε λίγες δόσεις. ( 4-5)

Mg – απόγευμα μέχρι σβήσιμο φώτων βράδυ σε λίγες δόσεις.(4-5)

Σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι!!! Και ξανά μετράς κάθε φορά που βάζεις η βγάζεις κάτι για να φέρεις και πάλι ισορροπία!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

Σήμερα πήρα και τις σκόνες της fauna marin για την δοσομετρική αλλα δεν γράφει αναλογίες που πρέπει να κάνω.

Γνωρίζει κανείς να μου πει ?

απο εταιρία σε εταιρία ειναι διαφορετικές οι αναλογίες ?

Link to comment
Share on other sites

1st 5 L Container

  1. 1. Dissolve 2 kg of calcium chloride dihydrate in 4 liters of RO water and then fill the container with RO water.
  2. 2. NOTE: Always add the salt to the water - never vice versa!
  3. 3. Then add 25 mL Balling Light 1 - Color & Grow Elements and 25 mL Balling Light Trace 2 - Metabolic Elements to the container.

2nd 5 L Container

:

  1. 1. Dissolve 2 kg of magnesium chloride hexahydrate in 4 liters of RO water and then fill the container with RO water.
  2. 2. This new method does not require magnesium sulphate as it would accumulate in the water. Nothing else is added to this canister

3rd 5 L Container:

  1. 1. Dissolve 500 g of Carbonate Mix in 4 liters of RO water and then fill the container with RO water.
  2. 2. Then add 25 mL Balling Light Trace 3 0 Health Elements to container.

Then follow Manufacturer's Instructions for dosing.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και το πρώτο πρόβλημα :(

οι 2 λάμπες off , κάτι τα έφτυσε εκτός από τις λάμπες οπότε αύριο όλο το καπάκι βγάλσιμο και άντε να δούμε τ θα δούμε.

Μέχρι σήμερα άναβαν οι 2 μαζί (3η-4η) και μετά οι 4 μαζί (1η+2η+5η+6η) με ένα χρονοδιακόπτη και με ένα καλώδιο, τώρα λέω μήπως θα ήταν καλύτερα μιας και θα το κάνω σπαράλια να τα κάνω και διαφορετικά ?

ανά 2 με 3 χονοδιακόπτες και αλλαγή στην σειρά πχ. με 1η+4η , 2η+5η, 3η+6η ? καμιά καλή πρόταση ?

Link to comment
Share on other sites

αντε μπραβο παλικαρι μου

Link to comment
Share on other sites

Χρισταρα πως τα πάνε τα δυο τα σαρκοφυτα μαζί εκεί μέσα? όλα καλά?

αν και θα έλεγα σιγά σιγά να τα στείλεις και συ με την σειρά σου όλα αυτά τα καφέ μαλακά κοράλλια και να πάρουν την θέση τους πιο όμορφα χρωματιστά

και θα γίνει η ριφαρα σου ακόμα πιο ωραία ;)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!!! μαζεύτηκαν επιτέλους και τα λίγα υλικά για την αυτόματη αναπλήρωση και ξεκινάει η συναρμολόγηση για την diy κατασκευή. υλικά: 3 φλοτέρ 12v 1 αντλία 12v (hmax 220cm, qmax 350l/h) 1 ρελέ 12v 1 led πράσινο 1 led κίτρινο. η σκέψη μου είναι να μπούνε 2 φλοτέρ σε σειρά για την στάθμη μέσα στο ενυδρείο και 1 φλοτέρ στο δοχείο αναπλήρωσης για ασφάλεια της αντλίας ( για να μην λειτουργεί αν δεν έχει νερό μέσα και πάει στον κάδο ) όταν το σύστημα δεν λειτουργεί θα είναι αναμμένο το κίτρινο led και όταν λειτουργεί το πράσινο.

post-49353-0-23409100-1384592772_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - xristosxx
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο χρηστο,πολυ καλη κινηση και κατασκευη.

Οταν εχεις το τελικο αποτελεσμα και βρεις χρονο,δωσε μας και μια φωτο ολοκληρωμενο.

Ευχαριστουμε που το μοιραστηκες μαζι μας :thumbup:

Τις βασεις για τα φλοτερακια εσυ τις εφτιαξες?

Link to comment
Share on other sites

ναι με plexi glass . Έκανα κούρμπες στα εκατοστά που ήθελα και τα τρύπησα για να βιδοθούν τα φλοτεράκια.

Μόλις βρώ και χλωροφόρμιο θα κάνω καλύτερη κατασκευη βάση, δοχείο αναπληρωσης και δοχείο για την δοσομετρική.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα.
Mπορώ να βρώ Two Little Fishies reactor σε κανένα κατάστημα Ελλάδα σε νορμάλ τιμή ? (μέχρι 40-50 ευρώ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...