Jump to content

Περί του Διαγωνισμού "Ενυδρείo του Aquazone"


neon

Recommended Posts

Αυτή η ομάδα είναι "κλειστή" ?

Δεν θέλει να διευρυνθεί και να βοηθηθεί και από άλλους που έχουν δηλώσει την διάθεσή τους για προσφορά ?

Και μάλιστα διαθέτοντας ΠΟΛΥ χρόνο και ίσως και δυνατότητες ?

Αυτο καταλαβες οτι ειπε ο Πετρος ? και γενικα αυτο εχεις καταλαβει αυτο το καιρο που εισαι εδω ? Αν δε θελαμε πολυ απλα Ντινο θα κλειδωναμε και θα διαγραφαμε απευθειας αναλογα θεματα ... Εδω ειμαστε και σας ακουμε ...

Απλα εγω υλοποιησιμες προτασεις δε βλεπω ... :thumbup: και πιο πολυ που θα αναβαθμισουν το διαγωνισμο :)

Ειδωμεν λοιπον ...

Link to comment
Share on other sites

Η ομάδα μας είναι "ανοικτή" σε οποιεσδήποτε προτάσεις και υποδείξεις, τις οποίες μπορεί να υλοποιήσει, εφόσον υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Αυτή τη στιγμή είμαστε γεμάτοι από προτάσεις και ιδέες, που θα μπορούσαν να βελτιώσουν κατά πολύ το διαγωνισμό, αλλά την παρούσα στιγμή το αντικειμενικά καλύτερο αποτέλεσμα είναι αυτό που βλέπετε.

Είμαστε αισιόδοξοι ότι όσο περνάει ο καιρός, η ποιοτικά ανοδική πορεία του θεσμού, θα γίνεται ολοένα και πιο ορατή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο καταλαβες οτι ειπε ο Πετρος ? και γενικα αυτο εχεις καταλαβει αυτο το καιρο που εισαι εδω ? Αν δε θελαμε πολυ απλα Ντινο θα κλειδωναμε και θα διαγραφαμε απευθειας αναλογα θεματα ... Εδω ειμαστε και σας ακουμε ...

Απλα εγω υλοποιησιμες προτασεις δε βλεπω ... :) και πιο πολυ που θα αναβαθμισουν το διαγωνισμο :band:

Ειδωμεν λοιπον ...

Φίλε μου dartman, παρεξήγησες ΤΕΛΕΙΩΣ αυτό που έγραψα και προφανώς δεν κατάλαβες καθόλου το νόημα της φράσης μου... Ασε που δεν απευθύνομαι ειδικά στον Πέτρο αλλά γενικά σε όλη την ομάδα... Και με τελείως καλοπροαίρετο ύφος. Το αν έχει και δόση "καυστικότητας" μέσα, ε αυτό είναι το στυλ μου, το ξέρεις τώρα...

Αυτό που αναφέρεις για κλειδωμένα θέματα δεν έχει καμία σχέση με αυτό που είπα, αλλά από τη στιγμή που δεν κατάλαβες, λογικό είναι να απαντάς διαφορετικά. Δεν υπονοώ κάτι σχετικό με τα όσα γράφτηκαν εδώ, ούτε αναφέρομαι σε προτάσεις και υποδείξεις που έγιναν ή όχι εδώ. Θα προσπαθήσω λοιπόν αφού δν έγινε κατανοητό, να το εξηγήσω...

Το μήνυμα του Πέτρου έχω την αίσθηση όπως διατυπώθηκε, ότι αποπνέει έντονη πίεση λόγω φόρτου εργασίας και έλλειψης χρόνου, της μικρής ομάδας "που κάνει ότι μπορεί, μέσα στα πλαίσια των δυνατοτήτων της"... Πολύς όγκος δουλειάς μοιρασμένος σε λίγους ανθρώπους, με πολύ λίγο χρόνο στη διάθεσή τους... Ετσι δεν είναι? Δεν κατάλαβα λάθος?

...Μια ομάδα 10 ατόμων προσπαθεί στο ελάχιστο ελεύθερο της χρόνο να καθιερώσει έναν αξιόλογο θεσμό,αυτόν του Ενυδρείου του Aquazone, κάνοντας ότι καλύτερο μπορεί μέσα σε λογικά πλαίσια....

Πιάνομαι λοιπόν από την ευκαιρία αυτή και αναρωτιέμαι (με το παραπάνω μήνυμά μου και με τον δικό μου τρόπο πάντα...) γιατί αυτή η ομάδα δεν αξιοποιεί κάποιον που έχει δηλώσει εθελοντής σε οποιοδήποτε τομέα χρειαστεί, ο οποίος κάποιος τυχαίνει να έχει και πολύ ελεύθερο χρόνο σε σχέση με τον οποιονδήποτε άλλον και ταυτόχρονα τρελή όρεξη για να βοηθήσει? Συν ότι έχει και στην πλάτη του 5 εμπειρίες από σχετική με το έργο και το αντικείμενο της ομάδας δραστηριότητα...

Εγώ ξέρω ότι όταν μια ομάδα ανθρώπων που κάνει ένα οποιοδήποτε έργο, έχει ανάγκη από περισσότερο χρόνο ή περισσότερα "χέρια" (ειδικά μάλιστα όταν το ζητάει και μόνη της με αγγελία) αξιοποιεί όποιους με ιδιαίτερη χαρά ανταποκρίνονται στο κάλεσμά της... Ετσι ελευθερώνεται και χρόνος για τους υπόλοιπους, γίνεται και περισσότερο έργο. Σε όλους τους τομείς...

Αυτό εννοούσα και τίποτα άλλο φίλε dartman...

Αλλά επειδή έχει και άλλες παραμέτρους, είναι και off topic, ας το αφήσουμε για άλλη φορά και αλλού. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πώς το κόβεται παίδες;

Θα βάλουμε τα χεράκια μας να βγάλουμε τα ματάκια μας;

Ας πέσουν λίγο οι τόνοι...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πάντως θεωρώ σωστή τη θέση ότι οι προτάσεις θα πρέπει να είναι συγκεκριμένες, έχω σκοπό να κάτσω μια από τις επόμενες ημέρες και να γράψω/προτείνω κάποια πράγματα, που κατά τη γνώμη μου μπορούν να βελτιώσουν περισσότερο το αποτέλεσμα. Και από εκεί και πέρα, βλέπετε εσείς και αποφασίζετε. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ολοι μας ξεχασαμε κατι το βασικο.το ενυδρειο που παρουσιαζει ενας νεος συνχομπιστας με λιγη εμπειρια

δεν μπορει να χαραχτηρισθει μετριο,θα μπορουσε να χαραχτηρισθει μετριο οταν παρουσιασει ενα ιδιο ενυδρειο

μετα απο 5,6,7 χρονια εμπειριας.Οσον αφορα τον διαγωνισμο ας ασχολουνται αυτοι που τους ενδιαφερει και

ολοι οι υπολοιποι απο εμας που δεν μας ενδιαφερει ας τον αφησουμε στην ησυχια του.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι,

Διάβασα με προσοχή όλες αυτές τις μέρες τα μηνύματα του συγκεκριμένου post αλλά ως συμμετέχων στο διαγωνισμό δεν θέλησα σωστό να συμμετάσχω στη συζήτηση πριν από τη λήξη της ψηφοφορίας. Να πω εξαρχής ότι είμαι ο τελευταίος που δεν θα αναγνώριζα το δικαίωμα στον καθένα να εκφράζεται για οποιοδήποτε θέμα -με κόσμιο τρόπο και χωρίς χαρακτηρισμούς- και να μεταφέρει τις απόψεις του. Μερικές φορές όμως υπάρχει και το θέμα του timing. Δηλαδή νομίζω ότι δεν μπορούμε να λέμε ό,τι θέλουμε ΟΠΟΤΕ θέλουμε χάριν της καλούμενης δημοκρατικής ευαισθησίας.

Ενώ υπήρχε αρκετός χρόνος ανάμεσα στους δύο διαγωνισμούς για να εκφραστούν οι προβληματισμοί όλων πριν να ξεκινήσει η ψηφοφορία (το post έναρξης της ψηφοφορίας αναρτήθηκε στις 15/02/07) εν μέσω της διαδικασίας ξεκίνησε ένα post που κατά τη γνώμη μου εκτός από προβληματισμούς για τα ενυδρεία που συμμετείχαν και γενικότερα για το διαγωνισμό, περιείχε άμεσα ή έμμεσα και κάποιους χαρακτηρισμούς για τους ίδιους τους διαγωνιζόμενους, άσχετα αν χρησιμοποιήθηκε το πρώτο πρόσωπο πληθυντικού. Αυτό συνέβη διότι από την πλευρά των συντονιστών του διαγωνισμού δεν υπάρχουν ξεκάθαρες οδηγίες κατά πόσον μπορούν ή δεν μπορούν τελικά να εκφράζονται σχόλια για τα ενυδρεία και για τους συμμετέχοντες, κατά τη διάρκεια της ψηφοφορίας. Γιατί αν είναι έτσι, τότε θα έπρεπε και οι διαγωνιζόμενοι να έχουν το δικαίωμα να απαντούν κατά τη διάρκεια της ψηφοφορίας και η κατάσταση -κατά τη γνώμη μου- τελικά να γίνεται τσίρκο.

Έχω όμως την εντύπωση ότι σε άλλες περιπτώσεις (βλέπε δύο προηγούμενους διαγωνισμούς) ενώ πάλι υπήρξαν σχόλια για τις υποψηφιότητες και μάλιστα πολύ λιγότερο μακροσκελή και σχετικά χωρίς χαρακτηρισμούς, η αντιμετώπιση ήταν πιο αυστηρή (νομίζω μάλιστα ότι την προηγούμενη φορά μία σειρά από μηνύματα αποσύρθηκαν μέχρι τη λήξη της ψηφοφορίας έτσι δεν είναι?). Άρα λοιπόν τελικά ποιοι είναι οι κανόνες ? Μπορεί να βλέπει ο καθένας μας τις υποψηφιότητες και πέρα από ένα ευχολόγιο περί καλής επιτυχίας να ασκεί την κριτική του κατά βούληση όποτε θέλει ενώ διαρκεί η ψηφοφορία? Αν είναι έτσι να καταγραφεί στον κανονισμό του διαγωνισμού και να μπαίνουμε σε μία διαδικασία ουσιαστικά συζήτησης τύπου καφενείου με τοποθετήσεις, απαντήσεις και από τους συμμετέχοντες και διαξιφισμούς. Αν όμως δεν είναι έτσι, τότε διαπιστώνω ΙΣΩΣ δύο μέτρα και δύο σταθμά σε σχέση με το πώς αντιμετωπίστηκαν τα μηνύματα αυτά. Υπήρξαν βέβαια απαντήσεις εκ μέρους του διαχειριστή και των συντονιστών που ως ένα σημείο με καλύπτουν, αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο.

Δεν ήταν η φιλοδοξία μου με το συγκεκριμένο ενυδρείο να κερδίσω τον ας πούμε τον τίτλο «Ελληνικό Aquascaping 2007». Σίγουρα σε ό, τι καταπιανόμαστε στη ζωή μας πάντα υπάρχουν πολλοί που είναι καλύτεροι από εμάς και πάντα είμαστε καλύτεροι από άλλους. Πάντως δεν είδα πουθενά στους όρους του διαγωνισμού συγκεκριμένες προϋποθέσεις για τύπους ενυδρείων που γίνονται δεκτά. Επίσης στους κανόνες του διαγωνισμού δεν είδα να υπάρχουν αναλυτικά και επακριβώς προδιαγραφές και κριτήρια βάσει των οποίων στη συνέχεια θα γίνεται η αξιολόγηση, η οποία -κακώς κατά τη γνώμη μου- γίνεται από μία απλή ψηφοφορία. Το αν είναι ελάχιστες ή όχι οι αξιόλογες συμμετοχές αυτό μπορούν να το κρίνουν όλοι αλλά και σε βάθος χρόνου. Το αν οι συμμετέχοντες είναι αρπακολλατζήδες ε… τουλάχιστον οι αρπακολλατζήδες μπήκαν στον κόπο να ετοιμάσουν τη συμμετοχή τους με φωτογραφίες, βιογραφικά κλπ (που παρεμπιπτόντως τα θεωρώ απαραίτητα).

Από πού προκύπτει το «ηλίου φαεινότερο ότι πολλοί από τους συμμετέχοντες έχουν ως στόχο το 50ρικο»? Γιατί σε μένα ούτε προφανές είναι ούτε με αφορά. Νομίζω ότι το hobby γενικά είναι αρκετά ακριβό αλλά και ειδικότερα ο εξοπλισμός του ενυδρείου που παρουσίασα είναι τέτοιος, που ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματα του αν ένα πενηντάρικο με σώζει. Να υποθέσω δηλαδή ότι ο μόνος λόγος που αποτρέπει τους έχοντες «σοβαρά και όμορφα ενυδρεία» στο να συμμετάσχουν, είναι να για να μην παρεξηγηθούν ότι τους ενδιαφέρει το πενηντάρικο σε αντίθεση με εμάς τους υπόλοιπους φραγκοφονιάδες ή λιγούρηδες? Σε ό, τι αφορά το πενηντάρικο, μια και τελικά είμαι ο νικητής του τελευταίου διαγωνισμού, είχα εξ΄αρχής σκοπό να το δωρίσω στην ομάδα του Aquazone για να το βάλει σε κλήρωση σε μία οποιαδήποτε επερχόμενη εκδήλωση στο χώρο συγκέντρωσης του forum. Βεβαίως μπορεί κάποιος να πει ότι «αυτό μας το δηλώνεις κατόπιν εορτής και μάλιστα μετά από το θέμα που έγινε». Τι να κάνουμε? Δεν το δημιούργησα εγώ το θέμα και αν υπήρχε αυτοσυγκράτηση και έκφραση απόψεων στο σωστό timing δεν θα ήταν έτσι, (ή αν οι συντονιστές απέτρεπαν το θέμα να εξελιχθεί πριν ολοκληρωθεί η ψηφοφορία).

Πάντως το να αποτελεί για κάποιους η συμμετοχή στο διαγωνισμό αφορμή μομφής, μου φαίνεται τουλάχιστον περίεργο. Μου θυμίζει λίγο τα γυναικεία καλλιστεία που κράζονται από μία πολύ μεγάλη μερίδα ανθρώπων (καλώς ή κακώς δεν θα το σχολιάσω εδώ) πολλές φορές επειδή όλοι όσοι νομίζουν ότι διαθέτουν υψηλότερο επίπεδο από τους άλλους θεωρούν ότι είναι καθήκον τους να κράζουν για να μην παρεξηγηθούν.

Συμφωνώ απολύτως ότι πρωταρχικός στόχος της ενασχόλησης με το χόμπι είναι η αποκόμιση προσωπικής ευχαρίστησης και βέβαια η προσωπική ευχαρίστηση δεν πρέπει να είναι σε βάρος των οργανισμών που διατηρούμε στα ενυδρεία μας. Επιτέλους λοιπόν ας το ευχαριστηθούμε και λίγο αντί σε ό, τι καλό πάει να γίνει (ή τέλος πάντων συζητήσιμο και βελτιώσιμο όπως είναι ο διαγωνισμός) να διυλίζουμε συνέχεια τον κώνωπα. Δεν φτάνουμε δα στα όριά μας επειδή στείλαμε ένα ενυδρείο στο διαγωνισμό ούτε και είμαι κανένα ψώνιο που περιμένει να κοτσάρει στην υπογραφή του την ταμπέλα ενυδρείο του aquazone, ούτε περιμένω να πάρω mail από το aquazone ή να αυξήσω τα megabytes….έλεος! Δεν έχω άλλωστε τόσα πολλά ούτε να γράψω ούτε να στείλω για να χρειάζομαι megabytes, διαθέτω όσες διευθύνσεις email χρειάζομαι και όσο για τον τίτλο «ενυδρείο του Aquazone», στο βαθμό που θεωρώ τιμή μου να συμμετέχω στο forum για το επίπεδό που τις περισσότερες φορές διατηρείται, εξίσου με τιμά ότι κάποιοι φίλοι θεώρησαν ότι στη συγκεκριμένη συγκυρία μπορεί το ενυδρείο μου να θεωρηθεί άξιο επιβράβευσης.

Εντάξει ρε παιδιά δεν νομίζω ότι βλάπτεται και τόσο πολύ η ελληνική ενυδρειακή κοινότητα αν οι συμμετοχές δεν είναι αντάξιες ενός Oliver Knot ή οι συμμετοχές δεν είναι στα standards που ο καθένας ξεχωριστά θέτει. Στο κάτω-κάτω δεν είναι ο Amano το πρότυπο όλων, και επειδή στην ενυδρειακή μου βιβλιοθήκη διαθέτω -μεταξύ άλλων- και τα τρία γνωστά βιβλία-albums του Αmano, να σας ενημερώσω ότι σε αρκετά από αυτά τα ενυδρεία, τόσο η ιχθυοφόρτωση όσο και η συμβατότητα των ειδών θα έκανε μερικούς εδώ μέσα να τραβάνε τα μαλλιά τους (για να αναφέρω μόνο δύο θεματάκια και να σταματήσω). Κατά τη γνώμη μου η φύση δεν συμπεριφέρεται ως ενυδρείο τύπου Amano και τελικά το αν αξίζει ή όχι ένα ενυδρείο να βγαίνει σε κοινή θέα έχει να κάνει με πολλά στοιχεία που πρωτίστως αφορούν την καλή διαβίωση των ενοίκων του, την ισορροπημένη σχεδίαση και λειτουργία και το καλαίσθητο του τελικού αποτελέσματος, ΑΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΥΠΟ ενυδρείου.

Συμμετέχω σε συζητήσεις μόνο αν πραγματικά έχω κάτι να πω σχετικά με θέματα που γνωρίζω σχετικά καλά και όταν έχω (λίγο) ελεύθερο χρόνο. Αυτό αποδεικνύεται εύκολα αν ψάξετε τα -περιορισμένα αναλογικά- post μου όλο τον καιρό που είμαι μέλος. Προσωπικά, τον διαγωνισμό τον θεώρησα ως ένα ευχάριστο εξωστρεφές «παιχνίδι» έστω με τον ανταγωνισμό του, μέσα από μία δομημένη και ολοκληρωμένη παρουσίαση τόσο με εικόνα όσο και με κείμενο της προσπάθειας που κάνουν κάποιοι στο hobby. Οι παρουσιάσεις-βιογραφικά άλλων φίλων σε προηγούμενους διαγωνισμούς μου φάνηκαν πολύ ενδιαφέρουσες και χρήσιμες όπως και οι γενικότερες παρουσιάσεις ενυδρείων, εκτός διαγωνισμού. Μάλιστα, για κάθε ενυδρείο που διατηρώ, η συγκεκριμένη φόρμα συμπληρώνεται στο αρχείο μου ως ταυτότητα του ενυδρείου. Να αναφέρω ακόμα ότι το ίδιο ενυδρείο σε παλαιότερη μορφή του και φυσικά πριν το διαγωνισμό, το έχω ήδη παρουσιάσει όταν γράφτηκα στο Forum δηλαδή εδώ. Επίσης, έχω πρόσφατα παρουσιάσει άλλο ένα mini ενυδρείο εδώ. Συνεπώς, όπως αντιλαμβάνεστε, δεν περίμενα τον διαγωνισμό για να παρουσιάσω τα ενυδρεία μου και να δεχτώ κριτική ή να ανταλλάξω απόψεις, ίσα-ίσα… (επειδή ειπώθηκε και κάτι σχετικό στην όλη συζήτηση). Πάντως φίλε μου neon, έτσι από απλή περιέργεια, αν και έκανα ένα ψάξιμο στο forum, στα θέματά σου δεν μπόρεσα να βρω μία ολοκληρωμένη παρουσίαση με φωτογραφίες των δικών σου ενυδρείων γλυκού νερού, εκτός από τις ομολογουμένως ενδιαφέρουσες φωτογραφίες κυρίως φυτών στη gallery. Φυσικά δεν είναι υποχρεωτικό κάτι τέτοιο. Αν όμως κάνω λάθος ζητώ προκαταβολικά συγνώμη.

Επίσης να πω ότι την πρόταση για κατηγοριοποίηση των συμμετοχών την έχω κάνει ήδη από τις 15/12/06 εδώ, όμως μόνο ο stratos φιλοτιμήθηκε να τη σχολιάσει. Μάλιστα είχα γράψει στο μήνυμα (τρομάρα μου) ότι αν προκαλεί το μήνυμά μου πρόβλημα (δεοντολογίας) αφού διαρκούσε ακόμη η ψηφοφορία, ας σβηστεί. Μάλλον δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα δεοντολογίας γιατί απλά δεν ακολουθούμε κανόνες.

Καταλήγω, λέγοντας ότι δεν θεωρώ τον εαυτό μου ούτε τυφλό ούτε μονόφθαλμο μεταξύ τυφλών. Βλέπω και παρατηρώ καλά γύρω μου, γηράσκω αεί διδασκόμενος και προσπαθώ να βελτιώνομαι συνεχώς όπως και πολλοί φίλοι που συμμετέχουν στο Aquazone. Πιστεύω δε, ότι η συλλογική γνώση μπορεί να οδηγήσει σε μεγάλα επιτεύγματα, όπως φαίνεται και από το ρητό της υπογραφής μου. Γι’ αυτό άλλωστε συμμετέχω και στο forum.

Επειδή λοιπόν τα λόγια γενικά περισσεύουν, καταθέτω αμέσως και συγκεκριμένη πρόταση για το διαγωνισμό που προφανώς δεν είναι ακριβώς πρωτότυπη αλλά ακολουθεί μία γενικότερη πρακτική.

Πρόταση για το διαγωνισμό «Ενυδρείο του Aquazone»

Καταρχήν κατηγοριοποίηση των συμμετοχών για το γλυκό νερό σε

1. Φυτεμένα υψηλών απαιτήσεων (ολλανδικού τύπου ή επιδράσεων Αmano), γενικά Aquascaping υψηλών απαιτήσεων.

2. Φυτεμένα – Κοινωνικά χαμηλών απαιτήσεων ώστε να μπορεί και ο μέσος χομπίστας που διατηρεί ένα αξιοπρεπές, καλαίσθητο και ισορροπημένο ενυδρείο να διαγωνιστεί με τους αντίστοιχους του. Εδώ τα κριτήρια θα είναι φυσικά διαφορετικά.

3. Βιοτοπικά Αφρικάνικων λιμνών ή ποταμών

4. Βιοτοπικά Αμαζονίου και γενικά Αμερικάνικης Ηπείρου

5. Βιοτοπικά Ασίας

Στις τρεις τελευταίες κατηγορίες η προσομοίωση του βιότοπου θα είναι κυρίαρχο κριτήριο. Θα μπορούσαν οι τρεις τελευταίες να συγχωνευτούν σε μία κατηγορία τα «Βιοτοπικά», όπου δεν θα κρίνεται αν το Malawi είναι λιγότερο όμορφο από το ενυδρείο με δίσκους αλλά πόσο κοντά είναι στο βιότοπο που παριστάνει.

Για κάθε κατηγορία να υπάρχει ένα γνωστό και καθορισμένο εκ των προτέρων σετ προδιαγραφών και κριτηρίων αξιολόγησης που να βασίζονται τόσο στη βιβλιογραφία όσο και στην πρακτική ανάλογων διαγωνισμών (π.χ. για την κατηγορία (1) βλέπε AGA Aquascaping Contest). Με βάση αυτό το σετ να κρίνονται οι υποψηφιότητες από τριμελή κριτική επιτροπή. Τα μέλη της επιτροπής κάθε κατηγορίας μπορεί να είναι είτε συντονιστές είτε άλλοι έμπειροι χομπίστες, αποδεδειγμένα ικανοί να κρίνουν τις υποψηφιότητες (από τη δουλειά τους, από γνώση σχετικής βιβλιογραφίας, από τα χρόνια ενασχόλησης με το hobby κλπ). Τις κριτικές επιτροπές τις ορίζει η ομάδα του Aquazone.

Κάθε υποψηφιότητα κρίνεται από κάθε μέλος της τριμελούς επιτροπής ξεχωριστά και υποβάλλεται γραπτή κρίση με βάση τα κριτήρια, που στο τέλος της συνοδεύεται και από έναν βαθμό από 0 μέχρι 100. Οι τρεις κρίσεις με τους βαθμούς τους, μετά τη λήξη του διαγωνισμού, ανακοινώνονται κάτω από κάθε υποψηφιότητα ενώ ο μέσος όρος του βαθμού κάθε υποψηφιότητας δίνει την τελική της βαθμολογία που τελικά κατατάσσει τις υποψηφιότητες σε μία σειρά και αναδεικνύει αυτήν που ξεχωρίζει.

Μπορεί ταυτόχρονα να υπάρχει και ψηφοφορία «κοινού» δηλαδή των μελών με δικαίωμα ψήφου, της οποίας όμως η εξέλιξη και το αποτέλεσμά της δεν θα αποκαλύπτεται μέχρι το τέλος της διαδικασίας. Ταυτόχρονα λοιπόν με τις κρίσεις των επιτροπών θα αποκαλύπτεται και το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας (κάτι σαν «βραβείο κοινού»). Εναλλακτικά, μπορεί στην ανάδειξη της καλύτερης υποψηφιότητας να λαμβάνεται υπόψη τόσο η βαθμολογία της επιτροπής όσο και οι ψήφοι που παίρνει μία υποψηφιότητα στη ψηφοφορία (οι ψήφοι ανάγονται με σχετική κλίμακα στο 0-100 πάλι) και με στάθμιση μεταξύ κρίσης επιτροπής και ψήφων π.χ. 60%-40% ή κάποια άλλη στάθμιση. Έτσι συμμετέχει και το κοινό του forum στη διαδικασία ανάδειξης της υποψηφιότητας που ξεχωρίζει.

Ο διαγωνισμός μπορεί να γίνεται μία φορά κάθε εξάμηνο ή περισσότερο. Μετά τη λήξη του και την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, σε ειδικό post το οποίο θα ξεκινά από το Aquazone Contest θα μπορεί ο καθένας τώρα πλέον να εκφράζει τις απόψεις του μέχρι την έναρξη του επόμενου, οπότε το θέμα θα κλειδώνει.

Ίσως με μία διαδικασία όπως η παραπάνω, όπου δεν θα συγκρίνονται μήλα με πορτοκάλια, όπου θα υπάρχει κρίση από πιο έμπειρους αλλά και ψηφοφορία αν θέλουμε, όπου θα υπάρχουν προκαθορισμένα κριτήρια βάσει των οποίων θα κρίνονται οι υποψηφιότητες, τότε μπορεί να προκύψουν τελικά και περισσότερες υποψηφιότητες και πιο δίκαια αποτελέσματα.

Όσο για τα «βραβεία», ας αποφασίσει η ομάδα του Αquazone.

Ζητώ συγνώμη για το πολύ μακροσκελές μήνυμά μου, δεν πρόκειται να επανέλθω στο θέμα.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε acq301 κατ΄αρχας συγχαρητηρια για το ενυδρειο σου και τη νικη του! Πρεπει να νιωθεις περηφανος και μην επιτρεψεις σε κανενα Post να σου μειωσει την οποια μικρη χαρα εχεις.

Απο εκει και περα θελω να πω οτι συμφωνω με το πνευμα του μηνυματος σου αλλα θελω να κανω ορισμενες παρατηρησεις οσο αφορα το θεμα "κανονες-συντονιστες".

Οι κανονες απαγορευουν την αποκαλυψη της ταυτοτητας των ιδιοκτητων των ενυδρειων...η ακομα και την κριτικη για συγκεκριμενο ενυδρειο! Εδω ομως δεν ειχαμε κατι τετοιο...ειχαμε μια γενικη τοποθετηση της οποιας βεβαια το timing μας πειραξε αλλα δεν θα ειχαμε κανενα δικαιωμα να την σταματησουμε... Τα μηνυματα που ειχαν σβηστει παλιοτερα οπως αναφερεις ειτε ανεφεραν ονοματα, ειτε μιλουσαν απαξιωτικα για ενυδρεια η και για ολες τι συμμετοχες ενος συγκεκριμενου διαγωνισμου, κατι που δεν εγινε στην γενικη αυτη συζητηση.

Οσο αφορα την προταση σου να εισαι σιγουρος οτι θα την ενταξουμε στην συζητηση που ηδη κανει η ομαδα...δεν πρεπει βεβαια να ξεχναμε ποτε οτι αυτα που αποφασιζουμε πρεπει παντα να ειναι ρεαλιστικα και εφαρμοσιμα την καθε χρονικη περιοδο :thumbup:

Παντα νικες !!

Link to comment
Share on other sites

"Δυο λέξεις" μόνο, για το ενδιαφέρον και πραγματικά τεράστιο μήνυμα - 2.025 λέξεις μέτρησα..! :thumbup: - του acg301:

Φίλε Ανδρέα, θεωρώ ότι κακώς το πήρες προσωπικά, με αποτέλεσμα να συνοδεύσεις τις πραγματικά αξιόλογες παρατηρήσεις και θέσεις σου (αλλά και τις προτάσεις σου) ΚΑΙ με "απολογητικό υπόμνημα"... (επέτρεψέ μου τον όρο, "ποιητική αδεία"). Οχι μόνο γιατί είμαι σίγουρος ότι δεν αφορούσαν εσένα και την συμμετοχή σου τα όποια σχόλια, αλλά κυρίως γιατί μάλλον στόχευαν αλλού και όχι στο να κρίνουν τις όποιες συμμετοχές (ΙΜΟ). Νομίζω ότι το θέμα ήταν ο ίδιος ο διαγωνισμός και ο τρόπος που διεκπεραιώνεται (ίσως και παρουσιάζεται), παρά οι συμμετοχές/συμμετέχοντες και τα όποια ενδεχόμενα κίνητρά τους.

Προσωπικά με βρίσκουν σύμφωνο αρκετές από τις θέσεις σου, αλλά στο θέμα των κατηγοριών που το θεωρώ και το πιο κρίσιμο, έχω τη γνώμη ότι χρειάζονται αρκετά περισσότερες... Για παράδειγμα θα αναφέρω τη προσωπική μου εκτίμησή για αναγκαιότητα ξεχωριστής κατηγορίας για κάποια είδη με ιδιαίτερο ενδιαφέρον, όπως:

- Ενυδρείο κρύου νερού ή Goldfish

- Ενυδρείο Betta

- Ενυδρείο Δίσκων

- Nano γλυκού νερού

ή ακόμα και κατηγορία "Τεχνητή λίμνη"...

Επίσης πιστεύω ότι για ακόμα καλύτερη "αξιολόγηση" πρέπει ακόμα και μεταξύ κάποιων ομοειδών ενυδρείων, να υπάρχει διαχωρισμός σε υποκατηγορίες μεγέθους. Δεν γίνεται να συναγωνίζεται ένα 60άρι με ένα 500άρι...! Πως να το κάνουμε... είναι άνιση η "μάχη"...

Νομίζω ότι εάν ξεκινήσουμε ο καθένας από τη μεριά του να καταθέτει τι όποιες ιδέες ή απόψεις έχει στο θέμα αυτό, μπορεί να βοηθήσουμε και πρακτικά την ομάδα των υπευθύνων του Aquazone, να έχει κάποιες διαφορετικές και ίσως ακόμη καλύτερες επιλογές στο μέλλον σε σχέση με το διαγωνισμό, με στόχο πάντα την ακόμα καλύτερη παρουσία του χόμπι στο ευρύ κοινό, καθώς και την ενδυνάμωσή του, παράλληλα με την ανάδειξη κάποιων ξεχωριστών ενυδρείων ή και όλων των συμμετοχών σε αυτόν.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Αν και είχα αποφασίσει να μην συμμετάσχω πλέον στο θέμα, ο φίλος acg301 αναφέρθηκε σε μένα και στα γραφόμενα μου οπότε οφείλω να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα.

Φίλε Ανδρέα καταρχήν συγχαρητήρια για την επιτυχία σου και για το χρόνο που αφιερώνεις για το χόμπι σου.

Ανέφερες το θέμα του timing. Αν άνοιγα το θέμα αύριο το πρωί θα είχες διαφορετικές απόψεις; Μήπως ως νικητής δεν θα είχες ένα λόγο παραπάνω να παρεξηγηθείς και να εννοήσεις ότι η δική σου συμμετοχή και επιτυχία υποβαθμίζει το διαγωνισμό; Μη λέμε ότι θέλουμε λοιπόν, όταν ψάχνουμε αφορμή για παρεξήγηση και παράπονα πάντα υπάρχει χώρος και χρόνος.

Εγώ δεν αναφέρθηκα σε συγκεκριμένες συμμετοχές και δεν έκανα παρατηρήσεις για τον τελευταίο διαγωνισμό, αλλά αναφέρθηκα γενικά για το διαγωνισμό και τους συμμετέχοντες. Δεν είπα π.χ. το "Ενυδρείο 8 έχει σάπια φυτά και άρρωστα ψάρια". Δεν ήταν αυτός ο σκοπός του αρχικού σχολιασμού μου. Γι αυτό και ορθά κατά τη γνώμη μου δεν παρενέβησαν οι διαχειριστές/συντονιστές παρά μόνο για να υποστηρίξουν το θεσμό και καλά έκαναν και τον στήριξαν και τον στηρίζουν. Σχετικά με το "καφενείο σχολιασμού", μακάρι να είμασταν αρκετά ώριμοι στα ενυδρειακά και να μπορούσαμε να το κάνουμε. Εχω εντοπίσει πολλά "κουλά" στις παρουσιάσεις των ενυδρείων και θα ήθελα να μας τα εξηγήσουν οι συμμετέχοντες κάποια στιγμή. Βέβαια αν αύριο το πρωί ανοίξω ένα θέμα για να σχολιάσουμε τα ενυδρεία που συμμετείχαν, θα κατηγορηθώ για ελιτισμό, θα γραφτούν τα γνωστά "δεν είναι όλοι amano και knott" και θα λήξει το θέμα με τα γνωστά συγχαρητήρια. Τελικά όμως νομίζω ότι κανείς δεν ενδιαφέρεται για λεπτομέρειες τέτοιου είδους και όπως πάει θα ξαναασχοληθούμε με το θέμα διαγωνισμός στο άλλο δίμηνο που θα ξαναψηφίσουμε.

Σχετικά με τα υπόλοιπα σχόλια σου για τα θέματα αρπακολισμού, 50αρικου, υπογραφές, email κλπ έχουν καλυφθεί αναφερθεί παραπάνω και δεν νομίζω ότι χρήζουν περαιτέρω σχολιασμού. Ο κάθε ένας μας έχει τα κίνητρα του. Εσύ μπορεί να το έκανες για τη χαρά της συμμετοχής. Σέβομαι το κίνητρό σου και το εκτιμώ. Δεν υπάρχει λόγος να υπερασπίζεσαι τις επιλογές άλλων. Υπάρχουν άλλοι που δεν είναι σαν και σένα. Αν ανατρέξεις στις παλαιότερες ψηφοφορίες υπάρχουν συμμετοχές που αποδεικνύουν όσα έγραψα παραπάνω. Μπορούμε να μπούμε και σε περιπτωσιολογία αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος.

Δεν είχα σκοπό να κατηγορήσω κανένα ενυδρείο συγκεκριμένα και κανέναν προσωπικά για το τι κάνει και το πως κινείται εδώ μέσα, παρόλαυτά εσύ το έκανες. Θεωρώ άδικη την προσπάθεια σου να υποβαθμίσεις τη σημασία των δημοσιεύσεων μου γράφοντας ότι δεν υπάρχει παρουσίασή μου στο ΑΖ παρά μόνο κάποιες "ομολογουμένως ενδιαφέρουσες φωτογραφίες". Πραγματικά άσχετο. Να υποθέσω ότι είναι μια αμυντική στάση από μέρους σου (άνευ λόγου βέβαια) καθώς ως νικητής του τελευταίου διαγωνισμού θεωρείσαι ο άμεσα θιγόμενος; Αν είναι αυτό το συμπέρασμα είναι απόλυτα λανθασμένο από μέρους σου και σε καλώ να το ξανασκεφτείς. Το να επιτίθεσαι όμως και να χαρακτηρίζεις τους άλλους δεν βοηθάει στη συζήτηση.

Η μοναδική μου σκέψη ξεκινώντας αυτό το θέμα ήταν να ξεφύγουμε από τη μετριότητα. Να σταματήσουμε να είμαστε απλοί χειροκροτητές και να έχουμε απαιτήσεις. Να πάμε λίγο πιο ψηλά το χόμπι να πάρουμε ιδέες, να ανοίξουμε τα μάτια μας. Το να λέμε μόνο "συγχαρητήρια, μπράβο, είναι όλα πολύ ωραία" δεν βοηθάει το χόμπι. Από ότι κατάλαβα και από κάποιες συζητήσεις που είχα με ορισμένους το μήνυμα ελήφθη. Καιρός είναι οι προτάσεις που έπεσαν στο τραπέζι να εξεταστούν από τους αρμόδιους και να δρομολογηθούν οι όποιες αλλαγές. Επίσης ας ληφθεί υπόψιν ότι παρόλο που καθημερινά μπαίνουν στο ΑΖ περίπου 250-300 μέλη μόνο 71 ψήφισαν στο τελευταίο διαγωνισμό, ενώ 87 ψήφισαν στον προηγούμενο...

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε acg301

Θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για τη συμμετοχή σου στο θεσμό του Aquazone, "Ενυδρείο του μήνα" και να σε συγχαρώ, ιδιαίτερα, για την τιμητική διάκριση του θαυμάσιου ενυδρείου σου, το οποίο αντικατοπτρίζει την πραγματική αγάπη και το μεράκι σου, για το χόμπι μας.

Σε ευχαριστούμε πολύ για τις προτάσεις σου, που αφορούν την αναβάθμιση του θεσμού. Να είσαι σίγουρος ότι θα ληφθούν υπ' όψιν της ομάδας μας και θα είναι χαρά μας κάποια στιγμή να θεσπιστούν, σαν κανόνες όταν θα το επιτρέψει ο αριθμός των υποψήφιων ενυδρείων καθώς και η ποικιλία τους.

Αυτή τη στιγμή, υπάρχει παρόμοια πρόταση με τη δική σου, όπως και του Φίλου μας Φιλόξενου, η οποία έχει ήδη συζητηθεί αρκετά από την ομάδα μας και ευελπιστούμε να την εφαρμόσουμε κάποια στιγμή όταν θα υπάρξει το ανάλογο υλικό.

Η γνώμη μου είναι πως η έλλειψη μεγάλου αριθμού συμμετοχών και ποικιλίας ενυδρείων, δεν οφείλεται αποκλειστικά και μόνο στην απαξιωτική συμπεριφορά των μελών μας, προς το θεσμό, αλλά και στην πραγματική έλλειψη αξιόλογων ενυδρείων, άξιων να διαγωνιστούν. Αυτό μπορεί εύκολα να το διαπιστώσει κάποιος, αναζητώντας πληροφορίες, τόσο από την αντίστοιχη κατηγορία παρουσιάσεων ενυδρείων του forum μας, όσο και στα υπόλοιπα Ελληνικά ενυδρειακά fora.

Είμαστε πεπεισμένοι, πως ο διαγωνισμός, ολοένα θα αναβαθμίζεται και θα εξελίσσεται, προς το καλύτερο, παράλληλα με την εξέλιξη του χόμπι μας και την αύξηση του αριθμού των ενυδρειστών. Προς την κατεύθυνση αυτή αποβλέπει, άλλωστε και η προσπάθεια όλων μας, άσχετα αν είμαστε διοργανωτές ή συμμετέχοντες ή και απλά μέλη κριτές, που η παρουσία μας γίνεται αντιληπτή, τόσο με τη συμμετοχή μας στην ψηφοφορία, όσο και με την κριτική την οποία ασκούμε και τις προτάσεις, τις οποίες καταθέτουμε.

Θυμάσαι πως ήταν το χόμπι μας πριν δέκα χρόνια στην Ελλάδα? Για να μην αναφέρω, πριν πέντε χρόνια. Μπορείς να φανταστείς, πως θα είναι στα επόμενα πέντε ή περισσότερα χρόνια? Οι παλιοί χομπίστες, δεν μπορούσαν, καν να οραματιστούν, αυτή την μέχρι σήμερα αλματώδη ανέλιξη του ενυδρειακού χόμπι. Οι παλιοί παραδοσιακοί «ζωέμποροι», καταστηματάρχες ή αντιπρόσωποι, το ίδιο. Και μάλιστα σήμερα, όσοι έχουν απομείνει, καλούνται ή να προσαρμοστούν στη σημερινή πραγματικότητα ή να αποσυρθούν.

Κάπως έτσι θεωρώ τα πράγματα. Για οποιαδήποτε σκέψη, υπάρχει πάντα μια αρχή, για την εφαρμογή της στην πράξη. Πολλές φορές εξαιρετικά δύσκολη. Όλοι εμείς, που συμμετέχουμε στο χώρο αυτό, οφείλουμε να τη βελτιώσουμε, με την πάροδο του χρόνου, αντί να τη «θάψουμε», ακολουθώντας τα χνάρια άλλων περισσότερο προοδευμένων στο χόμπι, εκτός των συνόρων της Ελλάδας ή υλοποιώντας τις δικές μας πρωτοπορίες.

Με εκτίμηση

Νίκος Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον acg301 σε ολα οσα εχει πει.Συγχαρητηρια για την νικη και σιγουρα δεν το κανεις για τα 50 ευρω.Το προβλημα ειναι η συμετοχη για να μπορουν να μπουν και οι αναλογες κατηγοριες και σιγουρα δεν φταινε οι administrators.Πρεπει να συμετεχουμε εμεις οι ιδιοι οι χομπιστες περισσοτερο.Μονον ετσι θα αναβαθμιστει ο διαγωνισμος αυτος.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον acg301 σε ολα οσα εχει πει.Συγχαρητηρια για την νικη και σιγουρα δεν το κανεις για τα 50 ευρω.Το προβλημα ειναι η συμετοχη για να μπορουν να μπουν και οι αναλογες κατηγοριες και σιγουρα δεν φταινε οι administrators.Πρεπει να συμετεχουμε εμεις οι ιδιοι οι χομπιστες περισσοτερο.Μονον ετσι θα αναβαθμιστει ο διαγωνισμος αυτος.

Και να ψηφίζουμε . :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...