Jump to content

Nano Reef Attempt 30Lt


DeLk

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Μετά από τρελή παρότρυνση και πολύτιμες πληροφορίες και συμβουλές από τον καλό μου φίλο Παναγιώτη Κ είπα να αρχίσω να μαζεύω εξοπλισμό για το 30άρι που έχω. Ελπίζω να πετύχει.

Από αυτό το θέμα θα ενημερώνω για ότι εξέλιξη υπάρξει, αν και έχω σκοπό να πάω όσο πιο αργά γίνεται, μιας και θέλω να αποφύγω όσα περισσότερα λάθη μπορώ.

Ευχαριστώ και πάλι Πάνο :)

Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 35Μ*30Π*30Υ, και σκοπεύω να φιλοξενήσω ένα ζεύγος clownfish, και όσο ευκολότερα γίνεται κοράλλια!

Για λάμπα έχω κατασταλάξει σε αυτή.

Για σκίμμερ (το εχω ήδη) αυτό.

Για κυκλοφορητή αυτόν.

Αυτά προς το παρών. Παρατηρήσεις-διορθώσεις-προτάσεις όλα δεκτά. :)

Έγινε επεξεργασία - nick_d
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη. λοιπόν ο φωτισμός ειναι πολυ καλός το σκιμερ δεν το ξέρω όσο για τον κυκλοφοριτη αν ειναι με μαγνήτη οκ και αυτός αναμένουμε νεα σου! επισης μηχανική φίλτρανση τι θα βάλεις;

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη. λοιπόν ο φωτισμός ειναι πολυ καλός το σκιμερ δεν το ξέρω όσο για τον κυκλοφοριτη αν ειναι με μαγνήτη οκ και αυτός αναμένουμε νεα σου! επισης μηχανική φίλτρανση τι θα βάλεις;

Ευχαριστώ πολύ Λυκούργε. :)

Ξέχασα να πω πως το waves niagara είναι σκιμμερ-φίλτρο, έχει μέσα σφουγγάρι,υαλοβάμβακα και χωράει άνθρακα. ;)

Ναι ο κυκλοφορητής είναι με μαγνήτη.

Link to comment
Share on other sites

οκ λοιπόν ξεκινά περιμένουμε φωτογραφίες απο την διαδικασία!

:bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Kαλή αρχή και από μένα, απλά να πώ πως το εν λόγο σκιμμεράκι- φίλτρο δεν έχει και την καλύτερη δυνατή απόδοση μιας και το είχα στα χέρια μου παλιά.... καλύτερα αν έχεις βάλε ένα κρεμαστό φίλτρο σαν αυτό (έτσι και αλλιώς και αυτή η εταιρεία βγάζει ενυδρείο με αυτές ακριβώς τις διαστάσεις, την ίδια λάμπα που καταστάλαξες, και με αυτό το φίλτρο) και βάλε μέσα ένα μικρό σκιμμεράκι σαν αυτό

Καλή αρχή και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Kαλή αρχή και από μένα, απλά να πώ πως το εν λόγο σκιμμεράκι- φίλτρο δεν έχει και την καλύτερη δυνατή απόδοση μιας και το είχα στα χέρια μου παλιά.... καλύτερα αν έχεις βάλε ένα κρεμαστό φίλτρο σαν αυτό (έτσι και αλλιώς και αυτή η εταιρεία βγάζει ενυδρείο με αυτές ακριβώς τις διαστάσεις, την ίδια λάμπα που καταστάλαξες, και με αυτό το φίλτρο) και βάλε μέσα ένα μικρό σκιμμεράκι σαν αυτό

Καλή αρχή και πάλι

Ευχαριστώ πολύ!

Για αρχή θα χρησιμοποιήσω αυτό, μιας και το έχω ήδη στα χέρια μου, και άμα με το καλό το στήσω και πάει φυσιολογικά σίγουρα θα επέλθουν αναβαθμίσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μικρή αναζήτηση και βοήθεια του Πάνου, μάλλον θα πάρω έναν μικρό κρεμαστό φιλτράκι για άνθρακα και δεν θα βάλω σκιμμερ?

Ακούω γνώμες. :)

Link to comment
Share on other sites

εγώ στα ίδια λίτρα το έβγαλα δεν χρειαζόταν ΑΛΛΑ έκανα κάθε εβδομάδα 10 λίτρα αλλαγή!

:bigemo_harabe_net-117: :bigemo_harabe_net-117:

Με συχνές αλλαγές κερδίζεις πολλά πράγματα!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ στα ίδια λίτρα το έβγαλα δεν χρειαζόταν ΑΛΛΑ έκανα κάθε εβδομάδα 10 λίτρα αλλαγή!

Έτσι ακριβώς! Αυτό του είπα και γω!! :bigemo_harabe_net-64:

Καλή αρχή στα αλάτια και επισήμως Νικολή!!! :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους :bigemo_harabe_net-145:

Το έχω σκεφτεί καλά και θέλω να ασχοληθώ με το θαλασσινό με ότι αυτό συνεπάγεται, και έχω σκοπό να τηρήσω την εβδομαδιαία αλλαγή νερού σαν όρο, όχι όπως με τα άλλα μου ενυδρεία!

Ευχαριστώ και πάλι όλους σας :D

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους :bigemo_harabe_net-145:

Το έχω σκεφτεί καλά και θέλω να ασχοληθώ με το θαλασσινό με ότι αυτό συνεπάγεται, και έχω σκοπό να τηρήσω την εβδομαδιαία αλλαγή νερού σαν όρο, όχι όπως με τα άλλα μου ενυδρεία!

Ευχαριστώ και πάλι όλους σας :D

Όταν το ενυδρείο το αγαπάς και θέλεις να το περιποιήσαι, τότε οι αλλαγές νερού θα σου φαίνονται σαν 15 χαρούμενα λεπτά!

Σκέψου ότι δίνεις στα ψάρια και κοράλια σου καθαρό νερό ώστε να αποδόσουν σε χρώμα και ανάπτυξη και με αυτό τον τρόπο νιώθουν καλύτερα και τα βλέπεις και εσύ χαρούμενα!

Link to comment
Share on other sites

Όταν το ενυδρείο το αγαπάς και θέλεις να το περιποιήσαι, τότε οι αλλαγές νερού θα σου φαίνονται σαν 15 χαρούμενα λεπτά!

Σκέψου ότι δίνεις στα ψάρια και κοράλια σου καθαρό νερό ώστε να αποδόσουν σε χρώμα και ανάπτυξη και με αυτό τον τρόπο νιώθουν καλύτερα και τα βλέπεις και εσύ χαρούμενα!

Όλα τα ενυδρεία που είχα/έχω τα αγάπησα, το θέμα μου πάντα ήταν το πως να ξαναβάλω νερό μέσα, είναι το μόνο που με κουράζει/εκνευρίζει! 5-10 λιτρα δεν είναι τίποτα, αλλά το να πηγαίνω πέρα δώθε με τη λεκάνη 100 φορές και να πρέπει να βρω τρόπο να μην χαλάσω άμμο-aquascape είναι σπαστικό! (δεν έχω κάποιο σύστημα με αντλία δυστυχώς!)

Κάτι με έπιασε σήμερα και καθάρισα τα ενυδρεία μου, ίσως το βράδυ να ανεβάσω και καμιά φωτό από τα μουλτις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα ενυδρεία που είχα/έχω τα αγάπησα, το θέμα μου πάντα ήταν το πως να ξαναβάλω νερό μέσα, είναι το μόνο που με κουράζει/εκνευρίζει! 5-10 λιτρα δεν είναι τίποτα, αλλά το να πηγαίνω πέρα δώθε με τη λεκάνη 100 φορές και να πρέπει να βρω τρόπο να μην χαλάσω άμμο-aquascape είναι σπαστικό! (δεν έχω κάποιο σύστημα με αντλία δυστυχώς!)

Κάτι με έπιασε σήμερα και καθάρισα τα ενυδρεία μου, ίσως το βράδυ να ανεβάσω και καμιά φωτό από τα μουλτις!!!!

Νομίζω ότι δεν είχες σωστό προγραμματισμό.

Αν είχες πάρει μια αντλιούλα φτηνή, θα μπορούσες να ανεβάζεις το νερό με την αντλία σιγά σιγά χωρίς να χαλάς τίποτα.

Απλά και γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν είχες σωστό προγραμματισμό.

Αν είχες πάρει μια αντλιούλα φτηνή, θα μπορούσες να ανεβάζεις το νερό με την αντλία σιγά σιγά χωρίς να χαλάς τίποτα.

Απλά και γρήγορα!

Έχω μία 600λ/ωρα για αυτή την δουλειά, αλλά δεν ανέβαζε το νερό στα μούλτις, για το άλλο μυστικό 60άρι που έχω δεν το δοκιμασα ακομα :)

Link to comment
Share on other sites

καταρχην καλως ηρθες στα αλατια και καλη αρχη.σωστα ακουσες τον φιλο σου τον Πανο και σιγουρα δεν θα το μετανιωσεις.πρωτα απο ολα χρειαζετε υπομονη τα λιτρα αυτα μπορουν να γινου ενα πολυ ομορφο ενυδρειο .ο κυκλοφορητης ειναι οκ 4000λ με μαγνητη το φως οκ τωρα εσυ θελεις ενα εξωτερικι η κρεμματο φιλτρακι που απο μεσα θα βγουν ολα κα θα βαλεις ανθρακα και αντιφωσφορο,απο εκει και περα το ενυδρειο μπορει να τρεξει ευκολα χωρις σκιμερ υπο προυποθεσεις,καθε βδομαδα αλλαγη 10 λιτρα πιστα και το ταισμα σου να ειναι συντηρητικο σαν την εποχη ενα πραμα [χαχαχα] γλιτωνεις και χωρο μεσα απο το ενυδρειο μην ξεχασεις βακτηρια και επειδη σε καταλαβαινω για τις αλλαγες θα παρεις μια μικρη αντλια 1000λ με λαστιχο και το θεμα ληγει,επισεις θα χρειαστεις μια αναπληρωση για να σε καλυπτει στην εξατμιση και ενα θερμοστατη για τον χειμωνα.καλη αρχη και με τον Πανο διπλα σου μην φοβασε.

Link to comment
Share on other sites

επισεις μην ξεχνας οτι ενα μικρο τουμπαρει παρα πολυ ευκολα ,αρα προσοχη :bigemo_harabe_net-64:

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Γεία σου φίλε και καλή αρχή σου εύχομαι.Το εν λόγο σκιμεροφίλτρο το έχω δουλέψει για λίγο καιρό σε ένα 40 λίτρο που είχα.Δεν θα σου δουλεύει γενικά σαν skimmer και δεν θα πρέπει να βασιστείς σε αυτό.Βάλε τα όλα μέσα (άνθρακα-αντι-υαλοβ) και κάνε συχνές αλλαγές νερού και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.Δώσε βάση στην αναπλήρωση

Καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στα αλατια και απο εμενα φιλε μου...καλη απολαυση στο Θαλασσινο κομματι....απλα δεν υπαρχει!!!!!Κανε αυτα που σου λενε τα παιδια και θα το χαρεις οσο δεν παει........!!!!

Link to comment
Share on other sites

καταρχην καλως ηρθες στα αλατια και καλη αρχη.σωστα ακουσες τον φιλο σου τον Πανο και σιγουρα δεν θα το μετανιωσεις.πρωτα απο ολα χρειαζετε υπομονη τα λιτρα αυτα μπορουν να γινου ενα πολυ ομορφο ενυδρειο .ο κυκλοφορητης ειναι οκ 4000λ με μαγνητη το φως οκ τωρα εσυ θελεις ενα εξωτερικι η κρεμματο φιλτρακι που απο μεσα θα βγουν ολα κα θα βαλεις ανθρακα και αντιφωσφορο,απο εκει και περα το ενυδρειο μπορει να τρεξει ευκολα χωρις σκιμερ υπο προυποθεσεις,καθε βδομαδα αλλαγη 10 λιτρα πιστα και το ταισμα σου να ειναι συντηρητικο σαν την εποχη ενα πραμα [χαχαχα] γλιτωνεις και χωρο μεσα απο το ενυδρειο μην ξεχασεις βακτηρια και επειδη σε καταλαβαινω για τις αλλαγες θα παρεις μια μικρη αντλια 1000λ με λαστιχο και το θεμα ληγει,επισεις θα χρειαστεις μια αναπληρωση για να σε καλυπτει στην εξατμιση και ενα θερμοστατη για τον χειμωνα.καλη αρχη και με τον Πανο διπλα σου μην φοβασε.

Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ!

Χωρίς τον Πάνο βασικά δεν θα είχα σκεφτεί να κάνω reefακι! :P

Για φιλτράκι(άνθρακα/αντιφώσφορο) έλεγα αυτό, καλό δεν είναι?

Τις αλλαγές έχω σκοπό να τις τηρήσω πιστά, όπως είπα και παραπάνω!

Βακτήρια για ποιο λόγο? Θα πάρω ΖΒ! Ή δεν έχει σχέση?

Τα 10 λίτρα δεν είναι τίποτα, τα 20+ είναι κούραση! ;)

Θερμοστάτη έχω στην λίστα, απλά δεν τον ανέφερα διότι δεν έχει σημασία η μάρκα, είναι 50W.

:)

Link to comment
Share on other sites

Γεία σου φίλε και καλή αρχή σου εύχομαι.Το εν λόγο σκιμεροφίλτρο το έχω δουλέψει για λίγο καιρό σε ένα 40 λίτρο που είχα.Δεν θα σου δουλεύει γενικά σαν skimmer και δεν θα πρέπει να βασιστείς σε αυτό.Βάλε τα όλα μέσα (άνθρακα-αντι-υαλοβ) και κάνε συχνές αλλαγές νερού και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.Δώσε βάση στην αναπλήρωση

Καλή συνέχεια...

Τελικά το σκιμμεροφιλτρο αυτό λέω να μην το βάλω, από την στιγμή που δεν κάνει την δουλειά του καλά, θα πάρω αυτό που ανέφερα παραπάνω και τέλος!

Αναπλήρωση μπορώ να κάνω DIY ή είναι δύσκολο? Κάποιο σχετικό θέμα?

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στα αλατια και απο εμενα φιλε μου...καλη απολαυση στο Θαλασσινο κομματι....απλα δεν υπαρχει!!!!!Κανε αυτα που σου λενε τα παιδια και θα το χαρεις οσο δεν παει........!!!!

Ευχαριστώ πολύ! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ!

Χωρίς τον Πάνο βασικά δεν θα είχα σκεφτεί να κάνω reefακι! :P

Για φιλτράκι(άνθρακα/αντιφώσφορο) έλεγα αυτό, καλό δεν είναι?

Τις αλλαγές έχω σκοπό να τις τηρήσω πιστά, όπως είπα και παραπάνω!

Βακτήρια για ποιο λόγο? Θα πάρω ΖΒ! Ή δεν έχει σχέση?

Τα 10 λίτρα δεν είναι τίποτα, τα 20+ είναι κούραση! ;)

Θερμοστάτη έχω στην λίστα, απλά δεν τον ανέφερα διότι δεν έχει σημασία η μάρκα, είναι 50W.

:)

kαλημερα το φιλτρακι αυτο ειναι μικρο και θα κολλαει και γενικα θα σου κανει τη ζωη δυσκολη .τα βακτηρια βοηθανε το στρωσιμο του νερου για μενα σωστα βαζεις ζωντανο για δες σαν και αυτο https://www.google.gr/search?q=%CF%86%CE%B9%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF+niagara&oe=utf-8&rls=org.mozilla:el:official&client=firefox-a&channel=fflb&gws_rd=cr&um=1&ie=UTF-8&hl=el&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=IBM0UoaENImThQf_8oD4Cw&biw=1366&bih=600&sei=JBM0Uqr-FqSP0AXcg4DYCQ#facrc=_&imgdii=JeBLXTWhDrZUqM%3A%3BQp-uQVC4PvKDlM%3BJeBLXTWhDrZUqM%3A&imgrc=JeBLXTWhDrZUqM%3A%3BnDRTSLLq26OnNM%3Bhttp%253A%252F%252Fviriato.net%252Faquarium%252F20061229%252FDSC_7773.JPG%3Bhttp%253A%252F%252Fviriato.net%252Faquarium%252Findex_08.html%3B1280%3B850

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...