Jump to content

Nano Reef Attempt 30Lt


DeLk

Recommended Posts

kαλημερα το φιλτρακι αυτο ειναι μικρο και θα κολλαει και γενικα θα σου κανει τη ζωη δυσκολη .τα βακτηρια βοηθανε το στρωσιμο του νερου για μενα σωστα βαζεις ζωντανο για δες σαν και αυτο https://www.google.gr/search?q=%CF%86%CE%B9%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF+niagara&oe=utf-8&rls=org.mozilla:el:official&client=firefox-a&channel=fflb&gws_rd=cr&um=1&ie=UTF-8&hl=el&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=IBM0UoaENImThQf_8oD4Cw&biw=1366&bih=600&sei=JBM0Uqr-FqSP0AXcg4DYCQ#facrc=_&imgdii=JeBLXTWhDrZUqM%3A%3BQp-uQVC4PvKDlM%3BJeBLXTWhDrZUqM%3A&imgrc=JeBLXTWhDrZUqM%3A%3BnDRTSLLq26OnNM%3Bhttp%253A%252F%252Fviriato.net%252Faquarium%252F20061229%252FDSC_7773.JPG%3Bhttp%253A%252F%252Fviriato.net%252Faquarium%252Findex_08.html%3B1280%3B850

Οκ θα το ψάξω λίγο με το φίλτρο. :)

Να ρωτήσω, υπάρχει κάποιο μέλος που να έχει κατασκευάσει την αναπλήρωση αυτή? Γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πως λειτουργεί, Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Τη συγκεκριμένη αναπλήρωση την έχουν φτιάξει αρκετά άτομα χωρίς να έχουν αναφερθεί ιδιαίτερα προβλήματα.Η αλήθεια είναι ότι εγώ ο αιολος και ο αντρεας που την προτο ξεκινήσαμε δεν είχαμε το παραμικρό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τη συγκεκριμένη αναπλήρωση την έχουν φτιάξει αρκετά άτομα χωρίς να έχουν αναφερθεί ιδιαίτερα προβλήματα.Η αλήθεια είναι ότι εγώ ο αιολος και ο αντρεας που την προτο ξεκινήσαμε δεν είχαμε το παραμικρό πρόβλημα.

Δεν είπα ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα, απλά δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς πως λειτουργεί!

Θα το ψάξω περαιτέρω. :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το σκιμμεροφιλτρο αυτό λέω να μην το βάλω, από την στιγμή που δεν κάνει την δουλειά του καλά, θα πάρω αυτό που ανέφερα παραπάνω και τέλος!

Αναπλήρωση μπορώ να κάνω DIY ή είναι δύσκολο? Κάποιο σχετικό θέμα?

Ευχαριστώ :)

Νίκο, το σκιμερόφιλτρο αν χωράει και υλικά μέσα δεν χρειάζεται να πάρεις άλλο φίλτρο, Μπορείς να τα βάλεις εκεί τα υλικά και να το χρησιμοποιείς σαν φιλτράκι.

Αναπλήρωση DIY όπως σου είπε και ο ορέστης μπορείς να φτιάξεις, αλλά πρέπει να την κάνεις σωστά!

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, το σκιμερόφιλτρο αν χωράει και υλικά μέσα δεν χρειάζεται να πάρεις άλλο φίλτρο, Μπορείς να τα βάλεις εκεί τα υλικά και να το χρησιμοποιείς σαν φιλτράκι.

Αναπλήρωση DIY όπως σου είπε και ο ορέστης μπορείς να φτιάξεις, αλλά πρέπει να την κάνεις σωστά!

Είναι βράδυ και δεν θα φαίνεται φώτο, οπότε αύριο θα σας δείξω πως είναι από μέσα!

Υαλοβάμβακα έχει ήδη πάνω, και λογικά χωράει άνθρακα/Αντιφώσφορο, οπότε μια χαρά! :D

Link to comment
Share on other sites

Βίντεο αντί για φώτο επειδή ΒΑΡΙΕΜΑΙΙΙΙΙ! :D

Link to comment
Share on other sites

Αν πιστεύεις ότι τα χωράει τα υλικά(βασικά στα λίτρα σου θα είναι ελάχιστη ποσότητα) τότε δοκίμασε το και βλέπεις. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα τουλάχιστον για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Αν πιστεύεις ότι τα χωράει τα υλικά(βασικά στα λίτρα σου θα είναι ελάχιστη ποσότητα) τότε δοκίμασε το και βλέπεις. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα τουλάχιστον για αρχή.

Αυτό ακριβώς!

Αύριο μάλλον θα παραγγείλω το φωτιστικό, και σιγά σιγά ότι ψιλοπράγματα χρειάζεται (θερμόμετρα κλπ.) για να μην νιώθω ότι μένω μόνο στα λόγια. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, με ωραία νέα!!!

Τελικά βρήκα ολόκληρο το κιτ της aquael 30Lt από έναν συνχομπίστα, και θα το έχω στα χέρια μου το Σάββατο λογικά!

Επίσης παράγγειλα αλάτι και ένα αλατόμετρο της σερα, οπότε από βδομάδα θα είναι στημένο πιστεύω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, με ωραία νέα!!!

Τελικά βρήκα ολόκληρο το κιτ της aquael 30Lt από έναν συνχομπίστα, και θα το έχω στα χέρια μου το Σάββατο λογικά!

Επίσης παράγγειλα αλάτι και ένα αλατόμετρο της σερα, οπότε από βδομάδα θα είναι στημένο πιστεύω!

Ευχάριστα νέα!

Περιμένουμε απντειτ νικο με φωτογραφικό υλικό!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστα νέα!

Περιμένουμε απντειτ νικο με φωτογραφικό υλικό!! :bigemo_harabe_net-64:

Σίγουρα! (ώρα να κλέψω την φωτ. μηχανή του μπαμπά :shiftyph34r: )

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια ερώτηση:

Αυτό τι είναι?

oek0.jpg

το είχα πάρει πέρυσι από συνχομπίστα με άλλα πραγματάκια, αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς είναι ( τροφή για κοράλλια?) και που θα το χρειαστώ,

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα κάπου Ημ. Λήξης. :)

Πάντως είχε τιμή πάνω, 18 ευρώ (!)

Link to comment
Share on other sites

πατριδα καλος ηρθες στα αλατια.θα πω κι εγω τη γνωμη μου μιας και ειμαι κ εγω κατοχος 30 λιτρων.τα πικο ρεεφ ειναι πολυυυυυ

πιο δυσκολα απο τα μεγαλυτερα ενυδρεια.θελουν αρκετο χρονο να αφιερωνεις.πιο συχνες μετρησεις κτλ.απο κυκλοφορια με μια κοραλια νανο 900 θα εισαι μια χαρα.τη λαμπα δε τη ξερω που λες αλλα αφου λενε οι εμπειροτεροι οτι ειναι εκ τοτε βαλτη.εγω εχω της dennerle ti nano marinus 3 white 1 blue και ειμαι ευχαριστημενος.οσο για το κρεμαστο φιλτρο εχω ενα 350 λτ την ωρα και δε θα ελεγα οχι για λιιιγο μεγαλυτερο.οι αλλαγες σου πρεπει να ειναι ΚΑΘΕ εβδομαδα 5-6 λιτρα.βακτηρια απαραιτητα.τα special blend κατα τη γνωμη μου μακραν τα καλυτερα(αμα σου τη πεφτει καμια ασχημουλα κανουν και για αρωμα).Α.!!αμμο εχω ψιλοκοκκη.γνωμη μου ειναι να μη παρεις τοσο ψιλη αμμο.με τη καμια σηκωνεται συννεφο.δωσε βαση στη σωστη κυκλοφορια και εδω ειναι τα παιδια με την εμπειρια τους να σε βοηθησουν...

Link to comment
Share on other sites

πατριδα καλος ηρθες στα αλατια.θα πω κι εγω τη γνωμη μου μιας και ειμαι κ εγω κατοχος 30 λιτρων.τα πικο ρεεφ ειναι πολυυυυυ

πιο δυσκολα απο τα μεγαλυτερα ενυδρεια.θελουν αρκετο χρονο να αφιερωνεις.πιο συχνες μετρησεις κτλ.απο κυκλοφορια με μια κοραλια νανο 900 θα εισαι μια χαρα.τη λαμπα δε τη ξερω που λες αλλα αφου λενε οι εμπειροτεροι οτι ειναι εκ τοτε βαλτη.εγω εχω της dennerle ti nano marinus 3 white 1 blue και ειμαι ευχαριστημενος.οσο για το κρεμαστο φιλτρο εχω ενα 350 λτ την ωρα και δε θα ελεγα οχι για λιιιγο μεγαλυτερο.οι αλλαγες σου πρεπει να ειναι ΚΑΘΕ εβδομαδα 5-6 λιτρα.βακτηρια απαραιτητα.τα special blend κατα τη γνωμη μου μακραν τα καλυτερα(αμα σου τη πεφτει καμια ασχημουλα κανουν και για αρωμα).Α.!!αμμο εχω ψιλοκοκκη.γνωμη μου ειναι να μη παρεις τοσο ψιλη αμμο.με τη καμια σηκωνεται συννεφο.δωσε βαση στη σωστη κυκλοφορια και εδω ειναι τα παιδια με την εμπειρια τους να σε βοηθησουν...

Ευχαριστώ Κώστα!

Επειδή δεν έδωσα πληροφορίες, το ενυδρείο-πακέτο που θα πάρω είναι αυτό!

Μου βγήκε πολύ πιο φτηνά από ότι υπολόγιζα και θα έχω και ζωντανό βράχο! Θα χρειαστώ βακτήρια?

Το ξέρω ότι το πικο ρεεφ είναι πιο δύσκολο, αλλά δεν γίνεται για πιο μεγάλο, λόγω περισσότερων εξόδων, μεγαλύτερης κατανάλωσης ρεύματος και προπαντώς δεν έχω χώρο!

:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Κώστα!

Επειδή δεν έδωσα πληροφορίες, το ενυδρείο-πακέτο που θα πάρω είναι αυτό!

Μου βγήκε πολύ πιο φτηνά από ότι υπολόγιζα και θα έχω και ζωντανό βράχο! Θα χρειαστώ βακτήρια?

Το ξέρω ότι το πικο ρεεφ είναι πιο δύσκολο, αλλά δεν γίνεται για πιο μεγάλο, λόγω περισσότερων εξόδων, μεγαλύτερης κατανάλωσης ρεύματος και προπαντώς δεν έχω χώρο!

:)

Αφού το βρήκες νικο μια χαρά!!!

Υπάρχουν 2 σχολές! Οι υπέρ και οι κατά των βακτηρίων. Εγώ δεν σου λέω τι είμαι για να σε επηρεάσω. :D

Αν βάλλεις καλό θα κάνεις. Αν πάλι δεν βάλεις δεν κάνεις κακό. Στρώνεται και χωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Αφού το βρήκες νικο μια χαρά!!!

Υπάρχουν 2 σχολές! Οι υπέρ και οι κατά των βακτηρίων. Εγώ δεν σου λέω τι είμαι για να σε επηρεάσω. :D

Αν βάλλεις καλό θα κάνεις. Αν πάλι δεν βάλεις δεν κάνεις κακό. Στρώνεται και χωρίς.

Ουσιαστικά τα βακτήρια είναι για να στρωθεί πιο γρήγορα? Αν ναι, δεν βιάζομαι καθόλου, μπορώ να περιμένω και μήνα :)

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά τα βακτήρια είναι για να στρωθεί πιο γρήγορα? Αν ναι, δεν βιάζομαι καθόλου, μπορώ να περιμένω και μήνα :)

Στην ουσία βοηθάς την παρών βιολογία σου, προσθέτεις καινούρια βακτήρια επίσης, και διασπάς και ότι επιβλαβές έχει το νερό σου(αμμωνία, νιτρικά και νιτρώδη).

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία βοηθάς την παρών βιολογία σου, προσθέτεις καινούρια βακτήρια επίσης, και διασπάς και ότι επιβλαβές έχει το νερό σου(αμμωνία, νιτρικά και νιτρώδη).

Αν είναι να κάνουμε κάτι πρέπει να γίνει σωστά! Αυτό αρκεί έτσι?

Τελικά εσύ είσαι υπέρ ή κατά?

ΥΓ. Μην ξαναπείς ότι με επηρεάζεις. :D:P

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να κάνουμε κάτι πρέπει να γίνει σωστά! Αυτό αρκεί έτσι?

Τελικά εσύ είσαι υπέρ ή κατά?

ΥΓ. Μην ξαναπείς ότι με επηρεάζεις. :D:P

Στα λίτρα σου αρκεί και με το παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να κάνουμε κάτι πρέπει να γίνει σωστά! Αυτό αρκεί έτσι?

Τελικά εσύ είσαι υπέρ ή κατά?

ΥΓ. Μην ξαναπείς ότι με επηρεάζεις. :D:P

Microbilift special blend και brightwell microbacter7 είναι οι 2 επιλογές προσθήκης βακτηριδίων που επιλέγουν οι περισσότεροι θαλασσινοί φίλε μου..

Link to comment
Share on other sites

Microbilift special blend και brightwell microbacter7 είναι οι 2 επιλογές προσθήκης βακτηριδίων που επιλέγουν οι περισσότεροι θαλασσινοί φίλε μου..

Κατέληξα στο special blend αφού μου το πρότειναν και τα παιδιά! ;)

Σήμερα - αύριο περιμένω το αλάτι και το αλατόμετρο για να αρχίσω να ετοιμάζω το νερό!

:)

Link to comment
Share on other sites

Microbilift special blend και brightwell microbacter7 είναι οι 2 επιλογές προσθήκης βακτηριδίων που επιλέγουν οι περισσότεροι θαλασσινοί φίλε μου..

Βάλε και τα prodibio. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλά νέα σας έχω!

Μόλις ήρθε το αλάτι!!!

Πάω να το παραλάβω και επανέρχομαι :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...