Jump to content

Nano Reef Attempt 30Lt


DeLk

Recommended Posts

Μία ερώτηση.

Να αρχίσω να φτιάχνω από τώρα το νερό ή δεν χρειάζεται ακόμα, δεδομένου ότι θα έρθει σάββατο το ενυδρείο?

Και πώς μετράω με το αλατόμετρο? (σερα)

:)

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση.

Να αρχίσω να φτιάχνω από τώρα το νερό ή δεν χρειάζεται ακόμα, δεδομένου ότι θα έρθει σάββατο το ενυδρείο?

Και πώς μετράω με το αλατόμετρο? (σερα)

:)

Καλό είναι να περάσει ένα 24ωρο για να σπάσει πλήρως. Και απο τώρα να το ετοιμάσεις δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά μπορείς και μια μέρα πριν!

Το αλατόμετρο ή το βάζεις μέσα στο ενυδρείο ή βάζεις νερό απο το ενυδρείο μέσα σε ένα μπουάλι κομμένο απο πάνω και αυτό επιπλέει και σου δείχνει πόσο έχεις. Αν το βάλλεις στο ενυδρείο θα το βάλεις με κλειστή κυκλοφορία.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να περάσει ένα 24ωρο για να σπάσει πλήρως. Και απο τώρα να το ετοιμάσεις δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά μπορείς και μια μέρα πριν!

Το αλατόμετρο ή το βάζεις μέσα στο ενυδρείο ή βάζεις νερό απο το ενυδρείο μέσα σε ένα μπουάλι κομμένο απο πάνω και αυτό επιπλέει και σου δείχνει πόσο έχεις. Αν το βάλλεις στο ενυδρείο θα το βάλεις με κλειστή κυκλοφορία.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Θα το βάλω σε λίγο!!!

Αλατότητα 1025-26?

Edit: Η αντλία που έχω (600Λ/ωρα) είναι αρκετή για να σπάσει το αλάτι??

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Θα το βάλω σε λίγο!!!

Αλατότητα 1025-26?

Edit: Η αντλία που έχω (600Λ/ωρα) είναι αρκετή για να σπάσει το αλάτι??

Η αντλία μια χαρά είναι.

Αλατότητα μπορεις μέχρι 1023 για μαλακά, 1024 για lps και 1025 για sps. Το ιδανικό είναι 1025 με 1026 όπως είπες για όλα τα κοράλια.

Link to comment
Share on other sites

Η αντλία μια χαρά είναι.

Αλατότητα μπορεις μέχρι 1023 για μαλακά, 1024 για lps και 1025 για sps. Το ιδανικό είναι 1025 με 1026 όπως είπες για όλα τα κοράλια.

Ωραία ευχαριστώ, θα ολοκληρώσω κάτι εκκρεμότητες και θα πάω να το ετοιμάσω!

ΥΓ. Με τον παρών φωτισμό κλπ τι κοράλλια με παίρνει να βάλω? :D

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Με τον παρών φωτισμό κλπ τι κοράλλια με παίρνει να βάλω? :D

Ότι κοράλια θες, αλλάθα σου πρότεινα για αρχή μαλακά κοράλια, και στην πορεία δοκιμάζεις και πιο δύσκολα. Μην ξεχνάς ότι τα σκληρά και λιγότερο τα lps τραβάνε kh, ca, mg οπότε θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός στο τι θα βάλεις και να ξέρεις τι καταναλώσεις έχεις(αν βάλλεις τέτοια) γιατί ακόμα και μικρές διακυμάνσεις στις τιμές αυτές μπορεί να είναι μοιρέες για τα κοράλια σου! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ότι κοράλια θες, αλλάθα σου πρότεινα για αρχή μαλακά κοράλια, και στην πορεία δοκιμάζεις και πιο δύσκολα. Μην ξεχνάς ότι τα σκληρά και λιγότερο τα lps τραβάνε kh, ca, mg οπότε θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός στο τι θα βάλεις και να ξέρεις τι καταναλώσεις έχεις(αν βάλλεις τέτοια) γιατί ακόμα και μικρές διακυμάνσεις στις τιμές αυτές μπορεί να είναι μοιρέες για τα κοράλια σου! ;)

Για 23156489795465η φορά κατατοπιστικότατος ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Το νερό άρχισε και ετοιμάζεται σιγά-σιγά, μια ερώτηση ήθελα να κάνω, να βάλω αντιχλώριο ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως χρησιμοποιώ το αλατόμετρο? :D

Link to comment
Share on other sites

Το νερό άρχισε και ετοιμάζεται σιγά-σιγά, μια ερώτηση ήθελα να κάνω, να βάλω αντιχλώριο ή όχι?

Αντιχλώριο δεν χρειάζεται αν μείνει για ώρα το νερό. Εξατμίζεται απο μόνο του. Αλλά αν ρίξεις κακό δεν κάνεις.

Παιδιά πως χρησιμοποιώ το αλατόμετρο? :D

Ειπώθηκε στο ποστ νούμερο 52. Μην τα ξαναλέμε... ;)

Link to comment
Share on other sites

Η αλατότητα μου βγήκε 1030+++

Τι συμβαίνει???

Link to comment
Share on other sites

Η αλατότητα μου βγήκε 1030+++

Τι συμβαίνει???

Ή δεν μέτρησες σωστά(πρέπει να επιπλέει για να σου δείξει πόσο είναι.) ή έριξες παραπάνω αλάτι. Αν είναι όντως 1030+++ τότε αραίωσε το λίγο με γλυκό νερό (ρίξε 1 λίτρο για αρχή) και ξαναμέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Έριξα ακριβώς 1405 gr αλάτι, το μέτρησα με ζυγαριά κουζίνας, μήπως παίζει ρόλο η θερμοκρασία?

Σωστά μέτρησα, επέπλεε!

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Τότε θές αραίωμα. Ρίξε ένα λίτρο γλυκό και μέτρα μετά απο λίγο να δεις που πήγε.

Υπάρχει ένα μικρό θεματάκι, δεν χωράει άλλο νερό....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα μικρό θεματάκι, δεν χωράει άλλο νερό....

Τότε βγάλε νερό σε ένα άλλο καθαρό δοχείο, και συμπλήρωνε νερό. Το νερό που θα βγάλεις κράτα το να το έχεις για άλλη φορά όπως και αυτό που θα σου περισέψει γιατί 30 λίτρα θα περισέψουν για να γεμίσεις ένα 30λιτρο.

Link to comment
Share on other sites

μηπως ενα λιτρο ειναι πολυ?απο 1030 σε 1026 ειναι μικρη η διαφορα.σορρυ που επεμβαινω

Είναι παραπάνω απο 1030, μπορεί και 1035!!!

Link to comment
Share on other sites

μηπως ενα λιτρο ειναι πολυ?απο 1030 σε 1026 ειναι μικρη η διαφορα.σορρυ που επεμβαινω

Δεν είναι πολύ. Εγώ σε 15 λίτρα που το έχω δοκιμάσει με αλατότητα 1028 που ήταν με 1 λίτρο κατέβηκε 2,5 βαθμούς.

Νίκο βάλε 1 και μέτρα να δεις...

Link to comment
Share on other sites

Αργότερα! Έχω και δουλειές!!! :D (Subway Surfer στο iPad :P )

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα ~1 λίτρο αλμυρό και έβαλα άλλο τόσο γλυκό και θα μετρήσω κατά τις 6!

:)

Link to comment
Share on other sites

Με την προσθαφαίρεση δεν έκανα τίποτα, η αλατότητα πήγε 1033, πριν λίγο έβγαλα άλλο λίγο και πήγε 1030, οπότε συνεχίζουμε... -_-

Link to comment
Share on other sites

Νικο τα καταφερες τελικα?

Μετά από ώρα ναι, έπιασα 1025 ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. :D

Όλα βαίνουν καλώς, αύριο θα έχω το ενυδρείο με τα συναφή!

Θα ενημερώσω με αναλυτικό φωτορεπορτάζ :)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο νικο,ευχαριστα νεα!

Αντε καλως να σου ερθει και το ενυδρειο! :bigemo_harabe_net-82:

Μια πολυ φιλικη συμβουλη,αν και ηδη εκανες την αγορα...κατα τη γνωμη μου θα εχεις πιο ησυχο το κεφαλι σου με ενα

ρεφρακτομετρο.Πολυ πιο ευκολος και αξιοπιστος τροπος μετρησης.

Αααααν καποια στιγμη βρεις μια ευκαιρια σε χαμηλη τιμη απο τις αγγελιες μας προσπαθησε να παρεις ενα.

Περιμενουμε και τις φωτο! :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...