Jump to content

Βοήθεια Τσιμπάει!!


Recommended Posts

Παιδία εδώ και λίγο και ρό έχω πάρει ένα χρυσόψαρο Comet σε ένα 60 λιτρο ενυδρείο και μου τσιμπάει τα άλλα ψάρια. Τί να κάνω? Έχω 2 common,2 oranda, 1 shubunkin και ένα pleco albino .

Link to comment
Share on other sites

καταρχην τα λιτρα σου ειναι υπερβολικα λιγα για τα ψαρια που εχεις το πολυ δυο απο ειδη που δεν μεγαλωνουν πολυ και πολυ πολυ καλη φιλτρανση!ο πλεκο πρεπει να φυγει εχει αλλες απαιτησεις νερου!!

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω για τα λίτρα έχω βάλει αγγελία για πώληση. Το πλέκο γιατί να φύγει?

Link to comment
Share on other sites

ο πλεκο πρεπει να φυγει εχει αλλες απαιτησεις νερου!!

Να γιατι... Πρεπει να διαβαζουμε για τις απαιτησεις των ψαριων μας πριν τα παρουμε...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη παιδιά αλλα έπρεπε να βιαστώ γιατί με κυνηγούσε το θέμα ''μαμά''

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να δώσει τα 4 και να μείνουν τα 2!Ο πλέκο είναι αυτός ο συνηθισμένος?ή είναι ανσιστρους? :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να τον δώσεις και αυτόν δυστυχώς!

Και δεν κάνει και σε κρύο νερό όπως τα χρυσόψαρα!

Κράτα τα 2 χρυσόψαρα φίλε μου! :)

Link to comment
Share on other sites

αλλα δέν έχω δεί κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα στο ψάρι απο όταν το έβαλα μέσα

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή επιλογή!Απλά θα προσέξεις τις γέννες!

Θα χρειαστείς και έναν θερμοστάτη και αληθινά φυτά ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι πολύ ανθεκτικά ψάρια!!

Επίσης τα φυτά βάλε τα όταν θα έχεις δώσει τα χρυσόψαρα γιατί αλλιώς θα στα φάνε!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδία εδώ και λίγο και ρό έχω πάρει ένα χρυσόψαρο Comet σε ένα 60 λιτρο ενυδρείο και μου τσιμπάει τα άλλα ψάρια. Τί να κάνω? Έχω 2 common,2 oranda, 1 shubunkin και ένα pleco albino .

To ενυδρειο σου ειναι καταλληλο για fancy και μονο για τους πρωτους μηνες της ζωης τους.

Μετα θελουν ενυδρειο μηκους 80+ εκ και 40 λιτρα για καθε ψαρι.

Κρατας μονο τα 2 oranda και τα υπολοιπα τα πας πισω στο πετσοπ. (και τον πλεκο, δεν ειναι συμβατος γενικα ακομα και μικρο ειδος να ειναι, ακομα κι αν εχεις θερμανση στο ενυδρειο, θελει μαλακο νερο και οχι σκληρο οπως τα χρυσοψαρα. Ενδεχεται επισης να βεντουζαρει το βραδι στα χρυσοψαρα)

Τα comet common shubunkin (γενικα τα χρυσοψαρα με μονη ουρα και κανονικο σχημα κυπρινου) θελουν (αν οχι λιμνη) ενυδρειο μηκους 120+ εκ και 70 λιτρα για καθε ψαρι.

Οταν σου φερνουν δωρο καποιο ζωντανο και δεν μπορεις να του παρεχεις τις (αξιοπρεπεις τουλαχιστον) συνθηκες διαβιωσης που χρειαζεται, θα λες "ευχαριστω πολυ αλλα πρεπει να το επιστρεψετε πισω". (ετσι θα μαθουν κι αυτοι, με τον κοπο που θα μπουν,. οτι δεν πρεπει να κανουμε δωρο ζωντανα, χωρις να ρωτησουμε).

ΥΓ Τη θερμοκρασια στα χρυσοψαρα αφηνε τη να φτασει στους 15-16C τη χειμερινη περιοδο και το καλoκαιρι μεχρι 25-26C.

Σταθεροτητα παραμετρων, και μεχρι 1-2C διακυμανση θερμοκρασιας μεσα στο 24ωρο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα ομως που λες να βαλεις απαιτουν υποστρωμα , φωτισμο και co2 . Αν εισαι Αθηνα , κανε μια βολτα στο Aquascape . Οι κυριοι εκει ειναι ΜΑΝΟΥΛΑ στο φυτεμενο ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα ομως που λες να βαλεις απαιτουν υποστρωμα , φωτισμο και co2 . Αν εισαι Αθηνα , κανε μια βολτα στο Aquascape . Οι κυριοι εκει ειναι ΜΑΝΟΥΛΑ στο φυτεμενο ;)

Αν πάει σε εύκολα φυτά όπως βαλισνεριες,java moss,και πολλά άλλα δεν χρειάζεται υπόστρωμα,co2!Μόνο φωτισμό :)

Link to comment
Share on other sites

Τα guppy που λες να βαλεις , δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις σε φυτα , με ορθες λοιπον οδηγιες - κατευθυνσεις , μπορεις να φτιαξεις ενα πολυ ωραιο -ομορφο συνολο .

Guppy ειχα και γω , αλλα ειχα μονο αρσενικα .

Link to comment
Share on other sites

Αν πάει σε εύκολα φυτά όπως βαλισνεριες,java moss,και πολλά άλλα δεν χρειάζεται υπόστρωμα,co2!Μόνο φωτισμό :)

Java moss και x moss θα βαλω και γω , αφου θα παιξω με driftwood σε στυλ μπονσαι , με co2 ομως και υποστρωμα .

Αποψη σας ειναι αυτη , δεν μπορω να την αλλαξω , αλλα νομιζω πως το σωστο ειναι οτι εχει χαμηλες απαιτησεις σε co2 και οχι καθολου co2

Link to comment
Share on other sites

Eν παση περιπτωση Νικολα , κανε μια βολτα στο Π. Φαληρο και θα σου τα πει ο Θανασης καλυτερα . Ειναι αυθεντια στο φυτεμενο και εχει φτιαξει ΑΠΙΘΑΝΑ τοπια !

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπαμε οτι δεν χρειάζονται co2 απλά και χωρίς το co2 είναι εντάξει!Για τα εύκολα φυτά πάντα! :)

Link to comment
Share on other sites

Διαθετεις χρημα και χρονο . Γιατι να μην κανεις λοιπον ενα σωστο set up ; Γιατι να μην βαλεις co2 ;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει χρήμα.. co2 πολύ δύσκολα! :bigemo_harabe_net-126:

Και χωρίς co2 φτιάχνονται πολύ ωραία αποτελέσματα :)

Ότι θέλει και μπορεί ο καθένας :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...