Jump to content

Ποιότητα Τροφών Με Την Πάροδο Του Καιρού


Safarpn

Recommended Posts

καλυτερη απαντηση δεν θε μπορουσε να υπαρξει-----καποιοι δεν καταλαβαινουν(γιατι βαριουνται ακομα και να σκεφτουν,και υστερα κατηγορουν τα παντα εκτος απο τον εαυτο τους)και καποιοι κανουν πως δεν καταλαβαινουν(γιατι τους αρεσει η συζητηση ,ακομα και αν δεν εχουν τιποτα να πουν και να προσθεσουν)!!!!-----

Καλημέρα. Επειδη άνοιξα θεμα με συγκεκριμένα ερωτήματα θα προτιμούσα να αρκεστούμε σε αυτα και όχι να προκαλούμε με ειρωνικά σχόλια. Μπορεί να πιάνει και εμένα μια απο τις δυο κατηγορίες αλλα εγω τις απαντήσεις μου τις έχω πάρει.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στούς φίλους του ΑΖ (και όχι αυτούς που με ειρωνεύονται...)

που με συμβούλευσαν να αγοράσω καινούργια. ΤΟ ένα μου χρυσόψαρο είχε απόχρωματιστεί κατά κάποιον τρόπο, εγώ δεν είχα δώσει σημασία, όμως πρέπει να ταν αβιταμίνωση. Δίνω νιφάδες εδώ και λίγο καιρό και το κόκκινο που είχε χάσει έχει σχεδόν εμφανιστεί πάλι ολοκληρωτικΆ!

ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν και τροφές που ενισχύουν το κόκκινο δεν είναι απαραίτητα από μπαγιάτικια τροφή! Μήπως η τροφή που πήρες έχει ενισχυτικά χρώματος;

Link to comment
Share on other sites

Η γουστόζα πρέπει να είμαι εγώ! :hysterical:

Προηγουμένως ξέχασα να αναφέρω ότι όταν σκοτώνω κανένα κουνούπι, γίνεται μεζές για τον μονομάχο! Αυτό κι αν είναι φρέσκια τροφή! B)

Αν το κανεις πραγματικα,και δεν το λες για πλακα,μην το κανεις,γιατι δεν ξερεις τι μπορει να κουβαλα μαζι του :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα στ'αλήθεια, αλλά μου το είπαν και άλλοι και πλέον δεν το κάνω. Την ιδέα την είχα πάρει από εδώ μέσα, που το είχα διαβάσει σε μία ανάρτηση.

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα στ'αλήθεια, αλλά μου το είπαν και άλλοι και πλέον δεν το κάνω. Την ιδέα την είχα πάρει από εδώ μέσα, που το είχα διαβάσει σε μία ανάρτηση.

Και καλα εκανες :) δεν υπαρχει λογος να ρισκαρεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το κανεις πραγματικα,και δεν το λες για πλακα,μην το κανεις,γιατι δεν ξερεις τι μπορει να κουβαλα μαζι του :)

Τι μπορεί να κουβαλά ;

Και καλα εκανες :) δεν υπαρχει λογος να ρισκαρεις

Σαν τι να ρισκάρει ;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κουβαλάει υπολείμματα εντομοκτόνου, οπως και οξειδια βαρέων μετάλλων λόγω της ατμόσφαιρας.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ειναι οι καλύτεροι φορείς ασθενειών. Στο τσίμπημα τουλάχιστον αυτο το πετυχαίνουν αλλα αν φαγωθούν δε ξέρω. Το τι αίμα έχει ρουφήξει νωρίτερα και θα μπει μέσα στο ψάρι οταν γίνει τροφή δεν ειναι ειναι ενα ρίσκο;

Link to comment
Share on other sites

Mπα το αίμα δεν ειναι τοσο επικίνδυνο γιατί ο,τι και να υπάρχει μέσα στο αίμα θα περάσει απο το στομάχι του ψαριού πρώτα και απο τα οξέα του στομαχιού δεν προλαβαίνει τίποτα να πάει στο κυκλοφορικό.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κουβαλάει υπολείμματα εντομοκτόνου, οπως και οξειδια βαρέων μετάλλων λόγω της ατμόσφαιρας.

Αν το βρεις ψοφιο και το ριξεις τοτε εισαι αξιος της μοιρας σου,αφου αποδεχεσαι το ρισκο,αφου δεν ξερεις τι προκαλεσε τον ψοφο.

Αν οπως λες κουβαλαει υπολειμματα εντομοκτονου,τοτε πολυ μουφα εντομοκτονο Αννουλα :P

Link to comment
Share on other sites

ναι, αλλα και η προηγουμενη ειχε

Έλα δεν σε πιστεύω! :bigemo_harabe_net-134: Στα δικά μου χρυσόψαρα, που έχω στην λίμνη στο μπαλκόνι, ταΐζω μπαγιάτικες τροφές ανοιγμένες το 2010 και δεν έχουν χάσει καθόλου το χρώμα τους απεναντίας όταν τις άνοιξα τα χρυσόψαρα δεν είχαν χρώμα και έκαναν κάνα 3μηνο 4μηνο να το αποκτήσουν και αυτό γιατί τα τάιζα με τροφές που είχαν ενισχυτικά χρώματος .

Τι μπορεί να κουβαλά ;

Σαν τι να ρισκάρει ;

συμφωνώ.

Μπορεί να κουβαλάει υπολείμματα εντομοκτόνου, οπως και οξειδια βαρέων μετάλλων λόγω της ατμόσφαιρας.

Τα ψάρια στην λίμνη τρώνε χρόνια από μόνα τους πολλά κουνούπια και γενικότερα έντομα έξω στο μπαλκόνι και σχεδόν όλο το χρόνο. ότι και να κουβαλάει είναι αμιλητέο.

Επίσης ειναι οι καλύτεροι φορείς ασθενειών. Στο τσίμπημα τουλάχιστον αυτο το πετυχαίνουν αλλα αν φαγωθούν δε ξέρω. Το τι αίμα έχει ρουφήξει νωρίτερα και θα μπει μέσα στο ψάρι οταν γίνει τροφή δεν ειναι ειναι ενα ρίσκο;

σύνηθως οι ιοί δεν έχουν διάρκεια ζωής όταν βραθούν σε διαφορετική θερμοκρασία.

οπότε δεν έχουν θέμα να κολλήσουν κάνα AIDS ή Υπατίτιδα :bigemo_harabe_net-134:

Mπα το αίμα δεν ειναι τοσο επικίνδυνο γιατί ο,τι και να υπάρχει μέσα στο αίμα θα περάσει απο το στομάχι του ψαριού πρώτα και απο τα οξέα του στομαχιού δεν προλαβαίνει τίποτα να πάει στο κυκλοφορικό.

Συμφωνώ!

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν τάισα μπαγιάτικο κουνούπι το παιδί μου, μόνο φρεσκοσκοτωμένο, που πέρασε και από τεστ, δηλαδή τσίμπησε εμένα πρώτα! :P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ πάντως πάντα παίρνω προφυλακτικά(όχι ληγμένα μην σπάσουν) και δίνω στα ψάρια για να μην .......... :bigemo_harabe_net-134::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Πάντως ότι και να λέμε και δίκιο έχουν τα παιδιά όσον αφορά την οξείδωση των τροφών οι καλύτερες τροφές για τα ψάρια μας θα ήταν, εφόσον θέλουμε να τους παρέχουμε το καλύτερο, οι ζωντανές και μόνο, μιας και στο φυσικό τους περιβάλλον ούτε flakes ούτε pellets ούτε vitamin enhriched υπάρχουν, απλά έντομα, άλγες, μικρότερα ψαράκια κ. ά. που βρίσκουν ευκαιριακά να δοκιμάσουν και δεν έχουν υποστεί καμία επεξεργασία μιας και ο βασικός παράγοντας της οξείδωσης των βιταμινών είναι η επεξεργασία καθεαυτή ε

η σπιρουλινα γνωστης εταιριας που εχω,και ενω εχει ημερομηνια ληξης στης 14/10/2014(δηλαδη δεν εχει ληξη ακομα....επεξηγηση για ξανθες και ποντιους!!!!!)εχει γεμιση με καποιο ειδος εντομου τροφων......τωρα πολλα ερωτηματα τριβελιζουν το μυαλο μου συμφωνα με αυτα που διαβασα παραπανω.1)αφου η σπιρουλινα δεν εχει ληξει ακομα ,συνεχιζω να ταιζω?----2)αν συνεχιζω να ταιζω(αφου οι ειδικοι που ασχοληθηκαν με την ημερομηνια ληξης λενε οτι ειναι ακομα καλη η σπιρουλινα)να δινω μαζι και ζωντανη τροφη που υπαρχει αφθονη!!!!!!!!!!????ειναι αληθεια οτι εχω φτιαξει την καλυτερη τροφη για ψαρια στον κοσμο,αφου συνδιασα ολα τα οφελη της σπιρουλινας μαζι με ολα τα οφελη την ζωντανης τροφης?????να πατενταρω αυτο το ειδος τροφης??????και μια τελευταια σοβαροτερη ερωτηση απο ολες .....πραγματικα πιστευεται οτι πρεπει να συνεχισω να ταιζω τα ψαρια απο αυτην την τροφη Η να την πεταξω στις κοτες?????!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ούτε flakes ούτε pellets ούτε vitamin enhriched υπάρχουν, απλά έντομα, άλγες, μικρότερα ψαράκια

αν αναπτύξουν ψαράκια!

η σπιρουλινα γνωστης εταιριας που εχω,και ενω εχει ημερομηνια ληξης στης 14/10/2014(δηλαδη δεν εχει ληξη ακομα....επεξηγηση για ξανθες και ποντιους!!!!!)εχει γεμιση με καποιο ειδος εντομου τροφων......τωρα πολλα ερωτηματα τριβελιζουν το μυαλο μου συμφωνα με αυτα που διαβασα παραπανω.1)αφου η σπιρουλινα δεν εχει ληξει ακομα ,συνεχιζω να ταιζω?αν αναπτύξουν ψαράκια! :bigemo_harabe_net-134:

----2)αν συνεχιζω να ταιζω(αφου οι ειδικοι που ασχοληθηκαν με την ημερομηνια ληξης λενε οτι ειναι ακομα καλη η σπιρουλινα)να δινω μαζι και ζωντανη τροφη που υπαρχει αφθονη!!!!!!!!!!????αν έτσι νομίζεις; :bigemo_harabe_net-111:

ειναι αληθεια οτι εχω φτιαξει την καλυτερη τροφη για ψαρια στον κοσμο,αφου συνδιασα ολα τα οφελη της σπιρουλινας μαζι με ολα τα οφελη την ζωντανης τροφης?????όχι! δεν σχεδίασες τίποτα η τροφή άλλαξε σύνθεση, έβγαλε έντομανα :bigemo_harabe_net-55:

πατενταρω αυτο το ειδος τροφης??????αυτό είναι χαλασμένη τροφή όχι! :ph34r:

και μια τελευταια σοβαροτερη ερωτηση απο ολες .....πραγματικα πιστευεται οτι πρεπει να συνεχισω να ταιζω τα ψαρια απο αυτην την τροφη Η να την πεταξω στις κοτες?????!!!!!!!! Στα σκούπιδια! :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

πολύ καλό θέμα... και τα σπαμ μου άρεσαν επίσης :bigemo_harabe_net-82:

 

Το θέμα τροφής είναι κάτι που νομίζω το έχουμε ψάξει όλοι.

Η αλήθεια είναι πως θέλουμε:

ποικιλία για να προσφέρουμε το κάτι έξτρα που δεν έχει μια εταιρία στην τροφή της αλλά το έχει ή άλλη,

καλή ποιότητα

και ποσότητα γιατί οι μεγάλες συσκευασίες συμφέρουν.

 

Το πρόβλημα είναι ότι στοκάρουμε με τροφές οι οποίες δεν προλαβαίνουν να καταναλωθούν όταν ακόμα είναι φρέσκιες. Και βέβαια με την πάροδο του χρόνου οι τροφές μπαγιατεύουν, και εντός εύλογου χρόνου, πες ένα χρόνο από την λήξη τους δεν προσφέρουν το ίδιο θρεπτικά στα ψάρια αλλά από την εμπειρία μου δεν τα βλάπτουν κιόλας.

Πρακτική που εφαρμόζω για να περιορίσω το πρόβλημα…

Αγοράζω μεγάλες συσκευασίες συνεταιρικά με φίλους και μοιραζόμαστε την τροφή.

Μοιράζω την τροφή όπως έγραψε και ο Σάκης σε μικρά κουτάκια και τα τοποθετώ στο καταψύκτη. (αν κάποιος φίλος έχει να πει κάτι για αποθήκευση σε καταψύκτη θα με ενδιέφερε – στην κατάψυξη τα κουτάκια τα βάζω σε σακούλα και αυτή σε τάπερ για μεγαλύτερη προστασία από αέρα)

Δεν ανακατεύω τις τροφές μεταξύ τους ή κατά το τάισμα.

Κάθε φορά που ταΐζω χρησιμοποιώ άλλη τροφή. Ανάμεσα από τα ταΐσματα με φρέσκια τροφή φροντίζω να ταΐζω και τις μπαγιάτικες.

Όταν δίνω υγρά συμπληρώματα βιταμινών, το κάνω με μπαγιάτικες τροφές.

Όταν φτιάχνω τροφές χρησιμοποιώ μέσα σε αυτές και τις μπαγιάτικες τροφές.

 

Η απάντησή σου έγραψε!! Ήταν η πληρέστερη και σωστότερη γι'αυτό το θέμα :bow: :bow: :bow:

Μετά απ'αυτό, το θέμα πρέπει να κλείσει... :thumbsu:

 

Link to comment
Share on other sites

Που το ξέθαψες το θέμα αυτό;

Και γιατί να κλείσει;

 

Να σας πω και εγώ για την τροφή χωρίς να επιβάλω να κάνετε ότι κάνω.

 

Έχω μια τροφή τετρα γενικής χρήσεις, συσκευασία ένα λίτρο, έληξε πριν ενάμισο χρόνο και ταΐζω ακόμη με αυτήν την τροφή μικρά και μεγάλα ψάρια, τα πιτσιρίκια μεγαλώνουν μια χαρά και τα ενήλικα δεν έχουν πρόβλημα.

 

Δεν ξέρω τη λένε η κατασκευαστές και τη λένε κάποια μέλη εδώ περί μη ύπαρξης βιταμινών στις ληγμένες τροφές, πάντως εμένα τα ψάρια μεγαλώνουν και με την ληγμένη τροφή μια χαρά και αυτό το κάνω χρόνια και ζαμάνια τώρα.

 

Αυτό έχω να παραθέσω εγώ θέλετε τα πιστεύεται θέλετε όχι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Που το ξέθαψες το θέμα αυτό;

Και γιατί να κλείσει;

 

Να σας πω και εγώ για την τροφή χωρίς να επιβάλω να κάνετε ότι κάνω.

 

Έχω μια τροφή τετρα γενικής χρήσεις, συσκευασία ένα λίτρο, έληξε πριν ενάμισο χρόνο και ταΐζω ακόμη με αυτήν την τροφή μικρά και μεγάλα ψάρια, τα πιτσιρίκια μεγαλώνουν μια χαρά και τα ενήλικα δεν έχουν πρόβλημα.

 

Δεν ξέρω τη λένε η κατασκευαστές και τη λένε κάποια μέλη εδώ περί μη ύπαρξης βιταμινών στις ληγμένες τροφές, πάντως εμένα τα ψάρια μεγαλώνουν και με την ληγμένη τροφή μια χαρά και αυτό το κάνω χρόνια και ζαμάνια τώρα.

 

Αυτό έχω να παραθέσω εγώ θέλετε τα πιστεύεται θέλετε όχι.

 

Το ιδιο ακριβως και εγω Χρηστο.

Μου φαινεται υπερβολικο να πεταξω την τροφη στο 6μηνο.

Αν εχει ληξει,την ταιζω μιξ μαζι με τροφες που δεν εχουν ληξει η τις βαζω σε diy γαριδοτροφες που φτιαχνω.

Μεχρι να ληξουν ομως τις ταιζω κανονικοτατα.

Link to comment
Share on other sites

Οι αποξηραμενες να μην εχουν καθολου βιταμξνες λογω τρπου παραγωγης και να προερχονται απο ιχθυεαλευρα υποπροιοντων της βιομηχανξας τροφιμων, τι λαμβανει υποψιν κανεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...