Jump to content

Αρχαριος Με 90Αρι Ενυδρειο


ultras21

Recommended Posts

λοιπον καλησπερα σας ειμαι αρχαριος εχω ενα 90αρι με φιλτρα,θερμοστατες,ετοιμο...θα ηθελα πρωτα απ' ολα σημβουλες για το τι ψαρια και σε τι ποσοτιτα να βαλω μεσα (θα ειναι μεσαιας σκληροτητας αλκαλικο)...και κατα δευτερον αν μπορειτε να μου δωσετε καποιες προτασεις η καποιες εικονες για την διακοσηση του (εχω στο μυαλο μου πετρες ριγμενες η μια πανω στην αλλη με ωραιες κρυψωνες)...
ας βοηθησει οποιος μπορει και ευχαριστω εκ των προτερων!!! :D :D :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου ειναι στρωμένο; Έτσι όπως περιγράφεις τη διακόσμηση, σε αφρικανικό μου κάνει. Τα λίτρα σου όμως θα περιορίσουν τις επιλογές σου στα ψάρια. Τη διακόσμηση θα την κάνεις αφου αποφασίσεις πρώτα τι ψάρια θέλεις να βάλεις μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε μου!

Πρωτα φιλε μου ριξε μια ματια εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79915&p=717028 και παμε σιγα σιγα!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα. Σκέψου αυτά που σου είπαν τα παιδιά και εδώ είμαστε για τα υπόλοιπα. :)

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομουν για guppies με εχουν εντυποσιασει παρα πολυ αυτα τα ψαρακια οπως και τα αγγελακια...αυτα τα δυο μπορουν να συμβιωσουν κ οι αναγκες τους ειναι πανω κατω οι ιδιες???...σε τι περιβαλον μπενουν τετοια ψαρια(οσο αφορα την διακοσμηση)???
θα ηταν προτημοτερο να βαλω ζωντανα φυτα η ψεφτικα??? μπορω να τα προσθετω σταδιακα η ολα με την μια και μετα να γινει το στροσημο(οικονομικοι λογοι :-/ ) ???

μπορει να ειναι βλακειες αυτα που ρωταω αλλα παρακαλω διξτε κατανοηση ειμαι αρχαριοω με διψα κ αγαπη για αυτο το χομπι :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλε ultras21 ριξε μια ματια εδω και δωσε βαση στο στρωσιμο του ενυδρειου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79915&p=717028 . Τα ψαρακια που ανεφερες δεν μπορουν να συνυπαρξουν λογω παραμετρων νερου αλλα και λογω τροφικης αλυσιδας! Guppy στο 90 μπορεις να βαλεις αλλα οχι αγγελοψαρα λογω μεγεθους!

Ριξε μια ματια στο λινκ και τα υπολοιπα θα τα βρουμε παρεα!

Δεν μας κουραζεις και δεν θεωρουμε αυτα που ρωτας βλακειες!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

τα guppy με τι αλλα συνυπαρχουν κ πως θελουν το περιβαλον τους ?

απο φυτα τι λετε να κανω ? :-/
δεν μου ειπατε με φυτα τι να κανω ?
μπορω να παρω 2-3 για αρχη κ να προσυεσω σταδιακα μερικα ακομα ?
οσο για το στρωσιμο χρησημοποιοντας σκευασματα ειναι καλο η χρειαζετε χρονο το καλο στρωσημο ?

Link to comment
Share on other sites

Τα γκαπυ εχουν τετοια ποικιλα σε χρωματα που δεν θα χρειαζεσαι αλλα! Ασε που θα δεις και γεννες! Το θεμα ομως ειναι να στρωθει το ενυδρειο πρωτα! Απο φυτα δεν εχεις προβλημα, θα παιξεις με ευκολα και εισαι ενταξει! Ανουμπια, μικροσοριουμ, μος κτλ! Αλλα πρωτα ξαναλεω πρεπει να στρωθει το ενυδρειο. Εριξες μια ματια στο λινκ;

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι εριξα ποιο στρωσημο θα μου προτηνες σκεφτομουν με τα σκευασματα τι λες εσυ ???

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι πλέον ένας από τους ευκολότερους τρόπους.

Αυτόν θα σου πρότεινα φίλε μου. Ακολουθείς κατά γράμμα τις οδηγίες του σκευάσματος και όλα θα έρθουν μόνα τους. :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αυτο θα προτεινα! Υπομονη θελει και οχι βιασυνες!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω μου φενετε πολυ περιεργο να ειναι ετοιμο τοσο γρηγορα το νερο μου να υποδεχτει τα ψαρακια μου...

για τα φυτα δεν μου ειπατε μπορω να τα προσθετω σταδιακα και τι ευκολα φυτα να βαλω...τι υποστρομα χρειαζομαι κ τι αμμο???

Link to comment
Share on other sites

Anubia, java moss, microsorium, hygrophilia! Ευκολα φυτακια. Τα τρια πρωτα τα δενεις πανω σε ξυλο ή πετρα! Εγω θα εβαζα αμμο!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλημερα. Τα guppies καθως και τα αλλα ζωοτοκα προτιμουν φυτεμενο ενυδρειο και μαλιστα πυκνοφυτεμενο. Να σου πω οτι τα guppies γεννανε συχνα και οι γονοι τους θελουν κρυψωνες για να επιβιωσουν, καλο θα ηταν να βαλεις κερατοφυλλο για αυτο. Πρωτα απο ολα φυσικα θα πρεπει να στρωσει το φιλτρο σου, αυτο το επιτυγχανεις με το τροπο που σου ειπεν πιο πανω τα παιδια και αφου κανεις μετρησεις με υγρα τεστ κατα προτιμηση. Δες και αρθρα στο φορουμ για το φωτισμο που θα χρειαστει να βαλεις... Για οτι θελεις να ρωτησεις εδω ειμαστε...καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας μπορειτε να μου πειτε ποσα μπορω να βαλω στα λιτρα μου καμια 15αρια ειναι καλα ?

Link to comment
Share on other sites

μονο 8 ψαρια να βαλω μονο δηλαδη τι λεω τωρα????? :o :O :o
η αμμος καθαριζετε ευκολα η την ρουφαει μεσα η σκουκα???

Link to comment
Share on other sites

μονο 8 ψαρια να βαλω μονο δηλαδη τι λεω τωρα????? :o :o :o

η αμμος καθαριζετε ευκολα η την ρουφαει μεσα η σκουκα???

Σε ελάχιστο χρόνο θα γεμίσεις και δεν θα ξέρεις που να τα δώσεις.

Με την σκούπα αν κάνεις σωστές κινήσεις, δεν θα ρουφάει την άμμο.

Την όποια μικρή ποσότητα ρουφήξει, μπορείς να την ρίξεις μέσα πάλι. :)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δεν υπαρχει θεμα να μου ρουφιξει την αμμο κ τι εννοεις σωστες κινισεις :-/ :-/ :-/

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις την σκούπα μέσα στην άμμο, φυσικό δεν είναι να σου την ρουφήξει ; :) Σωστές κινήσεις είναι ο προσεκτικός καθαρισμός με τη χρήση της σκούπας.

Link to comment
Share on other sites

λεω να μην παω σε αμμο τελειος αλλα σε ψιλο ψιλο χαλικι τι λετε καλη επιλογη ?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω με προωληματιζει πολυ κ μου αρεσει κ οπτικα καλυτερα το πολυ ψιλο χαλικι αποτι η αμμο...

που μπορω να βρω φτηνα φυτα στην αθηνα ξερει κανενας ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...