Jump to content

Αρχαριος Με 90Αρι Ενυδρειο


ultras21

Recommended Posts

η θερμοκρασια μου ειναι 24-25 βαθμοι ναι τα εχω μελετησει και συμφωνα με τα τεστακια που εκανα ειναι μια χαρα κ για τους 2 :D

Μαλλον δεν τα εχεις μελετησει σωστα φιλε μου..το ψαρι που γραφεις θελει θερμοκρασια μεχρι 24,πολυ καλο φιλτραρισμα και πολυ μεγαλη ροη γιατι αυτα τα ψαρια ζουν σε νερα με μεγαλη ροη.Εκτος αυτου θελει σχετικα μαλακο νερο.Διαβασε το προφιλ του εδω http://www.seriouslyfish.com/species/sewellia-lineolata/

Να πω και κατι επι την ευκαιρια για ολους οσους διαβαζουν το θεμα σου.Πρωτα διαβαζουμε τα προφιλ των ψαριων,βλεπουμε αν μπορουμε να τους δωσουμε αυτα που χρειαζονται και μετα τα αγοραζουμε.

Link to comment
Share on other sites

το νερο μου ειναι κοντα στο 7 απο ροη εχς τον κυκλοφοριτη του φιλτρου κ ενασ εξτρα στα πλαγια κ απο φιλτρανση τα πας μια χαρα μεχρι στιγμης το νερο ειναι πεντακαθαρο και εριξα την θερμοκρασια μου στυς 23 ;)

ο αλλος ειναι αυτος http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://badmanstropicalfish.com/species-gallery/species-images/aquascape_pics/albino_plecostomus.jpg&imgrefurl=http://badmanstropicalfish.com/species-gallery/catfish/albino_pleco.html&h=257&w=507&sz=22&tbnid=LpqOS7PofmdsXM:&tbnh=90&tbnw=178&zoom=1&usg=__uiNRYtvcbftnscWBcMR7-RSwgdk=&docid=Ys9dnGL6zImQIM&sa=X&ei=W5OGUuT3IoWt7QazwoGIAg&ved=0CDIQ9QEwAA

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ομως εγω τωρα?Το καλοκαιρι πως θα κρατησεις τοσο χαμηλα την θερμοκρασια?

Ο πλεκο μαλλον ειναι ο κοινος και αν οντως ειναι δεν κανει για το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ο κοινος πλεκο γινετε τεραστιος,γι αυτο δεν κανει για το ενυδρειο σου.

Επισης δεν ειπες τι θα κανεις με τη θερμοκρασια το καλοκαιρι..

Link to comment
Share on other sites

κατι θα βρω να κανω σε ενα χρονο μολις δω οτι μεγαλωνει θα τον δωσω σε εναν φιλο μου με ενα 500αρι που εχει.

Link to comment
Share on other sites

κατι θα βρω να κανω σε ενα χρονο μολις δω οτι μεγαλωνει θα τον δωσω σε εναν φιλο μου με ενα 500αρι που εχει.

Αυτο ομως δεν ειναι λογικη! Παιρνεις ενα ψαρι για να το δωσεις; Τοτε γιατι να το παρεις;

Δες εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=83077&p=766626

Link to comment
Share on other sites

κοιτα σε 2 χρονια που θα ειναι για δωσιμο 1000% θα εχω μεγαλητερο ενυδρειο οποτε μαλλον 8α τον φιλοξενω εκει μεχρι τοτε βλεπουμε για τωρα ειμαι μια χαρα....
απο ψαρακια για το νερο μου αυτη την στιγμη τι θα μου λεγατε???
τα white cloud κανουν απλα τα ειδα κ μου αρεσαν δεν ξερω για αυτα τιποτα...
οποιος εχει προτασεις ας μου πει ;)

Link to comment
Share on other sites

Και τα white cloud θελουν χαμηλη θερμοκρασια και ξαναρωταω πως θα την κρατησεις χαμηλα το καλοκαιρι.Καλως η κακος θα πρεπει να εχεις ετοιμη την λυση για το καλοκαιρι απο τωρα για να μη τρεχεις και ψαχνεις τελευταια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω θα βρω ενα τροπο τι μου προτεινεις εσυ ???
και απο ψαρια τι λεσ να βαλω πλησιαζει η μερα...

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να κανεις πατεντα με ανεμηστιρακια απο pc,δηλαδη να τρυπισεις το καπακι σου και να τα προσαρμωσεις.

Για ψαρια αναλογα τι θες να κανεις,θες να βαζεις απλα νερο βρυσης με αντιχλωριο η θες να το επεξεργαζεσαι και να το κανεις πιο μαλακο?

Link to comment
Share on other sites

δωσε μου κ για της δυο επιλογες αν μπορεις κ θα δω οτι μου αρεσουν πιο πολυ τα ψαρια θα το κανω... :bigemo_harabe_net-130:

ναι καλη ιδεα αυτη με ανεμιστιρακια θα ψαχτω να το κανω σιγα σιγα ευχαριστω... :D

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου δωσω φιλε μου,υπαρχουν αρκετες επιλογες,το θεμα ειναι τι θες να κανεις εσυ,Θα επεξεργαζεσε η οχι το νερο της βρυσης?Απο κει ξεκιναμε με τα ψαρια,τι νοημα εχει να σου πω τα ψαρια του μαλακου νερου αν δεν θες να μπεις σε διαδηκασια επεξεργασιας του νερου της βρυσης σου?

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι προθημος να το επεξεργαζομαι αν μου αρεσουν τα ψαρια που χρειαζονται τετοιο νερο αλλιως θα μεινω στο νερο της βρησης...

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ναι,ειναι ενας τροπος,ο αλλος ειναι αντιστροφη οσμωση.

Πες μας ποια ψαρια σου αρεσουν και θα σου πουμε αν κανουν για το ενυδρειο σου και συνδιασμους.

Link to comment
Share on other sites

η αντστρωφη θελει φραγκα τα οποια δεν εχω ;)
σου ειχα πει και πιο πριν μου αρεσουν τα cardinals και τα rummynose...
τι αλλα μπορω να βαλω και στο μαλλακο και στης βρησης....

Link to comment
Share on other sites

Καρδιναλιους μπορεις να βαλεις,ροδοστομα οχι.Νεον μπορεις,νανοκιχλιδες μπορεις και πολλα ακομα.

Σε βρυση ζωοτοκα,Αφρικη και αλλα.

Δεν μας βοηθας ομως,πες τι σου αρεσει και θα σου πουμε,δεν εχει νοημα να γραψω μια λιστα με 100 ειδη ψαριων...

Οπωτε θα παιξεις με τυρφη?Αν ναι διαβασε εδω να μαθεις τι χρειαζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καπου αυτη η λιστα να την διαβασω ???
δεν ξερω ακομα μου φαινετε κ λιγο παλουκι η φαση με την τυρφη :-/

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ultras21 χωρις παρεξηγηση, σου εχουμε γραψει ποσες φορες τι ψαρια μπορεις να βαλεις! Που προβληματιζεσαι;

Ζωοτοκα οπως γκαπυ, εντλερ, μολυ, πλατυ και ξιφοφοροι θελουν νερο βρυσης με ψηλο ph!

Αφρικανικα ψαρια μικρα οπως μουλτιφασιατους, τζουλιντοχρομις και αλλα οπως τα ψαρακια που βρισκονται εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61115&p=550987 θελουν ψηλο ph!

Oλα τα υπολοιπα ψαρια οπως νεον, ροδοστομοι, καρδιναλιοι, ραμιρεζι, κορυντορας, απιστογραμα, ρασμπορας, γκουραμι κτλ θελουν μαλακο νερο με χαμηλο ph!

Tο ενυδρειο σου σε περιοριζει αρκετα σε καποια ψαρια οπως οι ροδοστομοι αλλα και πιο μεγαλα ψαρια οπως σκαλαρια, δισκοι, μεγαλα αφρικανικα, πλεκο ( πλην ανσιστρους και αλλα μικροσομα πλεκοειδη ) κτλ!

Αυτες ειναι οι επιλογες σου! Αν θες να βαλεις ψαρια με μαλακο νερο οι τροποι ειναι οι παραπανω που σου γραφει ο rastafarian.

Ειτε οσμωση ειτε τυρφη!

Αν θες νερο βρυσης πας σε ζωοτοκα ή μικρα αφρικανικα!

Χωρις παρεξηγηση!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

οποτε μου λες να προχωρησω με τυρφη γιατι δεν θελω ζωωτοκα με τιποτα κ εχω και περισσοτερες κ καλητερες επιλογες ωραια...
το νερο που ειναι ιδι στο ενυδρειο μου τι χρειαζετε ?

Link to comment
Share on other sites

να πω και μια βλακεια μην με βρισετε :bigemo_harabe_net-82:

αν εχω μονιμα ενα εσωτερικο φιλτρο μονο με τυρφη γινετε αυτο η οχι ?

Link to comment
Share on other sites

Το αρθρο το διαβασες που σου εδωσα για την τυρφη?Αν το διαβασες λεει καθαρα τι μπορεις να κανεις και τι οχι και ποια ειναι τα θετικα και τα αρνητικα της καθε μεθοδου.

Link to comment
Share on other sites

το νερο που ειναι ιδι στο ενυδρειο μου τι χρειαζετε ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...