Jump to content

Καινουργιος Αφρικανος


Hlias21

Recommended Posts

Αύριο θα μπει το εξωτερικό φίλτρο, καθώς και 4 maingano. Να δω πως θα βγάλουμε τη νύχτα από την υπερένταση....

Link to comment
Share on other sites

Ααααα, ξέχασα να πω ότι δύο φορές το φίλτρο μου έκανε κομπλα. Όταν το έβγαλα από την πρίζα, μετά η αντλια δεν πήρε και ξεκίνησα με οδοντογλυφιδα τη φτερωτή. :w00t:

Τι κάνω? Είναι προάγγελος να τα φτυσει? Τι στο καλό, 3 μερες δουλεύει και άρχισε να τα φτυνει .....

Έγινε επεξεργασία - Hlias21
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα άναψαν τα φώτα να δω πως δείχνει, και ο φωτισμός είναι πολύ δυνατός. Θα ανάβω μόνο το ένα ζεύγος.... Έχει σημασία αν είναι το μπροστά η το πίσω?

Να θυμίσω ότι το ριο300 έχει 4xt5 54w που ανάβουν σε ζεύγη.

Δοκίμασε μόνο με το ένα ζεύγος.

Αύριο θα μπει το εξωτερικό φίλτρο, καθώς και 4 maingano. Να δω πως θα βγάλουμε τη νύχτα από την υπερένταση....

Μια χαρά !

Ααααα, ξέχασα να πω ότι δύο φορές το φίλτρο μου έκανε κομπλα. Όταν το έβγαλα από την πρίζα, μετά η αντλια δεν πήρε και ξεκίνησα με οδοντογλυφιδα τη φτερωτή. :w00t:

Τι κάνω? Είναι προάγγελος να τα φτυσει? Τι στο καλό, 3 μερες δουλεύει και άρχισε να τα φτυνει .....

Ποιο φίλτρο έχεις ;

Link to comment
Share on other sites

Μα το εσωτερικο του juwel φυσικα...

Μου το εκανε κι αλλη φορα σημερα,οποτε η αντλια του ειναι αναξιοπιστη.

Τι κανω?Παω την αντλια του στο μαγαζι που το πηρα,το αφηνω και μου φερνει αλλη?

Του το λεω,κραταω την αντλια μεχρι να μου φερει αλλη?

Για βοηθηστε ρε παιδια..

Link to comment
Share on other sites

Νόμισα ότι το εξωτερικό είχε το πρόβλημα. :)

Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία με τις συγκεκριμένες αντλίες.

Link to comment
Share on other sites

ειναι γνωστο το προβλημα στις αντλιες της juwel...

Πηρα τηλ. το καταστημα που αγορασα το ενυδρειο,λεγοντας τους το προβλημα,και εκεινοι θα επικοινωνησουν με τον αντιπροσωπο,και μετα....μπλα μπλα μπλα,αθανατη ελληνικη "γραφειοκρατια".

Μου εδωσε την εντυπωση οτι ακουγε πρωτη φορα το προβλημα!

Λοιπον,μπηκε και το εξωτερικο φιλτρο,προσθεσα και αλλο ενα λιτρο σιποραξ,συνολο μεσα εχει δυο λιτρα σιποραξ,συν σφουγγαρια μπλε,συν υαλοβαμβακα.

Εβαλα και τα τεσσερα maingano,τα πηρα απο γνωστο μαγαζι των βορειων προαστειων,και δυο saulosi,απο γνωστο μου.Τα saulosi θελω να πιστευω οτι ειναι αρσενικο και θηλυκο,πρεπει να βρω δυο θηλυκα ακομη.

Τα maingano τα ζητησα 1 αρσενικο,3 θηλυκα,αλλα μου φαινεται πως μου εβαλε δυο και δυο.Οποιος καταλαβαινει απο το βιντεο τι εναι,ας μου πει.

Επισης στο βιντεο φαινεται ο αρσενικος να τρεμει επανω στην αμμο,σημαδι κυριαρχιας?

Επισης ο σιγουρος αρσενικος με αλλο ενα,κανουν κυκλους,προσπαθουν να επιβληθουν ή ερωτικο καλεσμα?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ομορφο το ενυδρείο και τα ψαράκια σου. Καλη αρχή και απο μένα..βαλε και κάποιο μαυρο ή μπλε φόντο στην πλάτη. Θα δειξει πολύ περισσότερο..

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πιθανολογω οτι εχεις 2 +2 ,αν εναι ετσι ,εχεις προβλημα,παρακολουθα και εαν ειναι ετσι δωσε τον μικρο.Στο 1.59 ειναι καθαρος καβγας αρσενικων.

Παντος μου κανει εντυπωσει οτι απο την πρωτη μερα,ειναι τοσο χαλαρα τα ψαρια σου,καλο σημαδι .

Link to comment
Share on other sites

Όντως αυτα τα 2 φαίνονται για αρσενικά και τα άλλα 2 για θηλυκά, αν και στην αφρική ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Μην παραξενευτείς αν βγει και άλλο αρσενικό...

Link to comment
Share on other sites

Όντως αυτα τα 2 φαίνονται για αρσενικά και τα άλλα 2 για θηλυκά, αν και στην αφρική ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Μην παραξενευτείς αν βγει και άλλο αρσενικό...

Πολυ σωστα,ειχα βενουστους 1,5 χρονο,που το επαιζε γκομενα. :P

Link to comment
Share on other sites

:hysterical: Ναι του χορευε κιολας κανονικα ο νταις,μολις αρχισε να παιρνει τα χρωματα του,σε ενα μηνα τον εστειλε στον αγιο Πετρο :D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα,ειχα βενουστους 1,5 χρονο,που το επαιζε γκομενα. :P

Χάχα χάχα, καλό!

Έβαλα μαύρο χαρτόνι για φόντο, και δείχνει ωραίο.

Την αντλία πρέπει να την πάω, να δούνε στην αντιπροσωπία αν διορθώνεται, αλλιώς θα μου την αλλάξουν. Μια εβδομάδα θα πάρει, με την βιολογία του εσωτερικού, τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

:hysterical: Ναι του χορευε κιολας κανονικα ο νταις,μολις αρχισε να παιρνει τα χρωματα του,σε ενα μηνα τον εστειλε στον αγιο Πετρο :D

Φίλος μου είχε ζητήσει θηλυκά saulosi επειδή είχε 3 αρσενικά μόνο και του έδωσα 4 απο τις γέννες που είχα ήταν κατακίτρινα 6 εκατοστών. Καραθηλυκά είπα, και με παίρνει τηλέφωνο μετά απο 1 βδομάδα και μου λέει 4 στα 4.!!! ^_^

Χάχα χάχα, καλό!

Έβαλα μαύρο χαρτόνι για φόντο, και δείχνει ωραίο.

Την αντλία πρέπει να την πάω, να δούνε στην αντιπροσωπία αν διορθώνεται, αλλιώς θα μου την αλλάξουν. Μια εβδομάδα θα πάρει, με την βιολογία του εσωτερικού, τι γίνεται?

Καλά έκανες με το φόντο.

Δεν κάνει η βιολογία να μένει χωρίς κυκλοφορία που σημαίνει χωρίς οξυγόνωση κλειστή μέσα στο φίλτρο. Πολύ σύντομα θα σε αφήσει.

Αν θες κατήργησε τελείως το εσωτερικό και άσε μόνο το εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Μπερδευτικα ,χαλασε το εξ η το ες.

Οποιο και να χαλασε,βγαλτου ολο το σιποραξ,βαλτο σε μια <καλτσα>κρεμασετο στην εξοδο του φιλτρου και απο κατω βαλτου να δουλευει η αεραντλια,θα στην κρατησει.

Και ταιζε ανα 2 μερες ελαχιστο

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
Link to comment
Share on other sites

Μπερδευτικα ,χαλασε το εξ η το ες.

Οποιο και να χαλασε,βγαλτου ολο το σιποραξ,βαλτο σε μια <καλτσα>κρεμασετο στην εξοδο του φιλτρου και απο κατω βαλτου να δουλευει η αεραντλια,θα στην κρατησει.

Και ταιζε ανα 2 μερες ελαχιστο

Η αντλία του εσωτερικού χάλασε. Από την πρώτη μέρα άρχισε τα κουλά.... Τρομάρα σου juwel....

Το εσωτερικό το έχω μαμισιο, με τα σφουγγάρια του, το έξωτερικο έχω βιολογικό με σίποραξ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλος μου είχε ζητήσει θηλυκά saulosi επειδή είχε 3 αρσενικά μόνο και του έδωσα 4 απο τις γέννες που είχα ήταν κατακίτρινα 6 εκατοστών. Καραθηλυκά είπα, και με παίρνει τηλέφωνο μετά απο 1 βδομάδα και μου λέει 4 στα 4.!!! ^_^

φιλε Παναγιωτη,μιας κι εγω ψαχνω για 2-3 θηλυκα saulosi,μηπως,λεω μηπως, εχεις και τιποτα για μενα?

Οριστε,και μια σημερινη φωτο με το χαρτονι on the back και το εξωτερικο φιλτρο,

post-56104-0-55181900-1382113090_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είδες πόσο διαφορετικό έδειξε ; Όμορφο αποτέλεσμα , να το χαίρεσαι ! :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε Παναγιωτη,μιας κι εγω ψαχνω για 2-3 θηλυκα saulosi,μηπως,λεω μηπως, εχεις και τιποτα για μενα?

Οριστε,και μια σημερινη φωτο με το χαρτονι on the back και το εξωτερικο φιλτρο,

attachicon.gif2013-10-18 19.10.02.jpg

Πολύ καλύτερο έτσι!

Μακάρι να είχα να σου έδινα, αλλά πάει καιρός που τα αποχωρίστηκα όλα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...