Jump to content

Emperor Angel Σε Reef Ενυδρείο;


grigoros

Recommended Posts

Μηπως να κανεις και κανενα 700αρι fish only tank?

Τώρα τελευταία βλέπω κάθε Κυριακή τα καινούρια επεισόδια Κατασκευαστες Ενυδρείων και μου μπαίνουν ιδέες για μεγαλύτερο με κοράλλια σιλικονατα για να βάλουμε ότι ψαράκια θα γουστάρουμε όπως κάνουν τα αμερικανάκια, μόνο οι γυναίκες θα έχουν σιλικονατα; Ας έχουν και τα ενυδρεία μας ούτως ή άλλως είμαστε τόσο καμμένοι που αν βλεπαμε μια όμορφη γυναίκα ή ένα όμορφο reef ενυδρείο και μας έλεγαν να επιλέξουμε το δεύτερο θα διαλεγαμε χαχαχα!!!!

Έγινε επεξεργασία - grigoros
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θωμά θα μπει κάτω στο σαμπ και θα το ταΐζω εκεί μέχρι να μάθει να τρώει και να μεγαλώσει λίγο, θέλω να δοκιμάσω και με τον emperor φιλαράκι γιατί έχω κρατήσει μέσα στο ενυδρείο μου αγγελοψαρα με επιτυχία για καιρό όπως το flame, το eibly και θέλω να δοκιμάσω και με το emperor, είναι ψάρι που θέλω πολύ να το έχω μέσα στο ενυδρείο μου, είναι ωρολογιακή βόμβα αλλά θα ήθελα πολύ να την αφοπλισω χαχαχα!!!!

δεν είναι το ίδιο! άλλο τα centropyge και γενικότερα τα μικρά αγγελόψαρα και άλλο τα μεγάλα! Άλλο πράγμα το with caution(με προσοχή) και άλλο το reef safe- NO(εδώ δεν επιτρέπεται) βέβαια το να κάνεις το πείραμα.....είναι και αυτό άλλο πράγμα, Αν θα έχεις επιλογή να διαλέξεις ανάμεσα σε παραπάνω από ένα διάλεξε αυτό με τους πιο καλοσχηματισμένους κύκλους και καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη στο liveaquaria λέει with caution http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+18+411&pcatid=411

Link to comment
Share on other sites

ειχα για ενα 6μηνο εναν μικρουλη.μολις δειλα-δειλα αρχισε να σχηματιζεται αρχισε να δοκιμαζει Lps και ετσι απλα εφυγε.ξερω παντως χομπιστες με μεγαλα ενυδρεια με sps που διατηρουνε.

ωραιο ζωντανο αλλα δεν θα ξαναεβαζα.

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι είδα πρέπει να το έχει ο Πολυχρονάκης στο ενυδρείο του... δεν κάνεις μια κρούση να έχεις μια ιδέα από πρώτο χέρι

.... αλλά από την άλλη όπως συμβαίνει συνήθως είναι και πως θα σου κάτσει.

Link to comment
Share on other sites

αιολε,ο πολυχρονακης ειναι εξαιρεση του κανονα σε πααααρα πολλα στο χομπι μας. :bigemo_harabe_net-72:

Link to comment
Share on other sites

Κώστα έχω ακούσει και εγώ για κάποιον απο τα μέρη μας που το είχε καιρό μέσα σε reef επιτυχώς μέχρι που τα παραμελησε με το φαγητό και άρχισε να του δοκιμάζει διάφορα, Βαγγέλη ευχαριστώ για την πληροφορία, αύριο το πρωί θα πάρω τηλέφωνο τον Νίκο να μάθω λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πάντως όταν τα ψάρια είναι χορτάτα συνήθως δεν χτυπάνε κοράλλια... συνήθως, γιατί πάντα υπάρχει ο παράγοντας "αν...."

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά θα φανούν στην πράξη αφού θα το δοκιμάσεις εμείς απλά θα περιμένουμε ενημέρωση για να δούμε πως πάνε τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη στο liveaquaria λέει with caution http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+18+411&pcatid=411

Α ναι :bigemo_harabe_net-134: δεν το πρόσεξα! πάντως ένα είναι σίγουρο πως αν θελήσει να δοκιμάσει κάτι, θα έχει πολλές delicatessen επιλογές. Εγώ λέω να αρχίσεις να ρίχνεις και λίγη βότκα μέσα για να έχει και κάτι να πίνει το ζωντανό με τόσους μεζέδες γύρω του, μη μείνει με την όρεξη.... :bigemo_harabe_net-134::bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Α ναι :bigemo_harabe_net-134: δεν το πρόσεξα! πάντως ένα είναι σίγουρο πως αν θελήσει να δοκιμάσει κάτι, θα έχει πολλές delicatessen επιλογές. Εγώ λέω να αρχίσεις να ρίχνεις και λίγη βότκα μέσα για να έχει και κάτι να πίνει το ζωντανό με τόσους μεζέδες γύρω του, μη μείνει με την όρεξη.... :bigemo_harabe_net-134::bigemo_harabe_net-134:

Καλυτερα να παρει 2 βοτκες,τη δευτερη καβαντζα

για τον ιδιο εαν αρχιζει το μικρο να δοκιμαζει!!!

:bigemo_harabe_net-138: :bigemo_harabe_net-138:

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να παρει 2 βοτκες,τη δευτερη καβαντζα

για τον ιδιο εαν αρχιζει το μικρο να δοκιμαζει!!!

:bigemo_harabe_net-138: :bigemo_harabe_net-138:

:bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Περα απο τη πλακα φιλε μου,σου ειπα κι απο κοντα,

κανε αυτο που λαχταρα η καρδουλα σου

και αν σου κατσει θαναι το καλυτερο!!

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Νικολα σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου, θα τις ακολουθησω κατα γραμμα και ελπιζω να πανε ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την άποψή μου την είπα.Προχώρα και αν κάτι στραβώσει παγιδούλα και έξω.Έτσι απλά.

Νικολα σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου, θα τις ακολουθησω κατα γραμμα και ελπιζω να πανε ολα καλα.

Ε πείτε ρε παιδιά και μας να ξέρουμε !!!!! Μυστικό το κρατάτε ;

Μπορει να θέλει κι άλλος να βάλει τέτοιο ψάρι σε reef.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος άραγε? χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις που η Θεσσαλονίκη γουστάρει παρεκτροπές.Αλλά μου αρέσει.Εγώ πάντα είχα αγγελόψαρα στα reef μου.Αυτοκράτορα,ρίγκαλ,κόραλ μπιούτι,φλέιμ,Ινίοχο,τσέλμον,ρεντ τέιλ τρίγκερ,αουρομαγγινάτους και άλλα και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.Το σημαντικό είναι ότι ταΐζω ασταμάτητα και πολύ από όλες τις τροφές.Τώρα αν στραβώσει κάτι που ποτέ δε ξέρεις,είπαμε,παγιδούλα έξω και σε άλλη παραλία.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχω μια απορία και αφορά περισσότερο τον αυτοκράτορα...

Είναι προτιμότερο να το βάλει κάποιος σε μικρή ηλικία, που πέρα από το δει να μεταμορφώνεται καθώς μεγαλώνει, να μάθει κιόλας ή να το βάλει ενήλικα? (με όλα τα ρίσκα και την ομορφιά του)

Link to comment
Share on other sites

Aίολε εγώ θεωρώ ότι το πιο σωστό είναι για όλα τα θεωρητικά μη ασφαλή ψάρια είναι να μπαίνουν όσο πιο μικρά γίνεται.Ότι τα μάθεις να τρώνε θα τρώνε.

Link to comment
Share on other sites

Καθίστε να μπει μια μέσα στο ενυδρείο μου και θα υπάρχει ενημέρωση, το μέγεθος θα είναι όπως προανέφερα small ή tiny για να είμαι πιο σίγουρος ότι δεν έχει δοκιμάσει κοράλλια, αντε να δω και πότε θα μου έρθει γιατί απο την προηγούμενη βδομάδα το περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά εφόσον τα ψάρια είτε είναι tiny είτε είναι μεγαλύτερα πιάνονται στη φύση και εκεί έχουν ότι θέλουν να δοκιμάσουν και σίγουρα θα έχουν δοκιμάσει μικρά κοραλάκια στο μέγεθος τους στόματος τους. Δεν σου αποτρέπω την προσπάθεια Γρηγόρη απλά συζητάω :bigemo_harabe_net-134: για να μην θεωρηθώ αλήτης πάλι :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

ασε τις αλητειες σαμ και θελω μια ακροπορα σου που καπου την ειδα σε φωτος.....

Link to comment
Share on other sites

Αλήτη ε αλήτη, ζηλεύεις που δεν μπορείς να το βάλεις... αν και ριψοκίνδυνος !!!

:bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχω μια απορία και αφορά περισσότερο τον αυτοκράτορα...

Είναι προτιμότερο να το βάλει κάποιος σε μικρή ηλικία, που πέρα από το δει να μεταμορφώνεται καθώς μεγαλώνει, να μάθει κιόλας ή να το βάλει ενήλικα? (με όλα τα ρίσκα και την ομορφιά του)

Σαν επιλογή καλύτερα small μέγεθος για περιορισμό του ρίσκου αλλα καλο ειναι να λαβουμε υπόψιν οτι στο στάδιο της μεταμόρφωσης

2 στους 3 αυτοκράτορες πεθαίνουνε πριν ολοκληρωθούν.

Είναι τρομερά ευαίσθητο ψάρι σε κάποια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...