Jump to content

Ξεκινησα Κι Εγω.


mageiras293

Recommended Posts

γεια σας παιδια..με αρκετη βοηθεια σας τρεχω εδω και μια εβδομαδα το νεο μου θαλασσινο ενυδρειο.......ειναι 240 λιτρα

και εχω ενα προβληματακι παλι...μου χαλασε το εξωτερικο φιλτρο που ειχα και τωρα ή πρεπει να παρω αλλο ή να παρω σαμπ

αν και βλεπω πως μονο με το σκιμμερ καλα παει το πραμμα

 

 

 

τον βραχο καλα τον εχω ετσι ή να βαλω λιγο περισοτερο απο την δεξια μερια οπως κοιταμε και να ειναι ψηλοτερο απο την δεξια και να κατεβαινει οσο παει αριστερα??

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου άσε το φίλτρο και φτιάξε σαμπ!! Δεν θα το μετανιώσεις ποτέ και θα σου λύσει τα χέρια από πολλά πράγματα!!!

Όσο για το βράχο νομίζω ότι έχεις πάρα πολύ!!!! Δοκίμασε να παίξεις λίγο με τον βράχο να φτιάξεις φωλιές για τα ψάρια … γενικά έτσι όπως φαίνετε είναι σαν νταμάρι..με την κυκλοφορία που έχεις νομίζω ότι δεν σε καλύπτει και μέσα και γύρο γύρο από τα βράχια θα πιάνει πολύ βρόμα!! Εστία νιτρικών….

Κοίτα να κάνεις ποιο αεράτο τον βράχο…

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να βαλω τον βραχο ετσι ωστε να εχει κενα....να μην ειναι σαν τουβλα σε ενα τοιχο δηλαδη...

εχω ενα κυκλοφοριτη 3000 λιτρα την ωρα..να βαλω ακομη ενα ιδιο ή να βαλω 5000 λιτρα την ωρα

νομιζω πως ενας ακομη 3000λιτρα/ωρα θα ειναι καλα...δεν θελω να γινεται χαμος μεσα στο ενυδρειο

εσεις τι λετε θα κανω δουλεια με 2 των 3000λιτρα/ωρα???

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να βαλω τον βραχο ετσι ωστε να εχει κενα....να μην ειναι σαν τουβλα σε ενα τοιχο δηλαδη...

εχω ενα κυκλοφοριτη 3000 λιτρα την ωρα..να βαλω ακομη ενα ιδιο ή να βαλω 5000 λιτρα την ωρα

νομιζω πως ενας ακομη 3000λιτρα/ωρα θα ειναι καλα...δεν θελω να γινεται χαμος μεσα στο ενυδρειο

εσεις τι λετε θα κανω δουλεια με 2 των 3000λιτρα/ωρα???

αν βαλεις εναν το ιδιο ακομα θα εισαι ενταξη οσο για τον βραχο βγαλε και κανε σπηλιες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλως ηρθες στα αλατια φιλε μαγειρα....κυκλοφορια χρειαζεσαι...οποτε καλο θα κανεις αν βαλεις αλλον εναν κυκλοφορητη!!Οσο για τον βραχο....δες απο διαφορα παιδια του αλμυρου να παρεις ιδεες!!!Καλη υπομονη να εχεις......

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια..θα παρω αυριο ενα ιδιο κυκλοφοριτη στα 3000λιτρα/ωρα..θα τον κανω και τον βραχο και θαβγαλω νεα φοτο αυριο....

η υπερχείλιση κανει θόρυβο???

εννοω ακουγεται το νερο που πεφτει??σαν να εχεις ανοιχτη βρυση???

αυτη η υπερχειληση ειναι καλη???20ευρω την βρηκα στο ιντερνετ???μπορω να βρω τοσο απο το φορουμ???

Link to comment
Share on other sites

παιδια 3000λιτρα/ωρα καλα θα ειμαι οπως ειπε και ο συναδερφος πριν ετσι???μην τον παρω τον κυκλοφοριτη και μετα θα πρεπει να παρω μεγαλυτερο....

δεν ειμαστε για τετοια

Έγινε επεξεργασία - mageiras293
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια 3000λιτρα/ωρα καλα θα ειμαι οπως ειπε και ο συναδερφος πριν ετσι???μην τον παρω τον κυκλοφοριτη και μετα θα πρεπει να παρω μεγαλυτερο....

δεν ειμαστε για τετοια

λυπάμαι που θα σε στενοχωρήσω αλλά σε ένα reef ενυδρείο είμαστε ολο τέτοια , ειδικά όταν είμαστε αρχαριοι και κάνουμε πολλές λάθος αγορές ή ακόμα και ελλειπή εξοπλισμό .

θα πάρεις και αυτήν που λες και μετά από λίγο καιρό από μόνος σου θα καταλάβεις αν θέλεις κι άλλη .

Να ξέρεις οτι δεν ειναι και από τα πιο φτηνά χόμπι , που πάει να πει οτι πάντα θα έχεις διάφορα έξοδακια, άλλα γλυκά και όμορφα και άλλα απαραίτητα.

Και για πες.... έχουμε κάποιο νέο

Link to comment
Share on other sites

Baba τους κοψες την φορα του παιδιου.....χαχαχαχαχα.Αλλα επρεπε να τους πεις την αληθεια...."Ακριβο Χομπι" και γερα στομαχια....ιδιως οταν ειναι δυσαρεστα τα πραματα!Μαγειρα για ανεβασε φιλος καμμια φωτο να δουμε.....

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα 2 ωρες για να μπορέσω να κανω τον βραχο λιγο καλυτερο οπως ειπατε...εκανα κατι φωλιτσες για τα ψαρακια ,εβγαλα 3-4 κιλα βραχο γιατι ηταν πολυ πριν,,,αλλα δεν πρεπει να το πέτυχα το θεμα μας,,,

και αυριο αν ξανα ασχοληθω θα γινει χειροτερο(10 φορες αλλαξα ντεκορ σημερα)

λοιπον εγω μενω τουμπα θεσσαλονικης οποιος καλητεχνης θελει να πιει καλο φρεντο ερχεται σπιτι μου και ζωγραφίζει ,,,,,

σας παρακαλω :bigemo_harabe_net-146:

ελατε για βοηθεια γιατι εκτος απο τα εξοδα που εχω οπως λεει ο bababrilios (αλλα κανω υπομονή,,,,ερχεται το πρωτοχρονιατικο) εχω και την γυναικα να λεει "παλι νερα θα ριξεις???"θα το παιταξω το ενυδρειο"κτλπ

αρα εκτος απο ακριβο χομπι ειναι και επικυνδινο

ο καλητεχνης που θα ερθει αν εχει και κανενα ψαρακι να βαλω (παντα με πληρωμη) γιατι 2 μηνες κλεινω περιπου και ειναι αδειο

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου φτιαξε τον βραχο τωρα που μπορεις υπομονη θελει βγαλτον εξω και μονταρισετο κανοντας τρυπες περασε ταιραπ και εποξικη κολα τα κομματια που θα περισεψουν τα βγαζεις γιατι ειναι ειδη πολυ.το αποτελεσμα θα σε δικαιωσει.Τωρα με την γυναικα βρες ενα τροπο να τις δωσεις να καταλαβει οτι αυτο σε ευχαριστει και οτι το παιρνεις επανω σου που τελικα στο τελος θα τις αρεσει,καταλαβαινεις τι εννοω.απο εκει και περα αμα εχεις υπομονη κατα κυριο λογο θα σε δικαιωση μαζι με διαβασμα αγαπη και τυχη.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου φτιαξε τον βραχο τωρα που μπορεις υπομονη θελει βγαλτον εξω και μονταρισετο κανοντας τρυπες περασε ταιραπ και εποξικη κολα τα κομματια που θα περισεψουν τα βγαζεις γιατι ειναι ειδη πολυ.το αποτελεσμα θα σε δικαιωσει.Τωρα με την γυναικα βρες ενα τροπο να τις δωσεις να καταλαβει οτι αυτο σε ευχαριστει και οτι το παιρνεις επανω σου που τελικα στο τελος θα τις αρεσει,καταλαβαινεις τι εννοω.απο εκει και περα αμα εχεις υπομονη κατα κυριο λογο θα σε δικαιωση μαζι με διαβασμα αγαπη και τυχη.

σωστος

αυριο παλι απο την αρχη αλλα η ιδεα με κολλα δεν μου αρεσει

επειδη αν θελω να κανω κατι στο μελλον δεν θα μπορω να κανω τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ...μάγειρα !!! (είσαι ή είναι παρατσούκλι?)

Ο βράχος θέλει δουλειά και μπορεί να γίνει πολύ καλύτερο από οτι είναι το τοπίο....

Να κανονίσουμε λοιπόν να έρθουμε μια μέρα από εκεί να σου ρίξουμε τα θεμέλια !!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ...μάγειρα !!! (είσαι ή είναι παρατσούκλι?)

Ο βράχος θέλει δουλειά και μπορεί να γίνει πολύ καλύτερο από οτι είναι το τοπίο....

Να κανονίσουμε λοιπόν να έρθουμε μια μέρα από εκεί να σου ρίξουμε τα θεμέλια !!!

μαγειρας ημουν στο στρατο...τωρα ειμαι ερευνητης(ψαχνω για δουλεια)

αδερφε αποτε θελεις ,,,,απο τις 09.00 το πρωι ως 08.00 βραδυ δεν εχω καποιο προβλημα

σε ευχαριστήσω πολυ παντως

Link to comment
Share on other sites

Θα το κανονίσουμε μάλλον μέσα στην εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

Άντε να σας δω...!Να τον βάλετε και στον ίσιο δρόμο...δεν μπορώ να ακούω για fish only και μ@)@&/3ς!240 λίτρα και fish only δεν πάει!!Για βάλτε κανένα φραγκάκι στον ερευνητή μας!

ΥΓ.Καλώς ήρθες στην παρέα μας φίλε μου!Καλό κουράγιο...!!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Φιλε mageiras με την βοηθεια των παιδιων σιγουρα θα πετυχεις κατι καλυτερο γιατι αυτο που εχεις φτιαξει προσωπικα μου αρεσει αλλα δεν ειναι πολυ λειτουργικο,κυριως στο κομματι της κυκλοφοριας.

Μεχρι να ερθουν τα παιδια παρε μερικες ιδεες εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=88917

Καλη επιτυχια και θα χαρουμε να δουμε το νεο αποτελεσμα :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια

κι εγω αυτο λεω ,,πως με την βοηθεια του αιολου και την δικια σας θα κανω το ενυδρειο του μηνα

εννοειτε πως θα μπει και κανενα φραγκακι

fish only το εβαλα γιατι ουτε ψαρι δεν εχει ακομη το ενυδρειο για να φτασω reef εχουμε ακομη

Link to comment
Share on other sites

Φιλε mageiras με την βοηθεια των παιδιων σιγουρα θα πετυχεις κατι καλυτερο γιατι αυτο που εχεις φτιαξει προσωπικα μου αρεσει αλλα δεν ειναι πολυ λειτουργικο,κυριως στο κομματι της κυκλοφοριας.

Μεχρι να ερθουν τα παιδια παρε μερικες ιδεες εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=88917

Καλη επιτυχια και θα χαρουμε να δουμε το νεο αποτελεσμα :bigemo_harabe_net-82:

οι δικοι μου βραχοι δεν νομιζω οτι μπορουν να γινουν ετσι....ειναι λιγο περιεργοι

Link to comment
Share on other sites

fish only το εβαλα γιατι ουτε ψαρι δεν εχει ακομη το ενυδρειο για να φτασω reef εχουμε ακομη

Το δικό σου είναι rock only ακόμη χαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Το δικό σου είναι rock only ακόμη χαχαχαχ

τωρα καλα ειναι εχει και νερο

που να το εβλεπες πριν 3 μηνες που δεν ειχε νερο καν μεχρι να παρω το αλατι ηταν aquarium only (κρεμοταν και το σκιμμερ)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μετα απο την πολύτιμη βοήθεια του ¨ AIOLOS¨ επιτελούς εχουμε το επιθυμητό αποτελεσμα

σε λιγη ωρα θα αναρτηθουν οι καινουργιες φοτο

παρακαλω απομακρυνεται τα ψαρακια σας απο τις οθονες γιατι δεν θελω να ζηλέψουν και να σας ζητάνε ανακαίνιση ή να θελουν να ερθουν στο δικο μου :bigemo_harabe_net-66:

σε λιγη ωρα θα πέσει η κουρτίνα για την παρουσία :bigemo_harabe_net-94:

Link to comment
Share on other sites

χα χα έλα ρε Παύλο μη τα παραλές...

Έγινε ότι καλύτερο μπορούσε να γίνει με τους βράχους που υπήρχαν....

Link to comment
Share on other sites

δεν τα παραλεω και ιδού η απόδειξη

το φόντο θα αλλάξει και θα μπει αυτοκόλλητο μπλε σκούρο ή μαύρο βινύλιο σε λιγες μερες απλως δεν κρατιόμουν για την παρουσιαση

εχει και πολλες φωλιες

post-13206-0-53550700-1386767531_thumb.jpg

post-13206-0-43685800-1386767552_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ωραίος βράχος...πολύ τρύπα...gobie και αλλά σπηλαιόψαρα..θα τον λατρέψουν....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...